MENÜ
İzmir 23°
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Körfez Geçiş Projesi rafa kalkar mı?
Nihal AŞKIN
YAZARLAR
16 Ağustos 2018 Perşembe

Körfez Geçiş Projesi rafa kalkar mı?

Hükümetin İzmir'e yapmak istediği en devasa yatırım olan “Körfez Geçiş Projesi” henüz ÇED aşamasındayken önceki gün mahkemenin aldığı kararla durduruldu.

Yargının “Dur” dediği İzmir'deki ilk proje bu değil elbette.

Yüksel Çakmur Konak Meydanı'nın tam ortasına Galeria adı altında 4-5 katlı bina yapmaya kalktığında meslek odaları ayağa kalkmış ve dava açmıştı.

Davayı kaybeden Çakmur, meslek odalarına o kadar kızmıştı ki onlara “Hamam böcekleri” diye hitap ediyordu.

Aynı Çakmur, yıllar sonra Burhan Özfatura'nın Basmane Meydanı'na yapmaya kalktığı Dünya Ticaret Merkezi'ni “Orası Kültürpark'a ait. Yeşil katlediliyor” diyerek dava etti.

O gün bugündür orası hala davalık. Aziz Kocaoğlu “20 yıllık kördüğümü çözüyoruz” diyerek Sancak grubuyla proje hazırladı. Ama o da davalık oldu.

Temeli kazılıp öylece kalan o arazinin halk arasındaki bugünkü adı maaselesef  “Basmane Çukuru”.

Özfatura'nın tüm gücüyle destek verdiği, hükümet projesi kordonyolu da dava nedeniyle duran bir başka mega proje.

Bu proje için sayısız davayla uğrıaşan Özfatura, Çakmur'un  “Hamam böcekleri” dediği meslek odalarına kendi deyimiyle “İstemezükçüler” adını taktı.

Mahkeme kararlarının ardından kordonyolu projesi iptal oldu, yapılan dolgular bugünkü Gündoğdu Meydanı'nı kazandırdı.

Ancak, zimmet çıkacak endişesiyle yıkılamayan viyadük ayaklarında ise bugünlerde çiçek yetiştiyoruz.

Viyadükler elimizde patladı, bari kentte kötü görüntü oluşturmasın diye.

Büyükşehir Belediyesi'nin bugünlerdeki yeni projesi katı atık bertaraf tesisi ile hükümetin KSK Stadı projeleri de davalık.

Yargıdan karar bekleniyor.

Aynı meslek odalarının dahil olduğu “İzmir'e Sahip Çık Platformu” bu kez de Körfez Geçiş Projesi'ne karşı mücadele başlattı.

Mahkemeden yürütmeyi durdurma kararı çıktı.

Proje kordonyolundan da devasa bir mega proje.

U biçimindeki İzmir körfezi, U harfinin en uç noktalarından tüp geçit ve denizde asma köprü ile birleştiriliyor.

İçinde raylı ulaşım da var.

Körfez'de yükselen asma köprü ise İzmir'in güzelliğine güzellik katılacak.

Peki meslek odaları projeye neden karşı?

Ve mahkeme neden yürütmeyi durdurdu?

11 akademisyenden oluşan bilirkişi heyetinin mahkemeye sunduğu rapora göre projenin yürütmesi durduruldu.

Peki bu 11 akademisyen mahkemeye sundukları raporda ne diyor?

Öncelikle rapor çok detaylı ve kapsamlı.

Ancak özetle projenin yapımı sırasında körfez içindeki canlı hayatın nasıl etkileneceğine dair hiçbir bilgi yer almadığı, deniz dibinden taranan 19,8 milyon metreküp malzemenin nasıl bertaraf edileceğinin belli olmadığı, mahkemeye sunulan projede jeolojik bilgilerin çok genel olduğu, detaylandırılmadığı, projeye özel zemin etüt çalışması ve detay haritalanma yapılmadığı, projenin temelini oluşturan zemin bilgisiyle ilgili net bir sunumun yer almadığı gibi birçok gerekçe  raporda yer alıyor.

Bunlara ek olarak sunulan 2 gerekçe var ki, onlar için  şöyle bir durup düşünmek gerekiyor.

Birincisi İnciraltı kısmı ile ilgili:

Bir sürü teknik terimin türkçesi olarak özetle  bilimadamları İnciraltı'nın aktif fay hattında olduğunu, zemin etüdü olmadan yapılacak olan tüp geçit ve köprünün depremde yıkılabileceğini anlatıyor,

Gelelim ikinci gerekçeye

İkincisi Çiğli kısmı ile ilgili:

Flamingolar başta olmak üzere çok sayıdaki kuş türünün yaşadığı dünyadaki ender, Türkiye'nin ise en büyük sulak alanı Gediz Deltası birinci derecede doğal SIT kapsamında korunuyor. Projenin Çiğli kısmı da tam dünyadaki her 10 filamingodan birinin yaşadığı Gediz Deltası'na iniyor.

Kuş Cenneti'nin korunmasını isteyen bilimadamları özetle, dünya çapındaki ender alanlarından birini yok etme riskini göze alamıyor.

Şimdi gelelim yazının başlığındaki soruya.

Körfez Geçiş Projesi rafa kalkar mı?

Her şeyi bilen alimi ters köşeye getirmeye çalışan uyanık bir vatandaş, “Madem o herşeyi biliyor öyleyse elime bir kelebek alacağım ve 'Ölü mü diri mi' diye soracağım. Ölü derse avucumu açıp salacağım. Diri derse elimde sıkıştıracağım” diyerek alime soruyu yöneltir.

Ancak beklemediği bir cevabı alır: “Onun cevabı senin elinde”

Körfez Geçiş Projesi'nin rafa kalkıp kalkmayacağı da uygulayıcısının elinde.

