MENÜ
İzmir
Ege'de Sonsöz
İzmir'de terör baskını!
Güncel
10 Aralık 2023 Pazar 11:59

İzmir'de terör baskını!

İzmir'de düzenlenen operasyonda terör örgütü PKK/YPG üyesi oldukları öne sürülen Suriye uyruklu 4 zanlı yakalandı.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosu tarafından yürütülen soruşturma kapsamında önceki yıllarda terör örgütü PKK/YPG'nin sözde özel kuvvetler biriminde faaliyet gösterdiklerine dair fotoğraf, bilgi ve belge bulunan Suriye uyruklu 4 şüphelinin İzmir'de ikamet ettikleri belirlendi.

Şüpheliler, Ödemiş ilçesindeki adreslere düzenlenen operasyonla yakalandı.

Aramalarda bulunan dijital materyallere el konuldu.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

CHP’li Sertel iddialı konuştu: AK Parti kimi aday gösterirse göstersin, kazanamaz!
Politika
10 Aralık 2023 Pazar 09:22

CHP’li Sertel iddialı konuştu: AK Parti kimi aday gösterirse göstersin, kazanamaz!

26 ve 27. Dönem CHP İzmir Milletvekili, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı Atila Sertel, “AK Parti kimi koyarsa koysun, kazanamaz; çünkü İzmir’le uyum sorunu var. İzmir'e geçmişte gavur diyen, irfanı eksik diyen, sümüklü çocuğa benzeten AK Partililer İzmir'i kazanmak için her türlü varyasyonu yaparlar ancak İzmirliler ona oy vermez” dedi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

EGEDESONSÖZ – 26 ve 27. Dönem CHP İzmir Milletvekili, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı Atila Sertel, SONSÖZ TV’de Gazeteci yazar Muhittin Akbel’in sorularını yanıtladı, gündemi değerlendirdi.

KENDİMİ HAZIR HİSSEDİYORUM
Atila Sertel, iki dönem milletvekilliği yaptıktan sonra İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığına talip olmasının nedenlerini anlattı:

“1989 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde, Yüksel Çakmur’un belediye başkanlığı döneminde, Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı görevinde bulundum. O zaman 32 yaşındaydım. Belediyeciliğin toplumun sorunlarına çözüm üreten, talep eden değil talebi karşılayan makam olduğunu gördüm. Ben de gençlik yıllarından beri siyasetin içinde olan biri olarak hep belediye başkanlığına eğilimliydim. Belediye başkanlığını insanları ve kendi mutlu edebilecek makam olduğu için belediye başkanı olabilir miyim diye düşünmüştüm. Sonrasında yerel yönetimler dergisi çıkardım, 12 yıl boyunca. Belediyeciliğin her şeyini bilirim. Şimdi kendimi hazır hissediyorum. Siyasetin son dönemine doğru evine çekilen ve kendi rahatını düşünen, tatil yapan gezen tozan, parasını deniz kenarlarında yabancı ülkede harcayan biri olarak değil, halkına hizmet ederek yaşamak istediğim için bunu tercih ettim.”ÜYELERİMİZ DE ÖNSEÇİM İSTİYOR

Hakim huzurunda önseçimin yapılmayacağını ancak partiden yapılan açıklamaya göre örgüt denetiminde önseçim olacağını belirten Sertel, bu yöntemle aday belirlemeye sıcak baktığını söyledi:

“Tabii ki ben önseçim olmasını ve üyelerin belediye başkanlarını belirlemesi gerektiğini, her vesile ile söylüyorum. Aday belirleme yöntemi açıklanmadan önce, ben aday adaylığını açıkladım ve hemen ardından en uçtaki ilçemiz Beydağ’a gittim. Sonrasında diğer ilçeleri gezdim. Gittiğim her yerde önseçime ve aday yoklamasının üyelerle yapılması yönünde görüşlerimi sundum. Gördüm ki örgütümüzde buna yönelik çok büyük ilgi var. Üyeler çok istiyor. Bu konuda sözcüleri olduğumu söylüyorlar ve teşekkür ediyorlar bana. Bizim torpil aramaya ihtiyacımız yok. Bir makam birinin kararı ile gelmek yerine üyenin, toplumun kararı ile gelmek çok daha güzeldir. Bir kişi çok güçlü olabilir ve sizi bir yere atayabilir. Ancak böyle bir belediye başkanı toplumu mal olamaz. Bizim asıl hedefimiz İzmir'de 120 bin üyenin tamamı sandığa gitsin, Büyükşehir'de 9 aday adayı var birini işaretlesin, hangisi çok oy alıyorsa onun için diğer adaylar birlikte çalışsın. Atamaların nedenini anlatamazlar insanlara.”ANKETLER, GERÇEKLERİ GÖSTERMİYOR

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer için memnuniyet anketi yapılmasının düşünüldüğünü hatırlatan Sertel, “CHP'li genel merkezi, CHP forması giymiş ve sahada ter dökmüş bir insanın yani Tunç Soyer’in başarı yada başarısızlığını anketle ölçeceğiz diyemez, dememeli. Bunu ölçse bile kamuoyuna deklare etmesini doğru bulmuyorum. O hakkında anket yapılan insanın hizmeti, CHP'nin hizmeti demektir. Anketten başarısız olduğu çıkarsa, bir başkasını atarsanız,  olmaz. Siz kendi partilinizin başarısız olduğunu topluma lanse edemezsiniz. Yerine gelecek insanın başarılı olacağının güvencesi ne? Bizim bu yöntemlerden vazgeçmemiz lazım ve üyeye sormamız lazım. CHP üyesi çok önemli namuslu insanlardır. CHP'de bir değişim yaşanmıştır. Değişimi sağlayan anket firmaları değildir CHP örgütü ve üyeleridir. Genel Başkanı değiştiren üyelere güvenmeyeceğiz de anket firmalarına mı güveneceğiz? Bazı anket firmalarını tenzih ederek söylüyorum; eski Genel Başkanımız Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanı seçileceği yönünde 6-7 puan önde gösteren anket firmaları toplumu ne kadar yanılgıya düşürdüler? Bunu herkes gördü. Anket firmalarının bir çoğu için söylüyorum, parayı veren düdüğü çalıyor. Tunç Bey'e neden haksızlık yapılıyor? Kordon’da sel bastı oraya gidip anket yaparsanız orada başarılı çıkma ihtimali var mıdır? Beydağ'da yaparsanız da farklı bir sonuç çıkar. Bu yüzden üyeler belirlemeli. Temayül yoklamasının en doğru olduğunu düşünüyorum. Genel merkez önseçimde geç kalınacağını düşünüyor ancak bence geç de kalınmaz. 45 günlük süre yeterlidir. Genel Merkezin İzmir'deki temayül yoklamasının ne zaman yapılacağını açıklaması lazım” dedi.

ÖZGÜR ÖZEL, O SÖZÜNÜN ARKASINDA DURACAKTIR
Kurultay öncesinde kendisinin de Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in de Kemal Kılıçdaroğlu’nu desteklediği hatırlatılan Atila Sertel, “Bu durum, karşınıza engel olarak çıkar mı? Böyle bir ihtimal görüyor musunuz?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Özgür Özel, genel başkan seçildikten sonra, bana oy verenleri ödüllendirme, oy vermeyenleri cezalandırma gibi bir tavır içinde olmayacağım, açıklamasında bulundu. Bu sözünün arkasında duracağına yürekten inanıyorum. Ben Kemal Kılıçdaroğlu ile gurur duyuyorum. Kendisini çok sevip sayıyorum. Benim için hala çok önemli bir siyasetçi ve dürüstlüğün ve namusun temeli olarak görüyorum. Hiçbir şekilde ondan kopmam, ayrılmam söz konusu olmaz. 8 yıl ben milletvekilliği yaptım. Kemal Kılıçdaroğlu hayatta ve bir telefon kadar yakın. Arayıp sorsunlar. Atila Sertel'in en ufak bir talebi oldu mu diye sorsunlar. Özgür Özel, kardeşim gibi sevdiğim, eşimin cenazesine gelen, anma törenine katılan bir kardeşim. Özel'e de sorabilirler Sertel senden hiç talepte bulundu mu diye. Özgür Özel’e oy vermemiş olmam, neden bana handikap olsun? Özgür Özel, sandıkları koysun, bizim için yeterli. Kendisi söz verdi zaten, önseçim diye. Bu sözü ona yedirmeye çalışanlar olabilir. Ben Özel'in önseçimi reddedeceğini düşünüyorum. Ben Özel'e adım soyadım gibi güveniyorum. Siyasette zaten ödüllendirme ve cezalandırmayı kabul etmez Özel. Biz siyasette para değil insan biriktirdik. Zengin olmadık. Ancak öylesine insan zenginliği var ki bizde. İnsan, dost biriktirdik. Çeşme'de uzun yıllardır görmediğim bir arkadaşımızı gördük 'Aday ol, 5 aracı ben giydireceğim' diyor. Bunu dostluktan yapıyor. Beni insana değer veriyorum. Bazıları para biriktirmiş, serveti olmuş olabilir. Bazılarının serveti ile bazı kanallar belediye başkanı yapacak propagandayı da yapabilir. Bunların tek ilacı var. Özgür Özel eczacısıdır; çare ilaç, önseçimdir.”POZİTİF BİRLEŞME, TABANDAKİ İTTİFAK, DAHA DEĞERLİDİR

CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e yaptığı işbirliği ziyaretinin ardından İYİ Parti’nin işbirliğine “ret” kararı vermesini değerlendiren Sertel, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Rahmetli annem her işte bir hayır vardır, derdi. CHP 100 yıllık parti. CHP kendi tabanı, insanı birlik ve beraberlik içinde olursa, adaylar toplum tarafından benimsenen adaylar olarak çıkarılırsa asıl pozitif birleşmenin, yani tabandaki ittifakın çok daha değerli olduğunu düşünüyorum. Hiçbir İYİ Parti üyesinin, kazanmayacak adaya gidip oy vermesi söz konusu olmaz. AKP kazanmasın noktasında bakarlar. Buna bakıp  da istifa eder İYİ Partililer var. Ben HEDEP'li arkadaşların kendi adaylarını çıkardıklarında kazanamayacakları noktada kazanacak insana yönleneceklerini düşünüyorum. Genel Merkezimizin gerekli teklifi iletti, bu reddedildi. Bunda da bir hayır var. Biz son seçime ittifak ile girdik. 6 parti sözde bize destek verdi 4 milletvekili verdik. Sonuç: CHP'nin oyu 2 puan düştü. Bu nasıl oldu? Her işte bir hayır var.”AK PARTİ KİMİ ADAY GÖSTERİRSE GÖSTERSİN, KAZANAMAZ

Atila Sertel, CHP’nin İzmir’i kaybetme tehlikesi olmadığının altını çizerek şu açıklamalarda bulundu:

“Binali Yıldırım'ı getirip aday yaptılar, hüsrana uğradı AK Parti. Yıldırım Başbakan oldu, Mecliste konuşma yapıyordu. Ben de meclisin önünden seslendim 'ben size başbakan olmazsınız demedim İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı olamazsınız dedim’ şeklinde… İzmir Büyükşehir Belediyesi, çok önemli bir kurum. İzmir, çok önemli karara imza atan bir kenttir. İzmirliler kolay teslim olan, nerede çıkarı varsa oraya koşanlar değildir. Namuslu insanlar. Su faturalarının yüzde 95'ini düzenli ödüyor İzmirliler. Bu ülkeye en büyük katkıyı İzmirliler koyuyor. AK Parti kimi koyarsa koysun, kazanamaz; çünkü İzmir’le uyum sorunu var. İzmir'e geçmişte gavur diyen, irfanı eksik diyen, sümüklü çocuğa benzeten AK Partililer İzmir'i kazanmak için her türlü varyasyonu yaparlar ancak İzmirliler ona oy vermez. Biz kendi içimizde bölünmez parçalanmazsak, ilçelerimizde ve büyükşehir’de kendi adaylarımız belirlerken İzmir'de yaşayan CHP'lilerin görüşlerine değer verip onlara seçtirirsek, bizi kimse yıkamaz. 30 ilçenin 30'unu da alırız, Büyükşehir'i de farkla alırız. Torpil ve adam kayırmacılık olursa… Seçimi yine kazanırız ama oyumuz düşer. İzmir'in hakkını yiyorlar. İzmir 10 veriyor, hükümet 1 vermiyor. Soyer metro yaparken 1 kuruş katkı vermedi hükümet. Elektrik fabrikasını ihaleye girip alıyor İzmir Büyükşehir, onu engelliyorlar. Onlar engelci. İzmir'i cezalandıranlarla İzmir hesaplaşır. Ben Hamza Dağ'a hep diyordum, Kemeraltı’nı gezelim diye. Gelebildi mi? Gelemedi. 7 bin 500 TL'ye muhtaç ettikleri emeklilerden, gençlerden, yurt dışına gönderdikleri doktorlardan mı medet umuyorlar?”

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Asds
 10 Aralık 2023 Pazar 12:25
Tunç Soyer başarılıysa neden sen de aday oldun?
 Partili
 10 Aralık 2023 Pazar 11:56
Sayın SERTEL,milletvekili olduğunuz dönemlerde ön seçim yoksa milletvekili olarak atanmak istemiyoruz,dediniz mi? Elbette ki hiç sesiniz çıkmadı,son genel seçimlerde yüz yetmiş milletvekili aday adayı müracaat etti bunların içinden adam bulamayıp istanbul ve Ankara'dan milletvekili atandı,bu izmir'e en büyük hakaret olarak gördük yine de kerhen bu halk tıpış tıpış oy verdi,ama bu sefer öyle olmayacaktır ön seçim yapılmadığı takdirde sandık sonuçları bu partiye ikinci sarı kartını gösterecektir,partiyi imamoğlu ve ÖZEL kurtarsın artık....
 HEYKEL
 10 Aralık 2023 Pazar 11:51
chp belediyeçiliği heykel belediyeciliği her sokak başında heykel var.....
 maalesef
 10 Aralık 2023 Pazar 11:44
chp den EŞEĞE kravat takıp aday yapsalar bile kazanır diyorsunnnn.....
 xvb
 10 Aralık 2023 Pazar 11:43
Bu chp'den başka kimse İzmir'de kazanamaz algısı sizin partinizin İzmir'de sonu olacak. İzmir CHP'nin babasının malı değil, Demokrasinin Başkentidir. Sizin bu çantada keklik politikanız yüzünden 2023 yılının Mega Köyü oldu İzmir.
 elif
 10 Aralık 2023 Pazar 11:23
ÜYEYİM VE ÖNSEÇİM İSTEMİYORUM. SENİN GİBİ ÜNLÜ OLANLAR, ÜYE AĞALARI MV OLUYOR. ALEVİ KÜRT AVANTAJLI OLUYOR. AKTİF ÜYELİK GELMEDEN ÖNSEÇİM MÖNSEÇİM YOK. SEN DE ÇOK BASARISIZ VEKİLDİN. NASIL 2. DÖNEM OLDUN ONU DA ANLAMADIK. SUS VE GİT EVİNDE TORUN SEV. SEN VE TACO YETTİ BE!
 ahmet
 10 Aralık 2023 Pazar 11:01
şu eski siyaetçiler bir sussun artık ya. yeni yüzler istiyoruz
 HASAN GÜRSEL ALTUĞ
 10 Aralık 2023 Pazar 10:04
Hala aynı kafadasınız. Genel seçimide garanti alıyorsunuz.İzmir'de Hdp aday çıkaracak ,İyi Parti aday çıkaracak ,cumhur ittifakı kale gibi duruyor daha hala nasıl seçimi garanti görüyorsunuz.İzmir'li mevcut başkanın 5 yıldır icraatsiz yönetiminden kızgın.İzmir'in sosyo-kültürel seçmen yapısı göç nedeniyle her seçim sağa kayıyor.Biraz akşam sofralarından kalkıp halkın içine karışında gerçekleri görün.
 Alen doğu gencer
 10 Aralık 2023 Pazar 09:58
algı kasmaya çalışıyor. Başarısız vekil başarısız belediye başkanı.
Emniyet'ten 4 ilçede operasyon: 280 göçmen yakalandı!
Güncel
10 Aralık 2023 Pazar 10:13

Emniyet'ten 4 ilçede operasyon: 280 göçmen yakalandı!

izmir'in 4 ilçesinde düzenlenen operasyonlarda, 280 düzensiz göçmen yakalandı, yasa dışı geçişi organize ettikleri suçlamasıyla 7 kişi tutuklandı.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Valilikten yapılan açıklamaya göre Karaburun, Foça, Bergama ve Dikili ilçelerinde yasa dışı yollarla yurt dışına geçme hazırlığı yapan 280 düzensiz göçmen yakalandı. Düzensiz göçmenler işlemlerinin ardından İl Göç İdaresi Müdürlüğüne gönderildi.

