MENÜ
İzmir 15°
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Dost kapısı belediyecilik nasıl olmalı?
Hüseyin ASLAN
YAZARLAR
31 Aralık 2018 Pazartesi

Dost kapısı belediyecilik nasıl olmalı?

Çağımız; odağına insanı, sevgiyi, dayanışmayı ve çevreyi alan, hizmete adil erişim ortamını sağlayan katılımcı ve kapsayıcı yerel demokrasi çağıdır.

Geniş bir araştırma ve bilgilenme sürecinde kaleme aldığım “Dost Kapısı Belediye” kitabım; sadece aday olup seçildiği partinin değil; “hizmet ve gönül kapısı”nın herkese açık olduğu halkın tümünün belediye başkanını tanımlamaktadır.

“Dost Kapısı Belediye” sisteminde belediye başkanı; kucaklayıcı, kapsayıcı, halka en yakın, halktan biri, halkın derdiyle dertlenen, derde derman olan seçilmiş bir kamu görevlisidir.

“Dost Kapısı Belediye” sistemi; hizmet etmenin yanında, halkın duygularına, gönüllerine pencere açan “dost kapısı-gönül kapısı” bir belediye yönetimini ifade etmektedir.

Bir başka anlatımla “Dost Kapısı Belediye” inceleme-araştırma kitabım; insan ve hizmet odaklı, sevginin, saygının, dayanışmanın olduğu ve halkın gönlünü kazanarak belediye kapılarının halka açıldığı, aynı zamanda belediyenin gerçek sahibinin halk olduğu bir “yönetim anlayışı”nı sistematize etmektedir.

Bu arada; modern ve çağdaş belediye yönetiminde yerel hizmetler; en geniş yurttaş katılımıyla, eşitlikçi bir yaklaşımla, saydam yöntemlerle, hesap verebilir anlayışla Anayasa ve yasalara uygun bir şekilde halka ulaştırılmalıdır.

SEÇERKEN DE, YÖNETİMDE DE SÖZ SAHİBİ

Kaleme aldığım “Dost Kapısı Belediye” kitabım; “açık kapı yönetim prensibi”yle gönüllere, duygulara hitap eden “halk için halkla beraber yönetim” ilkesini benimseyen, halkı söz ve karar sahibi yapan bir “yönetim modeli”ni tanımlamaktadır.

Bu arada; seçerken söz sahibi olan halkın, yönetimde de söz ve karar sahibi olması, bir anlamda “katılımcı demokrasi”nin içinin doldurulması “Dost Kapısı Belediye” kitabımın temel sistematiğini oluşturmaktadır.

“Dost Kapısı Belediye”; mağdurun, kimsesizin, yoksulun, muhtacın “derdine derman” olan belediye yönetimini tanımlamaktadır.

Bu arada; AK Parti’nin seçimde kullanacağı “Gönül Belediyeciliği” sloganı; yıllar önce kaleme alıp yayınladığım “Dost Kapısı Belediye” kitabımdaki belediye yönetimi anlayışıyla örtüşüyor.

Sonuç olarak: Beşikten mezara uzanan yaşam çizgisinde hepimizin yolu mutlaka belediyeye düşmektedir. Bu nedenle; belediye dertlere derman, kimsesizlerin kimsesi olmalıdır.

Not:Yeni yılın okurlarıma, İzmir’li hemşehrilerime ve ulusumuza barış, dayanışma, sağlık, mutluluk, huzur ve başarı getirmesini içtenlikle diliyorum.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ege'de Sonsöz