MENÜ
İzmir
Ege'de Sonsöz
Büyükşehir Adayı Tugay'dan iktidara yaylım ateşi: En kötü CHP'li Belediye, en iyi AK Partiliden daha iyidir!
Politika
23 Şubat 2024 Cuma 21:11

Büyükşehir Adayı Tugay'dan iktidara yaylım ateşi: En kötü CHP'li Belediye, en iyi AK Partiliden daha iyidir!

Partisinin seçim koordinasyon merkezi açılışında konuşan Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cemil Tugay, "Başka şehirlerde o şehirlerin talan edilişine, o şehirlerin ranta kurban edilişine bakınca diyorum ki en kötü Cumhuriyet Halk Partili belediye başkanı en iyi AK Partili'den çok daha iyidir. Bunu hatırlamakta fayda var" dedi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Oktay GÜÇTEKİN / EGEDESONSÖZ -Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bayraklı Belediye Başkanı İrfan Önal'ın Seçim Koordinasyon Merkezi açılışına katılan İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cemil Tugay hükümete sert sözlerle yüklendi.

TUGAY: ÇOK ONURLU BİR MAKAMA ADAY OLDUM
Şov yapmayı hiçbir zaman sevmediğini belirterek sözlerine başlayan Tugay, "Böyle gönül gönüle hep birlikte olduğumuz zaman bizlere güç veriyorsunuz. Günün biraz yorgunluğu var üzerimde. Çünkü gerçekten sabahtan beri epey bir koşturduk. 24 saat böyle buluşmalarla birlikte olarak ayakta kalacağız ve sonuna kadar çalışmaya devam edeceğiz. Bana diyorlar ki sen biraz fazla sakin görünüyorsun. Ben de diyorum ki evet normalde öyleyim. Sakin bir insanım. Ama kararlıyım. Yani birisi gelsin de benim halkımın hakkını yemeye çalışsın bakayım. O sakinlik neye dönüşüyormuş göstereyim onlara. 5 yıldır aranızdayım. Ben hayatım boyunca şov yapmayı çok abartılı gösterilere kaçmayı, çok fazla süslü konuşmalar yapmayı sevmedim. Ben halkın içinden gelen bir insanım. İşin doğrusu bu. Gerçekten çok başarılı bir mesleki kariyerim oldu. Ve Allah nasip etti belediye başkanlığı da oldu ve şimdi de İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı gibi çok onurlu bir makama aday oldum" diye konuştu.

BAŞIMI ÖNE EĞECEK HİÇBİR ŞEY OLMAYACAK!
Karşıyaka Belediyesi'ndeki çalışma arkadaşlarına teşekkürlerini sunan Tugay, "57 yaşımın içindeyim. Cemil aynı insan. Hangi makamda olursam olayım, hangi mevkide olursam olayım. Ben insanların sevgisiyle, insanların saygısıyla birilerinin büyük olduğunu düşündüm hep. Şatafatıyla, süslülüğüyle, makamıyla, mevkisiyle değil. O yüzden gönüllerinizde yer etmek, güvenlerinizi kazanmak saygınızı ve sevginizi kazanmak esas amacım. Ama ne olursa olsun bizi bugün aday gösterdikleri görev bu şehirde yaşayan herkesin ama herkesin hakkını gözetmemiz gereken kimsenin hakkının yenmesine izin vermememiz gereken bir görev. Ve kısa çöpün uzun çöpten alacağı var! Bu 5 sene geçecek. 5 senenin sonunda belki kısmetse tekrar geleceğim böyle önünüzde duracağım ve diyeceğim ki nasıl geçti 5 sene? O gün benim başımı öne eğeceğim hiçbir şey olmayacak emin olun. Bugüne kadar olma hiç olmadı Allah'a çok şükür. Bundan sonra da olmayacak. Beni tanıyanlar çok iyi biliyor. Özellikle belediyede beraber çalıştığımız arkadaşlarım... Onlara hep şunu söyledim; Bu halkın parası. Bu halkın malı mülkü. Biz burada sadece geçici olarak bulunan insanlarız. Ben belediye başkanı olarak halkı temsilen burada görev yapıyorum. Onların adına konuşuyorum. Onların adına bunları size söylüyorum diyordum. Hep sağ olsunlar bana her zaman yardımcı oldular. Karşıyaka Belediyesi'nde çalışan arkadaşlarım onlara yürekten teşekkür ediyorum. Çok minnettarım. Onlar benim kahramanlarım" ifadelerini kullandı.

