MENÜ
İzmir 15°
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Terra Madre 2018
Nedim ATİLLA
YAZARLAR
21 Eylül 2018 Cuma

Terra Madre 2018

İtalya’nın sağlıklı beslenme başkenti Torino’dan sevgiler. Dünyanın en yaygın gıda-lezzet buluşması Terra Madre Torino’da başladı. Slow Food tarafından iki yılda bir düzenlenen Terra Madre’de bu yıl da açlıkla mücadele ön plana çıkıyor.

Bu yıl da ana tema #foodforchange… Slow Meat, Slow Fish, Tohumlar, Gıda ve Sağlık, Arılar ve Böcekler Terra Madre Salone del Gusto 2018’in üzerinde durduğu ana temalar…

Slow Food tarafından Piedmont Bölgesi ve Torino Şehri ile işbirliği içinde düzenlenen, yemek kültürüne adanmış en önemli uluslararası etkinlik olan Terra Madre Salone del Gusto, dün başladı ve 24 Eylül 2018’e kadar devam edecek.  Burada 150 ülkeden 7 bin delege var, 1000'den fazla katılımcı, 300 Slow Food Presidia ve 500 Terra Madre gıda topluluğu Torino'da toplanmış durumda…

#foodforchange teması ile beş büyük alanda herkes konuşuyor. Her alanda, ağ delegelerinin deneyimlerini paylaşacakları tematik forumlara açılmış durumda. Olağanüstü bir çok seslilik ile karşı karşıyayız.

Ayrıca gerçek Tat Atölyeleri;  gerçek Aşçılık Okulları; ve uzmanların önemli konuları ziyaretçilere tanıttığı bir yol düzenlemesi var.

DAHA AZ ET YEMELİYİZ…

Slow Meat “Yavaş Et” … Slow Meat, et üretimi ve tüketiminin yanı sıra hayvan refahı konusunda farkındalık yaratmaya adanmış Slow Food International kampanyası. Bölgenin amacı ve faaliyetleri, ziyaretçilere et üretiminin sağlığımıza, çevreye ve hayvan refahına olan etkisini göstermek. Slow Meat bölgesinde, yoğun çiftçilik ile küçük ölçekli, sürdürülebilir tarım arasındaki farklar vurgulanıyor. Örrneğin, hayvancılık üretiminin küresel olarak sera gazı emisyonlarının Yüzde 14,5'inden sorumlu olduğunu biliyor muydunuz?

Amerikalı Mandy Carter’i dinledim dün. Slow Food, bu ayın sonunda Compassion in World Farming (Dünya Tarımında Şefkat)  tarafından başlatılacak bir Avrupa Vatandaşın Girişimi'ne (European Citizen’s Initiative -ECI) katılıyor ve Avrupa Parlamentosu'na hayvan yetiştiriciliğinde kafes kullanımını yasaklamak için çağrıda bulunacak.

Afrika’nın açlığı dünyanın derdi. Afrika'daki kuraklık nedeniyle kritik koşullar hakkında ilk elden kanıtlar sunarak, iklim değişikliğinin tarım ve çiftçiliği nasıl etkilediğini vurgulayan çok sayıda afiş ve konuşma dikkat çekiyor.

Önemli bir örgütlenme de Climate Friendly Farming - İklimsiz Çiftçiler…  Kampanya, et tüketimini azaltma ihtiyacını kamuoyunda bilinçlendirmeyi amaçlıyor. Terra Madre’nin son gününde Slow Meat bölgesinde et kullanılmayacak ve vejeteryan seçeneklerine ve Slow Bean -Yavaş Fasulye kampanyasına yer verilecek.

SLOW FISH #foodforchange

Slow Fish, deniz kaynaklarını, deniz ve kıyı ortamlarını ve dünya çapındaki balıkçı esnafını ve kıyı balıkçılarını korumaya yönelik Slow Food’un uluslararası kampanyası. Kampanya, insanları vahşi yakalanmış balıkları seçmeye, mevsimde olan yetişkin balıklara tercih etmeyi, daha az bilinen balık türlerini yeniden keşfetmeye ve nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan türleri tüketmemeye çağırıyor.

Torino’daki özel bölgede, ziyaretçileri, mikro-plastik kirliliğinden küresel ısınmayla bağlantılı risklere kadar denizleri etkileyen önemli konularda  sürekli bilgi veriyor.

TOHUMLAR #foodforchange

Slow Food, yüzyıllar boyunca verim, lezzet, besin değerleri ve diğer nitelikleri geliştirmek için çiftçiler tarafından geleneksel prensiplere ve bilgeliğe göre seçilen tohumların değerini teşvik etmeye kendini adamıştır.  Slow Food, genetik çeşitlilik, kırsal topluluklar için özgürlük ve GDO'lu olmayan ürünlerin daha çok kullanılması gerektiğini savunuyor. 

Tohum her şeyden önemli… Ama şunu söyleyeyim bizim Anadolu’nun çeşitli yerlerinde düzenlediğimiz ya da tanık olduğumuz tohum takas şenliklerindeki atalık tohum çeşitliliğini burada göremedim…

Torino’dan Terra Madre’den yazacağım daha çok not var.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Enver Olgunsoy
 22 Eylül 2018 Cumartesi 09:02
Sn.Atilla terra madre de bizim de sesimiz cikiyordur umarim..Bizleri o platformda temsil ettiginiz icin tesekkurler..Hayvanlar sera gazinin buyük bir miktarindan sorumlu.Ancak bunlar buyük bas hayvanlar..
 Esin Kurt
 22 Eylül 2018 Cumartesi 00:22
Ne güzel anlatmışsınız. Sizin gözlemlerinizle olayları yaşadık. Teşekkürler
 Gürkan
 21 Eylül 2018 Cuma 12:10
Tuvalet kağıdı 40 liradan başlıyor, Nedim Bey'in derdi de slow bilmem ne ! Bu ülke insanı zaten doğru düzgün et yemiyor, daha doğrusu yiyemiyor. Parası olmayan zaten yiyemiyor, parası olan da acaba şarbonlu mu diye yiyemiyor :)
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2019 Ege'de Sonsöz