MENÜ
İzmir 25°
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Kadın: Başarı, bereket, verimlilik, kalite...
Hüseyin ASLAN
YAZARLAR
11 Mart 2019 Pazartesi

Kadın: Başarı, bereket, verimlilik, kalite...

“8 Mart Dünya  Emekçi Kadınlar Günü” nedeniyle, Türk kadınının istihdamda, eğitimde, kadın-erkek eşitliğinde ve kadına yönelik şiddet, cinsel istismar ve kadın katliamları konularında uluslararası örgütlerde, üniversitelerde, araştırma kuruluşlarında çeşitli tespitler, değerlendirmeler yapılıyor.

Analizlere ve sonuçlara bakıldığında, Türk kadınının içinde bulunduğu toplumsal koşulların “iç açıcı” olmadığı görülüyor.

Bu bağlamda; Dünya Bankası’nın “kadın, iş ve Hukuk” konulu kadın-erkek eşitliği raporunda Türkiye’nin 187 ülke arasında 85.sırada yer aldığı belirtiliyor.

Bu arada; basında yer alan haberlerde 2018 yılında 440 kadının erkekler tarafından katledildiği, 870 kadının şiddete maruz kaldığı ve 342 kadının da tecavüze uğradığı görülüyor.

Sadece, 2019’da Ocak ayında 43, Şubatta da 31 olmak üzere 74 kadın katledildi. Şubat’ta her gün bir kadın öldürüldü.

Kadın cinayetlerinin 14 yılda 4 kat arttığı tespiti yapılıyor. Kadınların yüzde 36.4’ü şiddet nedeniyle boşanıyor.

Diyebiliriz ki; kadına yönelik şiddet, kadın cinayetleri, cinsel taciz, tecavüz önlenemiyor, tam tersine; artış eğilimini sürdürüyor.

Kadınların eğitim yetersizliği ve “caydırıcı” olmayan yargı kararları da bu cinayetleri önlemede “negatif” etki yapıyor.

Öte yandan; kadın istihdamı açısından da oluşan tablo, umut vermiyor. 28 milyon 750 bin çalışanın yüzde 30’u kadın. Nüfusun yarısının kadın olmasına karşın kadının istihdamdaki payı %30. Her 3 kadından biri hem işsiz, hem de eğitimsiz. Kadınlardaki işsizlik oranı yüzde 12.6. Üstelik; çalışan kadınlar da erkeklerden %18 daha az ücret alıyor.

Kadınlar aleyhine oluşan bu tabloyu “ters yüz” etme çabasını göstermeliyiz.

Ayrıca; yapılan araştırmalarda kadınların yüzde 62’si gelecekten umutsuz yüzde 48’i de dünyaya tekrar gelirse kadın olmak istemediğini söylüyor.

Kadını böylesine “umutsuz” ve “karamsar” olan bir toplum ilerleyebilir mi?

Bu arada; ODTÜ, TOBB ve TED Üniversitelerinden akademisyenler, Türkiye’de ilk kez, “Kadın Güçlenmesi Endeksi” oluşturdular. Buna göre; “kişisel seviyede evli, eğitimli ve yüksek hane halkı gelirine sahip kadınlar, kendilerini daha güçlü hissediyor.Buna karşılık işsizliğin yoğun yaşandığı illerde, bölgesel eşitsizliğin yoğun hissedildiği bölgelerde kadınların kendilerini daha az güçlü hissettiği anlaşılıyor.”

Akademi dünyasıyla ilgili olarak da YÖK Başkanı Prof.Dr.Yekta Saraç, “1979 fakülte dekanının 322’sinin kadın,  201 üniversitenin de 17 kadın rektörü olduğunu” açıkladı.

Üniversite yönetiminde de kadınlar aleyhine bir tablo oluştuğu görülüyor.

GÜÇLÜ YARINLAR İÇİN GÜÇLÜ KADINLAR

Unutmayalım ki; güçlü yarınlar için güçlü kadınlara ihtiyaç var.

Kadının etkin, güçlü olmadığı toplum; tek kanatlı kuşa benzer uçamaz.

Ailede, kamu hayatında ve özel kesimde güçlü, eğitimli ve nitelikli kadın elinin değdiği her işte başarı, bereket, verimlilik, kalite ve sevgi var.

Kadını cahil ve işsiz bırakarak dört duvar arasına hapseden feodal toplumlar; sadece adaletsizliği, eşitsizliği, ilkelliği, yoksulluğu ve geri kalmışlığı temsil ederler.

Oluşan tabloda; eğitimde, istihdamda, fırsat eşitliğinde “kadının adı yok” ne var ki; cinsel istismarda, tecavüzde, şiddette, namus cinayetlerinde, katliamlarda kadınlar önde.

Bu; hazmedilmesi zor, bir o kadar da acı bir tablodur.

Unutmayalım ki; kadını eğitimsiz, işsiz, üretimin ve eşit bölüşümün dışında bırakarak eve kapatan, cinsel obje olarak gören bir toplumsal ve siyasal anlayışla ne milli gelirimizi artırabiliriz, ne de uygar toplumlar içinde saygın ve seçkin bir yer bulabiliriz.

Erkek egemen toplumda kalkınma da, refah da, huzur da, adalet de hayal olur.

Sonuç olarak: Güçlü yarınlar için güçlü kadınlara ihtiyaç var.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ege'de Sonsöz