MENÜ
İzmir
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Instagram'dan gençlere 'mola ver' uyarısı geliyor
Güncel
7 Aralık 2021 Salı 15:15

Instagram'dan gençlere 'mola ver' uyarısı geliyor

Fotoğraf paylaşım uygulaması Instagram, gençleri koruma adına daha katı filtreler oluşturacağını duyurdu. Bu kapsamda zararlı veya hassas materyalleri sınırlamak için yeni tür kontroller oluşturulacak. Bir gencin uzun süre aynı konu üzerinde odaklandığı fark edilirse onu farklı alanlara yönlendirecek yazılımlar geliştirildiği belirtildi.

Instagram'ın CEO'su Adam Mosseri çocukları sanal ortamda koruma konusunda yapılacak olan Kongre duruşmasında ifade verecek.

Instagram ve çatı şirketi olan Meta Platforms Inc (eski adıyla Facebook), hizmetlerinin genç kullanıcıların zihinsel sağlığı, vücut imajı ve sanal güvenliği ile ilgili sorunlara neden olabileceği konusunda inceleme altındaydı.

Mosseri, Instagram'ın, insanların kendilerini uygulamada takip etmeyen gençleri etiketleme veya onlardan bahsetme olanağını da sonlandırdığını açıkladı. Daha da önemlisi Ocak 2022 tarihinden itibaren genç Instagram kullanıcıları tüm içeriklerini, önceki beğenilerini ve yorumlarını artık toplu olarak silebilecek.

Instagram ayrıca gençlerin hesaplarında etiketler (hashtag) nedeniyle veya keşfet sayfasında öne çıkan öneriler arasında da potansiyel olarak zararlı veya hassas materyalleri sınırlamak adına yeni tür kontroller oluşturulacağını söylüyor.

'Mola ver' uyarısı geliyor
Bunun yanı sıra; ABD, İngiltrere, Kanada ve Avustralya'da pilot uygulama ile insanlara belirli bir süre instagram kullandıktan sonra kısa bir duraklama yapmalarını hatırlatan 'Mola Ver' özelliği başlatıldı.

Son olarak, Mart 2022'den itibaren Instagram, ebeveynler için gençlerin uygulamada ne kadar zaman geçirdiklerini görebilecekleri ve bu zamanı sınırlayabilecekleri ücretli bir uygulamayı da piyasaya sürecek.

Çocuk versiyonu askıda
Instagram'ın çocuklar için planlanan sürümü ise projeye yönelik artan muhalefet nedeniyle askıya alındı.

Kısa bir süre önce eski Facebook çalışanı Frances Haugen tarafından sızdırılan şirket içi belgelerle, Instagram'ın genç kızlar üzerinde, örneğin vücut imajı görüşlerine yönelik olumsuz zihinsel ve psikolojik etkileri olabileceğini bildiği ancak bir adım atmadığı ortaya çıkmıştı. (Euronews)

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Ege'de Sonsöz