MENÜ
İzmir
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Karşıyaka’da sürpriz hamle: Emlak konutlarına kat artışı!
İnşaat/Emlak
15 Ekim 2021 Cuma 16:41

Karşıyaka’da sürpriz hamle: Emlak konutlarına kat artışı!

Karşıyaka Belediyesi uzun süredir tartışmalara neden olan Emlak Bankası’na ait konutların kat artışı talebiyle ilgili önemli bir hamle yaptı. Belediye tüm binalarda bir kat artış izni verdi. Platform Sözcüsü Nevzat Özkılıç, “Açtığımız dava sürüyor. Biz iki kat olan hakkımızı istiyoruz. Yeterli değildir” dedi.

Menduha CEYLAN/ EGEDESONSÖZ - Karşıyaka Atakent Mahallesi'nde bulunan Emlak Bankası Konutları’nın uzun süredir kent gündeminde tartışılan talepleriyle ilgili yeni bir hamle geldi. Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay ile konutlarda oturan bir grup vatandaşı karşı karşıya getiren gelişmeler sonrasında belediye yönetimi binalar yıkıldıktan sonra yeni yapılacak yapılarda oluşan fazlalık inşaatlara izin vermeyeceğini açıklamıştı.

Karşıyaka Belediyesi’nin meclis kararıyla büyüme hakları olan 0.40 oranın kendilerine verilmesini isteyen platform çeşitli yerlerde eylemler yaparak seslerini duyurmaya çalışmıştı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na dosya veren platform üyeleri belediyenin kendilerini sınırladığını düşündüğü kararı ise mahkemeye taşımıştı.

Karşıyaka Belediyesi gelişmelerin ardından önemli bir hamle yaparak emlak konutlarına birer kat büyüme yani artış hakkı getirdi. Karar meclisten oy birliğiyle geçerek ihtisas komisyonlarına sevk edildi. Önümüzdeki günlerde görüşüldükten sonra tekrar meclise gelen karar sonrasında binalar yıkılırsa yeni bir kat artışını kazanmış olacak.

YETMEZ DAHA FAZLASINI İSTİYORUZ!
Konuyla ilgili Egedesonsöz’e açıklama yapan Karşıyaka Emlak Bankası Konutları Platform Sözcüsü Nevzat ÖzKılıç, “En azından bir aşamayı kat ettik diye düşünüyorum ama mücadeleye devam edeceğiz. Biz iki yıla yakındır bu konuda hak, hukuk, adalet kavramı içinde mevcut plan notlarımızdaki 0.40 büyüme hakkımızın verilmesini istedik.  Önümüzde dört adet emsal vardı. Bunu veremeyiz diye tutturulan ortamda büyük bir mağduriyet yaşandı. Ve sonra öyle veya böyle sağolsun, genel başkanın büyük etkisi ve destekleriyle; Tunç Başkan'ın, Karşıyaka Belediye Başkanı'nın ve bütün partilerin desteğiyle bu konu bizim Atakent blokları için 1. ada, 2. ada, 3. ada ve 5. ada da 1 kat hakkı verildi. Bu bizim normal hakkımız olan hakkımızı karşılamıyor. Burada yapmış olduğumuz müracaatlarda ve itirazlarda bizim hakkımız olanın verilmesi için en sonda Cemil Tugay haklı olduğunuza inanıyorsanız bizi mahkemeye verin demişti. Biz de mahkemeye vermiştik. Dün itibariyle belediyenin gelen cevabına karşılık cevabımızı çok güçlü bir şekilde verdik. Biz şu an normal şartlar altında mahkeme kararımız uygulandığı için, hali hazırda mahkeme aşaması devam ettiği için, mahkemeden çekilmek gibi bir durumumuz tabi ki söz konusu olamıyor ama oturulup belli bir noktada uzlaşma sağlanabilirse belediyeyle; biz sonuçta hakkımızı istiyoruz. Mağduriyetimizin giderilmesini istiyoruz, 4 tane emsal var. Biz dikey yapılaşmada 2 kat istiyorduk, Şimdi 1 kat verildi. 1 kat bizim buradaki binamızı yenileme ekonomisini sağlamadığı gibi bizim durup dururken istediğimiz bir hak da değil. Bizim 7 Mart 1984 plan notlarına göre ve 4 tane binaya verdikleri emsale göre istiyoruz bu hakkı.  Bizim için komisyonlara sevk edilen bu karar yeterli değil, hakkımızın arayışında olmaya devam edeceğiz. Etmek zorundayız çünkü burada çok hızlı bir gelişen bir konu, bu hızlı gelişen konu için de bizim mecburen haklarımızı takip etmemiz gerekiyor. Mahkemeden durup dururken çekilmek diye bir kavram da olamaz. Bu bir dava sürecidir. Belediyelerimizin verdiği konunun uygulamaya ne zaman geçeceği de belli değil. Ama her şeye rağmen verilebileceğini gösterdi. Burada bize haklarımız verilebilirdi. 1 kat verildi, 2 katı rahatlıkla verebilirlerdi. Çünkü bizim yasal hakkımız var ve biz bu mahkemeyi kazanacağız. Çok iddialı konuşuyorum; biz bu davayı kazanacağız ve iki kattan fazla hak edeceğiz. Ama biz fazlasını değil, biz sadece binalarımızı müteahhite verilebilecek olan orandaki hakkımızı alalım istiyoruz. Rant istemiyoruz biz" diye konuştu. 

Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay'ı uzlaşmaya davet eden Özkılıç, "Orada oturup uzlaşarak bir mantık çerçevesinde; 10-11 katlı binalarımız da var onlarında haklarını koruyacak şekilde bir uzlaşma istiyoruz. Biz mahkeme ile yürümek taraftarı değildik. Biz uzlaşma istiyoruz.  Biz mevcut haklarımız adına uzlaşmayla bir varmak için yola çıkmıştık. Şu anda yine oturup uzlaşmaya varız. Biz sonuçta mağdur olmamak şartıyla uzlaşabiliriz. Buna varsa sayın belediye başkanımız biz oturup bunları görüşmeye varız. Belediye Başkanını oturup uzlaşmaya davet ediyoruz" dedi.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Alaaddin özlü
 17 Ekim 2021 Pazar 17:16
Kat artışı bütün k yaka bölgesine verilmesi lazım Örneğin ÖRNEKKÖYDE bazı yerler 3 kat imar var bu yerler zemin yapısı en güçlü yerler acilen böyle yerlerin İMARI nın değişmesi gerekiyor
 Oğuz gür
 16 Ekim 2021 Cumartesi 22:11
Eski plana göre yapılan o dört binayı görün semtın yeşilini yok etti ferah evler küçüldü
 Oğuz gür
 16 Ekim 2021 Cumartesi 22:06
Eski plandan faydalanıp yapılan dört bina semtın yeşilğini bitirdi binalar birbirinin içine girmiş semtin özelliği yok olmuş
 Ercan
 16 Ekim 2021 Cumartesi 15:49
Kat olarak fazla baz almayın Emsal değerlerini yuksek tutun terk alanını ve donatım alanını düşük tutun ozaman bireyler değişir k.yaka belediyesi ve izmir büyük şehir belediye başkanı Adam Şahin
 Hasan Kizilkaya
 16 Ekim 2021 Cumartesi 10:59
Bölge insaninin soysa ekonomik durumu yüksek belediye her yere imar artışı vererek kenti içinden çıkılmaz sorunlara boğar. Bölge trafigi zaten problemli artan nüfusun yaratacağı trafiği insan kalabalığını nasil çözecek yetkililer bunu düşünen sanirim yok. Vergi harç muhafiyeti bölge insaninin sorunlarina olumlu çözüm olur.
 Bülent ışık
 15 Ekim 2021 Cuma 19:19
Biz rant istemiyoruz demiş daire sahipleri binalar yenilenince daire fiyatları artacağından dolayı rant oluşmuyor mu?
Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Ege'de Sonsöz