MENÜ
İzmir 21°
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Hacı Bektaş Veli’nin Makamında…
Nedim ATİLLA
YAZARLAR
17 Ağustos 2017 Perşembe

Hacı Bektaş Veli’nin Makamında…

“Balkanlarda Hacı Bektaş Veli’yi Aramak” demiştik, iki ay önce… 17 Haziran yazımızdan 6 hafta sonra Pir’in makamında ona saygı duruşunda bulunmak varmış. İki hafta önce Orta Anadolu’nun cennet köşesi Hacıbektaş’taydık… Demiştim ya; Anadolu'da Türk dili ve kültürünün korunmasına büyük önem veren Hacı Bektaş Veli, tüm Anadolu ve Rumeli'yi dolaşarak gelenek ve göreneklerimizi özümsemiş, bu zenginlikleri öğretilerinde kullanmış, düşünceleri ve yaşam felsefesiyle gönüllerdeki saygın yerini almıştır.

Hacı Bektaş Veli ve diğer düşün adamlarımızın fikirleri, Türkiye Cumhuriyeti'nin demokratik ve çağdaş kimliğinin oluşmasına ve bu aydınlanma hareketinin sürdürülmesine önemli katkıda bulunmuştur.

Türkiye, sahip olduğu farklılıkları eşine az rastlanır bir kültür zenginliğine dönüştürerek, ulusal kaynaşmayı sağlayabilmiştir. Bu, çok az ulusun gerçekleştirebildiği büyük bir başarıdır. Bir kez daha yazalım Büyük Atatürk, “Ne mutlu Türk olana” dememiştir. “ Ne Mutlu Türküm Diyene” demiştir… Barış ortamının oluşturulması ve sürekliliğinin sağlanabilmesinin öneminin daha çok anlaşıldığı günümüzde, insana sevgi ve saygı temeline dayalı hoşgörünün yaşam biçimi olarak benimsenmesi zorunludur. Ancak bunun yardımıyla, farklı düşünce yapıları ve farklı algılama biçimleri bir arada yaşayabilecektir.

Hacı Bektaş Veli’den öğrendik: İnsanın, insan olmasından dolayı doğuştan bir değeri ve onuru vardır. Bu onun doğal hakkıdır. Bu hak nedeniyle, herhangi bir niteliğe ya da ölçüye dayanılarak insanlar arasında ayırım yapılamaz.

***

Ne hissettim biliyor musunuz Pir’in Makamında… “Bilgi çağı” olarak tanımlanan 21. yüzyılın başlangıcında Yüce Atatürk'ün “Hayatta en hakiki mürşit ilimdir” (Gerçek yol gösterici bilimdir) sözünü… Tıpkı bu söz gibi, Hacı Bektaş Veli'nin “İlimden gidilmeyen yolun sonu karanlıktır, düşünce karanlığına ışık tutanlara ne mutlu” sözleri de yalnızca yaşadıkları zamanları ve geçmişimizi değil, bugünümüzü ve geleceğimizi de aydınlatmaktadır.


Yaşamı, düşünceleri ve dili, dini, rengi, ırkı ne olursa olsun insana insan olduğu için değer veren Hacı Bektaş Veli, birlik, kardeşlik, sevgi ve hoşgörü çağrısıyla, farklılıklara karşın huzur içinde birarada yaşamanın yolunu göstermiştir.  Daha güzel yarınlar için, yaşamın her alanında çatışma yerine uzlaşmayı, kavga yerine hoşgörüyü, karanlık yerine aydınlığı seçmeli, Hacı Bektaş Veli'nin belirttiği gibi, geçmişe, bugüne ve geleceğe akılcı bir yaklaşımla bakmayı bilmeliyiz. 

Tüm dünyayı Hacı Bektaş Veli ve diğer düşün adamlarımızın insan sevgisine dayanan evrensel iletilerini anlamaya ve tüm farklılıklara karşın barış içinde bir arada yaşamaya davet etmemiz gerek.

Barışın temeli olan yüce kavramların öncülüğünü yapan Hacı Bektaş Veli'yi saygıyla analım…

***

Bu yazıyı 17 Ağustos günü yayımlanmak üzere hazırlamıştım. Çünkü Ağustos’un ortası Hacı Bektaş Veli’yi anma günleridir… Her yıl 15-17 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilen Hacı Bektaş Veli Anma etkinlikleri bu yıl Hacıbektaş Belediyesi tarafından 13,14 ve 15 Ekim tarihlerine ertelendi. Burada yorum yapmak istemiyorum. İnşallah Ekim ortasında Hacıbektaş’tayız…

 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Şadan Gökovalı
 17 Ağustos 2017 Perşembe 21:50
"Gencabdal Hakk''a ermek istersen Hak yoluna can baş vermek istersen Hakk''ın cemalini görmek istersen Gördüğünü ört, görmediğini söyleme." (Hacı Bektaş-ı Veli Türbesi; Genç Abda - Dünya Güzeli tek mezar taşlı çifte sandukanın bulunduğu odanın duvarında asılı dörtlük)
 Şadan Gökovalı
 17 Ağustos 2017 Perşembe 21:43
Nedim ve dostlar. Hacı Bektaş-ı Veli Türbesinde, PİR''in makamından birkaç basamak yukarıda; Genç Abdal ile Dünya Güzeli''nin mezar odası duvarında asılı dörtlüğü anımsıyor musunuz? "Gencabdal Hakk''a ermek istersen Hak yoluna can baş vermek istersen Hakk''ın cemalini görmek istersen Gördüğünü ört, görmediğini söyleme.@
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2018 Ege'de Sonsöz