MENÜ
İzmir
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Satış değeri düşük gösterilen gayrimenkullerde müteahhide ve alıcıya kesilecek cezalar
Burak OĞUZ
YAZARLAR
26 Nisan 2016 Salı

Satış değeri düşük gösterilen gayrimenkullerde müteahhide ve alıcıya kesilecek cezalar

Gayrimenkul sektörü, Merkez Bankası’nın faizleri düşürmesi ile heyecanlandı. Konut kredilerinin faiz oranlarının düşmesi, doğal olarak satışları da artıracaktır.

Gayrimenkullerin alım satımında 492 sayılı Harçlar Kanununa göre aksi kararlaştırılmamış ise devir eden ve devir alan için ayrı ayrı olmak üzere devir bedeli üzerinden binde 20 tapu kadastro harcı ödenir.

Anahtar sözcük “beyan edilen değer”. Tapu harcı bu  değer üzerinden ödeniyor.

Ticari hayatta gayrimenkullerin tek fiyatı olur. Ancak, iş harç ödemeye geldi mi kafalar biraz karış

ıyor. Belediyelerden alınan emlak vergi değeri,  tapuya beyan edilen değer (gayrimenkulün kredi kullanarak satılmasına göre değişiyor) bir de gerçek satış değeri olmak üzere; birbirinden farklı değerler ortaya çıkıyor.

Müteahhit ve alıcı başlıyorlar pazarlığa; kaç liradan gösterelim?

Müteahhit ­- Vergim çok çıkıyor o nedenle düşük gösterelim ama emlak değerinin biraz üzerinde olsun. 

Alıcı -  Tamam düşük gösterelim ama bankadan kredi kullandım çok düşük gösteremem. Hem daha sonra gayrimenkulü satarsam çok vergi öderim.

Arada bir yerlerde uzlaşıyorlar.  Oysa gerçek satış değeri çok daha fazla.

Ortada tek gerçek var; yalan beyanda bulunarak vergi ziyaına sebep olmak.

Vergi ziyaı, mükellefin veya sorumlunun vergilendirme ile ilgili ödevlerini zamanında yerine getirmemesi veya eksik yerine getirmesi yüzünden verginin zamanında tahakkuk ettirilmemesi veya eksik tahakkuk ettirilmesidir (VUK 341. Madde).

Halk dilinde naylon fatura olarak bilinen, sahte muhteviyatı itibari ile yanıltıcı belge (SMİYB)düzenleyerek vergi ziyaına sebebiyet verilmesi halinde 3 kat vergi ziyaı cezası uygulanacağı, bu fillere iştirak edenlere ise 1 kat uygulanacağı hükme bağlanmıştır (VUK 359. Madde)

Gayrimenkul alım satımlarında ödenen tapu kadastro harçlarında ise durum farklıdır. Tapuda yapılan işlemden sonra, emlak vergisi değerinden daha düşük bir bedel üzerinden harç ödendiğinin veya beyan edilen devir ve iktisap bedelinin gerçek durumu yansıtmadığının tespit edilmesi halinde, aradaki farka isabet eden harç ikmalen veya re'sen tarh edilir. Bu suretle tarh edilecek tapu ve kadastro harcı için, VUK’ta yer alan vergi ziyaı cezası % 25 nispetinde uygulanır (Harçlar Kanunu 63. Madde).

Gayrimenkullerin alım satımının gerçek değerinin altında beyan edilmesi durumunda; bu işlem için fatura düzenleyen müteahhide, SMİYB düzenlemekten 3 kat vergi ziyaı cezası, vergi mükellefi olmayan alıcı için ise eksik ödenen tapu kadastro harcı için %25 nispetinde vergi ziyaı cezası  kesilir. Müteahhide ayrıca harç için de %25 oranında vergi ziyaı cezası kesilecektir.

Siz siz olun verginizi doğru ve zamanında ödeyin.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Can Ege
 30 Nisan 2016 Cumartesi 09:43
Herkesin bildiğini görevli devlet memurları bilmiyor mu? Biliyor... Tapu dairesi işlem yapmadan Belediye emlak beyan değeri belgesi neden istiyor ki... Kazanan Müteahhit, Kaybeden Devlet ve ikinci elde değer artış vergisi ödeyen vatandaş.. Filmin sonu hep aynı... Mütahhit bir de KDV iadesi alıyor Vergi dairesinden, kimse sormuyor 3+1 65.000TLye nasıl sattın diye...
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ege'de Sonsöz