MENÜ
İzmir 13°
Ege'de Sonsöz
İzmir'de yanlış iğne skandalı can aldı!
Güncel
18 Ekim 2021 Pazartesi 11:57

İzmir'de yanlış iğne skandalı can aldı!

İzmir’de, iddialara göre, rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan 54 yaşındaki Müzeyyen Kaya’ya, başka hastanın iğnesi yanlışlıkla yapılınca 8 gün süren yaşam mücadelesini kaybetti. Olayla ilgili yanlışlıkla iğne yapıldığı tutanaklara yansırken, doktor hemşireyi, hemşire ise doktoru suçladı. Olayla ilgili Menemen Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Olay, Menemen ilçesinde meydana geldi. 8 Eylül 2021 tarihinde sol tarafında uyuşukluk hisseden 54 yaşındaki Müzeyyen Kaya isimli hasta, ambulansla Menemen Devlet Hastanesi acil servisine kaldırıldı. Yapılan ilk müdahalenin ardından saat 16.00 sıralarında gözlem odasına kaldırılan hasta, gece saat 01.00 saatlerine kadar tutuldu. Kadın iyileştiği ve hastaneden çıkışını beklediği sırada, aynı gözlem odasında entübe olarak bekletildiği öğrenilen diğer hastaya yapılmak üzere iğne hazırlandı. Yine iddialara göre doktorun hemşireye ’iğneyi 4 numaralı hastaya yap’ demesi üzerine hasta Müzeyyen Kaya’nın yanına gelen hemşire, tekrar doktora birkaç defa "3 numaralı hasta mı? 4 numaralı hasta mı?" diye seslendi. Bu sırada entübe olarak yatan hastaya yapılması gereken ilaç Müzeyyen Kaya’ya yapıldı.

Saniyeler içerisinde rahatsızlandı
Daha önce de başka ilaçlar verdiği öne sürülen kadın, kas gevşetici olduğu belirtilen bu ilacın verilmesiyle 15 saniye içerisinde rahatsızlandı. Fenalaşan hastanın oğlu doktorun yanına giderek "Annem fenalaştı siz mi yaptırdınız iğneyi?" diye sordu. Doktor B.K., hastanın yanına gelerek hemşireyi çağırdı ve ’ben sana bu hastaya değil diğer hastaya iğne yap dedim’ diyerek kızdıktan sonra hastaya müdahale etmeye başladı. O sırada hasta entübe edildikten sonra başka odaya alındı. Hasta Müzeyyen Kaya daha sonrada Buca Tınaztepe Devlet Hastanesine sevk edildi. Yapılan iğne sonucu iç organlarının da zarar gördüğü öğrenilen hasta, 8 gün sonra verdiği yaşam mücadelesine yenik düşerek hayatını kaybetti. Menemen Devlet Hastanesinin acil servisinde görevli doktor B.K. ise olaydan sonra tutanak tutarak hemşirenin yanlış hastaya iğne yaptığını öne sürdü. Doktor, bu yanlışlıktan hemşire G.T.’nin sorumlu olduğunu iddia etti.
Hemşire G.T. da, ısrarla sormasına rağmen doktorun iğneyi Müzeyyen Kaya’ya yapılması gerektiğini beyan ettiğini ve kendisinin de yaptığını ileri sürdü. Hemşire G.T.’nin de 6 kişinin de olaya şahit olduğunu söylediği öğrenildi.

"Taksirle Ölüme Sebebiyet Verme" suçundan soruşturma
Müzeyyen Kaya’nın oğlu Onur Kaya’nın vekili olan Avukat Anıl Kara, yapılan yanlışlık sonucu Müzeyyen Kaya’nın yaşamını yitirdiğini, ölümün ardından Menemen Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldığını söyledi.
Kara, "Müzeyyen Kaya, 8 Eylül 2021 tarihinde sağ tarafında uyuşma belirtisiyle 112 acil ambulansıyla Menemen Devlet Hastanesine kaldırılmıştır. Gerekli tetkikler yapıldıktan sonra yoğun bakıma sevk edilmesi gerekmesine rağmen akşam üstü saat 16 sularından gece saat 01.30 sularına kadar hiç bir şekilde yoğun bakıma sevki gerçekleştirilmemiş hasta monüterize olarak acil servisinde gözlem altına alınmıştır. Yan yatakta yatmakta olan entübe hastaya gerekli halde kullanılmak üzere ilaç yanlışlıkla müvekkilimin annesi müzeyyen Kaya’ya vurulması sonucu Müzeyyen Kaya 10 saniye sonra nefes alamamış ve kalp masajıyla hayata döndürülmüş ve bunun sonucu Tınaztepe Devlet Hastanesine sevki gerçekleştirilmiştir. Müvekkilimizin annesi 8 gün sonra hayatını kaybetmiştir. Konu ile ilgili olarak iki doktor ve 1 sağlık görevlisi tutanak tutmuş olup, yan yatakta yatmakta olan entübe hastanın ara sıra solunum cihazına eliyle müdahalede bulunduğu, bu hastaya kullanılmak üzere 20 mg ilacın order edildiği; ancak hemşire tarafından sehven olarak yan yatakta yatan Müzeyyen Kaya adlı hastaya ilacın vurulması sonucu hastada kalp arresti ve solunum arresti gerçekleştiği sabit olup Menemen Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından taksirle adam öldürme suçundan soruşturmalar başlatılmıştır" dedi.

"1 yanlış iğne bizi annemizde ayırdı"
Yanlış iğne yapılması sonucu yaşamını yitirdiği iddia edilen Müzeyyen Kaya’nın oğlu Onur Kaya, hukuk mücadelesi başlattıklarını, doktor ve hemşireden şikayetçi olduklarını söyledi. Kaya, "Annemin rahatsızlanmasının ardından annemi acil bölümüne getirdik. Yapılan müdahaleler sonucunda annem düzelmeye başladı; fakat gece saat 1 sıralarında annemin sevki gerçekleşeceği zaman anneme yanlış bir iğne yapıldı. Bu müdahale sonucunda annemin kalbi durdu. 15 dakikalık bir kalbin durması sonucunda entübe odasına alındı. Müdahale sırasında annemin dişleri kırıldı ve o dişleri getirip elimize verdiler. 15 dakika sonra annem hayata döndüğü zaman annemi Buca Tınaztepe Devlet Hastanesine götürdük. İğne yapma olayı şöyle gerçekleşti; doktor bey hemşire hanıma 4 numaralı hastaya iğne yapılacağını söylüyor. Hemşire hanım anlamadığı için 3-4 sefer doktora soruyor; fakat bu sırada hemşire gelip anneme iğneyi vuruyor. 15 saniye sonra annemin nefesi kesildi ve ben doktora gidip, ’siz mi vurdurdunuz iğneyi?’ dediğimde doktor annemin yanına gelip nabzının düştüğünü gördü ve iğneyi yapan hemşire hanımı çağırdı. ’Sen niye bu hastaya vuruyorsun’ dediğinde hemşire hanım sinirlenip olay yerinden uzaklaştı. Sonrasında annemi entübe odasına aldılar ve annem diğer hastaneye götürüldüğünde 8 gün hayat mücadelesi verdi sonra hayatını kaybetti. Annemin vefatından sorumlu olan doktordan ve hemşireden şikayetçiyiz. Annem normalde yaşayacaktı, normale dönüyordu; fakat hemşirenin yaptığı 1 yanlış iğne bizi annemizden ayırdı. Biz hukuki başvurularımızı yaptık yargıya ve avukatlarımıza güveniyoruz” dedi. (Menemen Haber)