Göçmenlerin bölgeye götürülmesini ve yurt dışına çıkışını organize ettikleri suçlamasıyla yakalanan 7 kişi ise sevk edildikleri hakimlikçe tutuklandı.

Operasyonda 2 minibüs, 1 otomobil ve 1 otobüse de el konuldu.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Mahkemeden Ayşenur Arslan kararı!
Güncel
10 Aralık 2023 Pazar 09:55

Mahkemeden Ayşenur Arslan kararı!

İzmir'in 51'inci Asliye Ceza Mahkemesi, sosyal medya üzerinden gazeteci Ayşenur Arslan'a yönelik 'Ayşenur git o ismini değiştir çünkü ismin bile yüzüne nur getirmemiş nursuz pislik' yorumuna hakaret suçunun, haksız bir fiile tepki olarak işlendiği gerekçesiyle ceza vermedi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Olay, 2020 yılında meydana geldi. Gazeteci Ayşenur Arslan, televizyon programının bir bölümünde "Hemen gözleri dışarıya çevirirler. Pençe harekatı… Kuzey Irak'a bomba atmışız. Ben bu pençe harekatlarını, kartal harekatlarını, şahin harekatlarını ne derseniz onun adına son yirmi senede herhalde 8 bin defa falan okumuşumdur. Sanki yerle yeksan edilmiş gibi davranırlar hiç de öyle olmadığı ortaya çıkar. Ben utanıyorum biliyor musunuz? Televizyoncu olarak gazeteci olarak her gün televizyonda bunları son dakika olarak görünce utanıyorum. Doğru değil bunlar ya" ifadelerini kullandı.

2 YILA KADAR HAPİS İSTEMİ
Arslan'ın cümleleri başka bir televizyon kanalındaki programda tartışıldı. Aynı yayın, kanalın sosyal medya hesabından 'Ayşenur Arslan Mehmetçiğin operasyonundan utanıyormuş' başlığıyla da paylaşıldı. İddiaya göre İzmir'de yaşayan A.K., sosyal medyadaki bu paylaşımın altına, 'Ayşenur git o ismini değiştir çünkü ismin bile yüzüne nur getirmemiş nursuz pislik' yorumunda bulundu. Arslan, avukatı aracılığıyla A.K.'den şikayetçi olurken, İzmir 51'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nde sesli yazılı veya görüntülü bir ileti ile hakaret suçundan 2 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

'CEZA VERİLMESİNE YER YOK'
Hakim, söz konusu videonun 'Ayşenur Arslan Mehmetçiğin operasyonundan utanıyormuş' şeklindeki başlıkla sunulmuş olması dikkate alındığında sanığın, paylaşımını haksız tahrik saikine bağlı olarak gerçekleştirdiğine vurgu yaptı. Hakim, katılanın konuşma içeriği ve sanığın buna yönelik paylaşımı dikkate alındığında sanığa ceza verilmesinin hak ve nesafet ölçülerine aykırı düşeceğinin altını çizdi. Sanığın savunmasının sırf suçtan kurtulmaya yönelik olduğu anlaşıldığına vurgu yapan hakim, haksız tahrik nedeniyle sanığa ceza verilmesine yer olmadığına kanaat getirip ceza verilmesine yer olmadığına karar verdi. Kararı değerlendiren A.K.'nin avukatı Oğuzhan Bizkevelci, "Sayın mahkeme vermiş olduğu kararıyla halkı haksız şekilde tahrik eden kişilerin bunun üzerinden maddi menfaat elde etmesinin önünü tıkamıştır" dedi.(DHA)
Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

EXPO 2026 hazırlıkları tam gaz!
Yerel Yönetimler
10 Aralık 2023 Pazar 11:49

EXPO 2026 hazırlıkları tam gaz!

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 2026 yılında İzmir’in ev sahipliği yapacağı Botanik EXPO alanındaki yıkım çalışmalarını inceledi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Yeşildere Vadisi’nde Kültürpark’ın üç katı büyüklüğünde bir yeşil alanı kente kazandıracak dev proje kapsamında kamulaştırılan binaların yıkımı ve süren çalışmalarla ilgili bilgi alan Başkan Soyer, İzmir’in siluetini değiştirecek tarihi bir projenin hayata geçirileceğini söyledi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in çabalarıyla kentin 2026’da ev sahipliği yapmaya hak kazandığı Uluslararası Bahçe Bitkileri EXPO’sunun (Botanik EXPO 2026) hazırlıkları kapsamında Yeşildere Vadisi’nde kamulaştırılan binaların yıkımları devam ediyor. İzmir’in sosyal donatı ve yeşil alanını artıracak dev proje için Atatürk Maskı’nın altından başlayarak İZBAN hattı ile Meles Deresi ve Yeşildere Caddesi arasında kalan bölgede çalışmalar sürüyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi tarafından yürütülen yıkım çalışmaları kapsamında Konak’ın Lale, Vezirağa ve Küçükada mahalleleri içerisinde kalan toplam 76 binanın yıkımı tamamlandı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, yıkım çalışmalarının sürdüğü Yeşildere’de incelemelerde bulundu. Soyer, “Ekonomik ömrünü tamamlayan yapılar yıkılıyor. Hızla çalışmalar sürecek. Burada İzmir’in siluetini değiştirecek tarihi bir proje hayata geçirilecek” dedi.

İzmir’e kent parkı kazandırılacak
1 Mayıs-31 Ekim 2026 tarihleri arasında “Uyum İçinde Yaşamak- Living in Harmony” ana temasıyla yapılacak Uluslararası Bahçe Bitkileri EXPO’sunu yaklaşık 5 milyon kişinin ziyaret etmesi öngörülüyor. Tohumdan ağaca sektördeki tüm üreticiler için uluslararası ticaretin kapısını açacak EXPO 2026, İzmir’in dünyadaki bilinirliğini de artıracak. Yeşildere’de kurulacak fuar alanı tematik sergilerin, dünya bahçelerinin, sanat, kültür, gıda ve diğer etkinliklerin yapılacağı önemli bir cazibe merkezi olacak. Alan 6 aylık EXPO süresince bahçeleri ve etkinlikleriyle misafirlerini ağırlarken, sonrasında yaşayan bir kent parkı olarak İzmir’e kazandırılacak.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

İzmir’in Abantı’na maden ocağı ısrarı!
Güncel
10 Aralık 2023 Pazar 09:02

İzmir’in Abantı’na maden ocağı ısrarı!

İzmir’in Abantı olarak tanımlanan ve Küçük Menderes Havzası'nda yer alan Gölcük Gölü yakınlarındaki maden sahası üçüncü kez ihaleye çıkarıldı. İlk iki ihaleye bölge halkının tepkilerinden dolayı hiçbir şirket talipli olmamıştı.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Metehan UD/ EGEDESONSÖZ - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nda Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (MAPEG) geçtiğimiz aylarda ülke genelinde pek çok maden sahasını ihaleye çıkarmıştı. 

MAPEG tarafından ihaleye çıkarılan parseller arasında Ödemiş’teki 833 hektarlık alanda bulunuyordu. 

İzmir’in Abantı olarak tanımlanan Gölcük Gölü’ne ise yaklaşık 2 buçuk kilometre uzaklıkta yer alan maden sahasının iki ihalesine de Ödemişlilerin de tepkilerinden dolayı katılan olmamıştı. 

