MENÜ
İzmir 15°
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
İzmir için bunu yapmak lazım
Tayfun MARO
YAZARLAR
8 Ekim 2018 Pazartesi

İzmir için bunu yapmak lazım

“İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı kim olacak?” Şehir bu sorunun cevabını arıyor… Siyasi partilerin genel merkezleri ha keza… Sonra da sıra ilçelere gelecek…

Ancak bu arayışın öneminin sadece başkan seçimiyle sınırlı kalmayacağını, daha fazlası olabileceğini düşündüren nedenler var.

Bu görüş kimilerine iddialı gelebilir ama gündeme getirmenin bir sakıncası olduğunu zannetmiyorum;

Yönetim sisteminin değişmesinin ardından ufukta beliren yeni rejimi kalıcı kılmak için, değişimi yöneten iktidar grubu, toplumsal mutabakat sağlamak zorunda.

İşte bu zorunluluk nedeniyle, İzmir, kilit rol oynamaya çok yakın duruyor.

Ayrıca, ister yeni yönetim sistemiyle ister parlamenter sistem ile yola devam etsin, Türkiye’nin her koşulda yeni bir toplumsal mutabakata ihtiyacı var. İşlemez hale gelen sistemi yeniden yapılandırmak veya restore etmek kaçınılmaz.

Nihayetinde, sistemi ayağa kaldırmak için ülkenin ihtiyacı olan toplumsal mutabakat modeli arayışlarının doğru adresi, İzmir’dir. Kozmopolit yapısı, şiddet ve yıkıcılık fikrine yabancılığı, tolerans fikrinin gelişmiş olması, toplumsal barış koşullarının tarihsel olarak kent belleğinde mevcudiyeti; “İzmir modeli” oluşturma fikrini destekliyor.

Gelelim İzmir’in kilit rolünün gerektirdiklerine…

Aziz Kocaoğlu ile ortaya çıkan “yerel yönetimde İzmir modeli” ve Tunç Soyer ile hayat bulacak “toplumsal mutabakat için İzmir modeli” bir arada yürürse; İzmir, bu kilit rolün gereğini yerine getirebileceği koşulları yaratabilir.

Ve bu ahvalde, İzmir, ülkenin ihtiyaç duyduğu yeni toplumsal mutabakatın oluşumunda pekâlâ öncü rol oynayabilir.

Ülke için, İzmir için bunu yapmak lazım ve başarmak için sadece iki adıma ihtiyaç var;

Bir adım Aziz Kocaoğlu, bir adım Tunç Soyer atacak. Ve o iki adım, “Kent yönetiminde İzmir modeli” ile “ülkede toplumsal mutabakat için İzmir modelini” buluşturacak.

Gerek Aziz Kocaoğlu’nun öncülüğünde ortaya çıkan yerel yönetimde İzmir Modeli, gerekse Tunç Soyer’in İzmir’i Dünya kenti yapacak stratejik yaklaşımı ve yerel siyasette öne çıkacak toplumsal mutabakatta İzmir Modeli; Tunç Soyer’in yönetiminde İzmir’i ihya eder, ülkenin de ufku açılır.

Ülke meselesini şahsi mesele gibi görmek, şarklı bir tavır olarak İzmir insanının bakış açısıyla pek bağdaşmaz. Dar grup çıkarlarını ve kişisel meseleleri aşıp toplumsal yararı öne çıkarmak gerek.

Kişisel hesapları kenara iterek İzmir için bir araya gelmek ve bu bir araya gelişin doğru sonuç vermesi için mümkün ve makul olanda birleşmek, aklın yoludur.

Sonuç olarak, Aziz Kocaoğlu ve Tunç Soyer’den İzmirlilerin beklediği, grup çıkarlarına dayalı siyasi çekişme değil; Aksine, bir centilmenlik anlaşmasıyla, İzmir’in önünü açmalarıdır.

Toplumsal mutabakat için “İzmir Modeli” herkesi ama herkesi buluşturacak dinamikleri harekete geçirecektir; hangi siyasal partiden, hangi etnisiteden, hangi inanç grubundan olursa olsun…

Sosyal demokratların savuna geldikleri uzlaşma kültürünün gereğini yerine getirerek toplumun rahat bir nefes alması için Aziz Kocaoğlu ve Tunç Soyer’den birer adım bekliyoruz.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 muhalif
 10 Ekim 2018 Çarşamba 11:58
Tunç Soyerli İzmir ile "toplumsal mutabakat" ilişkisini çözemedim.. sn.Soyer in hangi özelliğinden hareketle "toplumsal mutabakat" a varıyorsunuz? bu toplumsal mutabakattan AKP yi mi kastediyorsunuz? Sn.Soyer AKP.lilerinde mi oyunu alacak yani...bence hiçte yere basmıyor bu düşünce.Sn. Soyer in seferihisarda bir tecrübesi oldu.. "slow city" den başka ilçeye ne kattı, bir çok araziyi de satışa çıkardı.. Seferihisarlının şikayetide Soyeri halk arasında görememeleri, diğer bir şikayet hep yurt dışında dolaşması.. bu mu sosyal belediyecilik bumu toplumsal mutabakat...
 Lombak
 9 Ekim 2018 Salı 11:39
Cehape mezhep adayına sarılırsa kaybeder. Bu hatalar güzelbahçede de yapıldı. Hatta başka bir ilçe bu ilçe üstünde resmen tahakküm kurdu. Epey oy kaybedildi. Seçmen güveni zedelendi. Tekrarlanmamalı. Adam yaralama darp hakaret suçları işlemiş olanların da peşinden gidilmemeli. Gerekçelere katılmamakla birlikte Tunç Soyer'in adaylığını destekliyorum.
 Şapka öne koyulmalı
 9 Ekim 2018 Salı 01:17
Tunç Soyer ve yanındakiler çok başlarına buyruk ve zamansız hareket ediyorlar. Aziz Kocaoğlu'nun kişiliği ve bavulu yüklü. Özellikle kırsal da CHP'li olmayan çok sayıda seçmeni var. Aday olacak kişi Aziz Kocaoğlu'nun desteğini alması gerekir. Bu bakımdan Tunç Soyer veya başka bir adayın bunun bilincinde olmaları şarttır.
 Gürkan
 8 Ekim 2018 Pazartesi 12:21
İlçe belediye başkanlarından oy verebileceğim tek istisna Tunç Soyer'dir. Tunç Soyer düşünülmüyor ise yeni bir isim aday gösterilmelidir. 15-20 yıldır başkanlık yapmış isimler aday gösterilecek ise Kocaoğlu devam etsin.
 Ahmet Altan
 8 Ekim 2018 Pazartesi 11:49
Çok güzel ve yerinde bir yazı. Tebrikler, teşekkürler. Evet, ihtiyaç duyduğumuz bu, ve ülkeyi olumluya değiştirip dönüştürebilecek olan da bu.
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ege'de Sonsöz