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

'Peri' kızından veterinere aşk tuzağı!
Güncel
18 Ekim 2021 Pazartesi 11:44

'Peri' kızından veterinere aşk tuzağı!

İzmir'de bir şahıs, çocuklara yardım yapma bahanesiyle veteriner E.S.'den binlerce lira para aldı. Mağdur E.S. uygunsuz videolarının çekildiğini ve bu videolarla tehdit edildiğini, fotoğraflarının sosyal medyada izinsiz şekilde paylaşıldığını belirtiyor.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Veteriner E.S., engelli çocuklara yardım bahanesiyle kendisiyle iletişime geçen kadına 170 bin lira para kaptırdı. Veterinerin çıplak videosu ve fotoğraflarını çeken ‘Peri’ adını kullanan kadın, “100 bin lira daha gönder, yoksa çocukların seni YouTube’da izler” diye mesaj attı. Yarı çıplak haldeki fotoğrafı Instagram’a konulan veteriner, soluğu savcılıkta aldı.

Hürriyet'te yer alan habere göre, İzmir'in Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturmaya göre, şantaj iddiasına konu olay geçen ağustosta İstanbul Pendik’teki bir otelde yaşandı.

AYNI ŞİRKETTEN BAŞKA KADINLAR DA ARADI
Soruşturma dosyasına göre, geçen yıl mart ayında Veteriner E.S., cep telefonundan arandı. Adının ‘Peri’ olduğunu söyleyen Nurper E., E.S.’ye “Bilinpa Danışmanlık şirketi olarak engelli çocuklara yardım yapıyoruz. Engelliler yararına tiyatro bileti satıyoruz” dedi ve destek talebinde bulundu. E.S., Nurper E.’nin gönderdiği şirket hesabına 300 TL gönderdi. Birkaç gün sonra E.S.’yi bu kez, aynı şirkette çalıştığını söyleyen başka kadınlar aradı ve aynı talepte bulundu. E.S., toplamda 5 bin liraya yakın para gönderdi.

E.S., Nurper E. tarafından bu kez, İzmir depreminden hemen bir gün sonra arandı. İkili arasındaki görüşme sona erdikten sonra E.S., Nurper E.’nin WhatsApp profil fotoğrafını değiştirdiğini fark etti. E.S., Nurper E.’ye “Profil resmin güzelmiş. Genç olsaydım şansımı denemek isterdim” diye mesaj attı. Nurper E., bu mesaja “Şimdi engel ne?” diyerek karşılık verdi. E.S. evli olduğunu ve aralarında 25 yaş fark olduğunu, Nurper E. ise aradaki yaş farkının sorun olmadığını yazdı.

Soruşturma dosyasına giren yazışmalara göre, Nurper E., E.S.’den para taleplerini sıklaştırdı. Kimi zaman iş kuracağı, kimi zaman otomobil alacağını, kimi zaman da diş dolgusu yaptıracağını söyleyen Nurper E., veteriner E.S.’den birçok kez para aldı. Dosyaya göre, yeni bir cep telefonuna ihtiyacı olduğunu söyleyen Nurper E., bu kez E.S.’ye “Senin kredi kartınla alalım. Aylık taksitlerini ben öderim” dedi. Her biri 16 bin 300 liralık iki cep telefonunun yanı sıra ziynet eşyası da alan Nurper E., E.S.’ye olan borcunu ödeyeceğini söyledi.

'KARDEŞİM İÇİN AKÜLÜ ARAÇ ALACAĞIM. KREDİ KARTI BİLGİLERİNİ AT'
Nurper E.’nin hesabına gönderdiği 170 bin liraya yakın paraya ilişkin dekontları dosyaya sunan E.S.’nin ‘şantaj’ iddiası ise geçen 13 Ağustos gecesi yaşandı. Dosyaya göre, E.S. ile Nurper E., birlikte olmak için sözleşti. İkili, Pendik’teki bir otelde buluşmayı kararlaştırdı. İzmir’den gelen Nurper E., rezervasyon yaptırılan otele gitti. Bir süre sonra E.S. de otele geldi. Nurper E., odadaki yakınlaşma anlarını cep telefonu ile kayda aldı. Saat 03.00 sıralarında Nurper E. cep telefonundan arandı. Halasının aradığını söyleyen kadın, “Lobiye inmem gerek” dedi.

E.S. odasına geçtikten sonra Nurper E.’den yeni bir mesaj aldı. Mesajda Nurper E.’nin dakikalar önce çektiği video yer alıyordu. Gönderdiği mesajlarda “Kardeşim için akülü araç alacağım. Kredi kartı bilgilerini at” dedi. E.S.’nin olumsuz yanıt vermesi üzerine Nurper E. bu kez, elindeki video ve fotoğrafları internette yayınlayacağını söyledi. E.S. “Bu yaptığın şantaj” dese de sonuç değişmedi. Nurper E. “100 bin lira gönderirsen bendeki kayıtlarını silerim. Yoksa çocukların seni YouTube’da izler” dedi. E.S., parayı veremeyeceğini söyledi. Nurper E., dakikalar sonra açtığı Instagram hesabına, E.S.’nin yarı çıplak bir fotoğrafını ve cep telefonu numarasını koydu.

