MENÜ
İzmir 13°
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Daha neyi bekliyorsunuz?
Fatih YAPAR
YAZARLAR
9 Ağustos 2019 Cuma

Daha neyi bekliyorsunuz?

2014 yerel seçimlerine giderken “Büyükşehir Belediyesi” sınırları içinde faaliyet gösteren “İl Özel İdarelerinin” kapatılması kararı alındı. Yasanın hükümleri açık ve netti. Bir ilin yani büyükşehrin sınırı için artık merkezden 50 kilometre uzaklık şartı aranmayacak tüm sınır belediyelerin yetkisine geçecekti. Bu sırada köyler de kaldırılacak, malları kaymakamlıklara, tüzel kişilikleri ise mahalleye dönüştürülecekti.

30 Mart 2014 yerel seçimlerine giderken İzmir’de başlayan mal paylaşım tartışması seçim sonrası da devam etti. Dönemin İzmir Valisi Mustafa Toprak flaş bir açıklamaya imza atarak açıkça kanunda belirtilmesine rağmen Urla Durtur, Bozdağ Kayak Tesisleri, Foça Polen Tatil Köyü, Çeşme Turistik Tesisleri, Selçuk’taki Efes Havaalanı, Alaçatı Barajı, Tavşan Adası ve Balçova Termal Tesisleri gibi değerli ve büyük yerleri İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne değil Valilik Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı bünyesine bıraktıklarını söyledi.

Aslında yasanın hükümleri çok açıktı!

“Memurlar ve işçiler tüm haklarıyla belediyelere geçecek. 30 bin metrekarenin üzerinde taşınmazlar Büyükşehir’e, altındakiler ilçe belediyelerine verilecek. Taşınır araç gereç ve ekipmanlar ise taleplere göre paylaştırılacak”

Ne yazık ki öyle olmadı. Seçimle göreve gelen AK Partili başkanlar dükkan kapatılmadan en iyi araç gereç ve iş makinalarını seçti. Uyanamayan CHP’li belediyelere ise 1950 model kamyonetler, lastikleri patlak dozerler, yedek parçaları bile artık üretilmeyen iş makinaları kalmıştı.

Ve tam da o tarihlerde “çok özel bir yer” daha Büyükşehir’e verilmedi. Valilikteki komisyon kararıyla burası YİKOB bünyesinde kaldı. Mülkiyeti ise maliye hazinesine aitti.

Neresiydi?

Bornova Pınarbaşı Yarış Pisti!

Dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun tutumu üzerine dava açılmasına karar verildi. Mahkeme uzun süren dava süreci sonrasında birçok yerin yasa gereği Büyükşehir’e verilmesine karar verdi. İşte bunların arasında söz konusu yarış pisti de vardı.

İzmir İl Genel Meclisi’nin il özel idaresi kapatılmadan önceki son toplantılarından birinde 330 dönüm alanı kapsayan bu yerin imar plan değişikliği talebi krize neden olmuştu. Yeri imara açmayı planlayan “orta yoğunluklu konut alanı” talebi kavga sebebi haline gelmiş, AK Parti ve CHP’li üyeler anlaşamadığı için önerge oylanamadan geriye çekilmişti.

Tabi ki bir de kamuoyu baskısıyla…

Gelelim meselenin özetine!

Büyükşehir, mahkeme kararıyla aldığı yeri mahkeme devam ederken bir şey yapmasınlar diye “belediye hizmet alanı ve yeşil alana” çevirdi. Daha sonra burası belediye hizmet alanı kalmak koşuluyla spor alanı kullanım şartı getirildi. Hem önceki Bornova Belediye Başkanları Prof. Dr Kamil Okyay Sındır hem de Olgun Atilla Büyükşehir’in tavrına destek verdi.

Şimdi ise başka bir mesele daha var!

Nedir o?

Büyükşehir Belediyesi ulaşım planlarına göre resmi adı “Ülkü Yarış Pisti” olan bu yeri ESHOT Otobüs Garajı olarak planladı. Ve belediye yetkilileri bu değişiklikle ilgili hazırlık yaparken Pınarbaşı’nda bulunan “Deveciler Derneği”dahil herkes karşı çıktı.

İtiraz edenler arasında kimler yok ki!

Kemalpaşa ve Gürpınar Mahalle Muhtarları, Pınarbaşı Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi, Pınarbaşı Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Züccaciye Sitesi Fincancılar Çarşısı Site Yönetimi, Pınarbaşı Mübadele Göçmenleri Derneği, İzmir Toplantı ve Düğün Salon İşletmecileri Derneği Yönetimi, Pınarkent Geliştirme ve Güzelleştirme Derneği gibi gibi…

Nedense, Büyükşehir’in otobüs garajı projesine karşı çıkanlar mevcut duruma yönelik bir itiraz etmedi. Sanki bu yerin, MÜSİAD İzmir Şubesi eski Başkanı Ümit Ülkü’de kalmasını istercesine!