AKLIMIZDA FİKRİMİZDE BAŞKA BİR ŞEY YOK
Tugay sözlerini şu ifadeler ile sürdürdü;

"Bugün İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde çalışan arkadaşlarımızla, kardeşlerimizle rastlaşıyoruz. Şimdiden elini sıkmalarından, bana gösterdikleri sevgiden, bana gösterdikleri o yakınlıktan anlıyorum ki o bağı şimdiden aramızda kurulmuşuz. Karşıyaka Belediyesi çalışanlarıyla bir aile olduk. Kocaman güzel bir aile olduk. İyi günümüzde, kötü günümüzde birbirimizin yanında olduk. Aynı şeyi büyükşehir belediyesinde yaşayacağız. Ve ben çok iyi bir hizmet yapacağımızı biliyorum. İnanıyorum buna. Aklımızda fikrimizde başka bir şey yok. Aklımızda fikrimizle bu şehrin yollarını daha güzel nasıl yaparız? Otobüs seferlerini daha düzenli nasıl yaparız? Körfezini daha temiz nasıl yaparız? Bu şehri daha fazla temiz nasıl yaparız? Kentsel dönüşüm ihtiyacı olan vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını, onların hakkını yemeden onları üzecek bir sonuca gitmeden nasıl çözeriz? Trafik sorununu nasıl hallederiz? Bunlar var. Neticede insan iyi bir şey isteyince iyi bir şey gerçekleştirmek üzerine gece gündüz kafa yorup çalışınca hele hele çevresinde temiz düzgün, çalışkan bu ülkeye inanmış, bu ülkenin insanlarına inanmış çalışma arkadaşları varsa başaramayacağı hiçbir şey yoktur."

EN KÖTÜ CHP'Lİ BELEDİYE...
"Biz Cumhuriyet Halk Partililer olarak uzun zamandır İzmir'de belediye başkanlıklarını alıyoruz. Yerel yönetimleri götürüyoruz. Sizlerle birlikte, sizlerle dayanışma içerisinde de çalışıyoruz. Neler yaptığımız az ya da çok belli. Zaman zaman eksikler, zaman zaman hatalar olmuş olabilir. Ama başka şehirlerde o şehirlerin talan edilişine, o şehirlerin ranta kurban edilişine bakınca diyorum ki en kötü Cumhuriyet Halk Partili belediye başkanı en iyi AK Partili'den çok daha iyidir. Bunu, hatırlamakta fayda var.  Biz bu şehrin halkının hakkını korumakta, bu şehrin ağacından, sokak hayvanından aklınıza gelecek her türlü değerinden, onları korumakta bu şehrin teminatıyız bugüne kadar hep böyle olduk. Bundan sonra da böyle olacak. Küçücük çocuklar var aramızda. Onların özgür bir ülkede yaşamasını istiyoruz. Onların haklarını aldıkları eşitlik sağlandığı bir ülkede yaşamalarını istiyoruz. Bu mücadele verilecek. Burada 85 milyon insanın hakkı var. Yalanla, dolanla satın aldığınız medyayla, internetteki on binlerce trole yazdırdığınız yalan yanlış yorumlarla bu milleti kandıramayacaksınız. İzmirliyi hiç kaldıramayacaksınız. Boşuna çabalıyorsunuz. Bu güzel insanları, bu akıllı insanları o yalanlarla asla kandıramayacaksınız! Teklif ettiğiniz o rüşvetlerle asla satın alamayacaksınız! Size söz veriyorum ve yemin ediyorum, bu ülkedeki en uygun su fiyatını, bu ülkedeki en uygun toplu ulaşım fiyatını, bu ülkedeki en uygun ücretli belediye hizmetlerini İzmirliler alacak"