İCRA TAKİBİ YAPILDI
Nurper E.’nin elindeki video ve fotoğrafları silmeyeceğini anlayan E.S., İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Nurper E.’nin hesabına gönderilen paralara ilişkin ise icra takibi yapıldı. Konu ile ilgili telefonla ulaştığımız Nurper E., soruları yanıtsız bıraktı. Nurper E.’nin sigortalı çalışanı olduğunu söyleyen Bilinpa Danışmanlık şirketinin sahibi Murat Canbay, engelliler adına tiyatro oyunları organize eden bir çağrı merkezi sahibi olduğunu söyledi. Canbay, yardım toplama izinlerinin olup olmadığı yönündeki soruyu yanıtsız bıraktı. Canbay, E.S. gibi başka kişilerin de gönderdiği paralara karşılık yapılan yardımlara ilişkin soruya da yanıt vermedi. Canbay’ın, “Birlikte yardım organizasyonu yapıyoruz” dediği tiyatro grubunun ise herhangi bir faaliyetinin olmadığı anlaşıldı.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Koronadan ölen Furkan için aileden ihmal iddiası!
Güncel
18 Ekim 2021 Pazartesi 11:37

Koronadan ölen Furkan için aileden ihmal iddiası!

İzmir'in Torbalı ilçesinde koronavirüse yakalanan, kaldırıldığı hastanede kalp büyümesi rahatsızlığı olduğu ortaya çıkan ve evdeki karantinada fenalaşarak hayatını kaybeden Furkan Esen'in (12) babası Mikail Esen, hastaneye ilk başvuru anında detaylı test yapılmadığını ileri sürerek, "Hastaneye ilk gittiğimizde detaylı bir test yapılsaydı, bugün belki de oğlum hayatta olacak" dedi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Torbalı ilçesinde prefabrik ev üretimi yapan bir fabrikada çalışan işçi Mikail (42) ile ev kadını Sevim Esen çiftinin 3 çocuğundan biri olan Furkan Esen'in, 29 Eylül'de koronavirüs testi pozitif çıktı. Cengiz Topel Ortaokulu 7'nci sınıf öğrencisi Esen, evde karantinaya alındı. 1 gün sonra fenalaşan Esen, ailesi tarafından hastaneye götürüldü. Yapılan tetkikler sonucu Esen'in, erken dönemde başladığı anlaşılan kalbinde büyüme sorunu olduğu ortaya çıktı. Esen, 2 Ekim'de yaşamını yitirdi. Ölüm raporuna 'bulaşıcı hastalıktan doğal ölüm' yazılan Esen, aynı gün toprağa verildi.

'FURKAN ANNESİNİN KOLLARINDA ÖLDÜ'
Baba Mikail Esen, oğlunun koronavirüs testinin pozitif çıkmasının ardından evde karantinaya alındığını belirterek, "Eve geldiğimiz ilk gün, bir şeyi yoktu. İkinci gün Galatasaray- Lazio maçını birlikte izledik. Bir gün sonra karnının ağrıdığını söyledi. Sonra fenalaştı, hastaneye götürmemizi istedi. Taksiyle Torbalı'da hastaneye gittik. Sonra da İzmir il merkezindeki hastaneye sevk edildi. Orada Furkan annesinin kollarında öldü" dedi.

'DETAYLI TEST YAPILSAYDI OĞLUM HAYATTA OLABİLİRDİ'
Oğluna hastaneye ilk gittiklerinde detaylı bir testin yapılmadığını ileri süren Esen, "Hastaneye ilk gittiğimizde detaylı bir test yapılsaydı, bugün belki de oğlum hayatta olacak" diye konuştu.

Furkan'ın ölümü ile ilgili herhangi bir şikayet ve suç duyurusunda bulunmayacaklarını belirten Esen, "Mezardan çıkarılıp, otopsi yapılmasını istemedik. Herhangi bir şeyde gözümüz yok. Amacımız başkaları bu şekilde ölmesin" dedi.

'BİLGİ GELMEDİĞİ İÇİN OĞLUMUZA AŞI YAPTIRMADIK'
Ailelere aşı çağrısı yapan anne Sevim Esen ise "Çocuğuma aşı yaptırırdım. Gözümü kırpmadan. Tabii ki aileler, 12 yaş üzeri çocuklarına aşı yaptırsınlar. Eşim ile aşımızı olduk. Ancak bize herhangi bir bilgi gelmediği için çocuğumuza aşı yaptıramamıştık" ifadelerini kullandı.
Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Şehir Plancıları’ndan ‘Zorlu’ için itiraz çağrısı!
Güncel
18 Ekim 2021 Pazartesi 10:11

Şehir Plancıları’ndan ‘Zorlu’ için itiraz çağrısı!

Yeniden gündeme getirilen ‘Zorlu Konak Projesi’ ile ilgili açıklamada bulunan Şehir Plancıları Odası proje ile ilgili son çıkan imar planlarında meslek odalarının ve vatandaşların itirazlarının dikkate alınmadığını belirtti. Oda, vatandaşlara itiraz etme çağrısında da bulundu.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

EGEDESONSÖZ - TMMOB Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi, yeniden gündeme getirilen ‘Zorlu Konak Projesi’ ile ilgili yazılı açıklamada bulundu. Açıklamada Konak Belediyesi tarafından plan değişikliği ile binanın yüksekliğinin 135 metre olarak belirlendiği ancak İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi tarafından yapılan onay değişikliğinde binanın uzunluğunun 84 metre olarak belirlendiği dile getirildi.

Proje ilgili meslek odalarının ve vatandaşlarının hassasiyetlerinin dikkate alınmadığı belirtildiği açıklamada “Çevre plan kararlarıyla uyumsuz ve yaratacağı ek yük nedeniyle oluşacak kamu zararını engellemek amacıyla 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliğine ilişkin görüş ve itirazlarınızı 26 Ekim 2021 tarihine kadar Konak Belediyesi Başkanlığına iletebilirsiniz” denildi.

Şehir Plancıları Odası’nın açıklaması şu şekilde:

Konak Belediye Meclisinin 01.03.2021 tarihli ve 48/2021 sayılı kararı ile uygun bulunarak, İzmir Büyükşehir Belediye Meclisinin 12.07.2021 tarihli ve 05.770 sayılı kararı ile değişiklikle onaylanan, 7221 sayılı Kanun ile 3194 sayılı İmar Kanunu’nun 8. maddesine eklenen hüküm doğrultusunda Konak ilçe sınırı içerisinde yer alan ve yürürlükteki 1/1000 ölçekli uygulama imar planında bina yükseklikleri “Serbest” olarak belirlenmiş olan ada/parsellerdeki bina yüksekliklerinin belirlenmesine ilişkin 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliklerinin 27.09.2021–26.10.2021 tarihleri arasında askıya çıkarıldığı öğrenilmiştir.

