MENÜ
İzmir 13°
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
TEOG kalktı… Yeni sistem ortada yok!
Ahmet DOĞRUYOL
YAZARLAR
22 Eylül 2017 Cuma

TEOG kalktı… Yeni sistem ortada yok!

Deveye sormuşlar boynun neden eğri? Deve; nerem doğru ki, demiş.

Konu eğitim sistemimiz. Daha doğrusu bu günlerde gündemi meşgul eden TEOG sınavlarının kaldırılması. Son yıllarda hemen her yıl yapılan değişikliklerle bizim eğitim sistemimiz de deve misali gibi oldu.

Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “TEOG’u istemiyorum” ifadesinin ardından dört gün içinde Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz apar topar TEOG sınavlarının kaldırıldığını açıkladı.

Eğitim sistemimiz son yıllarda art arda yapılan değişikliklerle yap boz tahtasına dönmüş,  başta öğrencilerimiz olmak üzere, pek çok velimizin de psikolojisini bozmuştur. Bir anne baba için en önemli varlıkları çocukları ve onların gelecekleridir diye düşünüyorum.

 Mevcut iktidar döneminde aynı sistemle okulunu bitiren, mezun olan bir öğrencimiz yoktur herhalde.

Ülkelerde eğitim sistemleri değişebilir mi? Elbette değişebilir. Ancak; milyonlarca öğrencinin geleceğini ilgilendiren, daha doğrusu ülkenin geleceğini ilgilendiren bu kadar önemli bir konunun Cumhurbaşkanı da olsa bir kişinin kararıyla olması doğru değildir.

Konuyla ilgili kurum, kuruluş ve şahıslar bir araya gelir. Tartışılır. Konuşulur. Örnekleri varsa uygulanabilir. Yada daha ayrıntılı çalışılır, pilot uygulamalar yapılır. Milli bir eğitim sistemi de oluşturulabilir. Önümüzde ki yirmi belki otuz yılın planlaması yapılabilir.

TEOG kaldırılmış yerine getirilecek sistem ortada yok. Belli değil.

Dün Mille eğitim bakanı açıklama yapıyor; "TEOG'un yerine gelecek sistemi 1 ay içinde Bakanlar Kurulu'na sunarız" diyerek, yeni sistemin “TEOG'dan daha iyi olacağını” ifade edip, alternatifler üzerinde çalışıldığını ifade ediyor. Sayın bakan yeni sistemin daha iyi olacağını ifade ediyor da, henüz ortada yeni sistem yok.

Milyonlarca öğrenciyi, yani ülkenin geleceğini ilgilendiren sistemler bir kişinin talebiyle, bir siyasi iktidarın yaptığı yanlış uygulamaları örtmek,veya bir meslek lisesindeki öğrencilerimizin başarısızlığını kapatmak adına yapılmamalı.

Keşke İmam Hatip Liselerimizin kalitesini düşürmeseydiniz. Siyasi endişelerle İmam Hatip Liselerine daha çok öğrenci göndermeye çalışmasaydınız. FETÖ’den alınan okulların hemen hepsini İmam Hatip yapmak yerine bir bölümünü de farklı okullar yapsaydınız.

Yani ortada henüz nasıl bir sistemin getirileceği belli değil. Öğrencilerimizin ve velilerimizin gözü kulağı Sayın Cumhurbaşkanımızın veya onun talimatıyla açıklama yapacak olan Milli Eğitim Bakanında olsun.

Türkiye Cumhuriyeti Devletinin ihanet içerisinde olmayan tüm vatandaşları en iyi şekilde eğitim görmeye layıktırlar.

 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Ahmet Demir
 23 Eylül 2017 Cumartesi 19:09
Sayın başkanım, bir ülkenin kalkınmasını engellemenin en etkili yolu eğitimi bozmaktır. İşte o yapılıyor. Türk Milletinin geleceği için hayati önem arz eden eğitim konusundaki duyarlılığınız için çok teşekkür ediyorum.
 Adalet
 22 Eylül 2017 Cuma 17:17
Milli Eğitimimiz için ADALET ...Adil Sınavlar,Adil gelecek,Adil yönetici atamaları,Adil öğretmen atamaları.
 ZÜLEYHA
 22 Eylül 2017 Cuma 11:08
Kaleminize sağlık çok güzel yazmışsınız yeni bir sistem hazırlanıp onaylanmadan mevcut olanın kaldırılmasında hiç kimse iyi niyet ve iyi sonuç beklemesin kesinlikle büyük bir saçmalık ve belli bir kesime yarayacak rüşvetin torpilin döneceği bir sistem hazırlanıyor teog sınavı bence adildi her çocuk sınav hakkını kullanıp seviyesine göre yerleşiyordu amaç çocukları stresten kurtarmaktıysa şimdi ne durumdalar biliyomusunuz? yarın bu yapılanlardan bunalıma girecek belkide intaharı düşünecek çocuklar olacak bakalım bunun hesabını kim verecek bu arada fındıkçılar için adalet aramaya çıkan muhalefet sadece belli bir kesimi değil tüm ülkeyi ilgilendiren eğitim sistemi için neredesiniz.Bekliyoruz eğitimde adalet için çıkın....
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ege'de Sonsöz