MENÜ
İzmir 21°
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Ekonomideki görüntü karamsar
Hüseyin ASLAN
YAZARLAR
4 Mart 2019 Pazartesi

Ekonomideki görüntü karamsar

Sanayide, tarımda ve işsizlikte açıklanan veriler “karamsar” bir görüntü veriyor.

Sanayi üretiminde Aralık 2018’de meydana gelen yüzde 9.8 oranındaki gerileme, Kasım 2018’de işsizliğin bir önceki yılın aynı ayına göre 2 puan artarak yüzde 12.3’e ulaşması ve özellikle her 4 gençten birinin işsiz olması, 2000 yılından bu yana tarım sektörünün milli gelirden aldığı payın yüzde 10.1’den yüzde 5.7’ye gerilemesi; ekonomide “alarm” işareti veriyor.

Ekonomideki daralma, büzülme; istihdamda, üretimde ve tüketimde, ekonominin her halkasında devam ediyor.

Denilebilir ki; ekonominin bugünkü fotoğrafına bakıldığında sanayi üretiminin azaldığı, hayat pahallılığının arttığı, enflasyonun tırmanmaya devam ettiği, işsizliğin can yaktığı, çalışanların da üçte birinin kayıt dışı olduğu, iç ve dış borçların arttığı, şirketlerin konkordato ilan ettiği ve iflas haberlerinin geldiği görülüyor.

Bu; siyaseten de, ekonomik olarak da sürdürülebilir bir tablo değildir.

Geçici, “pansuman” tedbirler yerine işsizliği, yoksulluğu önleyecek, üretimi ve yatırımı artıracak “radikal” önlemlere ihtiyaç var.

TARIMDA DARALMA

TUİK’in verilerine göre; Ocak ayında enflasyonda en yüksek artış aylık bazda yüzde 6.4’le gıda sektöründe gerçekleşti. Bu artış; son 16 yıldaki en yüksek artış olarak gözleniyor.

Bu arada; Ocak ayında yıllık bazda enflasyon oranı tüketici fiyatlarında yıllık bazda yüzde 20.4’e, üretici fiyatlarında da yüzde 32.9’a ulaştı.

Öte yandan; 2000’den bu yana tarım sektörünün milli gelirden aldığı pay yüzde 10.1’den yüzde 5.7’ye; tarımda çalışan sayısı ise 7.7 milyon kişiden 5.3 milyona geriledi.

Tarım alanları toplamı da 2003’de 26 milyon hektar iken 2017’de 23.4 milyon hektara geriledi. Bu; tarımsal üretimin “dramatik” bir şekilde azaldığını gösteriyor.

Bu aşamada; atılması gereken ilk adım, tarladan sofraya uzanan süreçte oluşan sorunları bir bütün olarak ele alıp çözüm üretmek olmalıdır.

Tarımda yaşanan problemlerin en başında yüksek girdi fiyatları, çiftçinin üretim iştihanın azalarak üretimi terk etmesi ve pazarlama sorunları nedeniyle ürünün tüketiciye pahalı ulaşması geliyor.

Sonuç olarak: Tarımda, sanayide, istihdamda; geçici olmayan bütüncül ve sürdürülebilir politikaya ihtiyaç var.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 boş oturma
 4 Mart 2019 Pazartesi 20:57
Aslan Başkan, boş oturma artık, kooperatifçiliğin gözde olduğu bir döneme giriyoruz. Konut sahibi olmak isteyen tüketici kooperatifi tamam! Şimdi inşaat işini yapanların, işçisi, kalfası, mühendisiyle tüm elemanları kapsayan inşaat şirketi gibi inşaat işini yapan kooperatifi örgütleme zamanı gelmedi mi? Böyle bir kooperatifin sadece İzmirdeki kentsel dönüşüm ihalelerini alması halinde yaşanacak dönüşümü görebiliyor musun? Sence de kalıpların dışına çıkma zamanı gelmedi mi?
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ege'de Sonsöz