ALTIN ARANABİLECEK
Ancak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bölgeyi bir kez daha vitrine çıkardı. Sahada linyit, taşkömürü, uranyum, toryum, radyum gibi enerji hammaddeleri ve altın, gümüş, platin, bakır, demir, krom, titan ve alüminyum gibi metalik madenler aranabilecek. Bu tür madenlerin çıkarılmasında ise siyanür kullanılması mümkün.

İZMİR’İN EN VERİMLİ HAVZALARINDAN
Bakanlığın bölgeyi bir kez daha ihaleye çıkarmasını değerlendiren Ödemiş Kent Konseyi Başkanı Mehmet Taşlı, Küçük Menderes Havzası’nın dünyanın en bereketli topraklarına sahip bir coğrafya olduğunu belirterek “Ülke yüzölçümünün binde beşine sahip ama inanılmaz bir iklimsel ve coğrafi zenginliğe sahip. Deniz kıyısından İzmir’in kubbesi Bozdağlara Aydın Dağlarına neredeyse 2000 rakıma kadar her türlü İklim ve bitki türüne ev sahipliği ediyor. Bu bölgede mükemmel bir denge ile çalışıyor ve yaşıyor doğamız. Bu hassas dengenin muhakkak korunması lazım. Kaynaklarımızı sonuna kadar korumalıyız. Ülkemizin yeraltı ve yerüstü kaynaklarının milli ve yerli ekonomimize kazandırılmasına karşı değiliz. Ama bu yapılırken başka alanlara doğaya insan yaşamına zarar vermemeli. Yani sürdürülebilir olmalı.” dedi.

KANUN ÇOK AÇIK
Bereketli topraklara çevreye zarar verecek tesislerin yapılamayacağını aktaran Taşlı “Bu anlamda bu kadar bereketli topraklara özellikle çevreye zarar verecek tesisler yapılamaz. Devlet zaten bu amaçla Çevresel Etki Değerlendirme(ÇED) kanununda bunları açıkça belirtmiş. Yerleşim alanları ve yakınlarına, ormanlara ve yakınlarına, su havzaları ve yakınlarına, kültür ve tabiat varlıkları yakınlarına, koruma alanları ve yakınlarına, tarım havzaları ve yakınlarına çevreye zarar verecek tesisler yapılamaz. Bu alanlarda bu yönde faaliyetler yapılamaz. Kanun çok açık.” ifadelerini kullandı. 

ŞİRKETLERE ÇAĞRI: PARASINI BOŞA HARCAMASIN
Bakanlığa ve talipli şirketlere seslenen Taşlı şunları söyledi:

Bunu yokmuş sayıp bölgemize bu tip zararlı tesislerin ısrarla yapılmaya çalışılmasını kınıyoruz. Bu amaca yönelik beklenti ve çalışma içerisinde olan şahıs ve kurumlara çok net bir tavsiyemiz var. Küçük Menderes Havzasında çevreye zarar verecek hiç bir faaliyete izin vermeyeceğiz. Boşu boşuna bu amaçla bir beklentiye kimse kapılmasın. Kimse beyhude çalışmalar yapmasın. Vaktini, enerjisini ve parasını boşuna heba etmesin. Bölge halkımızı ve bizi de uğraştırmasın. Geçmişte Havzaplat'ta son dönemlerde Küçük Menderes Havzası Koza hareketi Derneği bünyesinde ve Ödemiş Kent Konseyi desteğiyle ve daha bir çok kurumun desteğiyle bu mücadele yapıldı. Bu mücadele genişleyerek devam edecek. Toprağın üstü altından daha değerli. Suyunu havanı toprağını koru.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Korku dolu anlar... Alev alev yandı!
Güncel
10 Aralık 2023 Pazar 12:00

Korku dolu anlar... Alev alev yandı!

Bornova’nın Aşık Veysel Mahallesi'nde henüz sebebi belirlenemeyen bir yangın çıktı. Yangında yaralanan iki kişi hastaneye kaldırıldı.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

EGEDESONSÖZ-Yangın, bugün sabah saatlerinde Bornova’nın Aşık Veysel Mahallesi'nde meydana geldi.

Komşuların yangını fark etmesiyle olay yerine itfaiye ekipleri sevk edildi. Yangından dolayı evde mahsur kalan iki kişi kurtarılarak hastaneye kaldırıldı. 

İzmir'de Çevirme'de yer alan videoya göre yangından dolayı ev kullanılamaz hale geldi.

Yangının çıkış nedeni henüz öğrenilemezken polis olayla ilgili soruşturma başlattı.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Tarihi  köşke koruma kalkanı!
İnşaat/Emlak
10 Aralık 2023 Pazar 07:46

Tarihi köşke koruma kalkanı!

İzmir'in Karşıyaka ilçesinde yer alan Tarihi Penetti Köşkü ve çevresi Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından koruma altına alındı.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

EGEDESONSÖZ - Kültür ve Turizm Bakanlığı İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, kentteki tarihi bir yapı ile ilgili önemli bir karara imza attı. 

Karşıyaka Donanmacı Mahallesi'nde yer alan tescilli Penetti Köşkü ve çevresi Bakanlık tarafından koruma altına alındı. Köşkün tapu kayıtlarına "1. grup korunması gerekli taşınmaz kültür varlığıdır." şerhi düşülecekken çevresindeki bazı parsellerin de tapu kütüklerine de "326 ada, 88 parselin korunma alanıdır" şerhi düşülecek. 

Kurul kararı olmadan hem köşkte hem de çevresindeki yapılarda fiziki çalışma yapılamayacak. 

KÖŞK HAKKINDA
Köşk Karşıyaka’da ikamet eden İtalyan Penetti ailesinin adına Armando Penetti tarafından 1930'larda yaptırılmıştır. Köşk yaptırılırken İtalya’dan da malzeme getirtilmiş olup Venedik’deki bir saray örnek alınmış ve o saraya sadık kalınarak yapılmıştır.  Yapının ana girişi, kuzey yönünde yuvarlak bir niş içerisine alınan iki kanatlı demir bir kapı ile sağlanmaktadır.Kapının hemen üzerinde cepheden çıkıntı şeklinde yuvarlak kemerli bir bölüm içerisinde iki adet gül penceresi bulunmaktadır. Doğu- batı yönünde uzanan bölümlerde dar ve yüksek tutulmuş pencere ve kapı açıklıkları bulunmaktadır. Saçak altı kısımları ahşap malzeme ile kaplanmış olup, yine ahşap konsunlar ile taşınmaktadır.Kanatlı kısmın kuzeyinde, bir balkon açıklığı yer almaktadır.Ahşap malzemeden yapılmış bir kamelyası da bulunmaktadır.Giriş kapısının üzerinde, kule şeklinde tasarlanan seyirlik bir kısım bulunmaktadır.

Kurul'un kararı ise şu şekilde:

İzmir İli, Karşıyaka İlçesi, Donanmacı Mahallesi'nde yer alan, Taşınmaz Kültür ve Tabiat Varlıkları Yüksek Kurulunun 13.05.1985 tarih ve 914 sayılı kararıyla ile tescillenen, tapunun 326 ada, 88 parsel numarasında kayıtlı Penetti Köşkü'nün ve korunma alanının uygulama imar planında gösterilmesine yönelik 1/1000 uygulama imar plan değişikliği önerisinin iletildiği Karşıyaka Belediye Başkanlığı, Plan ve Proje Müdürlüğünün 04.11.2022 tarih ve E-85591785-115.01.06-126321 sayılı yazısı, Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğünün 22.05.2023 tarihli ve 3722117 sayılı yazısı, Karşıyaka Belediye Başkanlığının 20.06.2023 tarih ve E-85591785-115.01.06-170575 sayılı yazısı ile Müdürlük evrakına 25.07.2023 tarih ve 2169572 sayı
ile kayıtlı uzman raporu okundu, işlem dosyası ve evrak ekleri incelendi, yapılan görüşmeler sonucunda; İzmir İli, Karşıyaka İlçesi, Donanmacı Mahallesi'nde yer alan, tapunun 326 ada, 88 parsel numarasında kayıtlı, korunması gerekli kültür varlığı olarak tescilli Penetti Köşkü'nün koruma grubunun Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulunun 05.11.1999 tarihli ve 660 sayılı ilke kararı kapsamında "1. grup" olarak belirlenmesine, taşınmazın tapu kütüğünün beyanlar hanesine "1. grup korunması gerekli taşınmaz kültür varlığıdır." şerhinin işlenmesine, korunma alanının kararımız eki krokide belirtiği şekilde 326 ada, 14 ve 192 parseller olarak belirlenmesine, bahse konu parsellerin tapu kütüğünün beyanlar hanesine "326 ada, 88 parselin korunma alanıdır," şerhinin işlenmesine karar verildi.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Altay şeytanın bacağını kırmak istiyor!
Spor
10 Aralık 2023 Pazar 11:22

Altay şeytanın bacağını kırmak istiyor!

