MENÜ
İzmir 13°
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Proje belediyeciliği
Hüseyin ASLAN
YAZARLAR
22 Ekim 2018 Pazartesi

Proje belediyeciliği

Mart 2019 yerel seçimleri yaklaştıkça siyasi partilerin aday belirleme gündemli toplantı ve çalışmaları da doğal olarak yoğunluk kazandı.

Belediye hizmetleri; diğer kamu hizmeti ve kurumlarından farklı olarak vatandaşın günlük yaşamının tümünü kapsayan bir genişlik ve özellik taşımaktadır.

Yürüdüğümüz cadde ve sokaktan kullandığımız toplu taşım araçlarına, soluduğumuz havadan gezindiğimiz park-bahçeye, mutfağımızda kullandığımız sudan alış-veriş yaptığımız pazar yerine, konut ihtiyacımızın giderilmesinden aracımızı bırakacağımız otoparka, sağlıklı çevre dokusundan kentsel alt yapıya kadar yaşamımızın tüm kesitlerini belediye hizmetleri kapsamaktadır.

Diyebiliriz ki; beşikten mezara uzanan yaşam çizgisinde mutluluğun ve huzurun anahtarı Belediye Başkanının ve oluşturduğu ekibin elindedir.

Bu nedenle; sepetinde projeleri, kalbinde insan sevgisi, geçmişinde başarıları ve belde halkını huzura, mutluluğa taşıyacak geniş vizyon sahibi olanlar belediye başkanlığına aday olmalı, partiler de bu nitelikleri taşıyanları aday göstermeli.

Belediye; problemlerin biriktiği değil; çözümün hızlandığı yerler olmalı.

Unutulmasın ki; Belediye Başkanları halkın “efendi”si değil; vatandaşın ve kentin “hizmetkâr”ı olduğunu “ön kabul”le benimseyip işe başlamalı. Belediyelerde karşısında vatandaşı gören bürokrat “ah yine bir işi yükü geldi” diye vatandaşı terslememeli...

DOST KAPISI BELEDİYE

Belediye; halkın günlük yaşamını kolaylaştıracak “kent ortamı”nı hazırlamanın yanında, halkın dertlerine derman olan, duygularına, gönüllerine de pencere açan “dost kapısı-gönül kapısı” olmalı.

Belediye Başkanı aynı zamanda halka en yakın ve halktan biri olan seçilmiş kamu görevlisidir.

Belediye Başkanı sadece aday olup seçildiği partinin ve partililerin değil; kendisine oy veren-vermeyen belde halkının tümünün başkanı olduğunu hiçbir zaman aklından çıkarmamalıdır.

Belediye Başkanı bir yönüyle de, demokrasinin “sinir uçları”nı oluşturmakta ve güvene dayalı devlet-yurttaş ilişkisinde de adeta bir “eklem” işlevi görmektedir.

Öte yandan; çağımız odağına insanı, yaşanabilir çevreyi ve belediye hizmetlerine adil erişim ortamını alan yerel demokrasi çağıdır.

Yerel demokrasi ne kadar kapsayıcı ve kaliteli ise; genel demokrasi de o ölçüde kaliteli ve kapsayıcı olur.

Sonuç olarak: Aday belirlenmesinde projelere, geçmiş başarılara, halkın beklentilerine ve halkta karşılığı olma prensibine öncelik verilmeli.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Yekpare Ekyeriyok
 24 Ekim 2018 Çarşamba 11:13
Sayın Aslan, Ege-Koop Turgutlu Prestij evlerini bitirebilcek misiniz?
 Lombak
 22 Ekim 2018 Pazartesi 20:41
Bu halkın hizmetkarı olma meselesini bizim yerel zat'a da belletsek başkanım. Bence adaylık yarışında yer alın. Hoş bir yarış olsun.
 Can Çiler
 22 Ekim 2018 Pazartesi 17:01
Çok haklısınız sayın Aslan, öncelik Bilgi, Birikim, Tecrübe ve Liyakat a bakılmalı ama nerdeeeeeeeee
 Melis
 22 Ekim 2018 Pazartesi 16:18
Sn Hüseyin ASLAN, belediye başkanlığına adaylık için kendi tanımını mı yapıyorsun?Bu doğru bir yöntem değil.Arzu ve hevesin varsa başvurunu yapar meydana çıkarsın.
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ege'de Sonsöz