MENÜ
İzmir 16°
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Demokrasi mi? Terör mü?
Ahmet DOĞRUYOL
YAZARLAR
23 Mart 2016 Çarşamba

Demokrasi mi? Terör mü?

Elbette pek çoğunuz bu nasıl soru, elbette demokrasi diyecektir. Terörle mücadeleye tam destek veriyoruz. Ancak zamanında terörü destekleyen palazlandıran büyüten ve bu gün gelinen noktada payı olanları da unutmadık. Unutmayacağız.

Doğu illerimizde yapılan terörle mücadelede hemen her gün teröre verdiğimiz şehitler, büyük şehitlerde patlayan bombalar, sokakta ölen masum vatandaşlar ciğerimizi yakıyor. Kelimeler boğazımıza düğümleniyor. Kime ne diyeceğimizi bilemiyoruz.

Aklı başı yerinde olan herkes teröre karşıdır. Karşı olmalıdır. Terörün milleti, meşrebi, mezhebi yoktur. Dün Bürükselde yaşanan patlama sonucunda ölen 34 masum insanı da aynı duygularla bakıyoruz.

Dünyanın neresinde olursa olsun terör terördür. Özellikle batı ülkeleri de terörü desteklemek yerine önlem almaya çalışsalar dünya daha yaşanabilir bir duruma gelecek. Her gün törpülenen yaşama sevincimizi belki biraz daha geri almaya başlayacağız.

Bir vatandaş olarak benim derdim, bir an önce terör bitsin, vatandaşlarımız huzura kavuşsun. Ancak birilerinin hemen her gün şehit verdiğimiz şu ortamda televizyon ekranlarında halen başkanlık sistemi ve yeni anayasa tartışması yapmasını hazmedemiyorum. Bir devletin birinci önceliği vatandaşlarının güvenliğini sağlamaktır. Yaşanan terör karmaşasından faydalanarak siyasi rant sağlamaya çalışmak kabul edilemez.

Hedefe ulaşmak için maalesef her yolun mubah sayıldığı bir dönemden geçiyoruz. Temel değerlerimiz olan, olmazsa olmazlarımız olan hukukun üstünlüğü, temel hak ve özgürlükler, medya bağımsızlığı gibi kavramlardan her gün biraz daha uzaklaşıyoruz.

Mevcut sisteme aykırı düşünen, gazeteci, akademisyen, iş adamı bürokrat kısaca  her kim olursa olsun hedef gösterilmekte demokratik hak ve özgürlükler sürekli çiğnenmektedir.

Bizim vatandaşlarımızın dili, dini, ırkı, mezhebi, meşrebi her ne olursa olsun devletine milletine ihanet etmeyen herkes başımızın üstündedir. Siyasi partiler ülkemizin temel değerlerinden toprağımızdan, bayrağımızdan, hukuktan, temel hak ve özgürlüklerimizden daha önemli değildir.

Hiçbir siyasi parti mensubu makamı mevkisi her ne olursa olsun, kendisi gibi düşünmeyeni ötekileştiremez. Hedefe ulaşmak için hukuku çiğneyemez. Kendisinden olmayanı kendisi gibi düşünmeyeni hedef göstermez.

Endişem odur ki; terörle mücadelenin sonunda yeni sorunlarla karşı karşıya kalmayalım. Demokrasiden, hukuktan, hoşgörüden vazgeçmeyelim.

Yeniden hukuk devletini hep birlikte inşa edelim. Hukuk, adalet olmazsa, yada adalete olan güven ortadan kalkarsa işte o zaman herkesin kendi adaletini oluşturmaya çalışacağı bir kaos ortamı var demektir.  Konfiçyus’un dediği gibi  “ Adalet kutup yıldızı gibi yerinde durur ve geri kalan her şey onun etrafında döner."  Bırakalım kutup yıldızı yerinde dursun.

Unutmayınız ki; adalet bir gün herkese lazım olacaktır.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ege'de Sonsöz