1'inci Lig'de son 7 maçını kaybedip, 12 haftadır galibiyet yüzü göremeyen son sıradaki Altay yarın evinde Boluspor'la karşı karşıya gelecek.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Alsancak Mustafa Denizli Stadı'da saat 20.00'de başlayacak 15'inci hafta mücadelesinde Abdullah Buğra Taşkınsoy düdük çalacak. Müsabakanın biletleri VIP B 1308, VIP A-C 654, numaralı 109, maraton ve misafir tribünü 54.5 TL'den satışa çıktı.

İzmir ekibinde Serkan Afacan'ın yerine teknik direktörlük görevine getirelen Yusuf Şimşek, takımın başındaki ilk maçına çıkacak.

Siyah-beyazlılarda kırmızı kart cezalısı Murat Berkan ile sarı kart cezalısı Deniz forma giyemeyecek. Ligde 2 puanla son sırada yer alan Altay, 16 puanlı rakibini yenerek yeni bir sayfa açmayı hedefliyor.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Kaf-Kaf zirve aşkına!
Spor
10 Aralık 2023 Pazar 11:27

Kaf-Kaf zirve aşkına!

Basketbol Süper Ligi'nde dün evinde Galatasaray'ı 22 sayı farkla 98-76 mağlup eden Pınar Karşıyaka zirve yarışını sürdürdü
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
 Üst üste 6'ncı galibiyetini elde eden yeşil-kırmızılı takım, geçen sezon final oynadığı ligde bu yıl da iddialı olduğunu gösterdi. Maçın ilk yarısında iyi oynadıklarını ancak savunmada 2-3 gereksiz hata yapmaları nedeniyle rakibin oyunda kaldığını dile getiren Başantrenör Ufuk Sarıca, "Onların da kazanmaya ihtiyacı vardı. Ancak ikinci yarıda iyi hücum tempomuza savunma sertliğimizi de ilave ettik. Herkes topu paylaşarak oynadı, 6 oyuncumuz çift hanelere ulaştı ve izleyenlere güzel bir basketbol izlettik" dedi. 

"Takımda performans sergilememiz çok önemliydi" diyen Ufuk Sarıca, "Taraftarımızın da desteğiyle iyi bir galibiyet aldık. Üst sıralardaki duruşumuz ve genel formumuzla ilgili gidişatımız devam ediyor. Bunu hafta içinde Basketbol Şampiyonlar Ligi'ne taşımamız lazım. Umut ediyorum hafta içi de Almanya'da kazanıp orada liderlik yolunda önemli bir avantaj elde ederiz. Bizi maç boyunca destekleyen taraftarımıza teşekkür ediyor, bütün takımımı kutluyorum" diye konuştu.

Karşıyaka, çarşamba günü Şampiyonlar Ligi'nde Ewe Baskets Oldenburg'a konuk olacak.
Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Ege'nin balığı dünya sofrasında!
İş Dünyası
10 Aralık 2023 Pazar 08:39

Ege'nin balığı dünya sofrasında!

Egeli balıkçıların 11 aylık ihracatı 1 milyar doları aştı. Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği 2022 yılının 11 aylık diliminde 984 milyon dolar olan ihracatını 2023 yılının aynı döneminde yüzde 6’lık artışla 1 milyar 40 milyon dolara taşıdı.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Su ürünleri sektörü, Ege İhracatçı Birlikleri bünyesinde gıda ürünleri arasında 1 milyar dolar barajını geçen tek ürün grubu olurken, EİB’nin 2023 yılının 11 aylık döneminde gerçekleştirdiği 5 milyar 180 milyon dolarlık gıda ürünleri ihracatından yüzde 21 pay aldı.

Türkiye’nin ihraç ettiği her üç balıktan ikisini Egeli balıkçılar ihraç etti
Türkiye, 2023 yılının ocak – kasım döneminde 1 milyar 540 milyon dolarlık su ürünleri ihraç ederken, her üç balıktan ikisini Egeli balıkçılar yapma başarısı gösterdi.

Egeli su ürünleri yetiştiricilerinin son 25 yılda su ürünleri yetiştiriciliğine büyük yatırım yaptıklarını dile getiren Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı Bedri Girit, 2000’li yılların başından itibaren artan kapasitesiyle birlikte ihracatta her yıl yeni rekorlar kırdıklarını, ihracatın yıldız sektörleri arasında yer aldıklarını kaydetti.

2000 yılında 59 milyon dolar olan su ürünleri ihracatlarının 2023 yılının ocak-kasım döneminde 1 milyar 40 milyon dolara ulaştığını aktaran Girit, 2023 yılını Ege Bölgesi’nde 1 milyar 150 milyon dolarlık su ürünleri ihracatıyla kapatmayı hedeflediklerini, Türkiye genelinde de 1,7 milyar dolar dövizi Türkiye’ye kazandıracaklarını söyledi.

Su ürünleri ihracatında levreğin 445 milyon dolarla lider ürün olduğu bilgisini paylaşan Girit, “Çipura ihracatından 346 milyon dolar, Türk somonu ihracatından 149 milyon dolar, alabalık ihracatımız 60 milyon dolar, diğer su ürünleri ihracatımız 40 milyon dolar oldu” şeklinde konuştu.

İtalya, İngiltere ve Rusya ilk üç ülke oldu
Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı Bedri Girit, su ürünleri ihracatlarında İtalya’nın 130 milyon dolarla birinci ülke olduğunu, İtalya’yı 128,6 milyon dolarla İngiltere ve 127 milyon dolarla Rusya Federasyonu’nun izlediğini paylaştı. Egeli balıkçılar Hollanda’ya 108 milyon dolarlık, Yunanistan’a 91 milyon dolarlık su ürünleri ihraç etme başarısı gösterdi.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Ortalık savaş alanına döndü... Feci kazada 11 yaralı!
Ege
10 Aralık 2023 Pazar 08:04

Ortalık savaş alanına döndü... Feci kazada 11 yaralı!

Aydın'ın Söke ilçesinde iki otomobilin çarpıştığı kazada yaralanan 11 kişi hastanede tedavi altına alındı.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Söke-Kuşadası kara yolu İsmet İnönü Caddesi'nde M.G. idaresindeki 09 AIF 654 plakalı otomobil ile S.C. yönetimindeki 09 JB 363 plakalı otomobil çarpıştı.

İhbar üzerine olay çok sayıda sağlık, polis ve itfaiye ekibi sevk edildi.

Kazada 09 AIF 654 plakalı otomobilde bulunan sürücü MG. ile F.G, Y.G, G.G, H.B. ile diğer araçtaki S.C, A.C, İ.C, M.D, D.D, Ö.D. yaralandı.

Sağlık ekiplerinin olay yerinde ilk müdahalesini yaptığı yaralılar, ambulanslarla Söke Fehime Faik Kocagöz Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. (AA)

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Şarampole can pazarı: 4 yaralı!
Ege
10 Aralık 2023 Pazar 08:04

Şarampole can pazarı: 4 yaralı!

Uşak'ta şarampole devrilen otomobildeki 4 kişi yaralandı.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Alınan bilgiye göre, Uşak-Ankara kara yolunda ilerleyen B.Y. (27) yönetimdeki 03 AFP 994 plakalı otomobil, Çarık köyü mevkisinde kontrolden çıkarak şarampole devrildi.

