MENÜ
İzmir
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Otokent Başkanı 'gözümün önünde indirildi' dedi... Stok ve zam iddiası!
Otomobil
20 Ekim 2021 Çarşamba 08:26

Otokent Başkanı 'gözümün önünde indirildi' dedi... Stok ve zam iddiası!

Türkiye’de yeterince sıfır araba olduğunu, ancak kurun artması ve ÖTV diliminin yükselmesi nedeniyle fiyatların arttığını belirten İzmir Otokent Başkanı Fevzi Demir, “Firmalar, yüksek fiyattan satış yapabilmek için araçlarını stokladı. Bir araba beğeniyorsunuz, üç ay sonra teslim ediyorlar. Zamanında teslim etseler kardan zarar edecekler. Bunu bile göze alamadılar” dedi

Muhittin AKBEL / EGEDESONSÖZ – Kasım ayında sıfır otomobil fiyatlarının çok artacağı iddiasını, İzmir Otokent Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Demir de doğruladı. Başkan Demir, Türkiye’de yeterince sıfır otomobil olduğunu, ancak firmaların, sırf kardan zarar etmemek için araçları stoklara çektiğini öne sürdü. Kasım ayında sıfır araç fiyatlarının artacağını, Ocak’ta ise yüzde 12’lik artışın olacağını anlatan Başkan Demir, bir model aracın yüzde 50 ÖTV’den yüzde 80’e çıkmasıyla oluşacak ortalama 60-70 bin liralık artışın, kur farkıyla daha da artacağına dikkat çekti.

ÜÇ TIR SIFIR ARAÇ İNDİRİLDİ!
Firmaların, kayıtlarda sıfır araç görünmediği halde müşteriye satış yaptığını ancak teslimatın üç ay sonra gerçekleştirildiğini belirten Otokent Başkanı Fevzi Demir, “Bunda amaç, aracı pahalı satmak. Stoklardan çıkarıp satışın olduğu gün aracı teslim etseler, zarar edecekler! Zarar dediğimiz, kardan zarar… Bunu bile göze alamıyorlar” dedi. Birkaç gün önce Gaziemir’deki bir şirketin önünde üç tane TIR’ın sıfır araç indirdiğini gözleriyle gördüğünü anlatan Başkan Demir, otomobil piyasası hakkında şunları söyledi:

ARAÇ KREDİ FAİZLERİNDE İNDİRİM BEKLİYORUZ
“Bu durum, yeni bir şey değil. İki, hatta üç aydır var. ÖTV’nin geri çekilmesini beklediler. Bu durum, 2. El araç satışlarında bir değişikliğe yol açmadı. Otokent’teki iki noterimizde günde ortalama 300 araç satışı yapılıyor. 2. El araçlarda küçük artışlar olsa da aman aman bir yükseliş söz konusu değil. 2. El araçlara talep var. Fakat esnafımız, sattığı aracın yerine yenisini koyamıyor. Faiz indirimini bekliyoruz. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Perşembe günü araç kredisinin de aşağıya çekileceğini müjdeleyeceğini düşünüyoruz. Eğer faiz indirimine gidilirse, hem sıfır araç, hem de 2. El araç piyasası canlanır. Şu bir gerçektir ki, hem sıfır, hem de 2. El araçlarda fiyatlar, bugünkü gibi olmayacak.”

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Ege'de Sonsöz