MENÜ
İzmir 13°
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
'İmar barışı' önlemi alındı... Statü değişikliğine geçit yok!
Tarım
20 Nisan 2022 Çarşamba 11:07

'İmar barışı' önlemi alındı... Statü değişikliğine geçit yok!

İmar barışından yararlanılarak üzerine yapı dikilen tarım arazilerinin ‘tarım’ vasfını kaldırmak için yapılan başvuruya bakanlıktan ret geliyor... Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu kapsamında izin alınmamış yapıların bulunduğu tarım arazilerinin için cins değişikliğinin uygun olmadığı belirtildi.

Metehan UD / EGEDESONSÖZ - 2018 yılında hayata geçirilen İmar Barışı kapsamında yüzbinlerce kayıtsız yapı, kayıt altına alınmış, tarım arazileri üzerindeki yapılar için de İmar Barışı’ndan yararlanılmıştı.

Ancak süreç içerisinde yapı kayıt belgesi alan bazı hak sahipleri tarım arazilerinin, tarım statüsünü kaldırmak için harekete geçti... İl veya ilçedeki Tarım ve Orman Müdürlüğü Müdürlüklerine başvurmaya başladı.

Yapılan başvurularla ilgili kaymakamlık üzerinden köy muhtarlıklarına gönderilen yazılarda 5403 Sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu kapsamında gerekli izinler alınmadan yapılmış yapılar üzerinden yapılan cins değişikliği talebinin uygun görülmediği belirtildi.

Gönderilen yazıda şu ifadeler yer aldı:

Bakanlığımız, Tarım Reformu Genel Müdürlüğünün 11.09.2018 tarih ve 68656427-230.99-E.2533246 sayılı yazısında "03/07/2005 tarihli ve 5403 sayılı Kanunun 25'inci maddesi ile 3194 sayılı İmar Kanunun 8'inci maddesine eklenen (c) bendinde "Tarim arazileri, Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanununda belirtilen izinler alınmadan tarımsal amaç dışında kullanılmak üzere plânlanamaz." hükmü bulunmaktadır. Yine, 5403 sayılı Kanunun 13'üncü maddesinin birinci fıkrasında "Mutlak tarım arazileri, özel ürün arazileri, dikili tarım arazileri ile sulu tarım arazileri tarımsal üretim amacı dışında kullanılamaz.", 14'üncü maddesinin üçüncü fıkrasında "Büyük ovalarda bulunan tarım arazileri hiçbir surette amacı dışında kullanılamaz." amir hükmü yer almaktadır. Ayrıca, 5403 sayılı Kanunun 20'nci maddesinde "Tarım arazilerinin yanlış kullanımlarında uygulanacak cezalar", 21'inci maddesinde, "Tarım dışı amaçlı arazi kullanımlarına ilişkin cezalar ve yükümlülükler düzenlenmiştir.

Konu hakkında Bakanlığımız Hukuk Müşavirliğinden alınan görüşte ise, özetle Geçici 16'nci maddenin 4'üncü fıkrasında "Yapı Kayıt Belgesi verilen yapılarla ilgili bu Kanun uyarınca alınmış yıkım kararları ile tahsil edilemeyen idari para cezaları iptal edilir...." hükmü yer aldığı bu nedenle iptal edilecek para cezalarının 3194 sayılı Kanun uyarınca verilen cezalar olduğu 5403 sayılı Kanun uyarınca verilen idari para cezalarını kapsamadığının mütalaa edildiği bildirilmiştir. Bütün bu düzenlemeler göz önüne alındığında; hak sahiplerinin mülkiyet sorunlarını düzenleyen 3194 sayılı İmar Kanunu'na eklenen Geçici 16'ncı madde düzenlemesinin, tarım arazileri üzerinde yasalara aykırı şekilde inşa edilmiş yapı ve tesisleri kapsamayacağı değerlendirilmektedir" hükmüne göre tarım arazileri üzerinde Geçici 16'ıncı Madde kapsamında imar barışından yararlanmış olsa dahi 5403 Sayılı Kanun kapsamında gerekli izinler alınmadan yapılmış yapılar için cins değişikliği yapılması Müdürlüğümüzce uygun görülmemektedir.

Bu kapsamda cins değişikliği işlemlerinde yapı kayıt belgesi yerine yapının yapı kullanma izin belgesinin olup olmadığının ve 5403 Sayılı Kanun Kapsamında gerekli izinleri alıp almadığının araştırılacağının bilinmesi hususunda; gereğini rica ederim.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 şeraFettin ZEYREK
 20 Nisan 2022 Çarşamba 21:16
Dikili ovası bitiriliyor. yok mu buna dur diyecek bir devlet görevlisi.
Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2024 Ege'de Sonsöz