Kazada, sürücü ile otomobilde bulunan M.Y. (20), A.N.D. (20) ve Ş.D. (18) yaralandı.

İhbar üzerine olay yerine sağlık, polis ve jandarma ekipleri sevk edildi.

Uşak Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırılan yaralıların sağlık durumunun iyi olduğunu öğrenildi.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

İzmir'in sağlık turizmi akını!
İş Dünyası
10 Aralık 2023 Pazar 10:10

İzmir'in sağlık turizmi akını!

İzmir'in sağlık turizminde en çok obezite cerrahisi, diş hastalıkları ve göz hastalıklarının tedavisi için tercih edildiğini dile getiren İzmir Sağlık Turizmi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Bülent Cinel, kente yaklaşık 50 bin turistin tedavi için geldiğini belirtip, "İzmir'i termal, ileri yaş, engelli ve özellikle wellness turizmi bakımından ön plana çıkarmak istiyoruz. Bu alanlarda İzmir'in daha iyi noktalara geleceğini düşünüyoruz" dedi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Son yıllarda Türkiye'de sağlık turizmi alanında hızlı bir büyüme yaşarken, bu alandan önemli pay alan illerden biri de İzmir oldu. Bu yıl İzmir'de 50 bin turistin sağlık turizmi kapsamında tedavi edildiğini belirten ve kentin en çok obezite cerrahisi, diş hastalıkları ve göz hastalıklarının tedavileri için tercih edildiğini dile getiren Dr. Cinel, bu sırayı estetik işlemlerinin takip ettiğini söyledi. Dr. Cinel, "İzmir medikal turizminde kendini geliştirmiş durumda. Ancak İzmir'i termal turizm, ileri yaş, engelli turizmi ve özellikle de wellness turizmi bakımından ön plana çıkarmak istiyoruz. Bu alanlarda İzmir'in daha iyi noktalara geleceğini düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.

'İZMİR'E EN ÇOK İRLANDA VE İNGİLTERE'DEN TALEP VAR'
Sağlık turizmi kapsamında bu yıl en çok İrlanda ve İngiltere'den talebin olduğunu belirten Dr. Cinel, sıralamada Almanya, Suriye ve Azerbaycan'dan gelen turistlerin yer aldığını dile getirdi.  İzmir'de 50 bin civarında turistin tedavi edildiğini aktaran Dr. Cinel, "Sağlık turizminin İzmir'e yaklaşık olarak 100 milyon dolar girdi sağladığını öngörüyoruz. Türkiye'ye ise 2023 yılının ilk 6 ayında yaklaşık 750 bin kişi tedavi için geldi. Yıl sonunda kişi sayısının 1,5 milyonu bulacağı tahmin ediliyor. Dünya genelinde global sağlık turizm girdileri 1 trilyon dolar civarında. Türkiye'de ise bu rakam yaklaşık 10 milyon dolar. Toplam global sağlık turizminden yüzde 1 pay alıyoruz. Bu payı yükseltmek için daha fazla tanıtıma ihtiyacımız var.  Bunun yanı sıra politikamızı daha düzenli hale getirip daha spesifik önlemler almamız gerekiyor. Bakanlıklar arasındaki koordinasyonda bazı eksiklikler var ve bunların giderilmesi için Cumhurbaşkanlığı bünyesinde kurulacak bir sağlık turizmi yönetim birimi olmalı" açıklamalarında bulundu.

'ONKOLOJİ, KALP VE BEYİN CERRAHİSİ HASTALARINI GETİRMEMİZ GEREKİYOR'
Sağlık turizminin, sektör olarak daha iyi yerde olması gerektiğini vurgulayan Medicana International İzmir Hastanesi Genel Müdürü Dr. Ulvi Ünal ise "İzmir'e gelen yaklaşık 6 milyon turist var. Bu turistlerin sağlık hizmeti almalarını sağlıyoruz. Ancak sağlık turizmi konusunda daha çok yol var. Sağlık turizmi pazarlamasıyla uğraşan paydaşlarımız bu işin biraz kolayına gidiyor.  İstatistiklere bakıldığında birinci sırada obezite daha sonra estetik ve göz tedavilerinin sağlık turizminde öne çıktığı görülüyor. Bu döngünün dışına çıkmamız lazım. Türkiye'de büyük hastanelerimiz ve iyi sağlık merkezlerimiz var. Bizim artık onkoloji, kalp ve beyin cerrahisi hastalarını getirmemiz gerekiyor. İzmir'den başka ülkelere artık direkt uçuşlar var. Bu bölgelerden hasta almamız lazım. Bu kapsamda sadece bize değil aynı zamanda hükümete ve Sağlık Bakanlığı'na görev düşüyor. Bizim de dernek ve sivil toplum örgütleri ile bir arada olmamız lazım" diye konuştu.(DHA)
 
Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

İzmir'in sanat kalbi 15 yaşında!
Yerel Yönetimler
10 Aralık 2023 Pazar 11:52

İzmir'in sanat kalbi 15 yaşında!

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 27 Aralık 2008 tarihinde sanatseverlerin hizmetine sunduğu Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi 15 yılı geride bıraktı. İzmir’in sanat mabedinin bu özel günü Fazıl Say’ın vereceği konser ile kutlanacak.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Sadece Türkiye'nin değil, Avrupa'nın da sayılı konser salonlarından birine sahip olan Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi 15. yaşını kutluyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 27 Aralık 2008 tarihinde hizmete açılan bu sanat mabedi, yeni yaşını Türkiye'nin yetiştirdiği en önemli müzisyenlerden, piyanist ve besteci Fazıl Say'ın 27 Aralık Çarşamba akşamı vereceği konserle taçlandıracak. Say, Cumhuriyetin 100.yılına özel bestelediği "100 Yaşında Bir Çocuk" adını verdiği 6. Senfonisi’ni ikinci kez İzmirli sanatseverler için seslendirecek.

Türkiye'nin gururu
29.500 metrekare toplam alana sahip olan Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi (AASSM), 1133 kişilik büyük salon, 243 kişilik küçük salon, 5 adet sergi salonu ve açık alan etkinlerine de uygun yapısıyla kısa süre içinde Türkiye’nin en nitelikli sanat merkezlerinden biri haline geldi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin prestij projelerinden olan AASSM, özel vinçlerle hareket eden ses sistemleri, zeminden havalandırması ve asansörlü orkestra çukuru gibi teknik özelliklerin estetikle birleştiği, Avrupa standartlarında hizmet veren bir merkez. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından inşa edilen ve kentin kültür-sanat yaşamına çok farklı renkler getiren Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nin akustik projesi Sidney Opera Evi ve Londra Kraliyet Opera Binası projelerini de tasarlayan ARUP firması tarafından hazırlandı. Sahnenin önünde yer alan asansörlü bölüm, sahneye kazandırdığı farklı fonksiyonlarla salonun kullanım zenginliğine katkıda bulunuyor. Ayrıca engelli vatandaşların unutulmadığı merkez, gerek sanatseverlerin, gerekse engelli sanatçıların her mekana rahatlıkla ulaşılabilecekleri şekilde tasarlandı.

AASSM’de ünlüler geçidi
AASSM dünya müzik ikonlarını da İzmir’de ağırladı. Bunlar arasında İspanyol müzisyen Jordi Savall, Amerikalı caz müzisyeni trompetçi Jeremy Pelt ve piyanist Anthony Wonsey, Fransız-Belçikalı çellist Camille Thomas, Eric Clapton, Yo-Yo Ma, Itzhak Perlman, Chick Korea, Marcus Miller, Deutch Öper Berlin, Gilbert Varga ve daha nice değerli sanatçı yer aldı. Ayrıca ünü hem Türkiye'de hem dünyada yer etmiş ülkemizin topraklarında yetişen Zülfü Livaneli, Fazıl Say, İdil Biret, Suna Kan, Gürer Aykal, Rengim Gökmen, İbrahim Yazıcı, Murat Karahan, Muhittin Dürrüoğlu, Erol Evgin, Sertap Erener, Cem Adrian, Kenan Doğulu gibi onlarca müzisyen de AASSM sahnesinde konser verdi.  