Mahkeme kararıyla alınmış olan yerin halen üst işletme ve kiralama hakkından kaynaklı burada faaliyet gösteren Ülkü Yarış Pisti’nin acilen buradan tahliye edilmesi gerekmiyor mu?

Mülkiyeti belediyeye ait olan yeri belediye yetkilileri geri almakta çekiniyor mu?

Geçtiğimiz günlerde Bornova Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi’nin ihtisas komisyonları bölgede inceleme yaptı. ESHOT Garajı olarak planlanan bu yerin daha faydalı kullanılması gerektiği konusunda birleşti. Bornova’nın yeni Belediye Başkanı Mustafa İduğ da bu arazinin Ümit Ülkü’den alınıp yeşil alan olmasını istiyor. İmar planlarında bulunan “belediye hizmet alanı” koşulunun korunarak yeni cazibe merkezi yaratılmasını diliyor. Ve İduğ bu kararın bölgenin de gelişimine etki edeceğini düşünüyor.

Hal böyle iken birileri yıllardır işgal ettikleri bu alandan neden çıkmak istemiyor?

Yoksa İmar Barışı gibi herkesin kendisinde hak gördüğü “yapılaşma” adı altında farklı amaçlar mı planlanıyor?

Durum ortada!

Takdir ise kamuoyunun…

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Demir
 10 Ağustos 2019 Cumartesi 12:57
Bu ülkede motorsporları için yeterli derecede pist yok ve hiç olmadı. Olanında lütfen kapatmayın. Siyasi kavganız varsa başka alanda verin bu pisti halk kullanıyor ve bizler daha fazla pist isterken eldeki mevcut pistin de kapatılması hiç doğru değil. Federasyon ağırlığını koymalı bu işe gerekirse yetkililer duruma el atıp bu çıkmazı çözmelidirler.
 Pissst
 9 Ağustos 2019 Cuma 22:41
Önce yanan ormanlari agaclandirsinlar izmirin çorak tepeleri var yaris pistine dokunmasinlar orasida sonucta sosyal bir alan tam tersine nasil daha buyuk yarislar yapılabilir ona egilsinler.
 sünbül
 9 Ağustos 2019 Cuma 19:41
İZMİRDE TAŞ ÜSTÜNE TAŞ KOYMAYANLAR, MEVCUT OLANLARI DA YOK ETMEYE ÇALIŞIYOR. YAZIK İZMİRE
 Can
 9 Ağustos 2019 Cuma 13:46
Motorsporlari icin hic bir yatirim yapilmiyor, ustune ustluk mevcut olan otomobil pist'lerini nasil kapatiriz pesindeler. Almanya'nin daginin tepesinde koylerin yaninda kurulan pist'e dunyanin her yerinden adamlar geliyor oradaki oteller'de bos yer bulmak mumkun olmuyor ama gelin bizimkilere anlatin bunlari.
 Can Kars
 9 Ağustos 2019 Cuma 11:32
Pınarbaşı Yarış Pisti yerinde kalmalı, faydanız yok bari gölge etmeyin
 Erhan yucel
 9 Ağustos 2019 Cuma 11:25
Yesil alan olacak baska bir yer kalmadi mi ? Turkiyede toplamda 3 adet olan pistin birini kapatip bu pisti kullanan insanlari cezalandirmak kimin cikarina? Yeter artik insanlar icin birseyler yapilsin. Olanlari bozmayin ustune koymaya calisin. Biktik siyasi oyunlardan. Pistimize dokunmayin!
 Şakir düz
 9 Ağustos 2019 Cuma 11:11
Kimsenin orayi farkli amacla kullanicagi yok yillardir pist olarak isletiliyor ve bende yillardir istanbuldan arkadaslarimla izmire gelip orada yarisiyorum insanlari piste yonlendiriyorlar trafik icinde sizin sizlerin tabiriyle magandalik yapmaktan uzaklastiriyorlar bu tarz pistlerin kapatilmasi yada kaldirilmasi hem motorsporlarinin giderek unutulmasina hemde trafik icinde daha cok magandalik yapilmasina neden olacaktir.
 ynus
 9 Ağustos 2019 Cuma 11:06
pist istiyoruz!!
 Bornovalı
 9 Ağustos 2019 Cuma 10:24
Tebrik ediyorum, işte halkın gazetecisi.
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ege'de Sonsöz