MENÜ
İzmir 21°
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Kabinenin getirdikleri
Fatih YAPAR
YAZARLAR
20 Temmuz 2017 Perşembe

Kabinenin getirdikleri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu kez daha fazla etkisinin hissedildiği kabine değişikliği sürpriz bir şekilde gerçekleştirildi.

Aslında siyasi kulislerde son günlerde bu durum konuşuluyor olsa da ülke gündemini takip eden genel kitle açısından “sürpriz” nitelendirilebilir. Çünkü, değişikliğin yıl sonuna doğru gerçekleştirileceğine yönelik birçok haber ve konunun muhataplarının açıklamaları yer almıştı.

Kabineye genel olarak bakıldığında zamanlama sürpriz olsa da içerik ve isimler açısından “yapının devamı” olarak yorumlanabilir. Başbakan Binali Yıldırım’ın beş yardımcısının dördü değişmiş olsa da yeni yardımcıların dördü başbakanın başkanlık ettiği “bakanlar kurulunda” zaten görev yapıyordu.

Kabinenin dışında kalan Başbakan Yardımcıları Tuğrul Türkeş, Veysi Kaynak, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik deneyimli isimler arasında bulunuyor.  Türkiye siyasetinde farklı roller ve misyonlar üstlenen bu isimlerin yerine gelen yeni isimlerde var. Mesela bunlardan bir tanesi Başbakan Yardımcısı Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu. Batı Trakya Gümülcine kökenli Çavuşoğlu’nun Bursa’daki en büyük destekçisi Müezzinoğlu’ydu. Yeni kabinede göçmen dengesi korunmuş görünüyor. Yine memleketi Samsun olsa da yaptığı faaliyetlerle Balkan-Rumeli sevgisi bilinen Sağlık Bakanı Ahmet Demircan da bunlardan birisi. İki ismin hem bulundukları yerde hem de Ege Bölgesi’nde temas kurduğu, birlikte çalıştığı isimler var.  Çavuşoğlu’nun, AK Parti Genel Merkez Seçim İşleri Başkan Yardımcısı olduğu dönemde İzmir teşkilatlarıyla yakın teması da bulunuyor.

Durumu en çok dikkat çeken isim ise Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş… MHP’nin saflarındayken gelen “bakanlık” teklifine evet diyerek Cumhurbaşkanlığı sürecinde tarafını belli eden Türkeş artık AK Parti kadrolarında olmayacak. Çünkü aradan geçen zamanda MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli hükümet ile yakınlaştığı için Türkeş devre dışı kaldı. Kısaca Türkeş’in bizzat Bahçeli’nin isteği ile devre dışı bırakıldığı yorumları yapılıyor. MHP’nin parti olarak genelindeki hareketlilik ise hız kesmeden devam ediyor. Bu arada o dönem Türkeş’e yapılan teklifin aynısının İzmir Milletvekili Ahmet Kenan Tanrıkulu ve Meral Akşener’e yapıldığını da hatırlatmak gerek. Bu isimler de teklife “evet” deseydi şimdi olmayabilirlerdi!

Kabinede bir de HAS Parti dengesi var. Son güne kadar Başbakan Yardımcılığı görevini yürüten Numan Kurtulmuş’un Has Parti’den transfer olurken getirdiği Adalet Bakanı olan Abdulhamit Gül de önemli bir isim. Partide özellikle Anayasa ve hukuk gibi konularda yapılan görüşmelerde yıldızı parlayan Gül’ün Refah-Fazilet ve Saadet Partilerinde de geçmişi bulunuyor.  Cumhurbaşkanı Danışmanı ve Kamu Başdenetçisi Trabzon eski Milletvekili Şeref Malkoç’un damadı olan Gül, partinin kurumsal yapısını da iyi biliyor. Bu arada her kabine değişikliği öncesi ismi adalet bakanlığı için gündeme gelen Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop’un danışmanı İzmir Milletvekili Aday Adayı Necip Fazıl Kurt da yeni bakan Gül’ün eniştesi. Kurt, Gül’ün kardeşi Gazeteci Nil Gülsüm Gül Kurt ile evli. Yani bu ekip de İzmir’e yabancı değil. Yeni değişiklikle 0007 kırmızı araç plakalı Başbakan Yardımcılığı’ndan 0026 plakalı Kültür ve Turizm Bakanlığı’na getirilen Kurtulmuş’un durumu “tenzili rütbe” olarak adlandırılıyor. Başbakan Binali Yıldırım’a ileriki süreçte rakip olarak her fırsatta adı gündeme gelen Kurtulmuş’un yeni görevi için Yıldırım, Erdoğan’dan özel bir talepte bulunmuş mudur bilinmez ama Kültür ve Turizm Bakanlığı yapıp siyasette uzun süre yaşayan isim son yıllarda görülmüş de değil!

Gelelim Ege ve İzmir’in durumuna…Yeni kabinenin şifrelerinin referandum sonuçları ve bölgesel olarak “gelen-giden” dengesinde olduğu bir gerçek. Bu yüzden partinin seçmenle sorun yaşadığı kıyı bölgelerinde mevcut isimler devam ediyor.  İzmir’in Milletvekili Binali Yıldırım “başbakan” olarak görevini sürdürdüğü için yeni bakan kontenjanında kente yer açılmadı. Denizli Milletvekili Nihat Zeybekçi de Ekonomi Bakanlığı’nı korudu. Afyonkarahisar Milletvekili Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun yeri bu kez de değişmedi. Yeni kabinede başta Aydın olmak üzere İzmir’i yakından takip eden Manisa ve Muğla gibi illerden birisinden kabineye isim takviyesi bekleniyordu ama olmadı. Kabine değişikliği, sadece bu bölgede değil tüm Türkiye’de sürpriz olarak algılanmadı.

Bundan sonra AK Parti’yi 2019 sürecine bu kabine götürecek. Olağanüstü durumlar olmazsa yeni isimlerin yatırımları, sözleri, uygulamaları seçmende “etki” bırakacak. Ve tüm bunlar sandığa yansıyacak ve yeni dönemin şekillenmesine neden olacak.  

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Tabanı duymamak
 20 Temmuz 2017 Perşembe 23:06
Et 50 tl,nohut 15 tl,enflasyon ve işsizlik rakamları ortada,mercimek kanada,nohut meksika,fasulye arjantin,elma şili,et uruguaydan,buğday fransadan-almanyadan,780.000 kilometrekare toprağa sahip ol, dünyada ender olarak bir yılda dört mevsimi yaşarken tüm gıda ve et ihtiyacını ithal ediceksin bunun adı eKOnoMİK olur.16 nisanı ekonomiyi elinde tutan tüm iller hayır verdiBırakın diğer illeri .Denizli‘nin ne mesaj verdiği bile dikkate alınmadı.2019 çok zor
 
 20 Temmuz 2017 Perşembe 15:29
A Bakanı C Bakanı olmuş, C Bakanı D Bakanı olmuş ... araya da bir kaç yeni isim eklenmiş :)
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2018 Ege'de Sonsöz