İZMİR ONURLU BİR ŞEHİRDİR
"Bunu İrfan kardeşim gibi bizim davamıza inanmış insanlarla yapacağız. Ve biz kimseyi sen şuralısın sen buralısın, senin dilin şu, senin mezhebin bu, senin rengin bu, sen oradan göçtün, sen buradan geldin diye ayırmayacağız, ayırmadık bugüne kadar. Bunu yapmalarına da izin vermeyeceğiz. Bu ülkede yaşayan herkes, tüm vatandaşlarımız, tüm yurttaşlarımız bizim kardeşimiz, bizim yoldaşımız. Onlara hizmet bizim için kutsal bir görev. Ve o yüzden bütün İzmir'den talep ediyorum ve diliyorum; Lütfen bu zalimlere karşı sandıkta birleşin. Bu zalimleri asla yol vermeyin! Bunlar bu ülkeyi daha fazla talan etmesinler. Şehirlerimizi daha fazla talan etmesinler. Ona buna peşkeş çekmesinler. Ağaçlarımızı kesmesinler. İnsanlarımızın özgürlüklerini kısıtlamasınlar. O konser, bu festival yasaklamasınlar. Gençlerimize bu haksızlıkları yapmasınlar. Kadınlarımıza bu baskıyı yapmasınlar. Hiçbirimiz buna izin vermeyelim. İzmir onurlu bir şehirdir! Onuruyla büyümeye, gelişmeye devam edecek!  Söz veriyorum size! İhtiyaç duyduğumuz ve duyacağımız her şeye sahibiz.  Bu şehirde benim belediye başkanlığımda kalkınma belediyeciliğini devreye sokacağım."

ONURLA VE ŞEREFLE TESLİM EDECEĞİM
"Göreceksiniz işsizliği nasıl azaltıyoruz! Göreceksiniz üretimi nasıl arttırıyoruz! Göreceksiniz ihracatını bile bu şehrin nasıl arttırıyoruz! Nasıl daha fazla markamız olacak, nasıl daha fazla pazarlamada başarılı olacağız... Ve dolayısıyla bu ülkede iş kurmak isteyen, iş yapmak isteyen, bir şey üretmek isteyen herkes yanında bizi görecek, belediye başkanlarını görecek. Çiftçi de bunu görecek. İşçi de bunu görecek, memur da bunu görecek. Ama bugün ülkeye karşı görevini yapmış emekli olmuş, maalesef o üç kuruş maaşa mahkum edilmiş büyüklerimiz de her sıkıntıya girdiklerinde bizi, kendi evlatlarını görecek. Hiçbir emeklimizi yalnız bırakmayacağız. Hiçbirinin sıkıntı çekmesine izin vermeyeceğiz. Namus ve şeref sözü veriyorum sizlere! Ben doktorum. Ben bu ülkede insanların sağlıksız hale nasıl getirdiğini ve hasta edilip de özel hastanelere nasıl gönderilmeye çalışıldığını görüyorum. Sizlerin hasta olmaması için belediyenin bütün imkanlarıyla  ne gerekiyorsa onu yapacağım. Açacağımız sağlık merkezleriyle bu şehrin dört bir yanını donatacağımız sağlık hizmetleriyle evde sağlık hizmetleriyle bundan sonra insanlarımızın özel hastane kapı beklememesi için de üzerime düşeni elimden geleni yapacağım. Yani ben doktorum, ben bu şehri iyileştireceğim. Kendi anneme, kendi babama, beni bugüne kadar yetiştiren öğretmen bugüne kadar koruyup kollayan seven çok değerli birbirlerinin değerli İzmirlilere, büyüklerime, bugün geleceklerinde onlara umut vermek zorunda olduğumuz gençlere olan borcumuz nedeniyle bunları yapacağım. Sadece bunun için yapacağım. Bir gün size eyvallah diyeceğim. Kendinize iyi bakın diyeceğim. Ben görevimi yaptım diyeceğim. Benden sonra gelecek, genç bir arkadaşım o bayrağı onurla ve şerefle teslim edeceğim."

BİZE MUTLAKA ULAŞABİLECEKSİNİZ
"Sizden ricam, büyükşehir belediyesinden ya da Bayraklı Belediyesi'nden her ne istiyorsanız, ne bekliyorsanız, sorununuz, sıkıntınız neyse gidin oradaki arkadaşlarınıza söyleyin not alsınlar ve bize iletsinler. Biz göreve gelene kadar bunları biriktirelim. Göreve geldikten sonra da derhal gereğini yerine getirelim. Ve 5 sene boyunca kapımız, gönlümüz, telefonumuz size açık olacak. Mutlaka ulaşabileceksiniz. Bunun sistemini kuracağım. 4,5 milyon insanın bir tane belediye başkanına canı istediği zaman nasıl ulaştığını göreceksiniz. Ve ihtiyacınız olan her zaman yanınızda olacağım. Bu konuda da bize güvenin. Çünkü biz sizden insanlarız yabancı değiliz. Buralara misafir olarak gelmedik. Sizden bir parçayız. O yüzden sizi içtenlikle, dürüstlükle hizmet edeceğiz. Sizleri çok seviyorum. Sizlere çok büyük saygım var. Lütfen umudunuzu kaybetmeyin. Lütfen mutlu olmayı hayal etmekten vazgeçmeyin. Hiç kimse bir yere gitmesin, bu ülkeyi ve bu şehri hep beraber güzelleştireceğiz, hep beraber kurtaracağız" diye konuştu.

