MENÜ
İzmir 13°
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Ekonomide durgunluk sürüyor, işsizlik artıyor
Hüseyin ASLAN
YAZARLAR
30 Eylül 2019 Pazartesi

Ekonomide durgunluk sürüyor, işsizlik artıyor

Ekonomideki “kötü” gidişin faturası vatandaşa “işsizlik” olarak yansıyor. Böylece; “işsizlik” en “can yakıcı” sorun olarak karşımıza çıkıyor, beraberinde yoksulluğu da getiriyor.

İşsizlik; bütün “kötülük”lerin anasıdır. İşsizliğin olduğu yerde “kötü” diye tanımladığımız her şey var.

İşsizlik; bir bakıma, üretimden koparılmış bir ülkenin geldiği noktadır. İşsizliği önlemenin yolu; planlı, programlı bir “üretim ekonomisi” politikasını uygulamaktan geçer.

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK)nun açıkladığı 2019 Haziran ayına ait “işsizlik” rakamları; ekonomide gidişin “iç açıcı” olmadığını gösteriyor.

Yüzde 13’lük “işsizlik” oranı; tüm  Haziran aylarının en yüksek “işsizlik oranı”dır.

Aslında bu oran; “gerçek hayat”la yaşanan işsizlik oranını göstermiyor. Son bir yılda “işsizler ordusu”na 938 bin kişi katıldı. Her 4 gençten biri işsiz. İşsiz sayımız geniş tanımıyla 8 milyonu aştı. İş aramaktan ümidini kesenler ve iş bulduklarında hemen çalışacak olanlar hesaba katıldığında “fiili” işsizlik oranının yüzde 20’ye yaklaştığı görülüyor.

İnsanları “işsiz” bırakan, ekonominin lokomotifi kabul edilen inşaat sektörünü çökerten,  işsizliği artıran, enflasyonu  düşüremeyen, pahallılığı önleyemeyen, yoksulluğu ortadan kaldıramayan, yatırım ve üretim yapamayan, “rekabet gücü” oluşturamayan ekonomi politikalarına “başarılı” demek mümkün değildir.

Denilebilir ki; bir ekonomi işsizliği artırıyor, insanları işsiz bırakıyorsa; o ekonomi de, o ekonomi politikalarını yürüten “siyasi kadrolar”da “başarılı” sayılamazlar.

TOPLUMSAL BARIŞ

İstihdam yaratıcı ekonomi politikaları gerek “iç barışı”nın, gerekse “toplumsal barış”ın ve huzurun sağlanmasında en önemli etkendir.

Unutmayalım ki; “içinde insan olmayan” ekonomi politika ve programları; insanı ve toplumsal dokuyu “yok sayan” politikalardır ki; “başarı şansı” yoktur.

Gerçek olan şu ki; sıcak paraya dayalı, ithalatı ve borçlanarak tüketimi teşvik eden, ülkeyi üretimden uzaklaştıran, katma değer ve istihdam yaratan sermaye yatırımlarını engelleyen, hane halklarını gelirleriyle orantılı olmayan yüksek borçlanmaya sürükleyen ekonomi politikalarının sonucu; işsizlik, yoksulluk ve umutsuzluktur.

Bu arada; ekonomide yaşanan durgunluk ve “kötüleşme” nedeniyle kapanan işyerleri sayısının artması; özellikle büyük kentlerdeki işsizliğin kaygı verici bir boyuta ulaşmasına neden olmuştur.

Kaldı ki; eğitimli ve “nitelikli” işsizler, yetişmiş insan gücü “israfı”nı da beraberinde getirmektedir.

İşsizlik; aynı zamanda giderek artış gösteren “suç” ve “suçlu”ya, ahlak erezyonuna ve sosyal doku deformasyonuna da zemin hazırlamaktadır.

Sokaklarda işsiz ve amaçsız gezen kalabalıklar ile iş bulabilmek amacıyla bekleşen  ve sayıları her geçen gün artanlar her türlü olumsuzluğa ve “suç”a “vasat” oluşturmaktadırlar.

Sonuç olarak: Odağında insan olmayan, yoksulluğu ve işsizliği artıran ekonomi politikaları; toplumu da demokrasiyi de esenliğe taşıyamaz

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Mustafa Yalova
 2 Ekim 2019 Çarşamba 16:17
Başkanım ekonomi konusundaki bilgi birikiminize hayranım
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ege'de Sonsöz