MENÜ
İzmir 22°
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Kredi Yurtlar Kurumu’nda neler oluyor?
Ahmet DOĞRUYOL
YAZARLAR
28 Ekim 2015 Çarşamba

Kredi Yurtlar Kurumu’nda neler oluyor?

Yüksek Öğrenin Kredi Yurtlar Kurumu on binlerce üniversite öğrencimize barınma ve kredi veren önemli bir kuruluşumuz. Özellikle ekonomik durumu yeterli olmayan öğrencilerimizin barındığı vazgeçilmez bir kurumumuz.


Eski yıllarda üniversite öğrencilerimiz; üniversiteyi kazandıklarında kredi yurtlar kurumuna başvurusunu yapar internetten veya yurt müdürlükleri vasıtasıyla kredi çıkıp çıkmadığını, yurda yerleşip yerleşemediğini, yerleşemediyse yedeklerin içerisinde kaçıncı sırada olduğunu kendisine ne zaman sıra geleceğini, yurtta boş yer olması durumunda da, belli bir süre yurtta misafir kalan öğrencilerimiz olur du. 
Gelelim bu güne, hemen hemen her kamu kurumunda kaybettiğimiz objektifliği maalesef kredi yurtlar kurumunda da kaybettik. Öğrencilerimiz gerekli başvurularını Kredi Yurtlar Kurumuna yapıyor. Yurtlara yerleşen öğrencilerimizin dışında kalan yedek öğrencilerin yurtlara yerleşmesi oldukça zor.
Neden mi? Bizim aldığımız bilgilere göre kredi yurtlar kurumunun kontenjanında ortalama %4, %5’lik bir boşluk bırakılıyor, söz konusu boşluğun yedek öğrencilerle doldurulması gerekirken yurda yerleşen öğrencilerin kaçıncı sıra yedekten yerleştiğini ne yurt müdürü, nede bölge müdürü biliyor. 
Bilgi sadece kredi yurtlar genel müdürlüğünde. Kredi yurtlara yedekten yerleşen öğrenciler sadece genel müdürlük tarafından yerleştiriliyor. Yedekten yerleşen öğrencinin kaçıncı sırada yedek olduğunu, ne yurt müdürü, ne bölge müdürü biliyor. Bilen yok. Öğrenciler arasında konuşulan siyasi ayrımcılığın yapıldığı. Peki objektif kriterlere göre öğrenciler yurtlara yerleşmekteyken sistemi neden bozdunuz. Bu öğrencilerin hepsi bizim çocuklarımız. Neyin peşindesiniz?
Yaklaşık iki ay önce yurt müdürleri görevden alınarak araştırmacı yapıldı yani eski tabir ile kızağa çekildi. Şimdi ise yurt müdürlüğü ile alakası olmayan pek çok memur yurtlara dareci yapıldı. Gerekçe yok.
İzmir’de ise üniversitelerin yaklaşık 150.000 öğrencisinin olduğuna varsayarsak, Kredi yurtlar kurumu bunun yaklaşık %10’una cevap verebiliyor. Bildiğimiz, İnciraltı’nda 2.000 kişilik erkek yurdu, Bornova’da 4.500 kişilik kız yurdu, Bornova’da yeni kiralanan 400 kişilik erkek yurdu, Çiğli Katip Çelebi Üniversitesi’nde açılan 1.100 erkek ve 800 kişilik kız yurdu.
9 Eylül Üniversitesine bağlı, tıp fakültesi, güzel sanatlar, ilahiyat, hemşirelik bölümlerinin yerleşkeleri Balçova ve yakınlarında. Bu okullarda okuyan kız öğrenciler ise, o bölge de kız öğrenci yudu olmadığı için, 

Bornova yada Buca’da ki yurtlarda kalıyorlar. Yani öğrencilerimiz mağdur. Çiğili Katip Çelebi’de ki yurtlarda kalan öğrenciler ise, ikinci öğrenim için Buca’ya Bornova’ya Balçova’ya gelmekte ve ikinci öğrenimden gece vakti yurda dönmek zorunda. Yani yurtların planlamalarında hata var.

Basında çıkan bazı haberlere göre Kredi Yurtlar Genel Müdürlüğüne getirilen Sinan AKSU’nun TÜRGEV yurtlarında görev yaptığı da unutmamakta yarar var. Bilgilerinize…

“Adaletsizliklerin en büyüğü, adil olmayıp, adil gibi görünmektir”
Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ege'de Sonsöz