MENÜ
İzmir 13°
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
İzmir’de kentsel dönüşüm gerçeği
Hüseyin ASLAN
YAZARLAR
31 Ekim 2018 Çarşamba

İzmir’de kentsel dönüşüm gerçeği

Konutların yüzde 60-65’inin “sorunlu” olduğu İzmir’de, ayrıca; çağdaş yaşam koşullarının temelini oluşturan yeşil çevre dokusunun ve sosyal donatı alanlarının yeterli ölçüde olmaması, kentin yeniden planlanması ve yapılanması ihtiyacını “güncel” hale getirmiştir.

Bu ihtiyaç; “kontrolsüz” göçün getirdiği sosyo-kültürel problemler ve oluşan altyapı yetersizliğiyle “çarpık” kentleşmenin yaşamı her geçen gün biraz daha zorlaştırdığı İzmir için çok daha “can yakıcı” hale gelmiştir.

Bu tablo karşısında belediyenin belki de en önemli görevi; çocukların özgürce koşup oynayacakları park-bahçeler ile ailelerin de huzur ve mutluluk içinde yaşam sürdürecekleri sosyal ve çevresel alanı, “risk”leri ortadan kaldıracak “bütünsel” ve “yerinde” bir kentsel dönüşüm operasyonunu planlayıp gerçekleştirmektir.

Ne var ki; bu kadar hayati ihtiyaca ve öneme karşın kentsel dönüşümün neredeyse en “yetersiz” ve “bilinçsiz” bir şekilde, “sözde” uygulandığı kent İzmir’dir.

Bu arada; 1950’li yıllarda nüfusun yüzde 85’i köyde, yüzde 15’i de kentte yaşarken günümüzde, bunun tam tersi bir tabloyla karşı karşıyayız. “Köylü” toplum, “kentli” topluma dönüşmüştür. Kentleşme beraberinde “kentsel sorunlar” yumağını da kent yaşamına taşımıştır.

YÜKÜ İZMİR TAŞIYOR

Köyden kente göçün ve şehirleşme sürecinin getirdiği yükün en fazlasını İzmir taşıyor.

Şehirleşme oranı ülke düzeyinde yüzde 65 iken bu oran, İzmir’de yüzde 81’dir. Aynı şekilde, nüfus artış oranı da İzmir’de Türkiye ortalaması olan binde 18.28’in üzerinde 23.38’dir.

Öte yandan; seçim öncesinde  “İMAR BARIŞI” adı altında sağlıksız, riskli, depreme dayanıksız, kaçak konutlara, gecekondulara “af” getirilmesi; sorunu daha da ağırlaştırmıştır.

Sayıştay raporuna göre; İzmir’de 25 yaş üzeri konutlar ile “kaçak” yapılaşma oranının toplamı yüzde 60-65 arasındadır. Bu arada; köyden kente göçün ve şehirleşmenin getirdiği problemler;

- Plansız kentleşme,

- Tarım alanlarının yok edilmesi,

- Ulaşım ve altyapı yetersizliği,

- Çevre kirliliği,

- Kaçak yapılaşma, gecekondulaşma olarak özetlenebilir.

Bu bağlamda; birinci derecede deprem kuşağında olan ve kaçak yapılaşmanın “yağ lekesi” gibi sardığı İzmir’de binaların yüzde 60-65’inin riskli binalar olması; kentsel dönüşümün İzmir için ne kadar yaşamsal önemde olduğunun çok açık bir göstergesidir.

 

EGE-KOOP’UN UZMANLIĞI

Unutmayalım ki; pahalı, lüks konutlar yapmak, “seçkinlere özgü” siteler oluşturmak; kentsel dönüşüm olmadığı gibi; “sosyal doku”yla barışık bir kentleşme de değildir.

Olsa olsa, zenginler ve seçkinler için konut üretmek yaşam alanı oluşturmaktır.

Kentsel dönüşüm; mevcudu yıkıp yerine yeni bina yapmak değildir.

Kentsel dönüşüm; mekansal, çevresel ve sosyal dönüşümdür.

Kentsel dönüşümün temel özelliği; bütüncül ve yerinde olması, sosyal, fiziksel, kültürel, bilimsel ve teknik altyapıyı kapsaması, hak sahibinin hak ve hukukunun korunması, paydaşın hem karar, hem de denetim sürecinde yer alması şeklinde tanımlanabilir.

Ayrıca; hak sahipleri, merkezi hükümet, belediyeler, sivil toplum örgütleri, kooperatifler “kent bileşenleri” olarak kentsel dönüşüm projelerinde yer almalıdırlar.

Bu arada; kentsel dönüşüm konusunda en geniş tecrübe birikimine sahip olan kurum; Ege-Koop’dur.