ÖNAL: BİZLERİ İKTİDARA TAŞIYACAĞINIZA İNANIYORUZ
Bayraklı Belediye Başkan Adayı İrfan Önal, kentsel dönüşümde kamu desteğine dikkat çekerken, "Hizmet yarışını daha ileriye taşımak noktasında çıkmış olduğumuz bu yolda İlçe başkanımızın anlattığı gibi ekonomik çıkmazda AKP'nin yönetiminde bizler CHP'li belediyeler olarak her zaman yoksulun mazlumun yanında oldu. Bundan sonra da yapacağımız tüm hizmetlerimizi daha  ileriye taşıma noktasında irademizi ortaya koyacağız. Bu yola çıkarken Bayraklı'nın ne temel öncelikli sorunu olan kentsel dönüşüm noktasında 5 yılda edindiğim tecrübe ile Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız ile bu çalışmaları sürdüreceğiz. Bunu yaparken rakiplerimizden farklı orlak  biz vatandaşımızın sırtına daha fazla yük getirmeyecek, bunu kamu adına yükleyeceğiz. 18'lik uygulamalarını da belediye olarak yükleyeceğiz. Hme planlamayı yapacağız hem uygulamasını beraber bitireceğiz ve tapuları hazır halde vatandaşlarımıza teslim edeceğiz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 2 büyük eserin den biri olan Cumhuriyet Halk Partinin evlatlarından biri olarak, sosyal demokrat anlayış ile burada oluşacak artı değeri vatandaşımıza eşit şekilde sunacağımıza söz veriyorum .Bayraklı Belediye seçiminde kendimi, Büyükşehir'de Cemil Başkanımı da sizlere emanet ediyoruz, desteklerinizi, oylarını bekliyoruz.Bizi bir kez daha bizler iktidara taşıyacağınıza inanıyoruz" dedi.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Gürkan
 23 Şubat 2024 Cuma 23:14
opera binasını iptal edecekseniz hiç aday olmayın daha iyi.
 Mehmet t.
 23 Şubat 2024 Cuma 22:59
İnanılmaz gerçekten çok ilginç açıklamalar
 İzmirli
 23 Şubat 2024 Cuma 22:49
Bu dönem Karşıyaka Belediyesinin yaptığı rantsal imar değişikleri AKP zihniyeti ile yarışır gerçekten.
 hadibe
 23 Şubat 2024 Cuma 22:06
öylemiiiiii
 guest
 23 Şubat 2024 Cuma 21:51
İlginç açılamalar.Sayın Tugay kendisinin daha kötü olduğunu kabul mü ediyor?
 bostanlı halkı
 23 Şubat 2024 Cuma 21:31
yani diyor ki, ben kötü bir chp adayıyım ama yine de beni seçin.ne dediğini bilmiyor yazık.üzgünüz sana oy vermiyeceğiz
 İZMİR DEĞİŞECEK
 23 Şubat 2024 Cuma 21:28
Hadi yaa bende kandım..................
 Selvi Karabulut
 23 Şubat 2024 Cuma 21:28
"Belediye çalışanlarının maaşlarını bile ödeyemeyen belediye AKP''li belediyeden daha iyidir" diyooor. Yatırımı ve hizmeti zaten es geçiyooor... ??
 Karşıyaka
 23 Şubat 2024 Cuma 21:24
Allah seni bildiği gıbı yapsın Bi menemen belediyesine bak herkes mutlu barışık Birde Karşıyaka beledıyesıne bak işçi borçlu mağdur küskün tefecıye düşmüş maaşını alamıyor
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz'dan İzmir'de 'yurt' mesajı: Bu sene duydunuz mu bir şikayet?
Politika
23 Şubat 2024 Cuma 21:42

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz'dan İzmir'de 'yurt' mesajı: Bu sene duydunuz mu bir şikayet?

