MENÜ
İzmir
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
İnce o rozetle devam etsin
Nihal AŞKIN
YAZARLAR
28 Haziran 2018 Perşembe

İnce o rozetle devam etsin

Seçim öncesi gerçekleştirilen o coşkulu mitingler ve “Bu kez tamam” söylemleriyle hızlı başlayan Muharrem İnce, sol bir aday olarak 41 yıl sonra ilk kez yüzde 30 barajını geçti, ama bu sonuç onu finiş çizgisine yaklaştıramadı bile.

Elbette, CHP'den 8 puan fazla alarak bir lider olduğunu kanıtladı.

Kalabalıklara hitabeti, televizyon programlarındaki performansı, gerektiğinde özür bile dileyebilen doğal yapısı, ama herşeyden önemlisi “Ayrıştırıcı değil birleştirici” konuşmaları onun sadece CHP'den değil her kesimden oy almasını sağladı.

Hal böyle olunca da genel başkanının son 9 seçimden mağlup çıktığı, iktidar hasretiyle yanıp tutuşan CHP'de isyan başladı.

“Kılıçdaroğlu gitsin, İnce gelsin” açıklamaları peş peşe yapıldı.

Seçim yenilgilerinde tüm dünyada istifa seçeneği hemen devreye girer. Bu demokrasinin gereğidir çünkü. Kazanamayan gider.

Ama 9 seçimde de “Tayyip Erdoğan koltuğa yapıştı, gitmiyor” diyerek tek adamlığa isyan eden CHP delegesi nedense kendi “Tek adam”ını bir türlü yıkamadı.

Ya da yıkmak istemedi.

Şimdi bıçak kemiğe dayandı, artık başka çıkış kapısı kalmadı. Hep bir ağızdan “Kılıçdaroğlu gitsin, İnce gelsin” deniyor.

Kılıçdaroğlu, gitmekte çok geç bile kaldı kalmasına da işin tuhaf yanı, bu kez sadece CHP'liler değil AK Parti de aynı fikirde.

AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal'ın seçimden hemen sonraki şu açıklaması oldukça manidar:

Muharrem İnce 40 yılın sonunda yüzde 30 psikolojik barajını aşmış bir Cumhurbaşkanı adayı olarak şu anda CHP'nin doğal lideri haline gelmiştir”.

CHP'den daha çok AK Parti'liler Muharrem İnce'nin CHP'nin başına geçmesini istiyor sanki.

Çünkü sistem değişti ve bu durum aslında biraz da AK Parti'nin işine gelecek. Artık eskisi gibi yüzde 30-35 oylarla hiçbir partinin iktidara gelme şansı yok. Koalisyon imkanı yok.

Türkiye'de iktidar olacaksan ille de yüzde 50'yi geçeceksin.

Türkiye'de sol bir partinin aldığı en yüksek oy 5 Haziran 1977 seçimlerinde yüzde 41 ile CHP'ye ait.

Solun en yükselişte olduğu dönemlerde bile tablo bu. Yani, Türkiye'de sol hiçbir zaman iktidar olacak güçte değil.

Bunu iyi bilen AK Parti, karşısında Kılıçdaroğlu ile yüzde 20'lerde gezinen cılız bir CHP yerine en azından yüzde 35-40'lara çıkabilen, ama yüzde 50'yi geçme şansı neredeyse sıfır olan bir CHP'yi görmek istiyor.

CHP'yi yüzde 20'lerden yüzde 40'lar seviyesine çıkarabilecek tek isim de şimdilik Muharrem İnce.

Hatırlayın. Bu ve bundan önceki tüm seçimlerde başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere tüm AK Parti'liler hep “Ey CeHaPe” diye haykırdı.

İsmet İnönü döneminden başlamak üzere hep “Sol yönetimler” eleştirildi.

Yani parçalar verildi, halkın bu parçaları birleştirmesi istendi.

Parçalar birleşince de CHP'lilik eşittir din düşmanlığı, CHP'lilik eşittir başarısız yöneticilik oldu.

İktidarın yıpranması beklenirken, CHP yıprandı. AK Parti bu konudaki algı yönetiminde gayet başarılı oldu. 

Şimdi Muharrem İnce, CHP Genel Başkanı olduğunda AK Parti'nin yıllardır CHP için yarattığı bu algıyı yıkmakla mı uğraşacak? Seçim kampanyasıyla mı? Yoksa sol bir parti adayına yüzde 20'lik yeni seçmen kazandırmakla mı?

Onun için İnce, hazır CHP rozetini çıkarıp Türk Bayrağı'nı yakasına takmışken, hiç ellemesin o bayrak orada kalsın.

“Bu işin formülü nasıl olacak” derseniz onu da oturup Muharrem İnce ve CHP'liler düşünsün biraz.

İnce'ye parti dışı ama ülke genelini kapsayan etkin bir görev icat edilir, bir sonraki Cumhurbaşkanlığı seçimine kadar hem CHP ile bağlantılı ama hem de CHP'ye uzak bir strateji mi izlenir. 

Yoksa Muharrem İnce tasını tarağını toplar, sol-sağ kavramının adının bile anılmadığı “Merkez bir parti” söylemiyle mi yola çıkar orasını artık ben bilemem.

Fakat bildiğim tek şey şu. CHP Genel Başkanı Muharrem İnce yüzde 50 barajını aşamaz. Ama seçim dönemindeki gibi yakasında Türk Bayrağı olan bir Muharrem İnce, ancak ve ancak sağ seçmenin de desteğiyle yüzde 50 eşiğini aşabilir.

CHP ile devamda ısrar edilirse sadece Cumhuriyet'in 100. yıldönümü 2023 değil, 2123'e kadar da uğraşsalar Türkiye'de sol bir partinin bu sistemle iktidara gelme şansı, Karadeniz'e hiç yağmur yağmaması, Fırat'ın kuruması, İzmirlilerin gevreğe artık “simit” demesi ile neredeyse eşittir.

Bunu başarabilen bir CHP Genel Başkanı olursa da çıkar ayakta alkışlarım. Tabi hala hayatta olursam.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Lombak-Acı Gerçekler
 2 Temmuz 2018 Pazartesi 10:46
"Evladım gevreği cümle içinde kullan." Van'da gevrek yedim. İzmir'e geldim simit diyorlarmış. şaşırdım!!?? :))) Dünya ters düz olmuş haberimiz yok.
 Seydiköylü
 30 Haziran 2018 Cumartesi 11:57
Seçim akşamı Ethem Sancak, Akp koridorlarında dolaşıyor ve yüksek sesle iki tane dilekte bulunuyor, Allah başımızdan Tayyip Erdoğan'ı, Chp'nin başından da Kılıçdaroğlu'nu eksik etmesin !
 Cumhuriyetçi
 28 Haziran 2018 Perşembe 15:32
'Simit' üzerine iki pot daha diyorum :)
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ege'de Sonsöz