MENÜ
İzmir 23°
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Kocaoğlu neden kurultay istedi?
Nihal AŞKIN
YAZARLAR
7 Temmuz 2018 Cumartesi

Kocaoğlu neden kurultay istedi?

İlk kez bir seçimde gerçekten çok şaşırttı bizi CHP.

Geleneksel hale getirdiği o parti içi kavgaları bir kenara bırakıp, “Tek ses, tek yürek” oldu.

Hem partililer hem de CHP seçmeni, o yumrukların konuştuğu, sandalyelerin havalarda uçuştuğu gürültülü patırtılı kongreleri neredeyse hafızalarından bile sildi.

Şuncu, buncu, oncu tartışmaları bitti, hizipçiler yok oldu, herkes bir anda tek bir çatı altında buluştu.

CHP sanki bir rüyada gibiydi.

Partinin Genel Başkanı, kıyasıya eleştirdiği rakibini “Cumhurbaşkanı Adayı” gösterip omuzlara aldı.

O Cumhurbaşkanı Adayı, Genel Başkana her fırsatta övgüler yağdırdı.

Her ortamda birlik, beraberlik nidaları atıldı.

Ta ki 25 Haziran sabahına kadar.

CHP'lilerin bile inanamadığı o rüya, seçim sabahı bitti.

Sonuçlar açıklandı, CHP yine kaybetti ve kavga yine başladı.

Peki sonuç?

Sonuç 1: Kaybetmekten usanmayan genel başkan “Başarılıyım, koltuğu bırakmam” diye diretiyor.

Sonuç 2: Seçimi kaybeden ama, yüzde 30 seviyesine çıkabilen Cumhurbaşkanı Adayı “O gitsin, ben geleyim” diyor.

Son 10 seçimde kaybetmekten yorulmayan Kılıçdaroğlu'nun hala o koltukta oturmakta ısrar etmesi, seçim öncesi “Kılıçdaroğlu'nun karşısına asla çıkıp aday olmam” diyen Muharrem İnce'nin daha ertesi gün kurultayı işaret etmesi elbette ayrı ayrı değerlendirilecek, üzerinde tartışılması gereken önemli detaylar.

Ancak süreç o kadar hızlı işliyor ki, halihazırda artık bu aşama çoktan geçildi.

Siyaset kazanı fokur fokur kaynıyor.

Bir yanda “Olağanüstü kurultay olsun, İnce gelsin” diyenler, diğer yanda Kılıçdaroğlu'na destek verip “Değişime gerek yok, böyle başarılıyız” diyenler.

İşte bu aşamada CHP'nin kalesi İzmir'de de kazanlar haliyle fena halde fokurduyor.

Köşelerinde görev bekleyen eski İzmir milletvekilleri,  “Susmak ihanettir” sloganıyla kurultay için çoktan yola çıktı bile.

Bornova eski ilçe başkanı Nevzat Kavalar önümüzdeki hafta olağanüstü kurultay için imza toplamaya başlayacaklarını açıkladı.

Aziz Kocaoğlu'nun 6 ay önce seçilmesi için tüm gücünü ortaya koyduğu CHP İl Başkanı Deniz Yücel ise bu kesimin karşısında kurultaya gerek olmadığını savunuyor.

Ancak, tüm bu gelişmelerden önce ilk açıklamalardan birini Aziz Kocaoğlu yaptı. Üstelik de yazılı olarak.

Yani, kimse ona bu konudaki düşüncesini sormadan, köşeye sıkıştırmadan.

Kocaoğlu, CHP'de acil bir değişeme ihtiyaç olduğunu söyleyip kurultayı işaret etti.

Peki hemen kapıda yerel seçimler varken ve belediye başkanlarının aday gösterilip gösterilmeyeceği Kılıçdaroğlu'nun iki dudağı arasındayken Aziz Kocaoğlu neden kendini ateşe atıp kurultay istedi?