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Türkiye'nin istikrarlı ve güçlü bir yönetim sayesinde son 20 yılda dünyadan çok daha hızlı şekilde büyüdüğünü söyledi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, "Bugün eğitimde farklı bir yerdeyiz. 81 ilde üniversite açtık, şu anda 200'ün üzerinde üniversitemiz var. Artık erişim problemi büyük oranda çözülmüş durumda. Yurtlar yaptık. Şu anda 1 milyona yakın yurt kapasitemiz var. Bu sene duydunuz mu bir şikayet?" dedi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Yılmaz, İzmir programı kapsamında Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi'ndeki Dimes Fabrikası ve Beymetal Alüminyum-Linea Rossa üretim tesislerini ziyaret etti.

Daha sonra Alsancak Gençlik Merkezi'nde "Gençlerle Buluşma" programına katılan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, burada yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde son 20 yılda gençlere yönelik her alanda çok önemli adımlar atıldığını söyledi.

Eğitime büyük yatırım yaptıklarını ifade eden Yılmaz, eğitimde fırsat eşitliği sağlandığını anlattı.

Yılmaz, yüz binlerce derslik yaptıklarını ve çok sayıda öğretmeni istihdam ettiklerini belirterek, şöyle devam etti:

"Bugün eğitimde farklı bir yerdeyiz. 81 ilde üniversite açtık, şu anda 200'ün üzerinde üniversitemiz var. Artık erişim problemi büyük oranda çözülmüş durumda. Yurtlar yaptık. Şu anda 1 milyona yakın yurt kapasitemiz var. Bu sene duydunuz mu bir şikayet? Dünyada öğrenci sayısına oranla en fazla yurt inşa eden ülkelerden biri Türkiye. Yine Cumhurbaşkanımız çok tarihi bir adım attı. Üniversiteler paralıydı biliyorsunuz. Belli bir ücret ödeniyordu. Dünyada da birçok ülke bu durumda. Bunu kaldırdı Cumhurbaşkanımız, artık paralı eğitimden parasız eğitime geçirmiş oldu. Burslar, krediler, hem sayı olarak hem de miktar olarak çok çok arttırıldı. İşte bütün bu adımlarla eğitimde özellikle gençlerimizin yetişmesinde çok farklı bir yere gelmiş bulunuyoruz."

"Dünyanın daha üstünde bir büyüme performansı sergilemişiz"
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, gençlerin istihdam edilmesiyle ilgili de önemli işler gerçekleştirdiklerini vurgulayarak, istihdamın ekonomideki büyümeyle sağlandığının altını çizdi.

Ekonominin gelişmesi için de siyasi istikrar gerektiğine dikkati çeken Yılmaz, "Son 20 yılda biz dünyadan çok daha hızlı bir şekilde büyüdük, istikrarlı, güçlü bir yönetim sayesinde. Bazen eleştiriyorlar bizi, olabilir ama başarıyı neye göre ölçeceğiz? Dünyayla mukayese edeceğiz değil mi? Son 20 yılda dünya ortalama yüzde 3,6 büyüdü, bütün dünyanın ortalamasını söylüyorum. Biz ne kadar büyümüşüz? 5,4. Dünyanın daha üstünde bir büyüme performansı sergilemişiz. Bir zamanlar toplam istihdamımız 19 milyonmuş, şimdi 32 milyonu geçtik. Bakın 13 milyonu aşan bir istihdam oluşturmuşuz bu dönemde. Buna da devam ediyoruz. Sadece bu makro politikalarla değil, daha özel teşviklerle de genç istihdamını destekliyoruz." ifadelerini kullandı.

Yılmaz, istihdamda gençler ve kadınlar için pozitif ayrımcılık yaptıklarını vurgulayarak, gençlerin siyasette etkin olması noktasında gerçekleştirdikleri reformları anlattı.

Katılım anlamında sadece siyasette değil, kültürel, sanatsal, sportif faaliyetleri de desteklediklerini belirten Cevdet Yılmaz, "Gençlerimiz kötü alışkanlıklardan, bağımlılıklardan uzak dursun diye elimizden gelen tüm gayreti sarf ediyoruz. Ama bir taraftan da özgür düşünen, eleştiren, kendini iyi ifade eden, öz güveni olan, dünyayla rekabet edebilecek bir gençliğimiz olsun istiyoruz ve bunun için gayret sarf ediyoruz." dedi.