Eğer Çakmur'un Galeria'sı, Özfatura'nın kordonyolu gibi proje aynı haliyle diretilirse, onun da temel viyadüklerinde yıllar sonra çiçek yetiştiririz.

Yok eğer, akademisyenlerin önerileri doğrultusunda eksiklikler giderilir, gerekli etüt çalışmaları yapılıp bazı değişiklikler gerçekleşirse o zaman hem doğasını koruyan, hem deprem endişesinin yaşanmadığı hem de ışıl ışıl Körfez Geçiş Projesi ile parmak ısırtan modern bir İzmir'i dünyayla tanıştırırız.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Sarı Çizmeli Memed'A
 20 Ağustos 2018 Pazartesi 09:15
Öngörüsü henüz beş yorumcuda(bir de ben, etti 6)nal toplamaya başlayan bay mahmut dışındaki tüm yorumculara katılıyorum; 'Körfez Geçiş Projesi' ilga!!!
 komedi
 20 Ağustos 2018 Pazartesi 01:57
bu projenin maliyeti 10 milyarı bulmaz. 10 milyara İzmir'den Ankara'ya otoban yapılır.
 egeli
 20 Ağustos 2018 Pazartesi 01:20
sn nihal hanım yazınız için çok teşekkürler. Her zaman meyve veren ağaç taşlanır birazda BASMANE ÇUKURU hakkında daha ayrıntı bir yazınız olabilir mi? EGYO mağdurları. saygılar.
 TC misafir
 19 Ağustos 2018 Pazar 11:13
Nihal Hanım, bahsettiğiniz proje maliyeti dolar kuru 1,931 TL ile üzerinden yani 2013 değeri ile hesaplanmış olup o zamanki TL cinsinden değeri 3 milyar 250 milyon olarak sunulmuştur. Genel olarak köşe yazarlarımızın ve konuyla ilgili sözüm ona "bilgili" kişilerin ama bilmeden ama kasıtlı olarak değinmediği bir konudur. Dolar şuan 6 TL projenin şimdiki kur ile maliyeti enflasyon hariç yaklaşık 10 milyar TL. Verdikleri garanti geçiş ücretine göre verilmesi planlanmış olan garanti araç geçiş sayısı; 1$=6TL'den 250.000 araç, 3$=18TL'den 85.000 araç ve 5$=30TL'den 50.000 araçtır. Tüm bunları bildiğiniz halde bu proje için "Parmak ısırtan modern bir İzmir" olarak lanse ediyorsanız sizin objektifliğinizden ve mesleğinize olan saygınızdan benim şüphem vardır bunu bilmiyorsanız bu daha da kötü. Mesleğinizin vazgeçilmez bir gereği olarak halkı gerektiği gibi tarafsız olarak bilgilendirmiyorsanız o zaman bu köşeyi boşa işgal etmeyin.
 Hür Düşünce
 17 Ağustos 2018 Cuma 11:26
Eski yıllarda okyanus gemileri İzmir limanına yanaşırdı- Daha sonraki yıllarda çeşitli sebepler ile deniz yüzeyi doldu ve büyük gemiler limandan yük alamayınca- Avrupa limanlarına yöneldiler-- Türk mallarını örneğin Yunan/İspanyol limanlarından yüklediler- Diğer bir deyiş ile işler Avrupa limanlarına kaçtı.- Liman daha da dolduğu taktirde bugün gelen gemiler de yanaşamayabilir.
 mahmut
 16 Ağustos 2018 Perşembe 16:03
köprü yapılmalı. halka sorun 100 kişiden 90 ı istiyorum der.
 Ercan
 16 Ağustos 2018 Perşembe 15:22
Bu tür büyük projelerin sonuna gelindi.Gelinen ortam bilindiği halde bu tür yazıyı anlamakta gerçekten zorlaniyorum.
 sezarın hakkı sezara
 16 Ağustos 2018 Perşembe 12:58
sayın Nihal hanım . Bakın bu işlerden anlamadıgınız az buçuk belli. parmak ısırtan modern proje vb. gibi laflarınızla projeyi destekeldiğiniz de belli. ben size artık çevreye olan zararlarını anlatmayacagım . defalarca yazıldı çizildi zaten. size en başta nasıl yapılması gerektigini anlatacagım! bakın ilk olarak bu proje bu haliyle mimari olarak izmir körfezine zararlı. körfezin ortasına yapıalcak 800m lik adanın sirkülasyona olan zararını geçtim. bu ebatlarda bir kütleyi aynı zaman da gemi sirkülasyonu olan bir iç körfeze konsduramazsınız. bugün olmaz ama yarın öbürgün kontrolünü kaybetmiş bir yük gemisi tıpkı istanbul bogazında oldugu gibi adanın ortasına konu verir. 2- proje YID modeli ile yapılacak . gene geçiş garantisi verilecek! yahu ülkeniz için bukadar zararı hala savunabiliyormusunuz ? 3- maliyet! proje ilk açıkladıgında dolar kuru 2.90TL idi bugün 5.79TL maliyeti hesaplamız zor değil. gene ülke bu haldeyken atılacak bir adım değil. yani parmak ısırtan modern izmiri dünyaya tanıtmak istiyorsanız . nasıl ülkemiz de Atatürk ün yolundan çıkmamamız gerektigi gibi, İZmirde de rahmetli ahmet piriştinanın yolundan çıkmamak gerekiyor. ancak ozaman parmak ısırtan modern izmiri dünyaya tanıtırsınız. körfezin ölümüne davetiye çıkartacak YID modeli ile yapılan çakma tüp geçit ve köprüler ile değil.
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ege'de Sonsöz