1- Son seçimde milletvekili adayları ve PM üyelerinin belirlenmesi konusunda İzmir'den istediği isimleri listeye yeterince aldıramayan Kocaoğlu, genel başkana bu nedenle kırgın.

2-Tuncay Özkan faktörü. Seçimde Tuncay Özkan'ın yeniden İzmir'den aday gösterilmesi Kocaoğlu'nu rahatsız etti ve Kılıçdaroğlu ile iplerin iyice kopmasına neden oldu.

3-Kocaoğlu Kılıçdaroğlu'na net bir mesaj verdi. İzmir'deki gücünü ve etkisini Kılıçdaroğlu'nun hatırlaması için, bir uyarı ateşi yaptı. Değişim istedi, ama bu değişimin Kılıçdaroğlu önderliğinde olması gibi araya kafa karıştıran bir talepte de bulundu. Yani bundan sonrası Kılıçdaroğlu'nun tavrına göre şekillenecek.

4-Kocaoğlu, son seçimde İyi Parti ve HDP'ye az da olsa kayan oyları görüp, önümüzdeki seçimin o kadar kolay lokma olmadığını ve sürekli seçim kaybeden bir genel başkanla yola devam etmenin İzmir'de bazı sıkıntılara yol açacağını gördü.

Bu gerekçelerden Kocaoğlu için hangisinin en önemli olduğunu elbette en iyi bilen isim bizzat Kocaoğlu'nun kendisidir.

Dışardan bakıldığında ilk göze çarpan nedenler olarak bu gerekçeler sıralanabilir.

Siyasi hamleler konusunda bugüne kadar kolay kolay yaş tahtaya basmayan, siyaseti bir satranç oyunu gibi görüp hep sonraki adımları hesaplayarak yol alan Aziz Kocaoğlu'nun  bundan sonraki hamlelerini de hep birlikte takip edeceğiz.

Öte yandan, kurultay olmalı mı olmamalı mı tartışmaları konusuna dönersek, İzmir'in deneyimli siyasetçilerinden eski milletvekili ve İzmir İl Başkanlarından Selçuk Ayhan, sosyal medya hesabında bu konuda dikkat çekici bir paylaşım yaptı.

Ayhan aynen şöyle diyor:

“Mevcut yönetim başarılıdır diyenlerin tamamı siyasi geleceklerini bu yönetim sayesinde devam ettireceklerine inananlardır. Başarısız diyenlerin çoğunluğu ise bu yönetimde kendilerine siyasi ikbal göremeyenlerdir. 'Onlar gitsin, biz gelelim' mantığı ile yapılacak kurultayın hiçbir getirisi olmayacaktır”.

Selçuk Ayhan özetle diyor ki “Menfaat için değil, ilkeler için hareket edilmeli”.

Kurultayı isteyebilir ya da reddedebilirsiniz. Ancak bu kararı alırken kişisel geleceğinizi değil, partinin geleceğini düşünün.