Yılmaz, AK Parti'nin gençlerin partisi olduğunu, bunu da icraatlarıyla ortaya koyduklarını ifade etti.

Her zaman değişimci olduklarını dile getiren Yılmaz, statükocuların gençlerin partisi olamayacağını söyledi.

Yılmaz, Cumhuriyet'in yüzyılının geride bırakıldığını, önemli bir birikim bulunduğunu kaydederek, bu mirası temel alarak geleceğe baktıklarını, Türkiye Yüzyılı'nın gençlerin yüzyılı olacağını belirtti.

Cevdet Yılmaz, daha sonra gençlerin sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz programın ardından İzmir Valiliğini ziyaret etti. Yılmaz'ı Valilik önünde, programları dolayısıyla kentte bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ile İzmir Valisi Süleyman Elban ve AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hamza Dağ karşıladı.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Bakan Işıkhan ‘İzmir 40 yıldır aynı’ dedi ve ekledi: Cumhur İttifakı İzmir’i bir yıldız gibi parlatacak!
Politika
23 Şubat 2024 Cuma 17:18

Bakan Işıkhan ‘İzmir 40 yıldır aynı’ dedi ve ekledi: Cumhur İttifakı İzmir’i bir yıldız gibi parlatacak!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Işıkhan’ın katılımı ile İzmir Ticaret Odası, Ege Bölgesi Sanayi Odası ve İzmir Ticaret Borsası iş birliği doğrultusunda İzmir İş Dünyası toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Bakan Işıkhan, çocukluğunun ve gençliğinin İzmir’de geçtiğini ve 40 yıldır hiçbir şey değişmediğini bu yüzden değişime ihtiyaç olduğunu belirterek, “Cumhur İttifakı adaylarının İzmir’i bir yıldız yapacaklarına inanıyorum” dedi. Bakan Işıkhan ayrıca haftada 40 saat olması beklenen çalışma hayatına dair de soruları yanıtladı.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Ozan EKİZ / EGEDESONSÖZ – İzmir Ticaret Odası (İZTO), Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) ve İzmir Ticaret Borsası (İTB) iş birliği ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Işıkhan’ın katılımıyla İzmir İş Dünyası Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya iş dünyası ve siyasi parti temsilcileri katıldı. İZTO Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda iş dünyasının talepleri Bakan Işıkhan’a iletildi. Bakan Işıkhan da iş dünyasının taleplerini dinleyerek açıklamalarda bulundu.

‘İZMİR AŞIĞI BİRİ OLARAK GURUR DUYUYORUM’
Gençliğinde İzmir’de yaşadığını ve bugün burada bakan olarak açıklama yaptığı için gurur duyduğunu anlatan Işıkhan, “Yaptığınız işler ve ürettiğiniz katma değerden dolayı iş insanlarına teşekkür ediyorum. Sadece bakan olarak değil aynı zamanda 20 yıl boyunca hayatımın en güzel zamanlarını geçirmiş bu sokaklarda koşturmuş ve İzmir aşığı biri olarak ayrı bir onur duyuyorum. Bakanlık olarak ülkemizin dört bir yanında bir araya geliyoruz. Çalışma hayatımızı masaya yatırarak değerlendiriyoruz. Daha iyi ve daha fazla ne yapabilirizin cevabını arıyoruz. Sosyal diyaloga inanıyoruz ve tüm paydaşlarımıza değer veriyoruz” dedi.

İZMİR’İN 2023 SAYILARI
İŞKUR başvuru sayılarını ve işe alım sayılarını değerlendiren Bakan Işıkhan, “Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde ‘yaptık şimdi daha iyisi yapmak’ için çalışıyoruz. Ülkemizin her bir noktasına hizmetlerimize götürmeye devam ediyoruz. Derdi olan derman arar. Bizim derdimiz çalışmak. Güzel İzmirimizin hizmetindeyiz. İşe yerleştirme, aktif iş gücü programları, kısa çalışma ödeneği gibi birçok kalemde İzmirimize hizmet ediyoruz. İş arayan insanlarımıza sunduğumuz danışmanlık ve kurs ile destek veriyoruz. İŞKUR aracılığıyla birçok işçiye iş verdik. İzmir’de iş verenlerde 143 bin talep oldu 2023’te. 114 bin işçiyi iş sahibi yaptık bu kapsamda” diyerek sayısal verilere dair bilgi verdi.

