MENÜ
İzmir
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Evren adildir
Derya AVŞAR
YAZARLAR
20 Ocak 2016 Çarşamba

Evren adildir

Bu yazımda sizlere

 “NEDEN BUNLAR HEP BENİM BAŞIMA GELİYOR” sorusunun cevabını veriyor olacağım

Hayatın içinde zaman zaman bazı dönüm noktalarıyla karşı karşıya kalırız ve yaratılışımız itibariyle nefsi ( EGO) olan varlıklarız böyle dönemeçlerde kalakaldığımızda ise genellikle can canandan kıymetli olur, işte bu durumlarda nefis (EGO) bizi ele geçirir ve hata yapmaya daha müsait oluruz. Sonuç olarak da canımız yanmasın diye can yakarız. Sorun da burada başlar, çünkü kendimizi koruma içgüdüsüyle yaptığımız şeyleri hep haklı görürüz ne kadar kötü olursa olsun kime ne kadar zarar vermiş olursak olalım haklıyızdır.

FARKINDALIĞIN EN GÜÇLÜ DÜŞMANI İSE KENDİNİ HAKLI GÖRME EĞİLİMİDİR.

Gün gelip kötü durumlarla karşılaşmaya başladığımıza “ALLAHIM NE GÜNAH İŞLEDİM BANA BUNLARI REVA GÖRDÜN” diye hayıflanırız.

SÜRPRİZ! Başınıza gelen her şeyi siz kendinize reva gördünüz.

Nasıl mı? Başkalarına reva gördüklerinizle!

Mutlaka yaşadığınız her şeyi hak edecek bir şeyler yaptınız, yaşadığınız her şey yaptığınız iyi ya da kötü şeylerin karşılığı olarak size geri döndü.

Nasıl mı? Bumerang gibi

Diyelim ki birileri size ihanet ediyor, düşünün bakalım siz kime ne şekilde ihanet etmiş olabilirsiniz ya da birileri sizin onun için yaptıklarınızın kıymetini bilmiyor, sizi hak etmiyor, düşünün bakalım siz kimi hak etmediniz, kime haksızlık ettiniz, hatta kim sizin için emek verdi ve siz onu yarı yolda bıraktınız.

  • Ama nasıl olur mesela benim evim soyuldu ben hırsızlık mı yaptım yani, hiç kimsenin eşyasına izinsiz dokunmam bile

Haklı olduğunuza eminim, elbette kimsenin eşyasını çalmadınız ama birilerinin zamanını, fikrini vs. çalmış olabilirsiniz. (kırk yıl düşünseniz aklınıza böyle bir neden-sonuç ilişkisi gelmezdi biliyorum)

Evren detaylarla ilgilenmez çalmak çalmaktır siz birilerinin zamanını çalarsınız birileri bunun karşılığında gelip sizin eşyanızı çalar iki durumdaki eylemde çalmak eylemidir. Neyin çalındığıyla ilgilenmez içinde bulunduğunuz frekansı tanır sadece zaman çalıyorsanız çalma frekansındasınızdır ve aynı frekanstaki olay ve kişilerle birsiniz demektir bu da demek oluyor ki bol bol bunun gibi durum ve kişilerle karşılaşacaksınız

Nasıl ki tarlaya buğday ekipte domates çıksın diye beklemiyorsak;

Yalan söyleyerek dürüst insanlarla karşılaşmayı beklemeyeceğiz, mutsuz ederek mutlu olmayı beklemeyeceğiz, zarar vererek fayda görmeyi beklemeyeceğiz, bilerek ya da bilmeyerek kötülüğe neden olduysak tabi ki kötü şeylerle karşılaşacağımızı bileceğiz

Şu anda bu yazıyı okuyorsak eğer artık farkındayız ve sorumluluk alma zamanımız gelmiş demektir. Kurban psikolojisinden ve kendimizi haklı görme eğiliminden sıyrılacağız.

Şapkamızı önümüze koyup düşüneceğiz kimleri üzdük, kimlere zarar verdik, kimlerin yüreklerinde yaralar açtık diye soracağız kendimize fark ettiğimiz her hatayı teker teker nasıl telafi edebilirim diye düşüneceğiz eğer bir ihtimal bile varsa çok şanslıyız demektir.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ege'de Sonsöz