MENÜ
İzmir 20°
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Okullar açıldı
Dr. Berna BRIDGE
YAZARLAR
4 Ekim 2018 Perşembe

Okullar açıldı

Okullar açıldı, tüm velilerin isteği çocuklarına en iyi eğitimi ve geleceği sağlamak… Yaşamımın 36 yılını hem hoca, hem anne, hem de bir eğitim yöneticisi olarak geçirirken biriktirdiğim deneyimlerimi burada kısa kısa anne-babalarla, çocuklarına en iyiyi sağlamaları için paylaşmak isterim…

- Çocuğunuzu mutlaka kahvaltı yaparak okula yollayın.

- Evden çıkarken mutlaka öpüp, güler yüzle, sevgiyle uğurlayın

- Çocuğunuz üniformasını giyerken siz de giyinin, onunla kahvaltı yapın, o okula giyinip giderken karşısında güzel bir örnek olun, karışık taranmamış saç ve pijamalı bir anne-baba çocuğun moralini bozmasın

- Güne bu şekilde mutlu, derli toplu, ailesinin olumlu desteğiyle başlayan çocuğun günü iyi gider, başarılı olur. Tersine, anne veya babası yatakta, kahvaltısız veya anne-babadan biri kalkmış ama zoraki kalkmış gibi gecelik, taranmamış saç ile dağınık bir görüntü çocuğa olumlu bir ileti vermez. Çocuk güne motivasyon ile başlayamaz.  

- Çocuğunuz okula gitti. Akşam eve gelince derli toplu bir ev ve sıcak yemek onun başarısına destek olur.

- Ödev: mutlaka günü gününe yapılmalı ama ödevi çocuk yapar, anne-baba değil. Ödevini yapmayan çocuk çok başarılı olamaz. Anne babanın yaptığı ödev de çocuğu başarılı yapmaz, yalnızca öğretmeni kandırır.

- Ödeve yardım: ara sıra tamam ama çocuk sürekli ve düzenli anne-baba, özel öğretmen vb gibi birisinden yardım alırsa tembelliğe başlar, dersi derste dinleyip öğrenmek yerine dinlemez ve öğrenmeyi erteler. Oysa en iyi özel öğretmen bile ders öğretmeni kadar yardımcı olamaz.

- Unutmayın, öğretmeni kandırma diye bir şey yoktur, kendini kandırma vardır. Ödevi çocuk kendisi yapmadıysa, günü gününe öğrenmediyse kalıcı öğrenemez. Oysa günlük öğrenme, bir duvar inşa etmek gibi, tuğlaları adeta üst üste koyma, yıllar içinde tam öğrenme, üniversite sınavında ve meslek yaşamında başarı getirir.

- TV: salonda bir tane yeterlidir ve TV izleme bir aile etkinliği olduğunda keyiflidir, çocuğun odasında özel TV yalnızca onun derslerini ihmal etmesine ve şımarmasına yardımcı olur.

- Bilgisayar: sosyal medya, vb çok zaman tüketimine yol açar, ölçülü kullanmak, bu bilinci çocuğunuza vermek kalıcı başarı getirir.

- Cep telefonu: pahalı akıllı telefonlar maalesef ilkokul seviyesine kadar indi ancak gerekli değil. Olabildiğince ertelemekte, bu konuda diğer velilerle birlikte anlaşıp hareket etmekte çok fayda var.

- Öğretmene müdahele: günümüzde çok yaygınlaştı, çocuklar öğretmeni anne-babaya hemen şikayet eder, anne-baba da hemen Milli Eğitime şikayet eder oldu. Bu hızlı ve çoğunlukla gereksiz şikayet zinciri çocukları aşırı şımartmaya, onlara zarar vermeye, öğretmenleri de kayıtsız kalıp eğitimcilik görevlerini şikayet edilmemek için yapmamaya itti ki bu çok hassas bir konu, haftaya daha geniş değineceğim.

Çocuk yetiştirmek bir sanat, onların en büyük gereksinmesi anne-baba sevgisi ki bu onlarla zaman geçirmek, birlikte kahvaltıdan birlikte hafta sonu gezisi yapmaya bol birlikte olmak demek, düzenli bir yaşam, iyi örnek olan, olumlu, şefkatli ebeveynler demek.

Çocuklarımızı yarış atı haline getirmemek, aşırı hırs, gösteriş, onları diğer kardeşlerle ve başkalarıyla yarıştırmamak demek. Bunlar oldu mu mutlu ve kendisiyle barışık çocuk zaten başarılı oluyor…      

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2021 Ege'de Sonsöz