BAKAN IŞIKHAN’DAN İŞKUR’A DAVET
Bakan Işıkhan hem işçileri hem de işverenleri İŞKUR’a, “Çalışan işçi talebi var ve iş arayan bir kesim var. İzmir’de ve tüm şehirlerde bu iki kutbu bir araya getirmek için İŞKUR sistemine dahil olmalarına tavsiye ediyorum. İstihdamda ve işgücünde rekorların kırıldığı dönemden geçiyoruz. Hem genelde hem kadınlarda 2002’den bu yana en yüksek katılım ve istihdam oranlarını bekliyoruz. Son 22 yılın en düşük işsizlik oranını da görüyoruz. İstihdamın büyümesini görüyoruz. Çalışma hayatında fırsat ve katılım için gayretlerimiz sürecek” sözleriyle davet etti.

‘İZMİR’İN POTANSİYELİNİ HAREKETE GEÇİRMEK ZORUNDAYIZ’
İzmir’in hem ticaret hem de kalkınma açısından büyük bir potansiyel sahibi olduğunu belirten Bakan Işıkhan, “Yürüttüğünüz başarılı çalışmalar ülke ekonomisine güç veriyor. Hükümet olarak iş dünyamız ile ortak hareket etmeye özen gösteriyoruz. İZTO ile de müşterek bir hedefe bir sahibiz. İzmirimizi ticaret ve yatırım açısından çekim merkezi yapmak istiyoruz. Potansiyelini harekete geçirmek zorundayız. İş dünyası ile tam uyumlu bir şekilde çalışmaya devam edeceğiz. İş birliği ile olumsuzluklara rağmen alnımızın akıyla çıktık. Millet olarak sarsılmaz bir yapıya büründüğümüzü gördük” dedi.

HAMZA DAĞ’A ÖVGÜ DOLU SÖZLER
Kalkınmanın paydaşlarından birinin de yerel yönetimler olduğunun mesajını veren Bakan Işıkhan, Cumhur İttfakı adaylarının bu vizyonda olduğundan bahsederek, “Bir başka paydaş ise yerel yönetimlerdir. Belediyelerimizin de işbirliği ile çalışma önemlidir. Yerel seçimler bu anlamda önem arz ediyor. Acil ihtiyaçların giderilmesi için vizyoner yerel yönetime ihtiyaç var. Dirençli bir kent olmaya ihtiyacı var. İzmirimizin temiz ve yeşil bir çevre anlayışına ihtiyacı var. Eşsiz bir pencereden bakan hizmet ve eser belediyeciliğine ihtiyaç var. İzmirimizin ve ilçelerimizin ihtiyaç duyduğu vizyon Cumhur İttifakı Konak Adayı Ceyda Bölünmez Çankırı’da da vardır, bu vizyon Cumhur İttifakı İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hamza Dağ’da da vardır. Milletvekili olarak hizmet ettikleri bu kenti en güzel şekilde temsil ettiler. Şehrimizin sorunları ile hemhal oldular. Ellerini taşın altına koydular. Söz konusu İzmir’in menfaati ile gerisi teferruat diye hizmeti öncelediler” dedi.

‘İZMİR 40 YILDIR AYNI ŞEKİLDE’
İzmir’de değişim olması gerektiğini vurgulayan Bakan Işıkhan, “Görüşü ve tutumunuz her zaman iyilikten yana oldu. Değişime ihtiyaç var bu kentte. 40 yıldır İzmir aynı şekilde. Makam kaygısı ile kaybedilecek yıllar yoktur. Şeffaf ve hesap verebilir yerel yönetim, sosyal belediyecilik ve yerel ve kırsal kalkınma hamleleri ile bunu yaşayacaktır. Ulaşım altyapı gibi sorunlara odaklanmış başkan adayları ile zafere ulaşacağımıza inanıyorum” ifadelerini kullandı.

