MENÜ
İzmir
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Milli mutabakatın 'Ege' provası
Nihal AŞKIN
YAZARLAR
13 Ocak 2018 Cumartesi

Milli mutabakatın 'Ege' provası

AK Parti Genel Merkezi'nde, partisinin milletvekilleriyle kahvaltıda buluşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, saatler süren basına kapalı toplantıda, AK Parti-MHP ittifakını detaylarıyla anlattı.

Öncelikle ittifakın adını “Milli Mutabakat” olarak açıklayan Erdoğan, partili milletvekillerine bir dizi talimatlar da verdi. “Söylemlerinize dikkat edin” uyarısında bulundu, ittifaka zarar verecek açıklamalardan kaçınmalarını istedi.

Özetle, milletvekillerine “MHP-AK Parti ittifakına sahip çıkın” dedi.

Toplantının ardından konuşan AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal da bu söylemleri destekledi. O da ittifakın yol haritasını anlattı. Her iki partiden seçilecek 3'er kişiden oluşan bir komisyon kurulacağını söyledi.

Mahir Ünal bir başka konunun da altını çizdi: “Mutabakat bugünle sınırlı değil, bundan sonra da devam etmeseni arzu ediyoruz”. Yani, bu ittifakın sadece Cumhurbaşkanlığı seçimini kapsamadığı mesajını verdi.

Erdoğan artık bu  ittifakın Cumhurbaşkanı adayı. Karşısında tek bir aday da olabilir, birden çok aday da. Bunu 3 Kasım 2019'da göreceğiz.

Ancak, 3 Kasım 2019 Cumhurbaşkanlığı seçiminden  8 ay önce Mart 2019'da yerel seçimler için sandık başına gidilecek. “Milli Mutabakat İttifakı” ilk sınavını da bu işte bu seçimde verecek. Bir nevi ittifakın ilk provası yerel seçimlerde olacak.

 

Ancak bu ittifakın “Ege Provası” bir hayli karışık görünüyor. Bırakın siyaset uzmanlarını, matematik profesörleri bile “Ege” denklemini çözmekte bir hayli zorlanacak gibi. Bunun en büyük önemli nedenlerinden biri de MHP'ye oy veren seçmen tabanındaki farklılık.

İttifakın gereği olarak 14 ay sonraki belediye başkanlığı seçimlerinde muhtemelen MHP'nin güçlü olduğu yerlerde AK Parti aday çıkarmayacak, AK Parti'nin güçlü olduğu illerde de MHP aynısını yapacak.

Eğer ortada bir ittifak varsa, hele ki ittifaktan bile öte bu birliktelik “Milli Mutabakat”adını taşıyorsa AK Parti de MHP de  farklı adaylar çıkarıp, bunların kavga etmesini izlemek yerine konuyu sulh içinde çözmeyi tercih edecektir.

İşte siyaset uzmanlarına saç baş yolduracak “Ege denklemi”de burada başlıyor. Türkiye genelinde “Muhafazakar-milliyetçi “ yapısı ağırlık kazanan MHP seçmeni, özellikle İzmir'de ve Ege'nin bir bölümünde farklı bir profil sergiliyor. Buradaki  MHP tabanı'nın, önemli bir kesimi daha çok muhalif kimliğiyle dikkat çekiyor.

AK Parti karşıtı, hatta CHP'ye de oy vermiş ya da ona yeşil ışık yakabilen bir MHP seçmen profilinden bahsediyorum. Bu profili Anadolu'da görmek ne kadar zorsa, İzmir'de görmek bir o kadar kolay.  AK Parti karşıtı bir MHP'liyi de doğal olarak bu ittifak memnun etmeyecektir ve onu yeni arayışlara yöneltecektir.

İzmir ve Ege'nin bir bölümünde işte bu nedenlerle durum bir hayli karışık.

Bu zamana kadar İzmir'de bir türlü seçim kazanamamış AK Parti “Artık Pes” deyip MHP'nin adayını mı destekleyecek, yoksa MHP mi bir AK Parti adayını destekleyecek bilinmez ama, her iki durumda da CHP şansını arttıracak gibi. Bu seçeneklerden hangisi olursa olsun, CHP, Ege'de ama özellikle İzmir'de elini ovuşturarak, hatta çayını keyifle yudumlayarak “Milli Mutabakat İttifakı” nın adayını bekliyor olacaktır.

Seçimlere, anket ve kamuoyu çalışmalarıyla bilimsel olarak hazırlanan, duygusallığa hiç yer vermeyen  AK Parti'nin Ege'deki bu denklemi nasıl çözeceğini, hangi hamleleri gerçekleştireceğini hepimiz merakla bekliyor olacağız.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 bu yazım burda kalsın.
 13 Ocak 2018 Cumartesi 23:26
ne chp ne akp oylar artık iyi partiye. Yok öyle belesten oy artık. Hele aziz aday yapılırsa chp izmirde sert kayaya carpar.
 Ege Adaları
 13 Ocak 2018 Cumartesi 23:07
İnsanların hassasiyet gösterdiği bazı konular vardır.Küçücük Kardak kayalıkları için zamanın Başbakanı Sayın Tansu Çiller "Bu asker gidecek o bayrak inecek" dedi ve gereken yapıldı.Şimdi yunanlılar Ege‘deki adalara asker çıkarıp yerleşime açıyor amacı kıta sahanlığını öne sürerek gemi ve uçaklarımızın Ege‘ye çıkmasını engellemek.Bugüne kadar buna ses çıkarmayanlardan ses vermelerini istedik.Sayın Başbakanın bugünkü konuşması kabul edilemez.Kimse ortaklık ve oy beklemesin, söz verenlerde bugün kü durumun vehametini tekrar gözden geçirsinler.Mevzubahis vatansa gerisi teferruattır.
 tuna
 13 Ocak 2018 Cumartesi 21:22
Nihal hanım son derece yanlıs yorumunuz siyasetten zerre anlamadıgınız belli chp 5 sene oturdu koltukta elle dokunur insanların yasamlarını kolaylastıran be yaptı da millet ittifaka kızıp chpye oy versin i,zban hala bvalık i,stifi trafik ise hergun daha karmasık
 Zafer Zafer
 13 Ocak 2018 Cumartesi 17:39
Merak etmeyin Sn.AŞKIN; CHP evelallah, saptadığınız avantajı da kendi aleyhine çevirme becerisini(!) gösterir.
 Bülent ışık
 13 Ocak 2018 Cumartesi 17:08
Yüzde 45 lik çözelti ile yüzde 5 lik çözeltiyi karıştırınca yüzde 50 lik çözelti olmaz.
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2018 Ege'de Sonsöz