MENÜ
İzmir 25°
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Dünya markası Balçova Termal Otel neden çöküşe terk edildi?
Hüseyin ASLAN
YAZARLAR
15 Nisan 2019 Pazartesi

Dünya markası Balçova Termal Otel neden çöküşe terk edildi?

İzmir’in ve Türkiye’nin “Sağlık turizmi” açısından “Dünya markası” olan Balçova Termal Otel; günümüzde profesyonel olmayan “kamu yöneticileri”nin elinde oluşan “yönetim boşluğu”yla adeta çöküşe terk edildi.

Termal zenginliğine sahip İzmir; “sağlık turizmi”yle hem ülkemizin tanıtımında, hem de turizm geliri bakımından ekonomiye yaptığı katkıyla göz ardı edilmesi bir yana tersine, üzerinde titrenmesi gereken bir “turizm markası”dır.

Turizm ve otelcilik; ancak, turizm alanında “profesyonel” niteliğe sahip, uzman, tecrübeli, donanımlı ve başarıları kanıtlanmış yöneticilerle ileri noktalara taşınabilir.

İnsan ve memnuniyet odaklı hizmet sektörü; “amatör”, uzman olmayan, içe kapanık, ufuksuz yönetim anlayışıyla; bugünkü Balçova Termal Otel’in kaderini ve çöküşünü yaşayabilir.

Balçova Termal Otel; başarılı Genel Müdürler Turabi Çelebi ve Mehmet Ali Çalkaya’nın bilgili, bilinçli, ufku açık, profesyonel yönetim anlayışıyla İzmir ve dünya markası olabilmiştir.

Profesyonel yöneticiler döneminde ilk kez, Balçova Termal Otel’in Vali Kutlu Aktaş döneminin Genel Müdürü olan Mehmet Özkartal’ın girişimiyle Norveç Sağlık Bakanlığıyla yapılan anlaşmayla Norveçli sağlık turistleri Balçova Termal Otel’de tedavi edilmeye başlandı.

2014 yılına kadar dünyaya açılan Balçova Termal Otel Estonya, Arjantin, Macaristan, Bulgaristan, İran ve Hırvatistan’da örnek Kaplıca Kür Oteli ve Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi olarak yerini almış; Norveç, İsveç, Danimarka ve Hollanda gibi ülkelerden her yıl 5000 dolayında sağlık turisti Balçova Termal Otel’de tedavi görmüştür.

Bu arada; Balçova Termal Otel, Sağlık Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Türkiye’ye örnek gösterilen bir tesistir.

Ayrıca; bu dönemde Balçova Termal Otel’de 65-70 uzman sağlık personeli görev yaparken günümüzde, sağlık hizmeti veren Rehabilitasyon Merkezi’nde sadece bir hekim kalmış, yardımcı sağlık personelinin işine son verilmiştir.

Bu arada; çalışan personel açısından da işyeri ve iş güvenliğinin olmadığı, çalışanların moralsiz ve yarın ne olacağı kaygısını taşıdığı da başka bir gerçektir.

Ayrıca; tesis yönetiminde oluşan “boşluk” döneminde temizlik hizmetlerinin yapılmadığı, hijyen kurallarına dikkat edilmediği ve sağlık için tesise gelen konukların sağlıksız bir ortamda bulundukları da dile getirilmektedir.

Bu tablo karşısında artık Norveç, İsveç, Danimarka ve Hollanda’lı sağlık turistleri Balçova Termal Oteli tercih etmemekte.

İZMİR MİLLETVEKİLLERİNİ GÖREVE DAVET…

İzmir’in en önemli marka değeri olan Balçova Termal Otel adeta, yok olmaya terk edilmiş durumda. Kamuoyunda konuşulan ve dile getirilen iddialarda bu güzide tesisin elden çıkarılacağı görüntüsü var.

Parti ayrımı gözetmeksizin tüm İzmir Milletvekillerini, İzmir’in ve Türkiye’nin bu güzide tesisine sahip çıkmaya davet ediyorum.

1981-1984 yılları arasında İzmir Valisi olan Hüseyin Öğütçen’in öncülüğünde İzmir İl Özel İdaresi tarafından Balçova Termal Otel; batı tipi “kaplıca kür merkezi”ne dönüştürüldü.

Daha sonra İzmir Valileri Kutlu Aktaş, Alaattin Yüksel, Yusuf Ziya Göksu, Oğuz Kaan Köksal ve Cahit Kıraç’ın görev dönemlerinde Balçova Termal Otel’in yapılan yatırımlarla hem fiziki kapasitesi artırılmış, hem de hizmet kalitesi yükseltilmiştir.

Özellikle; Mehmet Ali Çalkaya ve Turabi Çelebi’nin başarılı Genel Müdürlük dönemlerinde Balçova Termal Otel; sadece İzmir’de değil; dünyada öncü kuruluşlar arasına girmiştir.

Balçova Termal Otel ve iştiraklerinde 400’e yakın eğitimli, nitelikli, alanında uzman personelle yılda 20-25 milyon dolar bir gelir üreterek İzmir ve ülke ekonomisine katkı sağlamıştır.

Geldiğimiz noktada; 2014’den bu yana profesyonel hizmet anlayışı gerektiren Balçova Termal Otel; devlet memurları tarafından yönetilmekte.

Böylece; İzmir ve Türkiye markası olan Balçova Termal Sağlık Tesisi; uzman olmayan, sağlık turizmini ve otelciliği bilmeyen kamu görevlilerine emanet edilmiştir.

Bunun sonucunda da; hizmet kalitesi düşmüş, tesiste yabancı misafir kalmamıştır.

Türkiye’ye örnek olan Balçova Termal Otel; büyük bir yönetim boşluğu içinde çöküş sürecine terk edilmiştir.

İzmir’in bu marka tesisinin çöküşüne seyirci kalmayalım.

Valimiz, kendinden önceki Valiler gibi, İzmir’in bu göz bebeği tesisinin çöküşüne değil, gelişmesine ve marka değerinin yükseltilmesine öncülük etmelidir.

Sonuç olarak: Yapmak zor, yıkmak kolay.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ege'de Sonsöz