Söz konusu plan değişiklikleri ile; plan değişikliğine konu ada/parseller dikkate alındığında 2019 yılı içerisinde İzmir kamuoyunda yüksekliği (146 m) nedeniyle yoğun tartışmalara neden olan “Zorlu Konak Projesi” dahil olmak üzere çok sayıda alana ilişkin 7221 sayılı Kanun ile 3194 sayılı İmar Kanunu’nun 8. maddesine eklenen hüküm doğrultusunda çevre plan kararlarıyla uyumsuz olacak şekilde yükseklikler belirlenmiştir.

Askı süreci devam eden 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Değişiklikleri içerisinde yer alan ve geçmişte tartışma konusu olan “Zorlu Konak Projesi”nin bulunduğu alana ilişkin 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planının ve ruhsatın iptal edilmediği, yakın dönemde ise söz konusu projenin ruhsatının Konak Belediyesince yenilenerek bina yüksekliği 131 metre olacak şekilde düzenlendiği bilinmektedir. Süreç bu aşamada iken Konak Belediye Meclisinin 01.03.2021 tarihli ve 48/2021 sayılı kararı ile uygun bulunan 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği önerisinde yüksekliğin 135 metre olduğu, ancak İzmir Büyükşehir Belediye Meclisinin 12.07.2021 tarihli ve 05.770 sayılı kararı ile değişiklikle onaylanan plan değişikliğinde ise 84 metre olarak belirlenmiştir.

Sonuç olarak; İzmir halkının tepkisi ile “geri çekilen” projenin yeniden gündeme gelmesi açıkça meslek odaları ve İzmir’de yaşayan yurttaşların hassasiyetlerinin dikkate alınmadığı anlamına gelmektedir. Çevre plan kararlarıyla uyumsuz ve yaratacağı ek yük nedeniyle oluşacak kamu zararını engellemek amacıyla 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliğine ilişkin görüş ve itirazlarınızı 26 Ekim 2021 tarihine kadar Konak Belediyesi Başkanlığına iletebilirsiniz!

Şehir Plancıları Odası'nın hazırladığı örnek itiraz dilekçe için tıklayınız http://spoizmir.org/wp-content/uploads/2021/10/konak_gokdelen_vatandas-itirazi.docx.docx

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Karşıyaka’da kritik karar: Riskli yapılarda yüzde 30 emsal artışı!
Yerel Yönetimler
18 Ekim 2021 Pazartesi 10:08

Karşıyaka’da kritik karar: Riskli yapılarda yüzde 30 emsal artışı!

Karşıyaka Belediyesi emsal artışı kararlarıyla ilgili önemli bir adım attı. Belediye deprem sonrasında oluşan ağır ve orta hasarlılara tanınan yüzde 30 hakla riskli yapıları da dahil etti. Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, “Özellikle Alaybey-Tersane bölgesi için etkili olacağını düşündük. Dönüşüm ada bazında olmak koşuluyla tüm Karşıyaka’daki riskli yapılar bundan yararlanabilecek” dedi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

EGEDESONSÖZ- İzmir depreminin ardından geçen süre bir yılı bulurken İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin emsal artışı kararı süreci hareketlendirdi. Depremden etkilenen ağır ve orta hasarlı binaların imar kanunu ve yönetmeliklerden kaynaklı hak kayıpları olmaması için “korunacak alan” sınırları ilçe belediyelerinden geçmişti. Büyükşehir son olarak parsel bazında dönüşüm yapanlara ilave yüzde 20, ada bazında dönüşüm yapanlara ise yüzde 30 emsal artışı hakkı getirdi.

Karşıyaka Belediyesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin verdiği hakları daha da genişleterek yeni bir karara imza attı. Belediye, orta ve ağır hasarlı olarak kayıtlara geçen yapılar dışında 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamına giren riskli yapıları da ekledi. Buna göre, depremden etkilenmiş olmasına bakılmaksızın ilçe sınırlarında karot testi yapıldıktan sonra riskli görülen, çevre ve şehircilik müdürlüğünün kayıtlarına giren tüm yapılar karara eklenecek ve dönüşüm olanaklarından faydalanacak. Karşıyaka Belediyesi, ilgili kanun kapsamına giren yapılara ada bazında dönüşüm şartı getirirken kazanılacak emsal artışını ise yüzde 30 olarak belirledi.

Egedesonsöz’e konuşan Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, “İzmir depreminin ardından hasarlı olarak ağır ve orta hasarlıların sayısı belli. Bu kapsama giren yapılardan Karşıyaka’da zaten vardı. Biz, bakanlığın dönüşüm kanunundan faydalanacak yapıları da ekledik. Riskli çıkan bir bina zaten hasar oranı olarak yıkılması gereken demektir. Bakanlık da bunun için 60 günlük bir yıkım süresi tanıyor. Biz tüm ilçede bunu uygulamayı düşünüyoruz. K alanlarında olduğu gibi bir sınırlama da koymadık. Özellikle Alaybey-Tersane bölgemizde uzun yıllar önce yapılmış, birbirine girmiş, yeşil alanı bile olmayan binalar var. Artık buralarda binalar dönüşmelidir. Biz bu kararı o bölge öncelikli uygulama alanı olsun diye aldık. Büyükşehirden geçtikten sonra umarım hızlıca çalışmalara başlarız” diye konuştu. 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Büyükşehir'den heyelan bölgesini kurtaracak hamle!
Yerel Yönetimler
18 Ekim 2021 Pazartesi 11:21

Büyükşehir'den heyelan bölgesini kurtaracak hamle!

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Çiğli Cumhuriyet Mahallesi'ndeki toprak hareketliliğiyle ilgili çalışmalarını sürdürüyor. Heyelanın ilerleme hızını azaltmak için önemli bir çalışma başlatan Büyükşehir Belediyesi, bölgede oluşan kaynak ve yüzey sularını toplamak için drenaj hattı yapımına başladı.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Çiğli'nin Cumuriyet Mahallesi'nde özellikle 30 Ekim depremi ve sonrasındaki selin ardından 150 hektarlık alanı etkileyen heyelan ve çatlakların incelenmesi, nedenlerinin bulunması ve çözüm üretilmesi için çalışmalarını sürdürüyor. Uzman akademisyenlerin de görüşleri alınarak başlatılan bilimsel çalışmaların ilk aşamasında heyelanın etkisini azaltacak önemli bir adım atıldı ve zeminin dayanıklılığını olumsuz yönde etkileyen kaynak sularıyla yüzey sularını toplamak için drenaj hattı projesi başladı.

Hattın uzunluğu 3,6 kilometre
3,6 kilometrelik drenaj hattı projesi kapsamında mahallede yüzeye doğru hareket eden kaynak suları ve yüzey suları borularla toplanıp bölgeden uzaklaştırılacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı ve İZSU Genel Müdürlüğü ekipleri tarafından 3 ekskavatör, 1 kamyon ve bir iş makinesi ile yürütülen imalat çalışmaları kısa bir süre sonra tamamlanacak. Böylelikle yüzey sularının heyelanı tetiklemesi önlenecek.

