MENÜ
İzmir 14°
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Zeybekçi’nin geleceğe doğru İzmir vizyonu…
Hüseyin ASLAN
YAZARLAR
18 Şubat 2019 Pazartesi

Zeybekçi’nin geleceğe doğru İzmir vizyonu…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak yakın çalışma arkadaşı, AK Parti’nin kuruluşunda “harcı” olan sanayici, İş İnsanı, 24.Dönem Denizli Milletvekili, 61-62-63-65.hükümetlerde Ekonomi Bakanı, Denizli Eski Belediye Başkanı, Türkiye Belediyeler Birliği Eski Başkan Vekili Nihat Zeybekçi’yi “tercih” etmesi; “İzmir’i kazanmak”  konusundaki azmini ve kararlılığını göstermektedir.

Zeybekçi de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “İzmir’i kazanmak” iradesine ve kararlılığı’na ortak olarak yoğun bir seçim kampanyası yürütmektedir.

Bu bağlamda; AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekçi’nin düzenlediği tanıtım toplantısında, “10 NUMARA İZMİR” logolu proje dokümanının “ön sözü”ndeki “Bu projeler bizim İzmir’e olan sevgimizin, güvenimizin ve hep beraber kurduğumuz hayallerin ürünleri… Bu projeler (İzmirliyim) diyen herkesin gururu olacak” vurgusu; içtenliğinin bir göstergesidir.

Benim de gazeteci kimliğimle katıldığım Zeybekçi’nin proje tanıtım toplantısına basının, sivil toplum örgütlerinin, iş dünyası temsilcilerinin ve İzmirlilerin ilgisi yoğundu.

Zeybekçi’nin kamuoyuna açıkladığı projelerin ayakları yere basan, gerçekçi, uygulanabilir ve çözüme yönelik projeler olduğu söylenebilir.

Unutmayalım ki; İzmir hizmet ve yatırım bekleyen, yaşam tarzını kendi şekillendirilen, laiklik ve Cumhuriyet ekseninde yüzünü Batı’ya çeviren, uygar, aydınlık kafalı insanların yaşadığı kenttir.

İzmir; hiçbir siyasi partinin, bu arada CHP’nin de “kale”si değil; İzmir demokrasinin, özgürlüklerin ve uygarlığın kalesidir.

İzmir; hizmet ve proje odaklı beklentisinin ne ölçüde gerçekçi, uygulanabilir ve samimi olarak karşılanacağına bakarak sandık başında “seçmen davranışı” sergileyecek, yurttaşlardan oluşan bir kenttir.

ZEYBEKÇİ NE VAAT EDİYOR?
AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekçi’nin İzmir vizyonunu oluşturan ve İzmir’i geleceğe taşıyacak olan “10 NUMARA İZMİR” logolu projeleri trafik sorunun çözümü; çevre yolları ve otoyollar, alt-üst geçitler, raylı sistemin uzatılması, karayolu ve raylı körfez geçişi, deniz ulaşımının genişletilmesi, otopark, katı atık bertaraf sistemi, yeşil alanları kapsayan İzmir Bahçeleri, engellilere yönelik Engelsiz Şehir, 20 bin kadını iş sahibi yapacak istihdam modeli, uzlaşma esasına dayalı kentsel dönüşüm, Kemeraltı, limanlar, uluslararası Geriatri Merkezi, Atatürk Spor Kompleksi ve turizmi canlandırmaya dönük projelerdir.

Zeybekçi’nin seçilmesi halinde uygulama sözü verdiği projeler, önemli ölçüde kentsel alt yapı projeleridir.

Çağımızda İzmir gibi dünya metropol kentleri, sadece kentsel alt yapıların değil, eğitim, kültür, sanat, spor gibi sosyal alt yapılarla da yarışmaktadırlar.

Çocukları, gençleri, kadınları, sosyal yaşamda etkin olan kentler; prestijli kentlerdir.

Sonuç olarak: İzmir’de 31 Mart 2019 yerel yönetimler seçim kampanyasının projeler bazında yürütülmesi, kısır siyasal tartışmalardan uzak durulması, toplumu ayrıştırmak yerine bütünleştirip kaynaştıracak söylemler geliştirilmesi, geleceğe dönük başarı hikayelerinin dillendirilmesi; demokrasimizin kalitesini arttırır, insanlara umut aşılar.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 sorular
 19 Şubat 2019 Salı 11:52
Gürkan denen yorumcuya takılan merkeze, izmirliye neden takılmamış acaba? Sana ne derler adama, bildiğin varsa sen de yaz, bilmiyorsan başkalarını kıskanma! Öyle değil mi Tayyar efendi?
 Tayyar Önder
 18 Şubat 2019 Pazartesi 17:09
Bu Gürkan Denen Yorumcu... Ege'de Sönsöz'ün Kadrolu Elemanı Galiba... Her Eleştiri Getirene CHP Adına Avukatlık Yapacağına... Verin Adama Bir Sütun... Hafta da Birkaç Kez Ne Kadar CHP Propagandası Yapacaksa Yapsın...
 altay
 18 Şubat 2019 Pazartesi 17:04
600 gündür bakanlıkça onaylanmayan buca metrosu, 5 yıldır tcdd tarafından çivi bile çakılmayan otogar metrosu, tcdd'nin başka şehirlere bağış yaparken izmir de izbana kar ortağı olması gibi gerçekler varken bunlara kim inanır. samimilerse göreve gelmeden önce de samimi olsunlar.
 MKB
 18 Şubat 2019 Pazartesi 14:50
Türkiye Bütçesi'nde para yok para! Bu projeler ancak "proce" olarak kalacak gibi. Ekonomiyi sadece inşaata dayalı modelle bitirdiler. Hala inşaat diyorlar! Başkan adayının bu dedikleri nasıl hangi parayla yapılacak?
 SABAHATTİN KAVAK
 18 Şubat 2019 Pazartesi 12:59
Yazınızı zevkle ve DİKKAT le okudum hepsine katılıyorum bende diyorumki tabiki İZMİR CHP nin kalesi değil İZMİR DEMOKRASİ ve özgürlüklerin kalesidir. Bu yeterlimi hayır geri kalan 80 ilde izmir gibi olmalı amma malesef iradeli bir anamuhalefet lideri olmadığı için sadece İZMİR le olmuyor sayın HÜSEYİN ASLAN sevgiler saygılar...
 Gürkan
 18 Şubat 2019 Pazartesi 12:43
Minimum 50 milyarlık projeler. Bütçen nedir ? Kaç yılda bu projelerin yapılması planlanıyormuş? Öncelikli projeler neler? Otoyol, hızlı tren, çevre yolu, liman vb. projeleri belediye başkanı mı yapacakmış? Metro projeleri neye göre planlanmış? İzmir 'in kentsel dönüşüme, metroya, yeni bulvarlara ... ihtiyacı var. Kentsel dönüşüm ve yeni bulvarlar hakkında somut projeler neler?
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ege'de Sonsöz