Ege-Koop; 34 yılda, İzmir’in 12 ilçesinde 12 özgün projeyi çeşitli meslek guruplarını örgütlediği 200 kooperatifle uygulayıp 30 bin konut üreterek her türlü fiziki ve sosyal altyapısı, yeşil çevre dokusu, okulu ve sosyal donatılarıyla 150 bin kişinin sağlıklı, mutlu ve güven içinde yaşadığı Avrupa ölçeğinde, adı konmamış bir  “kentsel dönüşüm operasyonu”nu kamu desteği olmadan başarıyla gerçekleştirmiştir.

Sonuç olarak: Kentsel dönüşüm İzmir için güncel ve ötelenemeyecek yaşamsal önemde bir ihtiyaçtır.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 YAREN
 4 Kasım 2018 Pazar 18:11
İZMİR DE KÖTÜ GÖÇÜ ÖNLEMEDİLER. KENT YAŞAMINA UYMAKTA ZORLUK ÇEKENLERİ, KENT DE DİĞER YAŞAYANLARIN YAŞANTISINI BOZABİLECEK VATANDASLARIN YERLEŞMELERİNE İZİN VERDİLER. OLDUKÇA KALABALIKLAŞAN İZMİR NÜFUSUNU SIĞDIRMAK İÇİN KENTSEL DÖNÜŞÜM YALANIYLA MÜTEAHHİT KESİMİNİ ZENGİN ETMEK İÇİN KATMERLİ SÜSLÜ YALANLARINDAN "RANTSAL DÖNÜŞÜM " ORTAYA ATTINIZ.GERÇEK EV SAHİBİ OLAN ZAVALLI VATANDAŞLARI KAZİKLAMAYA MAĞDUR ETMEYE DEVAM EDİYORSUNUZ. MERAK EDİYORUM ACABA AKŞAMLARI YATTIĞINIZDA RAHAT UYUYORMUSUNUZ? AMA ALLAH SİZ VE SİZİN GİBİLERE RAHAT GÜN VE GECE YAŞATMASIN
 Gürkan
 31 Ekim 2018 Çarşamba 17:27
Boş arsaya da konut yapmak kentsel dönüşüm değildir.
 SABAHATTİN KAVAK
 31 Ekim 2018 Çarşamba 14:14
Teşekkürler HÜSEYİN ASLAN sizin sayenizde ucuz maliyetli ev sahibi olduk. Yanlız bizi değil 100.000.lerce aileyi ev sahibi yaptınız kentsel dönüşümün ne olduğunu ve onemini herkese siz öğrettiniz tekar tekrar teşekkürler HÜSEYİN ASLAN
 Gürkan
 31 Ekim 2018 Çarşamba 13:59
İzmir'de kentsel dönüşüm yok , yerinde dönüşüm var ne demek ? Belediyenin yaptığı , yapmaya çalıştığı kentsel dönüşüm projeleri gayet doğru ve güzel projeler. Demek istediğiniz eskiyi yık, aynı yere daha yükseğini yap ise haklısınız ancak bu Türkiye'nin sorunu. Dünyadaki gelişmiş şehirler cetvel ile çizilmiş gibi iken bizim şehirlerimizin durumu tam tersi. Düzelmesi de çok zor. Hatta daha da kötüye gidiyor. Gecekonduyu yıkıp aynı yere modern 10 katlı apartman yapınca kentsel dönüşüm olduğunu zannedenler var. Üstüne birde imar afları da sürekli çıkınca şehirler bu hale geldi. İzmir'in modern bir şehir olması önümüzdeki 50 yılda çokta mümkün görünmüyor. Ancak hala önümüzde şans var. İstanbul'da , Ankara'da yapılan hatalar yapılamaz, şehrin 100 yılı planlanırsa yavaş yavaş şehir düzelir.
 atma recep
 31 Ekim 2018 Çarşamba 12:17
Atma Recep, ege-koop konut üretti, ucuza da üretti ama kentsel dönüşüm yapmadı! Her anlamıyla kentsel dönüşüm Uzundere'de başladı. Merkezi hükümet de hem ege-koop hem de belediye nedeniyle rant yaratamayacağı için İzmire gelmedi, gelmeyecek!
 Mehmet BARAN
 31 Ekim 2018 Çarşamba 12:00
Okudum. Çok doğru tespit. Ama size başkan göstermezler. Çünkü şov yapamazlar. Kullanamazlar. İzmir''de kentsel dönüşüm yok. Yerinde dönüşüm var. İZMİR sırtından ve her tarafından hançerlenmiş vaziyettedir.
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ege'de Sonsöz