Bilimsel çalışmalar sürüyor
İzmir Büyükşehir Belediyesi toprak hareketliğinin can ve mal kaybına yol açmaması, yer hareketlerinin takibi, nedenleri ve çözümü için çalışmalarını sürdürüyor. Başta İzmir Valiliği olmak üzere ilgili kurumlarla eşgüdüm içinde çalışan İzmir Büyükşehir Belediyesi, toprak hareketliliğinin can güvenliğini etkilememesi için bölgedeki yapıların bir kısmında yaşayan yurttaşları tahliye ederek kira yardımında bulundu. Büyükşehir Belediyesi ayrıca 3 Mart 2021 tarihinde İzmir Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü'ne bir yazı göndererek alanla ilgili Afete Maruz Bölge kararı alınmasını talep etti.

Bölgede oluşan çatlak ve kabarmalara ilişkin gerekli araştırmaları yapmak, nedenlerini ve Harmandalı Düzenli Katı Atık Depolama Tesisi'ne etkisini tespit etmek ve soruna ilişkin gerekli çözümleri üretmek için İzmir Büyükşehir Belediyesi ihaleye çıktı. Çalışmayı yürütecek firma ile 14 Temmuz 2021’de sözleşme imzalandı ve hemen ardından bilimsel çalışmalar başladı. Sözleşme kapsamında bölge genelinde zemin etütleri yapılıyor, zemindeki kaymanın derinlik ve miktarı tespit ediliyor, alanın jeolojik, hidrojeolojik ve geoteknik açıdan değerlendirmesi yapılıyor. Uzman akademisyenlerin görüşleri de alınarak yürütülen saha çalışmalarında bugüne kadar 34 adet zemin sondaj kuyusu, yeraltı suyu ölçümleri ve analizleri yapmak için 5 adet yeraltı su kuyusu açıldı. Kaymanın derinliğini ve miktarını tespit etmek için çalışmalar sürüyor. Ölçüm sonuçları akademisyenler tarafından değerlendiriliyor. Bu çalışmanın sonucunda kayma nedenleri netleşecek, bilimsel veriler ışığında alınacak önlemler için yol haritası oluşturulacak. Bu önlemlerin ilk aşaması olarak da drenaj projesi başlatıldı.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Greve 4 gün kaldı... Son durum ne?
Ekonomi
18 Ekim 2021 Pazartesi 09:43

Greve 4 gün kaldı... Son durum ne?

Her gün yüz binlerce İzmirlinin kullandığı metro ve tramvayda grevin başlamasına 4 gün kalırken Cuma akşamı Başkan Soyer ve sendika temsilcileri arasında yapılan görüşmede de bir sonuç çıkmadı. Gözler, sendika ile büyükşehir arasında yapılacak yeni görüşmede.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Metehan UD/ EGEDESONSÖZ - İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin şirketlerinden İzmir Metro A.Ş ve işveren sendikası Sosyal Demokrat Kamu İşverenleri Sendikası (SODEM-SEN) ile Türk İş’e bağlı Demiryol-İş Sendikası devam eden 9. toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamazsa kent içi ulaşımın önemli ayaklarından olan metro ve tramvayda seferler Cuma günü itibari ile duracak.

20 Nisan 2021 tarihinde başlayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde sendika ve işveren temsilcileri 69 maddelik toplu iş sözleşmesi taslağının 60 maddesinde uzlaşırken 9 maddede bir sonuca varılmadı. Anlaşılamayan maddelerin biri hariç hepsi parasal maddeler. Anlaşma sağlanamayan maddeler arasında kök ücret, iş riskleri, yıllık izinler ve denkleştirme çalışması gibi maddeler yer alıyor.

SENDİKA ‘EŞİT İŞE EŞİT ÜCRET’ İSTİYOR
22 Ekim tarihine kadar bir anlaşma sağlanamazsa 627 büyükşehir belediyesi çalışanını greve çıkarak kent içi ulaşımın önemli ayaklarından olan metro ve tramvayların seferlerini durduracak.

Sendika, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin diğer ulaşım şirketlerindeki maaş ve sosyal hakların metro ve tramvay işçilerine de verilmesini talep ederken İzmir Metro AŞ işçilere ortalama yüzde 31,9 zam önerisinde bulundu.

KARŞILIKLI AÇIKLAMALAR YAPILDI
Metro AŞ tarafından yapılan açıklamada atılan tüm iyi niyetli adımlar ve sağlanan ciddi iyileştirmelere karşın sendikanın kendi sunduğu taslak dışında hiçbir teklife açık olmadığını belirterek görüşmenin sona erdiği belirtildi. Metro AŞ’nin müzakereye açık olduğu da belirtildiği açıklamada "İzmir Metro AŞ’nin önerdiği zam oranı ortalama yüzde 31.9 dur" denildi.

Sendika tarafından verilen cevapta ise Tunç Soyer’in ‘eşit işe eşit ücret’ ilkesinin sözleşme görüşmelerine yansıtılmadığı dile getirildi. Açıklamada “Metro A.Ş. Yönetiminin taslak dışında hiçbir teklife açık olmadığımızı belirten ifadesi gerçekleri yansıtmadığı gibi, doğruluk payı da yoktur. Öyle olsaydı 69 maddelik toplu sözleşmemizin, 60 maddesinin nasıl taraflarca imza altına alındığını tüm kamuoyu önünde Metro A.Ş yönetimine sorulmasını talep ederiz. Tek amacımız emeğimizin karşılığını almak, çocuklarımızın geleceği için insan onuruna yakışır bir yaşam sürdürmek için, kısacası yaşayabilmek için, temsil etmekten onur duyduğumuz Metro emekçisinin ücretlerinin ve çalışma koşullarının düzeltilmesinden başka bir amacımız yoktur.” denildi.

SOYER'LE YAPILAN GÖRÜŞMEDE DE SONUÇ ÇIKMADI
Cuma akşamı İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer ile sendika yetkilileri arasında kritik bir görüşme oldu ancak o görüşmeden de bir sonuç çıkmadı.  

Öte yandan büyükşehir ve SODEM-SEN tarafından sendikaya yeni bir görüşme çağrısında bulunulmadığı öğrenildi. 

