MENÜ
İzmir 15°
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
İşsizlik, toplumsal ve bireysel travmaya yol açıyor…
Hüseyin ASLAN
YAZARLAR
21 Ekim 2019 Pazartesi

İşsizlik, toplumsal ve bireysel travmaya yol açıyor…

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK)nun Temmuz 2019 verilerine göre; son bir yılda 1 milyon 65 bin kişi işini kaybetti. İşsiz sayısı 7 milyona ulaştı.

Bu arada; Türkiye Müteahhitler Birliği’nin raporu’nda da, 2019 yılında inşaat sektöründe 493 bin kişinin işsiz kaldığı belirtiliyor.

TUİK’in verilerinde Temmuz ayında işsizlik oranı yüzde 3.1 puanlık artışla yüzde 13.9’a yükselirken işsiz sayısı da 2019 Temmuz döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 1 milyon 65 bin kişi artarak 4 milyon 596 bin kişi oldu. “İş olsa hemen çalışırım” diyen 2 milyon 454 bin kişi eklenince gerçek işsiz sayısı 6 milyon 950 bine çıkıyor.

Bu arada; işsizler ordusuna katılan her 100 kişiden 70’i daha önce iş sahibi olup “işini kaybedenler”den oluşuyor.

En “dikkat çeken”i de; genç işsizlik rekor kırarak yüzde 27.1’e ulaşıyor.

Ayrıca; iş bulmaktan umudunu kesenler de son bir yılda 523 bin kişiden 614 bin kişiye yükseldi. Yani insanlar; hem işsiz hem de ümitsiz.

Öte yandan üniversite mezunlarında işsizlik oranı da yüzde 13.3’den yüzde 14.2’ye çıktı.

Kaldı ki; 2018 Dünya ortalama işsiz oranı yüzde 5’tir. Bu orana bakarsak ülkemizdeki işsizliğin boyutunu daha net olarak görebiliriz.

Önemli bir nokta da, Temmuz 2019’da herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna bağlı olmadan “güvencesiz” çalışanların oranı da yüzde 36’ya çıktı. Bu oran tarım dışı sektörde “güvencesiz” çalışanlarda yüzde 23.2 oldu.

İŞSİZLİĞİN ARTMASINDAKİ FAKTÖRLER

Türkiye’nin ekonomik ve sosyal gelişmişliğini belirleyen 3 temel faktör; BÜYÜME, İSTİHDAM VE GELİR DAĞILIMI…

Ülkemizde “üretim yapısı” ithalata “bağımlı” olduğu için ekonomide büyüme olsa da işsizlik yüksek seyrediyor.

İşsiz sayısının artması, kamu kaynaklarının “verimsiz” kullanılması, bütçede “yatırım harcamaları”nın düşük düzeyde kalması, popülist harcamaların yüksek olması, adaletsiz vergi yapısı ile maaş ve ücretlerdeki “reel gerileme”den dolayı; “GELİR DAĞILIMI ADALETİ” sağlanamıyor.

Öte yandan; işsizliğin artması, gelirin ve tüketimin dolayısıyla “toplam talep”in de azalmasına neden oluyor, atıl kalan işgücü, büyümeyi olumsuz etkiliyor.

Bu kısır döngüde işsizlik artıyor, büyüme düşüyor, gelir dağılımı bozuluyor.

Ayrıca; TUİK’in Temmuz 2019 verilerine göre; erkeklerde istihdam oranı yüzde 64.1 iken bu oran kadınlarda yüzde 29.1’dır.

Kadınların istihdamdaki payının erkeklerin payının yarısından da az olması ve gençlerdeki işsizliğin yüksekliği, üzerinde önemle durulması gereken ciddi ekonomik ve sosyal problemdir.

Bu arada; eğitimde “işgücü planlaması”nın olmaması ve yeni yatırımların yapılmaması gençler ve özellikle de üniversite mezunları arasında işsizliğin yüksek seyretmesinde “etkili” nedenlerdir.

İşsizlik; gençlerde sosyal değerlerle olan bağları koparıyor, ideolojik saplantılara girmelerine sebep oluyor, tarikatlar tarafından kuşatılmalarına ve teröre bulaşmalarına “uygun” altyapı oluşturuyor.

Önemli bir nokta da; eğitimli gençler arasındaki yüksek işsizliğin maliyeti; “beyin göçü” olarak yansıyor.

Ayrıca; genel olarak işsizliğin beraberinde getirdiği sosyal ve ekonomik problemler de “çağdaş toplum” olmamızın önündeki engeli oluşturuyor.

Sonuç olarak: İşsizlik, yoksulluk ve gelir dağılımı adaletsizliği; bireysel ve toplumsal travmaya yol açıyor

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ege'de Sonsöz