MENÜ
İzmir 13°
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Öncelik; Konut sektörünü desteklemek…
Hüseyin ASLAN
YAZARLAR
7 Ekim 2019 Pazartesi

Öncelik; Konut sektörünü desteklemek…

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “YENİ EKONOMİ PROGRAMI”nın sunumunda, “ekonomide yaşanan olumsuzlukları kredi desteği eksikliği, konut sektöründeki arz fazlası nedeniyle büyümenin düşmesi ve işsizliğin tırmanması” şeklinde özetledi.

Program; tıkanma noktasına gelen inşaat sektörünü desteklemeye öncelik veriyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, sunumunda işsizlikle mücadele bağlamında, “istihdam” artışı için yarım kalan inşaat yatırımlarına “destek” vereceklerini de açıkladı.

Ancak; bu yaklaşım “olumlu” olmakla birlikte tek başına konut sektöründeki “çöküntü”yü durdurmada “yeterli” değildir.

Dar ve sabit gelirlilerinin konut sahibi olabilmeleri için özel olarak konut kooperatiflerinin özendirilmesi, imarlı– alt yapılı arsa üretilmesi, hiç konutu olmayan kirada oturan kooperatif ortaklarına 3 yılı ödemesiz %0.50 oranında kredi sağlanması, KDV ile ruhsat harcında önemli ölçüde “indirim”e gidilmesi ilk aşamada alınması gereken “önlem”ler olarak değerlendirilmelidir.

Unutmayalım ki; inşaat sektörünün ayağa kaldırılması; hem ekonominin toparlanması, 200 yan sektörün bunalımdan çıkması, hem de konuta ihtiyacı olanların konuta erişimlerinin sağlanması açısından sosyal devlet ve sosyal belediyeciliğin öncelikli görevi olmalıdır.

İnşaat sektörünü desteklemek; büyük inşaat firmalarına yeni “kaynak” aktararak onları “iflas”tan kurtarmak olarak anlaşılmamalıdır.

HEDEFLER TUTTURULDU MU?

Bu arada; Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın geçen yıl 20 Eylülde açıkladığı 2019-2021 yıllarını kapsayan ve ilk yılı tamamlanan “Yeni Ekonomi Programı”nın ortaya koyduğu hedeflerden sadece cari açık ve enflasyonda “olumlu” gelişme gözlendi.

“Yeni Ekonomi Programı”nın 1 yıllık uygulama döneminde ekonomi 46 milyar dolar küçüldü, kişi başına düşen milli gelir 554 dolar azaldı, işsizlik arttı, bütçe açığı 80.6 milyar TL’den 125 milyar TL’ye yükseldi.

Öte yandan; açıkladığı “Değişim Başlıyor” temalı “Yeni Ekonomi Programı”nda hedefler belirtiliyor, ancak; nasıl ve hangi araçlar kullanılarak ulaşılacağı konusunda “tatmin edici” bir ayrıntıya yer verilmiyor.

Kaldı ki; 1 yıl önce açıklanan programdaki hedeflerin tutturulmadığı görülüyor.

Ekonomi; enflasyonu ve küçülmeyi bir arada yaşıyor; işsizlik, pahalılık ve yoksulluk geniş halk kesimini kaldıramayacakları yükün altına sokuyor.

Ekonomi; borç almak ve borçlanmak temelinde üretimden, refahı paylaşmaktan kopartılıyor.

İnsanlar, yüksek borçlanma nedeniyle gelecekteki gelirlerini de bir anlamda “ipotek” etmeye zorlanıyor.

İnsanların ve kamunun yüksek orandaki borcu; artık “taşınamaz” ve “ödemez” hale geliyor ve bu tablo; “kriz” riskini de büyütüyor.

Ekonomideki “olumsuz” gidiş; gelir eşitsizliğinin daha da “bozulma”sına neden oluyor ve gelecek kuşakların da “refah” ve “umut”larının harcanmasına yol açıyor.

Türkiye’de en “zengin”, kesimle en “yoksul” kesim arasındaki “gelir” farkı, son yıllarda giderek açılıyor. En yüksek gelir düzeyine sahip yüzde 20’lik grubun toplam gelirden aldığı pay yüzde 74.6 iken en düşük gelir düzeyine sahip yüzde 20’lik gurubun aldığı pay sadece yüzde 6.1 oldu.

Bu arada; TUİK ve SGK’nın son verilerine göre, 8.6 milyon insan “yeşil kart”lı ve aylık 852 TL ile geçinmeye çalışıyor. 11 milyon kişi de “yoksulluk” içinde kıvranıyor.

Sonuç olarak: Konut sektörünün ve irili ufaklı 200’ün üzerindeki yan sektörün yeniden ayağa kaldırılmasına “öncelik” verilmesi; işsizlikle mücadelede, ekonominin canlanmasında önemli bir adımdır. Ancak; bu politika, sadece büyük inşaat şirketlerini kurtarma amacı değil; konuta ihtiyacı olanları da kapsayacak genişlikte olmalıdır.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Lombak
 8 Ekim 2019 Salı 08:27
Ekonomik kriz eğilimli "beton recep modeli" sona ermeli.
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ege'de Sonsöz