GEÇİNEBİLİR BİR MAAŞ İSTİYORUZ’
Egedesonsöz’e açıklamada bulunan metro çalışanı ve Demiryol-İş Sendikası İzmir Şube Yöneticisi Celal Dağaşan “21 yıldır asgari ücrete ve belediyenin en düşük maaşına mahkum edilen metro ve tramvay işçileri artık geçinebilir bir maaş istiyor. ,Biz emekçiye değer veren Tunç Soyer’den metro ve tramvay işçilerinin yüzünü güldürecek bir teklif vermesini ve İzmir halkının mağdur olmamasını istiyoruz” dedi.
 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DTO İzmir Başkanı Öztürk'ten 'Aliağa' yorumu: Avrupa'nın çöplerini alıyoruz ama...
Güncel
18 Ekim 2021 Pazartesi 09:22

DTO İzmir Başkanı Öztürk'ten 'Aliağa' yorumu: Avrupa'nın çöplerini alıyoruz ama...

Aliağa’da bulunan Gemi Geri Dönüşüm Sanayii’nde Avrupa standartlarına uygun ve çevreye karşı duyarlı geri dönüşüm yapılarak Türkiye ekonomisine katkı sağlandığını söyleyen DTO İzmir Şube Başkanı Yusuf Esat Öztürk, “Avrupa’nın çöplerini biz alıyoruz diye bir düşünce var. Avrupa’nın çöplerini alıyor olabilirsiniz. Ama siz bu çöpleri kendi ülkenize zarar vermeyecek şekilde, ekonomiye dönüştürebiliyor musunuz? Aliağa dönüştürebiliyor. Onun için tercih ediliyor” dedi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

EGEDESONSÖZ- Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Başkanı Yusuf Esat Öztürk, Sonsöz Tv’de gazeteci Fatih Yapar’ın programına konuk olarak Aliağa’da bulunan ve medyada son dönemde sıkça tartışma konusu olan Aliağa Gemi Geri Dönüşüm Sanayii hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.
Türkiye’deki Gemi Geri Dönüşüm Sanayii’nin Avrupa’nın kriterlerini karşıladığını belirten Öztürk, “Onların hepsi bizim üyemiz. Bu, Avrupa’ya yakın olan büyük bir sektör. Ayrıca bu sektör; Dünya’da çok az yerde var. Sadece Türkiye’de, Çin’de, Bangladeş’de ve Hindistan’da gemi söküm işi var. Gemi geri dönüşümünde Avrupa’ya en yakın ülke Türkiye’dir. Türkiye’de ki Gemi Geri Dönüşüm Sanayii Avrupa’nın kriterlerini karşılıyor. Avrupa’nın karbondioksit emisyonu, yeşil enerji, hibritli araçlar gibi istekleri var. Oradaki gemi sahipleri gemi geri dönüşümlerinde Türkiye’yi tercih ederken; çevreye duyarlı, önlemleri almış olması kriterlerine bakıyor.” dedi.

İMEAK DTO İzmir Şube Başkanı Yusuf Öztürk oldu

ALİAĞA’DA ATIKLAR ÇEVREYE ZARAR VERMEDEN EKONOMİYE DÖNÜŞÜYOR
Türkiye’nin en çok atık alan ülke olduğu iddiasına “O konuya öyle bakmamak lazım” diyen Öztürk; “Aliağa’da Avrupa’nın normlarına uyabilecek bir sektör yaratıldı. Tüm asbest ve çevresel atık önlemlerini alan bir sanayii. Onun için Avrupa gemilerini Çin veya Bangladeş’e değil de Aliağa’ya gönderiyor. Bu sektörden Türkiye bir gelir elde ediyor. ‘Avrupa’nın çöplerini biz alıyoruz’ diye bir düşünce var. Avrupa’nın çöplerini alıyor olabilirsiniz. Ama siz bu çöpleri kendi ülkenize zarar vermeyecek şekilde, ekonomiye dönüştürebiliyor musunuz? Aliağa dönüştürebiliyor. Onun için tercih ediliyor. Yoksa Türkiye’ye 300 dolara sattıkları hurda geminin tonunu, Hindistan’a 500 dolara satabilir. İşte o ülkeler Avrupa’nın normlarını sağlayamıyor. Hiçbir önlem almamışlar, çalışanların eğitimleri son derece kötü, koşullar keza öyle ve çevre kirliliği yaratıyorlar. Üyelerim olduğu için söylemiyorum ama Aliağa’da tüm önlemleri ve sertifikasyonları almış vaziyetteler” ifadelerini kullandı.
Öztürk sektöre önyargılı olmamak gerektiğinin sinyalini vererek, “Çevre çok önemli. Bir sonraki nesillere aldiğımız gibi teslim etmeliyiz. Fakat bilimsel çalışmaları göz ardı ederek ‘olmaz’ dememek lazım. İşin ehillerine sormak, araştırmak ve bilimsel çalışmaları değerlendirmek lazım. Böyle bir sektör senede 1 – 2 milyon değerin üzerinde gelir sağlayabiliyorsa, en önemlisi istihdam sağlayabiliyorsa önemlidir” şeklinde konuştu.
BİZ BU SEKTÖRÜ TU KAKA POZİSYONUNA SOKUYORUZ
Asbest ve zehirli maddeler içerdiği ileri sürülen Brezilya Donanması'na ait 'NAe São Paulo' savaş gemisinin Aliağa’da sökülmesine yapılan eleştirilere yanıt veren Öztürk, “Eğer bir gemi hurda için satılıyorsa, çıkacağı limandan gerekli olan bütün izinlerini alarak çıkıyor. Asbestten temizlenmiş bir biçimde çıkıyor. Diğer türlü Türkiye’nin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı zaten bunu kabul etmez. Biz bu sektörü tu kaka pozisyonuna sokuyoruz gibi geliyor. Ben de çevreci bir insanım, çevreye önem veriyorum. ‘Bütün önlemler alınmıştır’ raporu var mı yok mu ben ona bakarım. İstihdama bakarım" dedi.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Gediz'de bir damla su kalmadı!
Güncel
18 Ekim 2021 Pazartesi 12:11

Gediz'de bir damla su kalmadı!

Gediz'de bir damla su kalmadı!
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Gediz'de bir damla su kalmadı!
Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

İzmir'de yeni haftada hava nasıl olacak?
Güncel
18 Ekim 2021 Pazartesi 08:37

İzmir'de yeni haftada hava nasıl olacak?

Geçtiğimiz hafta gök gürültülü sağanak yağışların hakimiyetini gösterdiği İzmir’de yağışlar duracak. Gece sıcaklıklarında düşüş beklenirken gündüz sıcaklıklar 23-25 derece bandında olacak.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

EGEDESONSÖZ – İzmir’de şiddetli yağışların sona ermesiyle birlikte yeni haftaya güneşli başladı. Sıcaklıkların hafta boyunca  gündüz saatlerinde23-25 derece arasında olması beklenirken, akşam saatlerinde ise 14 dereceye kadar düşeceği öngörülüyor. Hafta boyunca yağış beklenmiyor.

