MENÜ
İzmir 16°
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Kültürpark'a dokun Başkan!
Ertan SAYIN
YAZARLAR
14 Ekim 2016 Cuma

Kültürpark'a dokun Başkan!

Büyükşehir Belediyesi, Kültürparkın geleceğine yönelik hazırladığı projeyi kentle paylaşınca fırtına kopmaya başladı.
Sosyal medyada projeye karşı olanlar bir sayfa açılmış; ‘Kültürparka dokunma’ diye…
Yazılanlara bakın, sanki kültürpark AVM olacak, tek ağaç kalmayacak, ağaçlarlar kesilecek yerine çim ekilecek,  Kültürpark ’Rantpark’ haline getirilecek sanırsınız.
Bilgi sahibi olmadan, fikir sahibi olma konusunda üzerimize yok.
Bir kere, Kültürpark alanı Birinci derece tarihsel SİT’tir. Yani isteyen istediği gibi at koşturup dilediğini yapamaz.  
Hele CHP’li belediye ise iktidar gücü de arkasında olmayacağından hiçbir koşulda yapamaz.
Ne satabilir, ne AVM dikebilir, ne de ağaç kesip, bina kondurabilir. 
Ayrıca Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu diye bir kurul var ülkede. Konusunda uzman tarih ve doğa aşığı profesörlerin o facebook sayfasını açanlar kadar kültürparkı düşünecekleri kesin.
Bu böyle biline!
‘Kültürparka dokunma’ diyen arkadaşların öncelikle bilgi sahibi olmaları şart.
Onun için, gelin Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı projeye göz atın.
Üşenmeyip göz atarlarsa, ağaç kesilmeyeceğini,  Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi ile süren çalışmalar sonucu 633 yeni ağaç dikileceğini öğrenirler.  Yeşil alan miktarının azalmayacağını aksine artacağından haberdar olurlar.
 Facebook sayfalarına yazarken harcadıkları zamanı göz atmak için kullanırlarsa, Rahmetli Ahmet Piriştina zamanında yapılırken ses çıkardığımız, ‘yapmayın yazık’ dediğimiz  ama asıl ses çıkarması gerekenlerin sustuğu o ucube hangarların önemli bölümünün kalkacağını görürler.
Zahmet edip göz atarlarsa, estetikten yoksun ara sıra parti yemeklerinin düzenlendiği Atlas Pavyonu olarak bilinen işe yaramaz döküntü binanın kaldırılacağını anlarlar.
Eğer o projeyi dikkatli incelerlerse,  yapılırken doğru düzgün yapılmayan, bugün eskiyen İsmet İnönü Sanat Merkezi ‘nin ve hiç gereksiz olan Celal Atik Spor Salonu’nun yıkılıp yerine yapılacak modern daha küçük ve yeşil dokuya uygun kültür sanat merkeziyle, alanın gerçek kimliğine doğru yol aldığını öğrenirler. 
Göz atarlarsa, mesela bugün gecekondu görünümünde olan sağı soluna eklenen binalarla son derece kötü görünen Göl ve Ada Gazinoları’nın olması gereken modernliğe kavuşacağını, İzmir Fuarı’nın unutulmaz diskosu Mogambo’nun yenileneceği ve fuara yakışır hale geleceğini anlarlar.
Anlaşılan çirkinlikleri seviyor ‘kültürparka dokunma’ diye sayfa açan arkadaşlar.
Fuarın bugünkü işlevsizliğinden,  adı ‘kültürpark’ olmasına rağmen son derece kültürsüz olmasından memnunlar demek ki .
Oysa Fuarın sinerjiye, yenilenmeye, Alsancak ve Konak ile bütünleşmeye, gerçek anlamda kültürpark haline gelmeli.
Sadece fuar zamanı değil her gün canlı olması, her gün binlerce İzmirli’nin gelmesi için bir çok nedenin olmalı.
Mesela, Osmanlı-Rus Savaşı’nın anlatıldığı bir benzerin İstanbul’da kurulduğu Ukrayna Sivastopol’daki Panorama Müzesi gibi bir müze kurulmalı ve Kurtuluş Savaşı anlatılmalı ki öğrenciler, tursitler gelsin.
Örneğin, çocukların çizgi romanlardan tanıdıkları figürlerin 3 boyutlu büyük maketlerinin yer alacağı ‘masal Kahramanları’ parkı yapılmalı ki çocuklar gelsin.
Örneğin, o ucube hangarlar kaldırılırken yerin konulacaklar aynı çirkinlikte olmamalı ki ‘yapa yapa bunu mu yaptınız’ deme hakkı olmasın, gerçekten sanata, fuara kültüre hitap edebilsin ve sanat severler gelsin.
Onun için kültürparka dokun başkan.
Ama bugüne kadar neden geciktik diye hayıflanmayı unutmadan dokun ki, projeye başlandığında bitmek bilmemezlik olmasın...

