MENÜ
İzmir 14°
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Ti sesi Amerikan emperyalizminin bir uzantısı mı?
Prof. Dr. Mustafa KAYMAKÇI
YAZARLAR
19 Mayıs 2018 Cumartesi

Ti sesi Amerikan emperyalizminin bir uzantısı mı?

 “Ti Sesi” ile ilgili ilk  bildiriş tarafımdan 14 Eylül 2010’da  kamuoyunun dikkatine sunuldu ve 23 Mayıs 2011 tarihinde “www.musikidergisi.net” adlı dergide yayınlandı.Geçen zaman içinde yurtseverler bu konuyu dikkate aldılar,kimi  törenlerde artık “Ti Sesi” kullanılmıyor,ancak kimilerinde  hala “ İstiklal Marşı’nda önce yapılan Saygı Duruşu’”nda çalınıyor.

Geçtiğimiz günlerde,Amerika Birleşik Devletleri’nin,Küdüs’de Amerikan Elçiliği’ni açması üzerine çıkan olaylarda onlarca Filistinli  öldürüldü ve binlerce kişi yaralandı. Peki, Ti Sesi Amerikan Kültür Emperyalizminin bir uzantısı değil mi? Anılan yazıyı bu amaçla tekrar anımsatmak istedim.

***********

Yazının başlığını biraz uzatalım; “Türkiye’de Resmi Törenlerde İstiklal Marşı’nda önce yapılan Saygı Duruşu’nda çalınan Ti Sesi, ya da müzik parçası nereden geliyor?”

Bildiğiniz gibi Türkiye’de Resmi Törenlerde İstiklal Marşı’nda önce, genellikle Atatürk, şehitler ve sonsuzluğa göç eden büyüklerimiz için bir saygı duruşu yapılır. Saygı duruşu sırasında 30 saniye kadar süren Ti Sesi çalınır ve arkasından İstiklal Marşı söylenir.

Ti Sesinin Kökeni Ne?

Ti Sesi’nin kökenini merek ettiniz mi bilemem. Ben merek ettim. Merakımı, bir önceki Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Buş’un Türkiye’ye geldiği zaman söylediği söz artırdı.

Buş, İstiklal Marşı’ndan önceki saygı duruşunda Ti Sesi’ni duyunca çok memnun olmuş, kültürümüz buraya kadar gelmiş demiş.

Konuyu biraz araştırdım. Anılan Ti sesi’nin önce,1953 yılı ABD yapımı “From Here To Eternity” adlı ve Türkçe’ye “İnsanlar Yaşadıkça” olarak çevrilen filimdeki müzik parçalarından biri olan “Military Taps” ve müziğin bestekarının  ise Daniel Butterfield olduğunu öğrendim.

Meraklısı;”http://www.youtube.com/watch?v=Wn-iz8z2AGw” den bu müziği dinleyebilir.

İlk başlangıçta, Ti Sesi’nin “İnsanlar Yaşadıkça” filminden alındığı sanılabilir. Ancak, araştırmayı biraz derinleştirdikçe, müziğin bestekarı Daniel Butterfield (1831-1901)’in Amerikan İç Savaşı’nda generalliğe kadar yükselmiş bir iş adamı olduğu ortaya çıkıyor. Bu müziğin de, iç savaş sırasında savaşın yıkımlarına karşı yakılmış bir ağıt olduğu söylenebilir.

Ti Sesi, Türkiye’ye Ne Zaman, Nasıl Ve Neden Girdi?

Şimdi sorulması gereken sorular var.

Birincisi şu; Ti Sesi, Türkiye’ye ne zaman, nasıl girdi? Ben açık bir cevap bulamadım. Müzik tarihçileri ve konunun uzmanları elbette bilir. Ancak olasılıkla Türkiye’ye Kore Savaşı ile girdiği düşünülebilir. Bu yıllar, kimi büyüklerimizin deyişiyle “Küçük Amerika Olacağız” denilen yıllara denk geliyor.

İkincisi şu; İstiklal Marşı, Türkiye Cumhuriyeti’nin Marşı’dır. Bir başka deyişle, Türk Milleti’nin emperyalizme karşı duruşunu ve direnişini, onuru ve bağımsızlık isteğinin bir ifadesidir. Durum böyleyken hangi gerekçeyle, Amerikan İç Savaşı sırasında bestelenmiş bu müzik parçası Saygı Duruşu’na eklenmiştir?

Hemen belirtelim,  Amerikan İç Savaşı, köle ticareti ve sömürüsüne dayalı olarak yapılan tarım ekonomisinin egemen olduğu  Amerika’nın güney eyaletleri ile serbest ucuz işgücüne gereksinme duyulan sanayiye sahip  kuzey eyaletlerinin  çıkar çatışmasının  bir sonucu idi. Bu nedenle, “Amerika için önemli olan bu müziğin ,Türkiye için  neyi  ifade ettiğini İstiklal Marşı’ndan önceki Saygı Duruşu’na Ti Sesi’ni ekleyenler açıklamalıdırlar” diye düşünüyorum.

Yapılması gereken ilk iş, Ti Sesi’ni Saygı Duruşu’ndan derhal çıkartılması ve Türk Bestekarları’nca bir müzik yaptırılmasıdır.

Sanırım bu konu üzerinde durmuş ve duracak müzik bilimcilerimiz vardır. Ancak konu, yalnız müzik bilimcilerini değil, BÜTÜN YURTSEVERLERİ İLGİLENDİRİYOR kanısındayım.

***********

19 Mayıs Atatürk`ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız Kutlu Olsun!

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2021 Ege'de Sonsöz