Yarın ise kent genelinde poyraz etkili olacak.

İşte 5 günlük hava raporu:

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Mehmet KARABEL yazdı... Nereye koştuğu belli değil mi?
Politika
18 Ekim 2021 Pazartesi 08:12

Mehmet KARABEL yazdı... Nereye koştuğu belli değil mi?

Mehmet KARABEL yazdı... Nereye koştuğu belli değil mi?
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Mehmet KARABEL yazdı... Nereye koştuğu belli değil mi?
Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Körfez'de festival coşkusu sona erdi!
Yerel Yönetimler
18 Ekim 2021 Pazartesi 09:55

Körfez'de festival coşkusu sona erdi!

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde yapılan İzmir Körfez Festivali sona erdi. İzmir Arkas Körfez Yarışı’nda kazanan takımlara ödüllerinin verildiği törende konuşan İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Suat Çağlayan, “Başkan Tunç Soyer’in en büyük hayali Körfez’in daha aktif kullanılması. Sizler onun hayallerini geliştirmeye başladınız” dedi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl dördüncüsünü düzenlediği İzmir Körfez Festivali sona erdi. Festivalin kapanış gününde Konak Pier önünden karadan ve denizden başlayan kortej Gündoğdu Meydanı’nda son buldu. Meydandaki halk oyunları gösterisi ve Güney Deniz Saha Komutanlığı Bandosu konseri renkli görüntülere sahne oldu. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in startını verdiği, Arkas Holding, Türkiye Yelken Federasyonu ve Ege Açıkdeniz Yat Kulübü’nün desteğiyle düzenlenen İzmir Arkas Körfez Yarışı’nda kazananlara ödülleri de Tarihi Havagazı Fabrikası’nda yapılan törende verildi. Törene İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Burhan Suat Çağlayan, Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul Tugay, İZDENİZ Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Erşen, Ege Açıkdeniz Yat Kulübü (EAYK) Başkanı Akif Sezer, Deniz Ticaret Odası (DTO) İzmir Şubesi Başkanı Yusuf Öztürk, Arkas Spor Kulübü Yelken Şube Başkanı Mert Oruz katıldı. Festival kapsamında ayrıca Gündoğdu Meydanı’nda Göksel de sahne aldı. Göksel on binlerce İzmirliye coşkulu anlar yaşattı. 

“Soyer’in en büyük hayali Körfez’in aktif hale gelmesi”
Ödül töreninde konuşan İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Burhan Suat Çağlayan, “Çok heyecanlı olduğumuz bir akşamdayız. Başkanımız Tunç Soyer’in selam ve sevgilerini iletiyorum. Onun hayallerini geliştirmeye başladınız. Onun en büyük hayali Körfez’in aktif hale gelmesi. Ama bir iki etkinlikle değil, çok daha geniş, zamana yayılmış etkinliklerle, yarışlarlaKörfez’i canlı hale getirmek… Ne yazık ki araya giren iki yıllık sıkıntılı bir dönem oldu. Bu geçen zamanı umarım önümüzdeki yıllarda telafi ederiz. Körfez’in her tarafında yarışlar izleriz” diye konuştu.

Ege Açıkdeniz Yat Kulübü Başkanı Akif Sezer, “Festivalin düzenlenmesinde en büyük paydaş olan İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ve Başkan Tunç Soyer’e teşekkür ediyoruz. Katılan bütün kulüplerimize ve yelkencilerimize de teşekkür ediyorum” dedi.

Arkas Spor Kulübü Yelken Şube Başkanı Mert Oruz ise, “Herkesin çok mutlu olduğu iki harika gün geçti. İzmir Marina bu organizasyona çok iyi ev sahipliği yaptı. İzmir’in bir marinaya çok ihtiyacı olduğunu hep dile getiriyorduk. İki gün yelkenliler denizde kuğu gibi salındı, bunları daha fazla görmek istiyoruz” dedi.

Ödül alan takımlar
İzmir Arkas Körfez Yarışı’ndaIRC A0 kategorisinde birinci Arkas MAT Sailing Team, ikinci Team Spirit, IRC A1 kategorisindebirinci Team Line A Rossa,OneYacht İzmir Yelken ikinci, IRC A2 kategorisinde Cygnus birinci,Yediçeriler ikinci, Mercer üçüncü, IRC B kategorisinde ise BlicraShakara birinci, Meltemi ikinci,GooddaySunshine üçüncü oldu. Destek kategorisinde ise Pars-1 birinci, Pearl M ikinci, Final üçüncü oldu.

Kazanan takımlara ödülleri İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Burhan Suat Çağlayan, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul Tugay, İZDENİZ Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Erşen tarafından verildi.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Bornova'da farkındalık buluşması
Yerel Yönetimler
18 Ekim 2021 Pazartesi 09:42

Bornova'da farkındalık buluşması

Bornova Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi, kadınlara yönelik Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Farkındalık Eğitimi düzenledi. Altındağ Atatürk Sivil Toplum Kuruluşları Yerleşkesi’nde gerçekleşen etkinlikte, ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’ konusu mercek altına alındı.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Uzman psikolog ve sosyologlar tarafından verilen eğitimlerde,  kadın sağlığı, kadına yönelik şiddet mekanizmaları, nefes egzersizleri, güvenli yer çalışması, erken yaştaki zorla evliliklerin psikolojik ve hukuki boyutu konularında bilgiler verildi. Sorulan sorulara cevaplandı. Bilinçlendirme eğitim sırasında katılımcı kadınların çocukları için de etkinlik hazırlandı. 3–14 yaş arası çocuklar için eğitmenler eşliğinde masal terapisi, oyun gurubu ve drama ile mahremiyet eğitimi verildi.

