MENÜ
İzmir 15°
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Öğretmenler dert yüklü
Hüseyin ASLAN
YAZARLAR
2 Aralık 2019 Pazartesi

Öğretmenler dert yüklü

Eğitim Sen, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle, Öğretmenlerin sorunlarını ele alan bir raporu ve Öğretmenler arasında yapılan “anket” sonuçlarını açıkladı.

Eğitim Sen’in “anket” sonuçlarına göre; Öğretmenler son bir yılda daha da “yoksullaştı, borçları çoğaldı, mesleğe olan güvenleri” azaldı.

Eğitim Sen’in raporuna göre; “Öğretmenlerin yüzde 97’sinin son bir yıl içinde satın alma gücü azaldı, yüzde 78’inin borçları arttı, yüzde 69’u ekonomik koşulları daha iyi olan bir iş bulduklarında mesleği bırakabileceklerini söyledi, yüzde 90’ı Milli Eğitim Bakanlığı’nın sorunları çözmek için ürettiği politikaları gerçekçi bulmuyor, yüzde 74’ü eğitimde cinsiyet eşitliği olmadığını savunuyor, yüzde 84’ü de okullardaki şiddet nedeniyle kendisini güvende hissetmiyor.”

Öte yandan; Öğretmenlerin yarısı kredi kartıyla harcama yapıyor, aylık geliriyle birikim yapamıyor, şiddet mağduru.

Öğretmen geçim derdine düşmemeli, yaşadığı sorunlardan arındırılmalı, tüm enerjisini çocuklarımızı eğitmeye harcamalıdır.

Bu arada; ülkemizde 750 bin kadrolu, 103 bin sözleşmeli öğretmen var. Ayrıca; ataması yapılmayan 700 bin Öğretmen bulunuyor. Çalışan Öğretmenler eşit ücret alamıyorlar. Sözleşmeli öğretmenlerin güvencesi yok, bir yıllık sözleşmeyle çalışıyorlar.

Oysa; Uluslararası Çalışma Örgütü (İLO)nün evrensel kuralı “EŞİT İŞE EŞİT ÜCRET”i öngörüyor.

Öğretmenler “yoksulluk sınırı”nın altında ücret almamalı, insan onuruna yaraşır bir maaşla çalışmalı.

Unutmayalım ki; özellikle eğitim, sağlık ve güvenlik zafiyeti kaldırmaz, boşluk kabul etmez.

EĞİTİM SİSTEMİMİZ SORUNLU, ÖĞRETMENLERİMİZ MUTSUZ…

Öğretmenlerimiz bizleri yaşama ve geleceğe hazırlayan en önemli değerlerimizdir.  Öğretmene göstereceğimiz özen, vereceğimiz değer; çocuklarımıza ve geleceğimize vereceğimiz değerdir.

Öğretmenlerimiz refah ve güvenlik içinde görev yapmak, onurlu yaşamak ve şiddetten arındırılmış, huzurlu bir ortam istiyor.

Öğretmenlerimizin refahı, huzur ve mutluluğu için yapılan yatırım; çocuklarımıza ve toplumumuzun geleceğine yapılan yatırımdır.

24 Kasım “Öğretmenler Günü”nde “kuru, içtensiz” sözcüklerle kutlama mesajları yayınlamak yerine, öğretmenlerin giderek ağırlaşan ekonomik, sosyal ve psikolojik sorunlarının çözümüne odaklanmalıyız.

Unutmayalım ki; pozitif bilim zemininde laik eğitim sistemi ve eğitimin “özne”si olan Öğretmenlerimiz; geleceğimizin “güvence”si, “sigorta”sıdır, kalkınmamızın, gelişmemizin de “güç kaynağı”dır.

Başöğretmenimiz Ulu Önder Atatürk; “Öğretmenler, yeni nesil sizin eseriniz olacak” sözüyle Öğretmenlerimize “FİKRİ HÜR, VİCDANI HÜR, İRFANI HÜR” nesil yetiştirmeyi “misyon, vizyon” olarak yüklüyor.

Öğretmen; öğrencilerinin ve toplumun “rol modeli” bilge ve lider insandır.

Bu nedenle; 24 Kasım’lar sorunlarıyla “boğuşan” Öğretmenlerin “günü” olmamalı, “kaygı”yla değil; “çoşku”yla kutlanmalıdır.

Sonuç olarak: Öğretmen çağdaş, laik, bilimsel ve nitelikli bir eğitim sistemi, insanca yaşama ortamı istiyor.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 ALEV TORBACI
 3 Aralık 2019 Salı 11:37
Başkanım öğretmenler günümüzü tam zamanında çok başarılı bir şekilde kutlamışsınız. Öğretnenler için sizin gibi belediye başkanlarına ihtiyacımız var.
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ege'de Sonsöz