MENÜ
İzmir
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Kısmi süreli çalışanların kıdem tazminatı ve yıllık ücretli izin hakları
Burak OĞUZ
YAZARLAR
4 Mayıs 2016 Çarşamba

Kısmi süreli çalışanların kıdem tazminatı ve yıllık ücretli izin hakları

İstihdamın artırılmasına yönelik yapılan düzenlemeler ile halk dilinde “part-time” olarak bilinen  “kısmi süreli” çalışmalar ve buna bağlı olarak çalışanların yıllık ücretli izin hakları ve kıdem tazminatları da gündeme gelmektedir.

“İşçinin normal haftalık çalışma süresinin, tam süreli iş sözleşmesiyle çalışan emsal işçiye göre önemli ölçüde daha az belirlenmesi durumunda sözleşme kısmî süreli iş sözleşmesidir.” (4857 İş Kanunu Md.13). Buradaki ölçü yönetmelikte, “İşyerinde tam süreli iş sözleşmesi ile yapılan emsal çalışmanın 2/3’ü oranına kadar yapılan çalışma kısmi süreli çalışmadır.” Şeklinde tanımlanmıştır. Haftalık çalışma süresinin 45 saat olduğu ülkemizde 30 saat ve daha az süreli çalışmalar part-time olarak kabul edilmektedir.

Part-time çalışanların haklarını hesaplarken iki önemli kanun maddesinin iyi bilinmesi gerekiyor;

  • “İşveren, esaslı sebepler olmadıkça tam süreli çalışan işçi karşısında kısmî süreli çalışan işçiye, belirsiz süreli çalışan işçi karşısında belirli süreli çalışan işçiye farklı işlem yapamaz.”(4857 / Md. 5)
  • “Kısmî süreli iş sözleşmesi ile çalıştırılan işçi, ayırımı haklı kılan bir neden olmadıkça, salt iş sözleşmesinin kısmî süreli olmasından dolayı tam süreli emsal işçiye göre farklı işleme tâbi tutulamaz. Kısmî süreli çalışan işçinin ücret ve paraya ilişkin bölünebilir menfaatleri, tam süreli emsal işçiye göre çalıştığı süreye orantılı olarak ödenir.” (4857 / Md. 13)

Bu düzenlemelere göre;

Kıdem ve İhbar tazminatı hesabının, iş ilişkisinin kurulduğu tarih ile feshedilmek istendiği tarih arasında geçen süre toplamına göre belirlenmesi gerekir.”

Yıllık ücretli izin açısından da tam süreli işçilerden farklı bir uygulama olmayacaktır.

Örnek ile açıklayalım,

Mehmet Emekçi, bir otelde “asgari ücretli” olarak,  hafta da 2 gün çalışacağı bir iş bulmuş ve 1 Mayıs 2015 tarihinde çalışmaya başlamıştır. Mehmet Bey, 1 Mayıs 2016 tarih itibari ile işyerinde 1 yılı doldurduğu için kıdem tazminatı almayı ve ücretli izin kullanmayı hakketmiş olacaktır.

Yıllık ücretli izni tam zamanlı çalışanlardan farklı olmaksızın 14 iş günü; bir yıllık kıdem tazminatı ise ayda hafta da 2 gün çalıştığı için, bir aylık ücretine karşılık gelen 8 günlük brüt asgari ücret olacaktır.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ege'de Sonsöz