MENÜ
İzmir 26°
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Esnaftan ‘nöbetçi fırın’ talebi!
İş Dünyası
22 Mayıs 2024 Çarşamba 10:19

Esnaftan ‘nöbetçi fırın’ talebi!

40 yıl önce sonlandırılan “nöbetçi fırın” uygulamasının yeniden hayata geçirilmesi gerektiğini belirten İzmirli fırıncı Hasan Atmaca, “7/24 çalışmaktan yorgunuz. Çalışanlarımız da ailesine zaman ayırmalı, temizliğimizi, ilaçlamamızı rahat rahat yapalım. Pazar günü nöbetçi olan fırınlar, vatandaşı ekmeksiz bırakmayacağından emin olabilirsiniz” dedi.

Muhittin AKBEL / EGEDESONSÖZ – İzmirli fırıncılar, “nöbetçi fırın” uygulamasının tekrar başlatılmasını istiyor. 40 yıl önce kaldırılan “nöbetçi fırın” uygulamasına dönmenin artık kaçınılmaz olduğunu belirten fırıncılar, “7/24 çalışmaktan yorgunuz. Her gün çalışmak, psikolojimizi bozuyor. Fırıncıların bir gün tatil yapması konusunda yasal bir sıkıntı yok. O yasal hakkı kullanmalıyız” derken, İzmir Fırıncılar Odası ile birlikte üç kurumun bu konuda bir adım atmasını istedi.

İŞVERENE DE PERSONELE DE İLAÇ GİBİ GELECEK
Hem işverenin hem de çalışanların, halka sıcak ekmek verebilmek için haftanın her günü çalışmak zorunda kaldığını belirten İzmirli fırıncı Hasan Atmaca, “nöbetçi fırın” uygulamasını neden istediklerini, şu sözlerle ifade etti:

“Nöbetçi fırın uygulaması, hem çalışanlara, hem de işverene ilaç gibi gelecek. İşveren haftanın 7 günü işiyle uğraşıyor, çalışanlar vardiya halinde çalışarak yine haftanın her günü işe gelmek durumunda kalıyorlar. Bu da psikolojimizi bozuyor, hem de o işten zevk almadan çalışmak zorunda bırakıyor. 7/24 çalışıyoruz. Bayram olur, izin yapmayız. Hastamız olur, hastamızla ilgilenecek zaman bulamayız. Eşimiz dostumuzla bir yere gidip eğlenemeyiz. Fırıncı esnafı olarak ortak bir karar alıp, nöbetçi fırın uygulamasını geri getirmemiz gerekiyor. Bu konuda kanuni bir sıkıntı söz konusu değil. Yasa, bizim pazar günleri izin yapmamıza müsaade ediyor. Hatta biz fırıncılar, pazar günleri de çalışabilmek için belediyeden izin belgesi alıyoruz. Mahalle arasındaki fırınlar ve sanayi tipi fırıncılar ortaklaşa bir karar alarak bu uygulamaya dönmeliyiz.”

SADECE GÜZELYALI SEMTİNDE 17 FIRIN VAR
Güzelyalı semtinde, kendi fırınının olduğu bölgede 5 bin metrekarelik alanda 5, mahalle genelinde 17 tane fırın olduğunu hatırlatan Hasan Atmaca, “Her mahallede 10’larca fırın var. Böyle bir uygulamaya dönüşte sorun yaşanmaz. Vatandaşlarımızı hiçbir suretle ekmeksiz bırakmayız. Gerekirse cumartesi günü daha fazla üretim yaparak, nöbetçi fırınlara destek oluruz” ifadelerini kullandı. Hasan Atmaca, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Güzelyalı’nın tamamında bulunan 17 fırından iki nöbetçi olsa, 15’i tatil yapsa, izinli fırınların çalışanları dinlense, aileleriyle birlikte olsa, fena mı olur? İhtiyaç olursa, nöbetçi fırın sayısı üçe çıkarılır. Fırındaki temizliği, akşam iş bittikten sonra bölüm bölüm yapıyoruz. Fırın günde sadece üç saat kapalı olur, temizliği ve ilaçlamayı ancak o saatlerde yapabiliyoruz. İlaçlama firması, 15 günde bir gelir, ilaçlama yapar. Eğer bu uygulama başlarsa, izinli olan fırınlar, ilaçlama ve temizlik işlerini o gün rahat rahat yapar. Her yer yıkanır, camlar silinir, alet edevatın bakım ve temizliği yapılır.”

BU UYGULAMAYLA EKMEK İSRAFI ÖNLENİR
Nöbetçi fırın uygulamasının ekmek israfını da önleyeceğini öne süren Hasan Atmaca, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Nöbetçi fırın uygulaması, ekmek israfını önleme konusunda avantaj sağlar. Şöyle ki, son yıllarda ekmek israfı çok fazla oldu. Eğer nöbetçi fırın uygulamasına geçilirse, insanlar, yine ekmek ihtiyaçlarını karşılar ancak her zaman alışveriş yaptığı fırın kapalı olduğunda, bir gün önce aldığı, biraz bayatlamış ekmeği tüketmek zorunda kalır. Bu da hem aile ekonomisine, hem de ülke ekonomisine katkı demektir. İnsanlar bayat ekmek yeme alışkanlığı kazandığında, büyük ölçüde israfın önüne geçmiş oluruz. Her gün, her yemekte sıcak ekmek istiyor vatandaşımız ve bu alışkanlık da israfı körüklüyor.”

NÖBETÇİ FIRIN DÖNEMİ, EKMEK SANAYİCİSİNİN İSTEĞİYLE SONLANDIRILMIŞTI
Nöbetçi fırın uygulamasının Kocaeli, Kars, Ardahan gibi illerde bir süredir uygulandığını hatırlatan Hasan Atmaca, meslek örgütü, odalar ve sendikalara çağrı yaparak, “İzmir’de de en kısa zamanda bu uygulamaya geçilmeli” dedi ve ekledi:

”Kocaeli başta olmak üzere bazı illerde nöbetçi fırın uygulamasına geçildi. Çok da faydalı olduğu görüldü. Bundan yaklaşık 40 yıl önce nöbetçi fırın uygulaması vardı. Fırınlar değil de ekmek sanayisi pazar günleri de ekmek üretmek isteyince, bu uygulamadan vazgeçilmişti. Nöbetçi fırın uygulaması gelince, insanların ekmeksiz kalacağı endişesine kapılmasına gerek yok. Ertesi gün izin yapacak fırınlar, bir gün önce üretimlerini artırır, nöbetçi fırınlar zaten ekmek çıkaracak, endişeye gerek yok. Her mahallede bir değil, 5’er, 10’ar fırın var. Bizim gibi butik bir fırın günde 4 bin ekmek üretir. İzmir Fırıncılar Odası, İzmir Ticaret Odası, EBSO ve sendika, bu konuyu tartışmaya açmalı ve nöbetçi fırın uygulamasına bir an önce geçilmeli.”

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 
 22 Mayıs 2024 Çarşamba 11:44
Bence de haklılar! Kuaförü berberi bile tafra yapar hale geldi şu ülkede; bu arkadaşlar sessiz sedasız çalışıyorlar.
 murat
 22 Mayıs 2024 Çarşamba 10:24
Fırıncılar bu konuda çok haklılar.
Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2024 Ege'de Sonsöz