MENÜ
İzmir 15°
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
İnşaattaki daralma ekonomiyi olumsuz etkiledi
Hüseyin ASLAN
YAZARLAR
24 Aralık 2018 Pazartesi

İnşaattaki daralma ekonomiyi olumsuz etkiledi

Yılın üçüncü çeyreğinde inşaatta yüzde 5.3 oranındaki daralma; sanayi üretiminin azalmasından işsizliğin artmasına kadar ekonominin tüm sektörlerini “olumsuz” etkiledi.

Ekonomide büyüme yüzde 1.6’da kalırken, hane halkının tüketimi de ancak yüzde 1.1 olabildi. Halk, sadece “mutfak” için para harcayabildi.

Türkiye İstatistik  Kurumu (TUİK)nun verilerine göre; yılın üçüncü çeyreğinde işsizlik yüzde 11.4’e çıktı, sanayi üretimi de yüzde 5.7 oranında geriledi.

İşsizlik oranındaki artış ve sanayi üretimindeki azalış; ekonomideki “daralma” ve “yavaşlama”yı göstermektedir.

Rakamlar; “iç açıcı” değildir. Yaklaşık 29 milyon kişi çalışarak 81 milyon’u besliyor, giyindiriyor, barındırıyor. 52 milyon kişi de, çoğu eğitimde de, işte de olmadan “atıl” durumda bekliyor.

Üstelik çalışanların yüzde 38.8’i kayıt dışı. Tarım sektöründe ise “kayıt dışı” çalışanlar, “kayıtlı”  çalışanların 3 katı.

Bu arada; ülkemizde yaşayan her 10 kadından sadece 3’ü “iş gücü”ne dahil. Bu; kadın-erkek “eşitsizliği”ndeki “acı” tabloyu bütün çıplaklığıyla ortaya koyuyor.

İNŞAAT MALZEMESİ ÜRETİMİ AZALDI, FİYATLAR ARTTI

TUİK’in rakamlarına göre inşaat sektöründeki daralma; sanayi üretiminin ve dolayısıyla sanayi malzemesi üretiminin de “azalması”na neden oldu.

Yılın üçüncü çeyreğinde hazır beton imalatında yüzde 32.1, inşaat amaçlı beton üretimlerinin imalatında yüzde 10.1, çimento üretiminde yüzde 18.1, tuğla, karo ve diğer inşaat malzemelerinde yüzde 24.9, cam imalatında da yüzde 21.18 azalma oldu.

İnşaat malzemelerinin üretiminde “önemli” ölçüdeki azalma, sektördeki daralma; beraberinde işsizliğin “artması”na yol açtı.

İnşaat sektöründe işsizlikte geçen yıla göre 223 bin kişilik bir “istihdam” kaybı oldu.

Bu arada; üzerinde durulması ve çözüm aranması gereken bir husus da; yılın üçüncü çeyreğinde “genç” işsizlik oranının yüzde 1.6 artışla yüzde 21.6’ya yükselmesidir.

Ekonomide ortaya çıkan bu “olumsuz” tablo bize gösteriyor ki; inşaat, ekonominin stratejik sektörüdür. İnşaatta yaşanan sıkıntı; üretimden istihdama, tüketimden yatırıma ve büyümeye kadar ekonominin her alanına “olumsuz” etki yapıyor.

Sonuç olarak: İnşaat sektörü ihmal edilmemeli, tersine desteklenmelidir.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Kemal Hoca
 26 Aralık 2018 Çarşamba 13:48
Melis Hanım ne güzel yazmış. Bu yazar neden CHP'den aday oluyor? CHP'den aday olduğunu bilmiyormu? AKP'ye gitse bu görüşlerine uygun adaylık bulabilir
 Melis
 24 Aralık 2018 Pazartesi 16:50
Bir inşaatcı,müteahhit ve kooperatifci gözünden ekonomik analiz yapılmaz.Yapılırsa ülkenin bugün ulaştığı darboğaz ortaya çıkar. Ekonominin olmazsa olmaz bileşeni inşaat değildir.İnşaat sanayi,bayındırlık,tarım gibi ana ekonomi dallarının alt iş sahasıdır.Bu kadar öncellenmesi sadece zarar getirir.
 muhalif
 24 Aralık 2018 Pazartesi 13:07
sn.Arslan sizde biir inşaatçı olarak sektörü savunuyorsunuz, inşaat sürekliliği olmayan bir sektör, yani inşaatı yapar bitirsiniz ya satar yada satamazsınız beklemeniz gerek. devlet tüm kaynaklarını ve teşviklerini bu alana yönlendirmeyip, ürerime yönlendirseydi, ekonmi böyle omazdı. inşaatta arz fazlalığı oluştu,birde kur oynamaları müteahhitleri etkiledi, konutlar elde kaldı.inşaat sektörü gerçekten ekonomiyi kaldırdı mı???
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ege'de Sonsöz