MENÜ
İzmir 25°
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Tunç Soyer’in İzmir kent vizyonu…
Hüseyin ASLAN
YAZARLAR
25 Mart 2019 Pazartesi

Tunç Soyer’in İzmir kent vizyonu…

CHP’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tunç Soyer; İzmir projelerini “Cemre 1-2-3” buluşmalarında açıkladı.

Soyer’in projelerinin ana fikri, temel hedefi; İzmir genelinde refahın yaygınlaşması, gelir dağılımı adaletinin sağlanması ve alt yapısı modern, yaşam kalitesi yüksek ve belediye yönetiminde katılımcı demokrasinin işlerlik kazandığı çok renkli, çok sesli İzmir olarak tanımlanabilir.

Merkezi yönetimle “sağlıklı” ilişki yürüteceğini vurgulayan “Millet İttifakı”nın İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tunç Soyer; “Başkanlık koltuğuna oturur oturmaz İzmir’in refahı için çalışacağını ve İzmir’in hakkını kimseye yedirmeyeceğini” söylüyor.

Bu bağlamda; Soyer, merkezi yönetimle “İzmir vizyon ortaklığı” kurarak ve hiçbir kurumu, kişiyi dışlamadan işleyişin içinde tutarak yerel yönetim politikası uygulayacağının altını çiziyor.

Öte yandan; sivil toplum örgütlerini, kadınları, gençleri, çocukları karar sürecine katacağını anlatan Soyer; projelerini de akademisyenler, sivil toplum örgütleri ve doğrudan halkla “ortak akıl” ekseninde, “katılımcı demokrasi” anlayışıyla birlikte hazırladıklarını söylüyor.

Tunç Soyer’in kentsel yönetim anlayışında kentin “sosyal doku”sunu oluşturan kadınlar, gençler, çocuklar özel bir yer tutuyor.

Çocuk köyleri, çocuk meclisi, kadın kooperatifleri Tunç Soyer’in üretken, barış içinde birlikte yaşama ve demokrasi terbiyesi olan toplum inşası için en etkili enstrümanlarıdır.

Tunç Soyer; “İzmir’de yapılacakların sadece İzmir’in değişimini, dönüşümünü, güzelleşmesini, kent yaşamının kolaylaşmasını, kalitesini sağlamakla kalmayacağını, Türkiye’nin genelinde ekonomi anlayışının, siyaset kültürünün gelişmesine de örnek teşkil edeceğini” belirtiyor.

SOYER’İN PROJELERİNİN ÖZETİ

CHP’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tunç Soyer’in “cemre projeleri”; sosyal projeler, demokrasi, kent planlaması, kent yenilemesi, sürdürülebilir ulaşım, çocuk, gençlik, kadın, yaşlı,engelli, spor ve kültür sanattan oluşuyor.

Bu arada; tarım, kalkınmanın kırsaldan başlaması, üretim ekonomisi ve alternatif turizm de Soyer’in projelerinde özel bir yer tutuyor.

Sosyal projeler kapsamında da; ev kadınlarını, emeklileri, gençleri, çocukları, engellileri odağına alan yatırımlar yer alıyor.

Bu bağlamda; kadınların kooperatifleşmesi, kadın ve çocuk odaklı projeler öncelikli olacak. Bu arada; hem üreticiyi, hem de tüketiciyi kazandıracak “Halk Gıda Kooperatifleri” kurulacak.

Öte yandan; “Engelli Dayanışma Evleri” projesi hayata geçirilecek, 30 ilçede aktif ve kapsayıcı çocuk, genç, kadın, engelli meclisleri oluşturulacak, bu kesimlerin belediye yönetiminde karar sürecine katılımları sağlanacak.

Ayrıca; doğanın korunması, İzmir’lilerin doğayla birlikte yaşaması, yeşil İzmir, Körfez Dönüşüm Projesi öncelikler arasında yer alacak ve Kemeraltı’na UNESCO dünya kültür mirası statüsü kazandırılacak, yeni iskele ve gemilerle deniz ulaşımı 4-5 katına çıkarılacak.

Sonuç olarak: Tunç Soyer’in bagajında Seferihisar başarıları var. İzmir’de de projelerin yarışması sevindirici.

 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Burcu Karataş
 29 Mart 2019 Cuma 02:03
Ege Koop projenize dahil olduğumuz için pişmanız.Paramızla rezil oluyoruz...2015 Yılından bu yana 2 yılda bitireceğiz dediniz.Ne zamanında başladınız ne zamanında bitirdiniz.Birde ek ödemeye mecbur bırakıyorsunuz bizi.Yine olan halka oldu.Yazıklar olsun size bu projeyi verenlere
 kemal yıldırım
 26 Mart 2019 Salı 18:43
Tunç Soyer'in sizin bu fikirlerinize çok ihtiyacı var Hüseyin Başkan
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ege'de Sonsöz