MENÜ
İzmir 15°
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Kadına kalkan eller kırılsın
Hüseyin ASLAN
YAZARLAR
3 Aralık 2018 Pazartesi

Kadına kalkan eller kırılsın

Kadına yönelik şiddet, cinsel taciz, tecavüz ve katliamlar; devletin ve toplumun gözü önünde durmak bilmiyor, artarak devam ediyor. Kadına uygulanan şiddetin, kadın cinayetinin hiçbir bahanesi, mazereti olamaz.

2018 yılı Kasım ayına kadar (10 ayda) 363 kadın erkekler tarafından öldürüldü. 870 kadın şiddete maruz kaldı, 342 kadın da tecavüze uğradı.

Kadın cinayetleri 14 yılda 4 kat arttı ve kadınların yüzde 36.4’ü şiddet nedeniyle boşanıyor.

Bunun yanında kadının istihdamdaki payı da sürekli düşüyor, işsiz kadınların sayısı her yıl artıyor, çalışan kadınlar da erkeklerden yüzde 17.8 daha az ücret alıyor.

Bu “acıklı” tablo; kadının temel insan haklarından olan “yaşam hakkı”nın “tehdit” altında olduğunu, ayrıca; iş hayatında da kadın-erkek eşitliğinin sadece kağıt üzerinde kaldığını gösteriyor.

Bu; aynı zamanda, toplumsal adaletsizliğin de göstergesi. Kadına yönelik şiddet, cinsel saldırı ve katliamlarda “aktör” olan erkekler problemin odağındadır. Çözümüne de erkeklerden başlanmalıdır.

Öte yandan; cinsiyet eşitsizliği, ekonomik kriz, gelir dağılımı dengesizliği, yoksulluk; kadına şiddet ve katliam olarak geri dönüyor.

Kadının işsizliği, yoksulluğu; özgürlüğünü kısıtlıyor, eve bağımlı hale getiriyor.

Bu noktada devletin görevi; kadını kendi ayakları üzerinde durabileceği ekonomik ve sosyal ortamı hazırlamaktır.

Öte yandan; yapılan araştırma sonuçlarına göre kadınların yüzde 62.2’si gelecekten umutsuz, yüzde 48’i dünyaya tekrar gelse kadın olmak istemiyor, yüzde 44’ü duygusal ve yüzde 30’u da ekonomik şiddetten şikayetçi.

Nüfusumuzun yarısını oluşturan kadınlarımız; anne, eş, sevgili olarak ve ekonomik yaşamdaki üretkenliğiyle de toplumumuzun geleceğidir.

Bu nedenle; kadına şiddet insanlık suçudur, insanlığa ihanettir.

Kadınsız bir toplum; tek kanatlı kuşa benzer uçamaz, böyle tek kanatlı bir toplumda ileriye gidemez, huzuru, refahı, barışı ve sevgiyi yakalayamaz.

Kadını gözümüz gibi korumalıyız, üzerine titremeliyiz ve her çeşit olumsuzluktan esirgemeliyiz.

İZMİR’Lİ AVUKATLAR MEYDANLARDA

İzmir Barosu Kadın Hakları Merkezi üyesi avukatlar, “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete karşı Uluslararası Mücadele Günü”  nedeniyle kadına şiddeti ve katliamı protesto ettiler.

“İzmir Barosu Kadın Hakları Danışma ve Hukuk Araştırmaları Merkezi”“gönüllü” avukatlarıyla kadına yönelik şiddet ve ayrıcalıkla hukuksal alanda etkin bir şekilde mücadele etmektedirler.

İzmir Barosu Başkanı Özkan Yücel’i ve “Kadın Hakları Merkezi” üyesi avukatları hukuk adına, cinsiyet eşitliği ve sosyal sorumluluk adına bu “soylu”duruşlarından ve mücadelelerinden ötürü yürekten kutluyorum.

Öte yandan; Birleşmiş Milletler Kadın Birimi; “Dünya’da 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü’nden başlayarak “10 Aralık İnsan Hakları Günü”ne kadar kadına yönelik şiddete karşı 16 günlük bir “eylem” başlattı.

BM Kadın Birimi; Türkiye’de “Kadına yönelik şiddete kayıtsız kalmayın”“ateşböcekleri” ile mesajını verecek.

BM’nin kampanyası, Türkiye’de de “Dünyayı turuncuya boyayalım” sloganı ile kadına şiddetten arınmış bir dünyayı temsil eden turuncu temalı eylemlerle devam edecek.

Bu kampanyanın amacı; kadın haklarına dikkat çekmek, kadının yalnız ve çaresiz olmadığını göstermektir.

Turuncu; “şiddetten arınmış bir dünyayı temsil eden renk.”

Ateşböcekleri de; gecenin karanlığında birbirlerini kollamak için yanıp sönüyor. Bu; ateşböceklerinin hayatta kalmalarını sağlıyor. Her bir ışık; güveni simgeliyor.

Gerçek olan şu ki; kadınların sorunu erkeklerin sorunudur.

Çünkü; kadına uygulanan şiddetin, tecavüzün, katliamın nedeni de, sonucu da erkektir.

Bu problemin çözümünün odağında erkek vardır. Erkek egemen toplumlarda, kalkınma da, refah da, huzur da, eşitlik de, adalet de hayal olur.

Kadın üretkendir, koruyucudur, barışçıdır, adaletlidir, sevgi odağıdır.

Kadına kalkan eller kırılsın.

Sonuç olarak: Kadına şiddet insan hakları ihlalidir, insanlığa ihanettir. 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ege'de Sonsöz