Ne dersiniz hiç de haksız sayılmaz.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Deniz...
 8 Temmuz 2018 Pazar 13:01
Chp cok başarılıdır...oyumuz 25.6 dan ..22.6 çıkmıştır..milletvekili sayısı 26 dan 28 e çikmıştır ama biz yine 7 + 7 kazanarak artışın etkisini göremedik..ve çok iyi kazandık...Akp kaybetti biz kazandık..İnce partiden çok oy almadı...30.6 oy..22.6 dan küçüktür...hava sıcak tam kumda oynama zamanı...
 İzmirli
 8 Temmuz 2018 Pazar 08:06
Kurultay istiyorlar çünkü listede adı yazılmamış hepsi kendini düşünüyor partiye değil önümüzde seçimler var en azından Seçimden sonra yapılabilir kurultay hemen acele acele kurultay yapmak yine kaybetmek demektir birlik beraber olmak çalışmak hizmet gerek özellikle izmiri zor Günler bekliyor belediyecilik Yok adamcılık var ulaşımda hiç bir çözüme ulaşılmadı vs
 derviş benk
 8 Temmuz 2018 Pazar 00:33
yered seçim sıtartı verildiği aşamamada kurultay çığırtkanlığı bize yararı yok zararışimdi birlik zamanıdır birileri bizi parçalamak istiyor alet olmıyalım c h p ,ile ince arasındaki fark yüzde8 dır oda h d p yi barajı aştırıp 97 vekili akp ye kaptırmamaktır iyi parti itifakı 46 vekili akp vf mhp de koparmaktır buda gayet mantıklıdılasıl sorum akşam açıklamamız vf 2 saat sonrakiyetkisi olmayan aa ajansı baz alıp teslim açıklamamasıdır mevki ve makam çıkarımız için genel başkanı cezalandırmıyalım sizler kılıçdaroğlu yarısı kadar çalıştınızmı önce kendinizden hata bulun akp nin senaryosunu okumayın verdiğimiz oya sahip çikmadınız güveni zedelediniz ben kılıçdaroğlu yanındayım çıkar için değil değerler için mücadele
 Gürkan
 7 Temmuz 2018 Cumartesi 20:38
Eskişehir belediyeciliği mi ? Eskişehir' i bilmesek Paris diye yutturacaklar. Eskişehir çok memnun olsa son seçimde Erdoğan önde çıkmazdı. Ayrıca başarısız diyenler kendilerine bu yönetimde yer bulamayacak olanlar , bu kadar basit diyen arkadaşım ; Kılıçdaroğlu yönetimindeki CHP başarılı mı ? Girdiği her seçimi kaybetmiş , nasıl başarılı oluyor , bir açıkla da biz de öğrenelim.
 Gerçek gündem
 7 Temmuz 2018 Cumartesi 18:56
Kocaoğluna şunu sormak gerekmiyormu nekadar başarılı Belediyeciligi öğrenmesi için Eskişehir ve Aydın a bakması gerekiyor kent genelinde Anket yapılsa %90 oranında başarısız çıkar
 Tahsin ŞAHİN
 7 Temmuz 2018 Cumartesi 18:12
Eskilere rağbet olsaydı bit pazarına nur yagardı. Görüyorum da eskiler in derdi parti Vatan millet degil bulanık suda balık avlamak.eğer bu partinin ve ülkemizin gelecegini düşünüyorsanız bırakın bu sen ben kavgasını egolarınızı yıkın gençlerin önünü açın partili olmak illa bir yere gelmek degildir partinizi vatanınızı seviyorsanız her kademede hizmet edebilirsiniz. EVET birbirinden degerli lider adaylarından iki tanesi ön plana çıktı.kavga gürültü etmeden birbirimizi kırmadan bir orta yol bulmak zorundayız. Şahsi kanatim kılıçdaroğlu gibi dürüst güvenilir halk adamı az bulunan bir değerdir.lakin yanlış olmasına ragmen malesef anadolumuzda özellikle cemaat ve tarikatlar imamhatip ve ilahiyet mensupları kanalı ile yıllardır çok yanlış ve yaygındine dayalı bir algı oluşturulmuştur ki malesef kısa zamanda bunu yıkmak çok zordur. Bu yanlış olguyu yıkamadıgımız müddetçe CHP nin iktidar olması mümkün değildir. Bu algıda malesef o bir alevi ona oy verilmez algısıdır.özellikle sünni kesimin bu kara cehaletini mevcut sözde kara cahil hocalar şeyhler dervişler cemaat ve tarikat liderleriyle yıkmak mümkün değildir. Bu gerçekler karşısında yine liderlik ve babalık büyük adam KEMAL KILIÇTAROGLU NE düşmektedir.
 Kağan
 7 Temmuz 2018 Cumartesi 12:47
5- Başarısız diyenlerin çoğu ise bu yönetimde kendilerine siyasi ikbal görememeleridir. bu kadar basit.
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ege'de Sonsöz