MENÜ
İzmir 14°
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Taşerona kadro mu? İpe un sermek mi?
Ahmet DOĞRUYOL
YAZARLAR
30 Ekim 2017 Pazartesi

Taşerona kadro mu? İpe un sermek mi?

İnsan ömründeki kabul edilemez durumlardan bir tanesi de, insanlara umut vermek, verilen umutlar üzerinden bir şekilde rant sağlamak olduğunu düşünüyorum. Bu gün taşeron işçi olarak tanımlanan kamu kurumlarında asgari ücret, yada 150-200 TL fazlasına çalışan bir kitleden bahsediyoruz. Kamu kurumlarında temizlik, bilgi işlem, güvenlik vb. pek çok birimde çalışan bu arkadaşlarımız pek çok sıkıntıyla karşı karşıya kalarak ekmek parası için görevlerini yerine getirmeye çalışmaktadırlar.

İş güvenceleri bir siyasinin, idarecinin ya da patronun iki dudağı arasında olan bu kitle her gün işten çıkarılma korkusuyla görevlerine devam etmektedirler.

Mevcut AK Parti İktidarının 2002 seçimlerinden önce propagandaları arasında taşeron çalışanlara kadro vereceğiz vadinden bu yana tam 15 yıl geçmiş. Halen bir arpa boyu yol alınamaması taşeron çalışanlar ve aileleri adına üzücü bir durum.

2002’de 387 Bin olan taşeron içi sayısı bu gün, yani geçen 15 yılda 2 milyon 500 bin. Yaklaşık altı kat artmış. Bir kamu kurumuna taşeron işçi olarak girebilmenin tek yolu da herkesin bildiği gibi bir siyasi partinin il, ilçe başkanı ya da milletvekili referansı olması.

15 yıldır her seçim arifesinde temcit pilavı gibi ısıtılıp önümüze konan “taşerona kadro vereceğiz” sözünü bu günlerde yine duymaya başladık. Niye? Seçimler yine yaklaşıyor da ondan. Bazı yetkili makam sahiplerinden Mesela, Sayın Maliye Bakanı Naci Ağbal açıklamasında; ‘’Çok basit görünmüştü, işin içine girince her bir alımda sözleşmeler çok farklı. Farklı hizmet verme biçimleri var, hizmet veren kişilerin sözleşmedeki konumları da farklı. Çalışma aylarca sürdü. İşin içinden çıkamadık’’ diyor.

2002’den bu yana hemen her seçim öncesinde taşerona kadro vaatleriyle siyasi rant sağlama çabası binlerce insanımızın umutlarıyla, beklentileriyle, hayata bağlılıklarıyla oynamaktan başka bir şey değildir. Umut tacirliği yapmak, dinimize de, örfümüze de, ahlakımıza da uygun değildir.

Zamanın başbakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ve son olarak da Sayın Başbakan Binali Yıldırım 2016 sonunda tamam dedikleri taşerona kadro beklentisini yaklaşan ve muhtemelen 2018 de yapmayı planladıkları baskın erken seçimi düşünerek yeniden dillendirmeye başladılar.

Zamanın birinde bir milletvekilimize hitaben “sayın vekilim kamu kurumlarındaki il müdürlerimizin pek çoğu görevlerini vekaleten yapıyorlar kadrolarını versek, görevlerini rahat yapsalar” dediğimde cevaben “Ahmet bey kadrolarını verdiğimizde biz isteklerimizi yaptırmakta zorlanıyoruz. Görevden alıyoruz mahkemeyle geri dönüyorlar.” Demişti. Yani siyasetçi her zaman ipleri elinde tutmak ister. 2002 yılında taşerona kadro verilseydi bu gün unutulmuştu bile. Siyasetçi gözüyle bakarsak bu şekliyle aileleriyle birlikte binlerce çalışanı, daha doğrusu binlerce oyu ilgilendiren konuyu sıcak tutmak o kitlenin beklentilerinden umutlarından oy devşirmek daha mantıklı.

2002 den bu yana dört genel seçim, Üç yerel seçim, iki referandumun temel vaatleri arasında olan taşerona kadroyu daha çok seçim bekliyor gibi görünüyor.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 TC misafir
 1 Kasım 2017 Çarşamba 10:22
Taşeron sömürüsüne karşıyım ancak kamuda çalışan bir arkadaşımın söylediğine göre taşerona da genelde hükümet yanlısı kişilerin alındığından iş yaptırılamamasından şikayet ediyordu "Eğer bunlar kadroya alınırsa hiç çalışmazlar devlet boşuna para verir en iyisi sınav yapacaksın hakkıyla kim kazanacaksa o girecek" dedi. Bence de pek haksız sayılmaz. Hakkıyla çalışıp alın teri döken taşeron çalışanlarını bunlardan ayrı tuttuğumu da söyleyeyim.
 hadi ya
 30 Ekim 2017 Pazartesi 18:42
Bosverin. Taseron sayisi arttikca AKP´nin oyuda artiyor. Demekki Taseron hayatindan memnun.
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ege'de Sonsöz