MENÜ
İzmir 21°
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Padişahım çok yaşa…
Ahmet DOĞRUYOL
YAZARLAR
7 Mayıs 2015 Perşembe

Padişahım çok yaşa…

İnsan olmanın gereği, farklı düşünebilmektir. Farklı düşünmek ve düşüncelerini ifade etmek kadar doğal bir durum olamaz. Farklı düşünen, hakkını hukukunu arayan çevresindeki haksızlıklara müdahale eden birey insan olmanın gereklerini yapmaktadır. Bir hadis-i şerif te geçtiği gibi “Bir kötülük gördüğünde elinizle, gücünüz yetmiyorsa dilinizle, ona da gücünüz yetmiyorsa kalbinizden buğuz ediniz ki, o imanın en zayıfıdır.” denilmektedir. Bugün kü düzende elimizle düzeltme şansımız yok . Doğru bildiklerimizi çevremizdekilere anlatarak dilimizle bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Demek ki bu günlerde toplumda ki pek çok bireyde karşılaştığımız gibi; adaletsizliklere, hukuksuzluklara, ses çıkarmayıp mevcut düzenle hiç alakası olmayıp, ancak nemalanmak adına mevcut düzenden görünecek kadar imanımız zayıflamamış.
Diyoruz ki; insanlar farklı düşünebilir. Farklı siyasi partileri destekleyebilir, oy verebilir, siyasi parti liderlerini eleştirebilir, yapılan icraatlarla ilgili görüş beyan edebilir. Bunları bulunduğu ortamlarda anlatabilir, tartışabilir. Bir fikir beyan edilirken içerisinde Devlete, Millete ihanet, karşısındaki her kim olursa olsun hakaret, küfür, iftira, tehdit yok ise Cumhurbaşkanı da olsa, Başbakan da olsa eleştirilebilir.
Ancak, bugün gelinen nokta bir vatandaş olarak beni tedirgin etmektedir. Dün ağabeyimiz dediğim köyde yaşayan bir büyüğümüz anlattı. Bir köy kahvesinde bir siyasi partinin belediye encümeniyle sohbet ederken mevcut hükümet ile ilgili yolsuzluk, hukuksuzluk vb. konularda ifadeler kullanıyor. Belediye encümeni diyor ki “Şimdi iki tane polis çağırır seni tutuklattırırım, sen nasıl konuşuyorsun” gibi ifadeler kullanıyor. Olay karşılıklı tartışmaya dönüşüyor. Araya girenler sayesinde olay yatışıyor. Ne kadar acı değil mi? Büyüklerimizden duyduğumuz 1965’li yıllarda yaşanan Demokrat Parti – CHP ayrışması, 1980 öncesinde yaşanan sağ-sol olayları gibi bugün yaşananlar bizleri tedirgin etmektedir.
Bu ülkede hiçbir kimse bizim vatandaşlarımızı dili, dini, etnik kökenine bakarak ayrıştıramayacağı gibi hele hele siyasi partisi için hiç ayrıştıramaz. Yeter ki o parti bölücü yıkıcı olmasın.
Bizim ülkemiz de bir memur, sendikasından dolayı ötekileştirilmemeli. Bir memur sosyal paylaşım sitesinde bir devlet büyüğünü eleştirdi diye soruşturma geçirmemeli. Liyakat sahibi olmasına rağmen sadece benden değil diye o memurun hak ettiği makama liyakatsiz, dalkavuk ve ahlaksız insanlar getirilmemeli. Bir cemaate düşmanlık yapmak için polis akademisinde ki gençlerin tüm emekleri hiçe sayılarak okulları kapatılmamalı. Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde ki tüm vatandaşlarımız aynı haklara sahip olmalı, aynı kanunlarla yönetilmeli. Unutmayın bu hukuk bir gün, hukuksuzluk yapanlara da lazım olacak. 21.yüzyılda hiçbir vatandaşı Padişahım çok yaşa demeye zorlayamazsınız…
Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ege'de Sonsöz