AASSM'nin İzmir'de sanata katkısı
Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nin 2021’de "El Ele Müzik Senfoni Orkestrası" adıyla kurduğu orkestra 2022 yılında Ahmed Adnan Saygun Senfoni Orkestrası (AASSO) adını aldı. Orkestra 2021 yılından günümüze toplam 25 konser verdi. 3 Kasım 2022 tarihinde açılan Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi Müzik Kütüphanesi'nde bugüne kadar 20 söyleşi, imza günleri ve yaratıcı müzik atölyeleri düzenlendi.

Cumhuriyetin 100. yılı için sözlerini Ayten Mutlu'nun yazdığı, bestesi Fazıl Say'a ait olan ve kaydı AASSM'de yapılan ''100.Yıl Marşı''  ilk kez Ahmed Adnan Saygun Senfoni Orkestrası ve Işılay Saygın Güzel Sanatlar Lisesi Korosu tarafından 23 Nisan 2023 tarihinde AASSM'de seslendirildi.

2022 yılında 14-20 yaş aralığında müzik ile uğraşan gençlerin AASSM 'de sahne almasını sağlayan ''Gençler Sahne Sizin'' adlı projeyle hayata geçirildi.  Gençler 2022 yılı ve 2023 yılında AASSM sahnesinde yer aldı.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Karşıyaka'da Yeni Yıl Pazarı!
Yerel Yönetimler
10 Aralık 2023 Pazar 11:53

Karşıyaka'da Yeni Yıl Pazarı!

Yaklaşan yeni yılın coşku ve heyecanını ilçenin kalbine taşıyan Karşıyaka Belediyesi, Bostanlı Zühtü Işıl Meydanı’nda “Yeni Yıl Pazarı” kurdu.Dev yeni yıl ağacı, yılbaşı temalı süslemeler, yiyecek ve hediyelik eşya stantlarının yer aldığı pazar, törenle ziyarete açıldı. Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay “2024’ün ülkemize ve insanlarımıza güzellikler getireceğine inanıyor, umutla bir araya geleceğimiz pazarımıza herkesi bekliyoruz” dedi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Karşıyaka Belediyesi’nin gelenek haline getirdiği “Yeni Yıl Pazarı” bu sene 9 Aralık’ta Bostanlı Zühtü Işıl Meydanı’nda kapılarını açtı. 15 metrelik yeni yıl ağacı, yılbaşı temalı süslemeler, yiyecek ve hediyelik eşya stantları kuruldu. Kent A.Ş.’nin de çok sevilen balkabağı çorbasının yanı sıra yılbaşı temasına özel yiyecekler sunduğu büfesi de pazarda yerini aldı. Açılış törenine Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, eşi Öznur Tugay, meclis üyeleri ve başkan yardımcıları ile çok sayıda yurttaş katıldı. Karşıyaka Belediyesi Bandosunun sunduğu müzik dinletisiyle keyifli anlar yaşayan katılımcılar, törenin ardından pazarı gezdi ve sevdiklerine el emeği göz nuru hediyeler aldı.

YENİ YIL, YENİ UMUTLAR
Törende konuşan Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, geleceğe dair heyecan ve umutları yeşerten yeni yıl ruhunu bu sene de coşkuyla yaşatacaklarını vurgulayarak, “Yeni Yıl Pazarımızı 4 yıldır kuruyoruz. Bu ağacımız efsane oldu artık. Geçen yıllarda çokça fotoğrafı çekildi, çokça paylaşıldı. İzmir’de kurulan en büyük yılbaşı ağacı. Ona baktıkça geçen 4 yılda yaşadıklarımızı hatırlıyorum. Karşıyaka’da pek çok girişimci vatandaşımız var. Burada stant açanlar da onlardandır. Onların desteklenmesi ülkemizin kalkınması için önemlidir. İçinde üretme isteği olan, içinde ülkemiz için güzel şeyler yapma isteği olan herkese hepimizin el uzatması, destek olması gerekiyor. Belki söylenecek çok daha fazla şey var ama galiba söylenmesi gereken en önemli söz; hepinizin yeni yılı kutlu olsun şimdiden.  Birbirimiz için ne kadar çok iyi dilekte bulunursak eminim o kadar güzel olacak hayat hepimiz için. Yürekten hepinize sevgi ve saygıyla 2024 yılının güzellikler getirmesini, iyilikler getirmesini, sizin için, aileniz için, sevdikleriniz için, ülkemiz için, ülkemizde saygıya değer, sevgiye değer çalışan herkes için çok ama çok güzel bir yıl olsun. 2024’ün ülkemize ve insanlarımıza güzellikler getireceğine inanıyor, umutla bir araya geleceğimiz pazarımıza herkesi bekliyoruz” dedi.

30 ARALIK’TA KUTLAMA
Karşıyaka Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü tarafından organize edilen Yeni Yıl Pazarı, 2 Ocak 2024’e kadar 10.00 ile 22.00 saatleri arasında konuklarını ağırlamaya devam edecek. Her gün canlı müzik dinletilerinin sunulacağı organizasyonda, 30 Aralık Cumartesi akşamı coşku dolu bir yılbaşı kutlaması gerçekleştirilecek.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Konak'a Michelin yıldızı!
Yerel Yönetimler
10 Aralık 2023 Pazar 08:58

Konak'a Michelin yıldızı!

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Ayşa Boşnak Börekçisi ve Ev Yemekleri’nin aldığı Michelin plaketini restoran girişindeki duvara, işletme sahibi Ayşe Karadan’la birlikte astı. Uluslararası başarının tüm kadınlara güzel bir örnek olduğuna dikkat çeken Batur, “Tüm esnafımızın ama özellikle kadınların yanındayız, onları desteklemekten onur duyuyoruz” dedi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı ve Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Ayşa Boşnak Börekçisi ve Ev Yemekleri’nin makul fiyatlarda güzel lezzetler sunan restoranlar listesine girerek aldığı Michelin plaketini restoranın duvarına astı. Batur, plaketi Kemeraltı Abacıoğlu Hanı’nda bulunan restoranın girişindeki duvara işletme sahibi Ayşe Karadan’la birlikte çiviledi.

Restoranın Boşnak lezzetlerini tanıttığını ve en güzel lezzetleri Konaklılara sunduğunu belirten Batur, “İzmir’imizin kazandığı en büyük güzelliklerden bir tanesi. Yıllardır sürdürdüğü bu başarısı uluslararası ödülle tescillendi. Biz de büyük bir gurur duyduk ve Michelin tabelasını duvarına birlikte astık. Bu işi en iyi şekilde yapıyor ve tüm kadınlara örnek oluyorlar. Bu nedenle kendilerini desteklemekten her zaman onur duyuyoruz. Ayşe Hanım’ı ve ekibini tebrik ediyorum. Tüm esnafımızın ama özellikle kadınların yanındayız, onları desteklemekten onur duyuyoruz” diye konuştu.

Geçtiğimiz yıl Türkiye’de lezzet rotalarını belirleyen Michelin Yıldızı, bu yıl İzmir’i de listesine almıştı. 7 restoran Michelin Yıldızı almaya hak kazanırken, aralarında Ayşa Boşnak Börekçisi ve Ev Yemekleri’nin de bulunduğu İzmir’den 26 restoran makul fiyatlarda güzel lezzetler sunan restoranlara verilen Bib Gourmand ödülüne layık görüldü.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Konak
 10 Aralık 2023 Pazar 09:56
Ayşe hanımın eline sağlık, gerçekten bizim geleneksel lezzetlerimiz ve çok makul fiyatlara. Biz mutfağı kapattık.
Kadınlardan 'Çalıkuşu'na yoğun ilgi!
Yerel Yönetimler
10 Aralık 2023 Pazar 10:39

Kadınlardan 'Çalıkuşu'na yoğun ilgi!

