MENÜ
İzmir 18°
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Bereketi tüm Urla’yı sardı… Tarlada enginar kalmadı!
Tarım
9 Mayıs 2022 Pazartesi 16:31

Bereketi tüm Urla’yı sardı… Tarlada enginar kalmadı!

Urla Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi İkinci Başkanı Sibel Uyar, iki yıl aradan sonra yapılan Enginar Festivali’nde herkesin yüzünün güldüğünü belirterek, “Üreticiler, ev kadınları,  kooperatif üyelerimiz çok mutlu. Kooperatifimiz, bir ayda yaptığı satışı üç günde gerçekleştirdi. Tarlada kimsenin enginarı kalmadı” dedi

Muhittin AKBEL / EGEDESONSÖZ – Bu yıl çok büyük bir katılımla, 8. kez gerçekleştirilen Urla Enginar Festivali, üreticiyi de ev kadınlarını da üretici kooperatifini de çok mutlu etti. Tadım etkinlikleri, mutfak atölyeleri, sergi ve müzik dinletileriyle renklenen festivalde yaklaşık 1 milyon kişi buluştu. 150 enginar üreticisinin, 500 stant açtığı festivalde 4 milyon baş enginar satışı yapıldı.

BU FESTİVAL, HERKESİ KAZANDIRDI
2014 yılında, yerelde kalkınmayı amaçlayarak başlatılan, geçen hafta üç gün süren festivali değerlendiren S.S. Urla Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi İkinci Başkanı, Urla Belediye eski Başkanı Sibel Uyar, “Bu festivalde, geçmişteki festivallerde olduğu gibi herkes kazandı. Üreticinin tarlada enginarı kalmadı. Ev kadınları, evlerinde yaptıkları yemeklerle para kazandı. 171 ortaklı kooperatifimiz, bir ayda yaptığı satışı üç günde yaparak önemli bir kazanç sağladı” ifadelerini kullandı.

Pandeminin, güvenli gıdaya ulaşmanın ne kadar zor olduğunu gösterdiğine işaret eden Sibel Uyar, “Üretimden başka bir kurtuluş seçeneğimiz yok. İnsanlar tarlalarını satmasın, üretsin, diye başlattık festivali. Festivalin büyüyerek, daha çok kazandırarak devam etmesinden büyük mutluluk duyuyoruz” dedi. Urla enginarının bir coğrafi işareti ve marka değeri olduğuna vurgu yapan Uyar, şu değerlendirmelerde bulundu:

KOOPERATİFİN ONLİNE SATIŞLARI DEVAM EDİYOR
“Tarlada hiç kimsenin enginarının kalmadığını söyleyebilirim. Çok büyük anlaşmalar imzalandı. Festivale katılan ziyaretçiler, tezgahlardaki enginarları adeta kapıştı. Yerelde kalkınma adına zamanında atılan bir adımın, bugün büyümüş olması, bizleri çok mutlu ediyor. Urları ev kadınları da bu festivalde iyi kazandı. Yaptıkları enginarlı pilav gibi yemeklerle enginara katma değer kattılar, üç günde hem masraflarını çıkardı, hem de iyi bir harçlık elde etti. Urla Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi de kazandı. Üç günlük festivalde, bir aylık iş yaptık. Kooperatifimizin tanınırlığı biraz daha arttı. Festivalin yapılamadığı pandemi sürecinde, kimsenin evinden çıkamadığı günlerde enginarlarımızı insanların evlerine ulaştırdık. Bugün de aynı hizmeti veriyoruz. Kooperatifimiz Barselona Gıda Fuarı’nda ödül aldı. Kooperatifimiz de ödüllü bir kooperatif. Vatandaşlarımız enginar taleplerini, www.urlakadinkoop.com adresinden veya 0 552 747 58 88 telefona başvurarak iletebilirler.”

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 
 9 Mayıs 2022 Pazartesi 16:51
Desene tanesi 10 lirayı geçer, o da bulursan.
Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Ege'de Sonsöz