MENÜ
İzmir 15°
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Duvarı nem, insanı gam
Nedim ATİLLA
YAZARLAR
18 Haziran 2019 Salı

Duvarı nem, insanı gam

Hava son günlerde ne kadar da yapış yapış değil mi? Nereye gitti bizi Haziran başından Eylül ortasına kadar sık sık serinleten, şu dünyanın kirini pasını silen poyraz… Atina gibi olduk, doğru düzgün imbat bile esmiyor… Akıl-almaz bir nemle uğraşıyoruz, Londra’dan bir arkadaşımla konuşuyoruz “nem felaket” diyor, Girit’ten eski dostlarımla yazışıyoruz, gelen bilgi aynı… Boğucu bir nem..

Türkiye’de pek ciddiye alan yoktur ama Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) diye bir teşkilat var. Ama şimdi dönüp arşivime bakıyorum da geçen 28 Mart’ta bu aşırı nemli günlerin haberini vermişler… Ve galiba bu yaz, gelecek yaz, sonraki yazlar deniz kıyılarında yaşayanların peşini bu rutubet bırakmayacak..

28 Mart’taki BM Küresel İklim Raporu tanıtımında konuşan BM Genel Sekreteri AntonioGuterres, geçen yıl yaşanan 14 iklim olayının 1 milyar ABD Doları seviyesinde maddi zarara yol açtığını açıklamıştı.  “BM Raporu, küresel ısınma ile mücadelenin acil olarak hızlandırılması gerektiğini ortaya koyuyor” diyen Guterres, Eylül ayında düzenleyeceği iklim konulu toplantıya katılacak devlet başkanlarına da, “Konuşma yapmaya değil, planlarınızı açıklamaya gelin” çağrısı yapmıştı..

Basın toplantısında, WMO tarafından hazırlanan raporun vakit geçirmeden küresel ısınma ile mücadeleye hız verilmesi gerektiğini şüpheye yer vermeyecek şekilde ortaya koyduğunu dile getiren Guterres, iklim değişikliğinin tehlike çanlarını çalmaya devam ettiğini söyledi ve “iklim değişikliği bizim (durdurma) çabalarımızdan daha hızlı ilerliyor” uyarısında bulunmuştu…

Biliyorsunuz, WMO, Aralık 2015 tarihinde Paris’te uluslararası topluluğun karbondioksit ve sera etkisi yapan diğer gazların salınımının azaltılması ve küresel ısınmanın 2C’nin altında tutulması kararı vermiş olmasına rağmen, 2018 yılında dünya sıcaklığının artış gösterdiğini açıkladı.

“Paris Anlaşması kapsamında verilen taahhütlerin yerine getirilmesi için ihtiyaç duyulan zaman hızla azalıyor” diyen WMO Genel Sekreteri PetteriTaalas, 2018 yılında sera etkisi yapan gazların miktarının rekor seviyeye ulaştığını, bunun sonucu olarak da küresel sıcaklıkların giderek tehlikeli sevmeye yaklaşmakta olduğunu belirtti.

İşte o günleri yaşıyoruz. İnsanlık ders alıyor mu, vaz geçiyor mu kötü alışkanlıklarından… Yazık ve yazık…

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2019 Ege'de Sonsöz