Karabağlar Belediyesi’nin kadınları toplumsal yaşamın içine katmak ve hizmeti vatandaşların ayağına götürmek amacıyla açtığı Çalıkuşu Semt Merkezi’nde düzenlenen etkinlikler ve kurslara yoğun katılım oluyor. Çalıkuşu, Bahar, Cennetoğlu ve General Asım Gündüz mahallelerinden gelen kadınlar aldıkları eğitimler sayesinde hem meslek sahibi oluyor hem de ev ekonomisine katkıda bulunuyor
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Göreve geldiği günden bu yana 4 olan semt merkezi sayısını 18’e çıkaran Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu’nun her mahalleye bir semt merkezi hedefi devam ediyor. İlçede açılan tüm semt merkezleri mahalleli kadınlar tarafından kısa sürede benimsenirken, kurslara da yoğun başvurular oluyor.

Konumu nedeniyle 4 mahalleye hitap eden Çalıkuşu Semt Merkezi de, açıldığı günden bu yana çekim merkezi oldu. 750 metrekarelik kullanım alanına sahip. 2 katlı merkezde, idari birimler ve kurs salonu, derslikler, seminer salonu ve teras bölümü yer alıyor. Kurs salonu ve dersliklerde; çeşitli el sanatları, bilgisayar, dikiş-nakış gibi kurslar veriliyor. Kamu yararına çalışan dernekler statüsündeki Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'yle yapılan protokol kapsamında seminerler ve eğitimler de düzenleniyor.


Açılan dikiş nakış, el sanatları, okuma yazma başta olmak üzere çeşitli kurslara katılan kadınlar, bu semt merkezinin mahallelerdeki çok önemli bir eksikliği giderdiğini söylediler. Kadınlar, Karabağlar Belediyesi'ne ve Başkan Selvitopu'na teşekkür ederek, “Burasını kendi evimiz gibi görüyoruz. Açılan kurslara katılarak yeni şeyler öğrenmek çok güzel” dediler.

Başkan Selvitopu, 58 mahalleye bu merkezlerden kazandırma hedeflerinden asla vazgeçmeyeceklerini söyledi. Açılan her semt merkezini o bölgelerdeki kadınların kısa sürede sahiplendiğini vurgulayan Başkan Selvitopu, “Kadınlarımızın evlerine hapsolmayarak toplumsal yaşama katılması için açtığımız her merkez yoğun ilgi görüyor. Hizmetlerimizi onların ayağına götürdümüz bu tesislerin sayısını hızla artırmaya kararlıyız” dedi.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Çiğli insan hakları kenti olma yolunda!
Yerel Yönetimler
10 Aralık 2023 Pazar 11:30

Çiğli insan hakları kenti olma yolunda!

Çiğli Belediyesi, İnsan Hakları Kenti Göstergeleri ve Gerçekleşme Durumu çalışması kapsamında ilçedeki kırılgan grupları ele aldığı 2023 yılı raporunu yayınladı.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Başkan Utku Gümrükçü öncülüğünde Çiğli’de ikamet eden vatandaşların temel yaşam standartlarını yükseltmek adına çalışmalarını sürdüren Çiğli Belediyesi, çocuk, kadın, yaşlı, engelli ve ortak gruba yönelik uyguladığı İnsan Hakları Kenti Göstergeleri ve Gerçekleşme Durumu 2023 yılı raporunu yayınladı.

Katılım, erişilebilirlik ve güvenlik kategorilerinden oluşan 222 adet göstergenin gerçekleşme oranı 2023 yılında %60.36 olarak açıklandı. Göstergelerin çocuklarda gerçekleşme oranı %40, kadınlarda %73.33, yaşlılarda %46.15, engellilerde %51.28, ortak grupta ise %80.65 olarak açıklandı.

Kurumsal veriler de paylaşıldı
Yayınlanan raporda Çiğli Belediyesi bünyesindeki 15 müdürlükte gerçekleştirilen gerçekleşme oranları da paylaşıldı. Müdürlükler arasında 53 gerçekleştirilen gösterge ile Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü listenin başında yer alırken, hemen ardından 30 gerçekleştirilen gösterge ile Sağlık İşleri Müdürlüğü ve 16 gerçekleştirilen gösterge ile Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü geldi.

Başkan Gümrükçü: "İnsanca bir yaşam herkesin hakkı"
Çiğli Belediyesi Strateji Geliştirme Müdürlüğü’nce yürütülen çalışmalar hakkında açıklamalarda bulunan Başkan Gümrükçü, "İlçemizdeki kırılgan gruplar başta olmak üzere tüm yurttaşlarımızın temel haklarına erişimini sağlamak adına üç yıldır çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 2023 yılında göstergelerin gerçekleşme oranını %60.36 seviyesine çıkardık. Müdürlüklerimiz bazında ilerleme de gayet iyi gidiyor. Çiğli’yi tüm yurttaşlarımız için güvenilir, erişilebilir, mutlu ve huzurlu bir kent haline getirmek için özveriyle çalışmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Yılbaşı hediyeleri Bayraklılı kadınlardan!
Yerel Yönetimler
10 Aralık 2023 Pazar 11:35

Yılbaşı hediyeleri Bayraklılı kadınlardan!

Kadınların sosyal, kültürel ve ekonomik anlamda hayata katılımlarını artırmak için çalışmalarını sürdüren Bayraklı Belediyesinin üretici stantlarından faydalanan kadınlar, yılbaşına özel sergi açacak. 18 Aralık’ta Westpark AVM’de görücüye çıkacak el emeği göz nuru takı-tasarım, ev aksesuarı ve heyidelik eşyaların yer alacağı stantlar, yılbaşına kadar ziyaretçilerini ağırlayacak. Başkan Serdar Sandal, “Herkesi yılbaşında açılacak stantlara ve yıl boyunca Manavkuyu ile Sevgi Yolu’nda açık olan stantlarımızı gezmeye davet ediyoruz. Üreten kadınlarımızın her zaman yanında olacağız ve onları destek
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Bayraklı Belediyesi tarafından kurulan Kadın Girişimi Kooperatifi, el emeği göz nuru ürünlerini Yeni Yıl Kermesi'nde beğeniye sunacak. Her yıl renkli ve hesaplı hediye seçenekleriyle büyük ilgi gören satış stantları, 18-31 Aralık tarihleri arasında Westpark AVM’de ziyaret edilebilecek. Stantlarda; yılbaşı temalı eşyalar başta olmak üzere takı, çanta, sabun, tablo, keçe ve örgü gibi çeşitli ürünler ile ev aksesuarları uygun fiyatlara satışa sunulacak. 

SOSYAL VE EKONOMİK FARKINDALIK
Öte yandan Bayraklı’nın üreten kadınları, Başkan Serdar Sandal'ın talimatıyla baştan sona yenilenen ‘Kadının Emek Dünyası’ Sevgi Yolu ve Manavkuyu’daki stantlarında her gün yüzlerce ziyaretçi ağırlıyor. 100’e yakın kişinin faydalandığı stantlarda ürettiklerini satma imkanı bulan kadınlar, ev ekonomilerine de katkı sağlıyor. 7’den 70’e herkesin hediyelik eşya durağı olan satış alanları ziyaretçilerin beğenisini kazanıyor. Stantlar; üreten kadınlara sosyal aktivite ve gelir, ziyaretçilere ise ekonomik bütçeli hediyelik ürün satın alma imkanı sunuyor. Üreten kadınların el emeği ürün stantları her gün 09:00-19:00 saatleri arasında hizmet veriyor.

KADINLARIYLA GÜÇLÜ BAYRAKLI
Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, "Kadının Emek Dünyası stantlarımız, kadınların sosyal hayata, üretime ve ekonomiye daha fazla katılmasını sağlıyor. Baştan sona yeniledikten sonra sayılarını da artırdığımız stantlardan daha fazla kadının faydalanmasını sağladık. İlçemizdeki üreten, emekçi kadınlarımıza destek olmaya çalışıyoruz ve bu desteklerimiz her zaman sürecek. Bu kapsamda yılbaşı dolayısıyla  açılacak stantlarda hem üreten kadınlara destek olmak hem de sevdiklerine el emeği göz nuru hediyeler almak isteyen herkesi stantlarımıza bekliyoruz" dedi.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2023 Ege'de Sonsöz