MENÜ
İzmir 22°
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
İstikamet Tepeköy ve Kuşadası: Selçuk’un pazar göçü!
Ekonomi
23 Mayıs 2024 Perşembe 09:06

İstikamet Tepeköy ve Kuşadası: Selçuk’un pazar göçü!

Turistik ilçede Pazar tezgahlarındaki etiketler yükselince, Selçuk’ta yaşayan vatandaşların alışveriş için Torbalı Tepeköy ve diğer komşu Kuşadası’nın pazarını tercih etmeye başladığı öne sürüldü. Perşembe günleri pazar arabasıyla binen yolcular nedeniyle İZBAN treninde izdiham yaşandığı, salı günleri de minibüslerle Kuşadası’na giden bir çoğunluk olduğu öğrenildi

Muhittin AKBEL / EGEDESONSÖZ – Efes harabeleri, Meryem Ana Evi başta olmak üzere pek çok tarihi ve kültürel değere sahip Selçuk’ta gıda ürünlerinde ciddi artışların olduğu konuşuluyor. Bu nedenle ilçede yaşayan yurttaşların, daha ucuz olduğu gerekçesiyle Torbalı Tepeköy ve Kuşadası pazarlarına  akın akın gitmeye başladığı iddia edildi. Perşembe günleri kurulan Tepeköy pazarına gitmek için yüzlerce Selçuklu vatandaşın pazar arabasıyla İZBAN trenine hücum ettiği, alışverişini yapıp döndüğü ifade edildi. Selçukluların Tepeköy’e yaptığı “Pazar göçü”nün Salı günleri de Kuşadası’nda kurulan “Salı Pazarı”na yoğun ilgi gösterdiği öğrenildi.

KAMAK: SELÇUK İDDİA EDİLDİĞİ GİBİ PAHALI BİR YER DEĞİL
Selçuk Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Okan Kamak, ilçedeki pazarda fiyatların yüksek olduğu iddiasının gerçeği yansıtmadığını söyledi. Selçuk’un, pahalı bir yer olmadığına vurgu yapan Başkan Kamak, Selçuk Zabıtası’nın yaptığı araştırmaya göre, Tepeköy pazarı ile Selçuk pazarındaki etiketler arasında pek fark olmadığının ortaya çıktığını ifade etti.

Kamak, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Tepeköy ile aramızda 23 kilometrelik bir mesafe var. Selçuk’tan hareket eden İZBAN treni, 65 yaş üstü yurttaşlarımıza bedava. Özellikle bu yaş grubundaki büyüklerimiz, hem gezmek, hem alışveriş yapmak, hem de vakit geçirmek için trene biniyor, Tepeköy pazarına gidiyor. Tepeköy pazarına gidiş sebeplerinin, Torbalı’daki fiyatların daha düşük olmasından kaynaklandığını düşünmüyorum. Torbalı’dan da Selçuk pazarına alışverişe gelenlerin sayısı da az değil. Selçuk’un karpuzu, şeftalisi, inciri meşhurdur. Bu ürünler başta olmak üzere pek çok tarımsal ürün bizim pazarımızda ucuzdur, çünkü çok sayıda üretici, ürünlerini pazarımıza getiriyor.”

İKİ PAZAR SEÇENEĞİNE RAĞMEN SELÇUK PAZARI DA HER ZAMANKİ GİBİ KALABALIK
Selçuk’ta yaşayan Şükrü Akalın adlı vatandaş, Perşembe günleri İZBAN treninde izdiham yaşandığını, pazar arabasını kapan genç yaşlı herkesin Tepeköy pazarına gittiğini söyledi. Akalın, Torbalı’nın sebze üretiminin merkezi olarak görüldüğünü, ekonomik şartların ağırlaşması nedeniyle vatandaşların daha ucuz olması nedeniyle Tepeköy pazarına gitmeye başladığını belirterek, “Salı günleri de Kuşadası’nda kurulan Salı Pazarı’na gidiliyor. Kuşadası’ndaki pazarın bile Selçuk’taki rakamlardan düşük olduğu konuşuluyor. Tepeköy ve Kuşadası seçeneklerine rağmen Selçuk’ta cumartesi günleri kurulan pazarın da her zamanki gibi çok kalabalık olduğunu söylemek isterim” dedi.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Pahalı
 26 Mayıs 2024 Pazar 10:05
Ben kuşadasında yasiyorum her ikipazarıda biliyorum kuşadası daha uygun fiyat olarak uzun zaman oldu gitmiyorum selcuk pazarına
 Hülya
 25 Mayıs 2024 Cumartesi 06:19
Pazar Arabaları ni İZBAN almasınlar
 Alim
 24 Mayıs 2024 Cuma 15:57
Kuşadası pazarida çok pahalı markekten farkı yok
 Kenan
 23 Mayıs 2024 Perşembe 23:32
Kuşadası da en pahalısı.
 Kemal selçuk say
 23 Mayıs 2024 Perşembe 22:22
Her ürün en az 10 -15 tl fazla diğer pazarlardan. Sanki turist pazardan alışveriş yapıyor
 Ahmet
 23 Mayıs 2024 Perşembe 20:14
Berber fiyatlarını uçurdun be esnaf odası başkanı
 Gül kurusu
 23 Mayıs 2024 Perşembe 18:11
Sadece 1 kg yufka alınca bile yol parası çıkıyor kim dıyor fıyatlat aynı diye
 Son söz
 23 Mayıs 2024 Perşembe 16:37
Esnaf kafası göre takılıyor ne denetim nede kontrol fiyatlar uçmuş bir saça traşı üç yüz tl olurmu varın gerisini siz düşünün.
 Bülent vural
 23 Mayıs 2024 Perşembe 15:53
Seferihisar urkmezde aynı durumda.Zabita denetim yapmıyor.dometes bir tezgahta 35 tl diğeri 30.sebze ve meyve fiyatları da her tezgahta ay Fiat.denetimsizlik diz boyu.zabita anca tezgah makbuzu kesip gidiyor
 İlham veren kentin bahtsız sakini
 23 Mayıs 2024 Perşembe 15:42
Sayın Kamak durum sizin bahsettiğiniz gibi ise bu insanlar neden bu kadar zahmete girip Selçuk dışına alışverişe gidiyor ?
Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2024 Ege'de Sonsöz