MENÜ
İzmir 15°
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Eğitimli gençler Türkiye'yi terk ediyor...
Hüseyin ASLAN
YAZARLAR
16 Eylül 2019 Pazartesi

Eğitimli gençler Türkiye'yi terk ediyor...

Ülkemizde üniversiteye girmek, okumak bir dert, mezun olmak başka bir dert, işsiz kalmak, hayal kırıklığı yaşamak ve “işe yaramama” duygusu başka bir dert.

Üniversiteli genç işsizler, geleceği umutsuz ve mutsuz bakıyorlar.

Türkiye İş Kurumu’nun verilerine göre; ülkemizde kayıtlı işsizlerin 899’u doktora yapanlar, 20 bin 592’si yüksek lisans ve 664 bin 507’si Lisans mezunu.

Asgari ücretle “mühendislik” yapan, “market kasiyerliği” teklifi alan üniversite mezunu gençler var.

Bu “karamsar” tablo; eğitimli gençlerin “vatan”ını, “ana”sını - “baba”sını, “sevda”sını geride bırakarak umuda koşmasına ve geleceğini yurt dışında aramasına, “canı kadar sevdiği” ülkesini terk etmesine yol açıyor.

Bu durum karşısında başta ülkemizi yönetenler olmak üzere hepimizin “yaşanacak vatan” hazırlamamız “kaçınılmaz”, “ötelenemez” görevidir.

Bu arada; Türkiye’yi terk eden “eğitimli” gençlerin sayısı 2017 yılında bir önceki yılın bir buçuk katına yaklaştı. 253 bin 640 kişi, valizini toplayarak “umut yolculuğu”na çıktı.

2018’de bu sayı daha da arttı ve 323 bin 918 kişi, “nemli gözler”le “ardına bakarak” ülkesini terk etti.

Hatırlayalım; 1960’lı yılların başında, “vatanını terk edenler”, Avrupa’nın “ucuz işgücü”nü karşılayan işçilerdi. Şimdi ise; “doktoralı” , “yüksek lisanslı” üniversite mezunları bilgisini, becerisini “yaban eller”de kullanmak için ülkesine veda ediyor.

Asla unutmayalım; ülkemizin en değerli “hazine”si yetiştirdiğimiz “nitelikli” insan gücümüzdür.

25 yıl eğittiğimiz, doktor, mühendis, bilim insanı olarak yetiştirdiğimiz değerlerimize sahip çıkalım, onlara “uygun” iş ortamı hazırlayalım, vatanına küstürmeyelim, başka vatanlara yolcu etmeyelim.

UMUTSUZLUK VE “İŞE YARAMAMA”DUYGUSU

Haziran ayı itibariyle İŞKUR’a kayıtlı işsiz sayısı 4 milyon 418 bine ulaştı. Gençlerdeki işsizlik oranı yüzde 80 arttı. Son bir yılda 15-24 yaş arasında kayıtlı genç kadın işsizlerin sayısı yüzde 86, genç erkeklerin sayısı da yüzde 75.5 arttı.

Her geçen gün artan genç işsizliğin doğurduğu sonuç; “umutsuzluk”, “hayal kırıklılığı” , “işe yaramama” duygusu, psikolojik durumun alt üst oluşu, aile ile sorunlar yaşama…

Bu arada; kadınlarda ve gençlerde işsizliğin artması, enflasyon, hayat pahallılığı ve yoksulluk; insanların dayanma gücünü zorluyor, yaşamı çekilmez hale getiriyor, demokrasiyi, sosyal dayanışmayı ve iç barışı da tehdit ediyor.

Her dört kişilik ailede bir işsiz var, ayrıca; işi olup da işini kaybetme duygusunu yaşayanların da giderek sayısı artıyor.

Öte yandan; ekonominin bu yıl yüzde 2,5 küçüleceği, bunun da 250 bin kişinin yıl sonuna kadar işsiz kalacağı öngörülüyor. Bu; göz korkutacak bir öngörüdür.

İktisatçılar; bu gidişle 5 yıl sonunda 1,5 milyon yeni işsizimizin olacağı değerlendirmesini yapıyorlar.

Bir yandan işsizliğin artması, diğer yandan da gelirimizin enflasyonun altında kalması, sürdürülebilir bir durum değildir.

Sonuç olarak: İşsizlik canımızı yakıyor, özellikle de eğitimli, nitelikli gençlerimizin ülkemizi terk ederek geleceğini yaban ellerde araması, yüreğimizi sızlatıyor, yazık oluyor.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 cemal çalkaya
 18 Eylül 2019 Çarşamba 08:18
Başkanım tebrik ederim. siz kaç kişiye ekmek yediriyorsunuz . Bravo
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ege'de Sonsöz