Her alanda eşitlik
Toplumsal cinsiyet eşitliğiyle ilgili farkındalık yaratılmasının önemine dikkat çeken Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, “Toplumsal cinsiyet eşitliği, kadın ve erkeğin her alanda ve hakta eşit olması demektir. Toplum içerisinde yaşayan herkes eşit şartlar ve koşullarda kendini ifade edebilmeli. Bornova Belediyesi olarak bizde kadınların yaşamın tüm alanlarındaki varlıklarını desteklemek için bu konuda çalışmalar yapıyoruz. Ve yapmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Başkan Tugay'dan amatör kulüplere tam destek
Yerel Yönetimler
18 Ekim 2021 Pazartesi 10:31

Başkan Tugay'dan amatör kulüplere tam destek

Karşıyaka Belediyesi, kentin amatör spor kulüplerine destek vermeye devam ediyor. 2021-2022 amatör futbol sezon açılışına katılan Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, “Bu dönemde amatör sporu nasıl geliştirebiliriz diye düşündüğümüzde tesisler ile ilgili eksikleri gidermeyi öncelik olarak hedef aldım” dedi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Karşıyaka Belediyesi; kentte sporun gelişmesi ve yeni sporcuların yetiştirilmesine katkı sunmak amacıyla amatör spor kulüplerini desteklemeye devam ediyor. Belediye, amatör spor kulüplerinin çalışmalarını daha verimli bir şekilde gerçekleştirmesi ve sporcuların daha kaliteli malzemeler kullanarak yetişmesi adına; kentte bulunan 20 spor kulübüne malzeme desteğinde bulundu.

SAĞLIK ÇANTASI HAZIRLANDI
İçerisinde 2 adet maç topu, 8 adet antrenman topu, 1 adet top filesi ve 40 adet ayrım yeleği bulunan malzeme çantaları amatör spor kulüpleri temsilcilerinin de katıldığı organizasyon ile kulüp sorumlularına takdim edildi. Ayrıca her bir kulübe ihtiyaç halinde kullanılmak üzere içi ilkyardım malzemeleriyle dolu olan sporcu sağlık çantası da verildi.

BAŞKAN TUGAY’A PLAKET TAKDİM EDİLDİ
Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay’ın da bizzat katıldığı organizasyon vesilesiyle 2021-2022 amatör futbol sezon açılışı da gerçekleştirildi. Organizasyonda Karşıyaka Amatör Futbol Kulüpleri Birliği Başkanı Nevzat Altınkalp, spora verdiği destek sebebiyle Belediye Başkanı Tugay’a teşekkür ederek plaket takdim etti. Demirköprü Spor Kulübü Başkanı Selma Ateş Kazanç da Tugay’a günün anısına forma hediye etti.

“KARŞIYAKA’NIN GENLERİNDE SPOR VAR”
Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, kentte sporun gelişmesi adına mümkün olduğunca kulüplere destek vereceklerini belirterek, yeni sezonda takımlara başarılar diledi. Başkan Tugay yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi: “Hepimizin bu şekilde bir arada olması geleceğe dair umut verici. Geçen yıl pandemi nedeniyle pek çok kategoride ligler oynanamamıştı. Biz de bu dönemi sahalarımızı yenilemek ve daha iyi hale getirmek için kullandık. Bu dönemde amatör sporu nasıl geliştirebiliriz diye düşündüğümüzde tesisler ile ilgili eksikleri gidermeyi öncelik olarak hedef aldım. Amatör spor kulüpleri geleceğe başarılı sporcular yetiştirmek ve gençlerimizi kötü alışkanlıklardan uzak tutarak, sağlıklı ve iyi bir toplum için doğru yönlendirmek adına çok önemli. Önce altyapı ve malzeme desteği, yapabildiğimiz ölçüde de nakti yardım destekleri ile elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Ayrıca kentimizde sporcu performans ölçüm merkezini de kısa zaman içerisinde faaliyete geçiriyoruz. Bu merkez ile çocuklarımızın ve spor yapan herkesin mevcut beden özelliklerini güç-kuvvet testleri ile ölçebilecek ve hangi spora yatkınlıkları olduğunu görebileceğiz. Ayrıca spor yaparken gelişimlerini takip edebileceğiz. Bu tesis çok yakında faaliyete geçecek, sizlerin de bu tesisten yararlanmanızı diliyorum. Bu dönemde yapacağınız çalışmalarda, maçlarda tüm takımlarımıza yürekten başarılar diliyorum. Karşıyaka genlerinde spor olan bir şehir, siz çalışın bizler sizin yanınızdayız.”

GÖSTERİ MAÇI YAPILDI
Organizasyon U18 Karşıyaka karması tarafından gerçekleştirilen gösteri maçıyla sona erdi.

Etkinliğe; Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, Karşıyaka Belediyesi Spor İşleri Müdürü Berkhan Alptekin, İzmir Amatör Spor Kulüpleri Federasyon Başkanı Efkan Muhtar, Karşıyaka Amatör Futbol Kulüpleri Birliği Başkanı Nevzat Altınkalp, amatör spor kulüplerinin başkan, yönetici antrenör ve sporcuları katıldı.

 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Doğa ve tarih turizminin yeni adresi Çeşme!
Yerel Yönetimler
18 Ekim 2021 Pazartesi 10:59

Doğa ve tarih turizminin yeni adresi Çeşme!

Denizi, kumu, güneşi, rüzgarı, dünyaca ünlü plajlarıyla turizm destinasyonlarının başında yer alan Çeşme kışın da doğa ve tarih turizmiyle öne çıkıyor.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Tarihi, doğası, termal kaplıcaları, kültürel değerleri ve dünyaca ünlü festivalleriyle her yaz milyonları ağırlayan Çeşme son zamanlarda Gastronomi, Agro, Doğa ve Tarih turizmi gibi alternatif turizm seçenekleri ile de tatilcilerin gözdesi olmaya devam ediyor.

Çeşme Belediyesi doğa ve tarih turizmine Germiyan-Ildırı yürüyüş rotası ile start verdi. Yaklaşık 10 km’lik yürüyüş parkurunu tamamlayan vatandaşlar keyifli vakit geçirirken, Çeşme’nin güzellikleri ile de tanışmış oldu. Şehir stresinden uzakta, yeşil doğada huzur bulan

vatandaşlar, asırlık zeytin ağaçlarının bulunduğu yol boyunca dağ kekiği, dağ çileği (komerika) ve böğürtlen gibi endemik bitkilerle tanışma, aynı zamanda topladıkları bu ürünlerin tadına bakma imkanı buldu.

“Çeşme’de sezonu 12 aya uzattık”
Çeşme’nin eşsiz güzelliklerini keşfetmek isteyenleri, yıl boyunca yapılabilecek doğa yürüyüşlerine davet eden Çeşme Belediye Başkanı M. Ekrem Oran, “Göreve geldiğimizde Çeşme’nin iki aya sıkışan turizm sezonunu 12 aya uzatma sözü vermiştik, sözümüzü tutuyoruz. Çeşme, kış aylarında hayata geçirdiğimiz çeşitli kültür sanat etkinlikleri, spor etkinlikleri, gastronomi turizmi, termal kaplıcaların yanı sıra artık doğa ve tarih turizmiyle de dört mevsim tatilcilerin gözdesi olmaya devam ediyor.”

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2021 Ege'de Sonsöz