MENÜ
İzmir 13°
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Enflasyon; Kötülüklerin anası...
Hüseyin ASLAN
YAZARLAR
12 Kasım 2018 Pazartesi

Enflasyon; Kötülüklerin anası...

Enflasyon; akla gelebilecek bütün kötülüklerin “anası”dır. Enflasyon; aynı zamanda, “geçim maliyeti”ni artırarak insanları yoksulluğa sürükleyen, fiyatları “istikrarsız” hale getiren ve bunun sonucunda da toplumsal “çürüme”ye, “yozlaşma”ya neden olan çözülmesi gereken ekonomik ve sosyal problemdir.

Toplumsal “huzur”u sağlamanın, yoksullukla mücadelenin ve geçim koşullarını kolaylaştırmanın en etkili yolu; enflasyonu aşağı çekmek, daha açık bir anlatımla; dar ve sabit gelirlilere “hayatı ucuzlatmak”tır.

Ekonomisi dışa bağımlı, ithalatı yüksek, cari açığı büyük Türkiye gibi çift para “Türk Lirası ve döviz” kullanan ülkelerde döviz bollaşıp ucuzladıkça enflasyon düşmekte, döviz azalıp pahallaştıkça enflasyon yükselmektedir.

Üretimi ve ihracatı artırarak, ithalatı azaltarak, böylece; ihracatın ithalatı karşılama “oranı”nı yükselterek, bir başka değişle; cari açık problemini ortadan kaldırarak enflasyon aşağı çekilebilir.

Ürettiğinden çok tüketen, dışarıya sattığından çok alan ve gelir dağılımı da “bozuk” ekonomilerde “zabıta” tedbirleriyle, geçici fiyat indirme kampanyalarıyla enflasyon aşağı çekilemez.

Çare; zaman kaybetmeden “yapısal reform”ları gerçekleştirmektir.

RAKAMLARIN DİLİ

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) Ekim ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Enflasyon aylık yüzde 2.67 oranında gerçekleşti.

Bu; 2011’den bu yana Ekim ayları itibariyle kaydedilen en yüksek enflasyon. İlk 10 ayda oluşan enflasyon ise yüzde 23. Böylece; yıllık enflasyon yüzde 25’in üzerine çıktı.

Bilindiği gibi; Merkez Bankası, kısa bir süre önce enflasyon raporu açıkladı ve yıllık enflasyon tahminini yüzde 13.4’den yüzde 23.5’e yükseltti. Şimdi, enflasyonun yüzde 25’e çıkması, Merkez Bankası’nın hedefinin tutmayacağını gösteriyor.

Üretici enflasyonu da, 10 ayda yüzde 40’ın üzerine çıktı, yıllık üretici enflasyonu da yüzde 45’e tırmandı.

Bu arada; toplumda “gerçek enflasyon bu değil, daha fazladır” algısının da giderek yaygınlaştığı gözleniyor.

Burada önemli olan; devletin rakamlarında vatandaşın zihninde herhangi bir tereddütün oluşmasına ortam hazırlamamaktır.

Öte yandan; enflasyonla mücadele programının etkisinin Ekim ayında görülmediği, Kasımda döviz kurlarındaki aşağı seyrin, yüzde 10’luk indirim kampanyasının, ÖTV ve KDV’deki indirimlerin küçük ölçüde de olsa enflasyonunun gerilemesine neden olacağı görülüyor.

Sonuç olarak: Enflasyon; adı konmamış en adaletsiz bir vergi türüdür.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ege'de Sonsöz