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 
 18 Ekim 2016 Salı 12:14
Tarihsel ve kültürel misyonu kültürparkın sadece ağaçların olduğu bir parktan ziyade şimdiki hale gelmesidir. Yükseltiler ise projeden çıkarıldı diye söylenmişti. Havuzun büyütmesi ise bu kadar niye dert edilir , kültürparka kültür merkezi yapılması niye garip karşılanır anlamak mümkün değil.
 Berk
 17 Ekim 2016 Pazartesi 22:51
Tersane, mescit, yeni havuz yapılması, eski havuzun büyütülmesi, uluslararası toplantı ve sergi salonu yapımı, zeminde yapılan yükselti, yaya yollarının arttırılması, Kültürpark içerisinde yerinde bakım yapılabilecek ağaçların sökülüp alınması, Kültürpark,'i bu günkü konumundan ne kadar çok farklılaştırır.Tarihsel ve kültürel misyonundan uzaklaştırır. Lütfen bir kez daha uzmanları, meslek odaları ile birlikte değerlendirilsin. Tepkiler üzerine sivil insanlara kapalı parti, dernek, meclis üyeleri ne yönelik görücüye çıkartılmış gibi yapılan toplantılar suni samimiyet ten uzak geliyor.
 
 15 Ekim 2016 Cumartesi 14:57
O hangarlar o zaman mermer fuarını Istanbul'a kacirmamak uzere ve sökülüp takilabilen malzemeyle geçici olarak yapıldı. Şimdi ise muktesep hak kabul edilip yerine kalıcı yapı yapilmaya calisiliyor
 
 15 Ekim 2016 Cumartesi 11:36
Sanırım var ne demek ? Projeye bakmadan mı eleştiri getiriliyor ?
 
 15 Ekim 2016 Cumartesi 07:14
Sanırım var. O uzerini yesille kamufle ettikleri kocaman bir yapı!!!
 muhalif
 14 Ekim 2016 Cuma 23:04
yapılacak olan kongre ve kültür merkezi mevcut 35 bin m2 yerine 11 bin m2 dir.burası saece bir park değildir.İEF ve kitap fuarı kültürparkta üzenlenecek dolayısıyla kapalı alana ihtiyaç var. ismet ünönü kültür merkezi yıkılcak.. tiyatro ve konser içinde gerekecek kapalı salonu yeni yapılacak merkez sağlayacak. açık hava tiyatrosuna ses çıkarmayanlar kapalı tiyatro ve konser salonuna niye karşı çıkıyorlar. adı üstünde "kültürpark" ta kültür faaliyetleri için bina gerekiyor.ancak tümsek ve suni tepeciklere ihtiyaç yok. zaten sit kuruluda bu yükseltilere izin vermez, proje revize edilecektir.
 
 14 Ekim 2016 Cuma 19:55
35.000 m2'lik yapı yeni projede nereye yapılıyor? Biz farklı projeden mi bahsediyoruz yoksa okuma ve anlamada sıkıntı mı var?
 
 14 Ekim 2016 Cuma 18:27
Problem zaten kaldirilan binalar degil,yapilacak olan 35.000 m2'lik yapı. Siz de onları anlamamissiniz hiç!
 
 14 Ekim 2016 Cuma 16:42
"Örneğin, o ucube hangarlar kaldırılırken yerin konulacaklar aynı çirkinlikte olmamalı ki ‘yapa yapa bunu mu yaptınız’ deme hakkı olmasın, gerçekten sanata, fuara kültüre hitap edebilsin ve sanat severler gelsin." Kesinlikle haklısınız. Bu yapı illa ki yapılacaksa sembol bir yapı olmalıdır , yapılmak için yapılmamalıdır diye sürekli yazıyorum.
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ege'de Sonsöz