MENÜ
İzmir 21°
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Demokrasi mi diktatörlük mü?
Ahmet DOĞRUYOL
YAZARLAR
12 Şubat 2015 Perşembe

Demokrasi mi diktatörlük mü?

Demokrasi dendiğinde ilk aklımıza gelen, ilkokuldan bu yana bizlere öğretilen, halkın kendi kendine idare etmesinin yanında,seçme ve seçilme özgürlüğü, siyasi partiler, seçimler olur. Dolayısıyla demokrasinin merkezinde de, siyasi partiler, oy verdiğimiz siyasi partilerin adayları oy kullanan vatandaşların olması gerekiyor.
İzmir İlinde MHP ve AKP geçtiğimiz günlerde ilçe kongrelerini yaptılar. AKP,  5.olağan il kongresini de tek  adayla geçtiğimiz hafta yaptı. AKP genel temayül olarak İlçe kongrelerine tek adayla gitti. Aday olmak isteyenler bir şekilde geri çekildi. Ya da, çekilmek zorunda kaldı.

Buca ilçesinde iki aday çıkıp, genel merkezin çekilmesini istediği aday geri çekilmeyince kongre iptal 
edilerek, ilçe başkanı atama yöntemiyle görevlendirildi.

MHP’de ise pek çok ilçede birden fazla ilçe başkan adayları çıktı. Dört adayın çıktığı ilçeler bile oldu. Bildiğimiz kadarıyla hiçbir ilçede çıkan adaya tepki de gösterilmedi. Oylama yapıldı. Kazanan ilçe başkanlığı görevini devraldı. İl yönetimi tüm adaylara başarı diledi. Kazananı tebrik etti.

Bu hafta sonu (15 Şubat) MHP İzmir İl Kongresi yapılacak. İl kongresinde üç adayın yarışacağı söyleniyor. Mevcut İl Başkanı Necat KARATAŞ, Hüsem KIRKPINAR ve Mustafa KULOĞLU bir siyasi partinin ilçe ve il kongrelerinde birden fazla adayın çıkmasından daha doğal bir durum olamaz. Sıkıntı, birden fazla aday çıkan kongrelerde adayları engelleyen düşüncede.

Her fırsatta demokrasi ve adaletten bahsedenlerin kısmen de olsa, parti içi demokrasiyi uygulamamaları ve uygulattırmamaları kabul edilebilir bir durum değil.

Siyasi patiler kanunlara göre kuruluyor. Hazineden yardım alıyor. Devletin her türlü imkanını kullanıyor. Bana göre demokrasinin en iyi uygulandığı yerler siyasi partiler olmalı.

Demokrasiyi uygulamayan siyasi partilerdeki işleyiş iki Erzurumlunun fıkrasındaki gibi yürüyor.
İki Erzurumlu yolda karşılaşmışlar biri diğerine demiş ki, bütün dünyayı gezdim tanıdım, iki herif gördüm biri sensin, diğerini demiyorum.. Öbürü de “he vallah doğru söylersin ben de gezdim dolaştım, iki herif gördüm biri sensin diğerini demiyorum’” demiş. Yani parti içindeki şahıslar birbirini gösteriyor. Dışarıdan gelenleri bir türlü kabullenemiyorlar.

Demem o ki;
Her fırsatta adaletten demokrasiden bahseden siyasi partilerin sözlerine değil icraatlarına bakmak gerek. Biz lafa değil, icraata bakarız.
Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ege'de Sonsöz