MENÜ
İzmir 15°
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Nüfusumuzun yüzde 36’sı ilkel konutlarda yaşıyor
Hüseyin ASLAN
YAZARLAR
2 Eylül 2019 Pazartesi

Nüfusumuzun yüzde 36’sı ilkel konutlarda yaşıyor

Avrupa İstatistik Ofisi (EUROSTAT)nin yayımladığı “Sürdürülebilir Kentler ve Toplumlar Raporu”na göre; nüfusumuzun yüzde 36’sı “yoksulluk” nedeniyle “çatısı akan, duvarları, zemini, temeli rutubetli, pencere çerçeveleri çürük” evlerde “ilkel” koşullarda yaşıyor. Avrupa’da bu oran yüzde 13.3.

Raporda Türkiye’nin birçok alanda Avrupa’nın “en kötü” yaşam koşullarına sahip ülkesi konumunda olduğu da ileri sürülüyor.

Avrupa İstatistik Ofisi (EUROSTAT)nin Raporu’na göre ayrıca, “Türkiye’nin Avrupa’nın çok gerisinde ve insanlarının yoksulluk içinde, yaşam kalitesinin düşük olduğu ve nüfusunun yüzde 40’lık bölümünün milli gelirden sadece yüzde 15.8 pay aldığı” vurgulanıyor.

Söz konusu rapor’da; ülkemizde 18-24 yaş arasındaki genç nüfus içinde eğitim ve öğretim sürecinden “erken” ayrılanların oranı yüzde 31 ile Avrupa’nın zirvesinde. Bu alanda Avrupa ortalaması yüzde 10.6.

Öte yandan; EUROSTAT’ın raporunda Türkiye’de nüfusun yüzde 41.3’ünün “yoksulluk” ya da “sosyal dışlanmışlık” riskiyle yaşadığı ve Avrupa’da bu oranın yüzde 22.4 olduğu anlatılıyor.

Ayrıca; söz konusu raporda Türkiye, “okul öncesi eğitim”de yüzde 54.7’lik bir orana sahip. Bu oran Avrupa ortalamasında yüzde 94.5. Fransa ve İngiltere yüzde 100’lük oranla Avrupa’nın zirvesinde.

TARIMDA DESTEK YETERSİZ, KADIN-ERKEK EŞİTSİZLİĞİ
Bu arada EUROSTAT’ın raporunda Türkiye’de istihdam alanında kadın-erkek  “eşitsizliği” olduğu, 20-64 yaş arasındaki kadınlarda yüzde 35.2’lik istihdam oranıyla Türkiye’nin “en kötü” konumda bulunduğu ve Avrupa’da ortalama kadın istihdamının yüzde 67.4 olduğu anlatılıyor.

Türkiye’de istihdam edilenlerin yüzde 27.7’si orta ya da yüksek teknoloji imalatında ve bilgi yoğun hizmetlerde çalışırken Avrupa ortalaması yüzde 46.1. Ülkemiz bu alanda son sırada.

Öte yandan; söz konusu raporda Türkiye’de hükümetin tarımda kişi başına araştırma ve geliştirme (AR-GE)  desteği yüzde 0.8 EURO. Avrupa’da bu ortalama oran yüzde 6.3 EURO.

Sonuç olarak: Avrupa İstatistik Ofisi (EUROSTAT)nin raporunun özet olarak ana fikri; “Türkiye’nin birçok alanda Avrupa’da kalitesiz yaşam koşullarına sahip ülke olduğu” şeklindedir.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Çiko
 3 Eylül 2019 Salı 17:55
Peki sizin yıllardır yaptığınız binalar ne kadar nitelikli
 zagor
 2 Eylül 2019 Pazartesi 11:23
Aynı zamanda istisnasız en beceriksiz yöneticilere sahip ülkedir.
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ege'de Sonsöz