‘1 NİSAN’DAN İTİBAREN EŞSİZ BİR BEŞ YILI BEKLİYORUZ’
Cumhur İttifakı adaylarının vizyonunun kente iyi geleceğini belirten Bakan Işıkhan, “Cumhur İttifakı olarak İzmir vizyonunu anlatmaya ve nasıl hizmet edeceklerini ikna etmeye odaklandılar. 1 Nisan’dan itibaren eşsiz bir beş yılı bekliyoruz. Bir bakan olarak değil bu sokaklarda top koşturmuş, hayatı burada şekillenmiş biri olarak hem Dağ hem de Çankırı başkanlarımıza ve adaylarımıza güveniyorum. Bir yıldız yapacaklarına inanıyorum. Gerçek belediyecilik yolculuğunda başarı ve zafer bekliyorum. Sizler sahanın gözü ve kulağısınız. Gelirini halini hatırını bilenlersiniz. Katma değer oluşturuyorsunuz. Bizler talep ve istekleri geri çevirmedik. İnsan odaklı olduk. Erdoğan liderliğinde sözünü verip yapamadığımız bir şey olmadı. Bu yüzyılı emeğin üretimin yüzyılı yapacağız dedik. Çalışma hayatı başta olmak üzere kronikleşmiş ne kadar sorun varsa çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kimseyi mağdur etmemek için elimizi taşın altına koymaktan çekinmediysek aynı anlayışla devam edeceğiz” dedi.

ÇALIŞMA HAYATI 40 SAATE İNECEK Mİ?
Çalışma hayatının haftada 45 saatten 40 saate inmesine yönelik olarak çıkan haberlere değinen Bakan Işıkhan, “Çokça yorum ve haberler çıkıyor çalışma hayatı ile ilgili. Biz istişare kültürüne önem veriyoruz. İş kanununu yeniden ele alalım dedi Erdoğan. Bakanlıklarımız ile toplantılara başladık ve devam ediyor. Biz daima işçi ve işverenlerin kazanılmış haklarını korumayı önceliyoruz. Türkiye Yüzyılı’na yakışır bir iş kanunu yapacağız. Doğrudan bizden bir açıklama gelmediği sürece dikkate almayın. Tüm paydaşların ortak görüşü ile devam edeceğiz. Her zaman yanınızdayım. Hep birlikte el ele verip projelerimizi anlatacağız” yorumunda bulundu.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 #DAĞ#
 23 Şubat 2024 Cuma 22:10
inş ALLAH busefer HAMZA DAĞ
 STAJ VE ÇIRAKLIK SGK BAŞLANGICI OLSUN...
 23 Şubat 2024 Cuma 18:54
SAYIN BAKANIM ; 38 yıllık Staj ve çıraklık Mağduriyeti de var bu Ülkede ! Birçok Kitle ve halk Mağdur ...
 izmir matrahı
 23 Şubat 2024 Cuma 18:09
Bursalı akp li kuzenim en son izmire 10 sene önce gelmişti. o zamanda beğenmişti izmiriama akp li olmanın gereği izmir çöp ,çukur ,mega köy vs.. zırvalıyordu . son 2 senedir yazları çeşmede sommer klein dan rezervasyon kovalıyor. halkapınar ve bayraklıdaki gökdelenlerden loft daire alamadığı içinde dert yanıyor.elektrik elektronik mühendisi bu arada kendisi. tüm akp liler aşağı yukarı böyle. Kakaladıkları herşeyi en başta kendileri istiyor.
 born
 23 Şubat 2024 Cuma 17:40
Sırf su CHP'nin İzmiri babasının malı görmesinden oyum Cumhur İttifakına. Görelim sizi.
İzmir iş dünyasından Bakan Işıkhan'a talepler... Asgari ücret çıkışı ve haftalık 40 saat çalışmaya veto!
İş Dünyası
23 Şubat 2024 Cuma 17:51

İzmir iş dünyasından Bakan Işıkhan'a talepler... Asgari ücret çıkışı ve haftalık 40 saat çalışmaya veto!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Işıkhan’ın katılımı ile İzmir Ticaret Odası, Ege Bölgesi Sanayi Odası ve İzmir Ticaret Borsası iş birliği doğrultusunda İzmir İş Dünyası toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda iş dünyası Bakan Işıkhan’a taleplerini iletti. EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar ve İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener haftalık çalışma süresinin 40 saate düşürülmesinin iş dünyasına yaşatacağı zorluklarını dile getirdi. Aynı zamanda asgari ücret belirlenmesinde iş dünyasının yükünün fazla olduğunu ve bunun rekabete engel olduğunu belirttiler.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Ozan EKİZ / EGEDESONSÖZ – İzmir Ticaret Odası (İZTO), Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) ve İzmir Ticaret Borsası (İTB) iş birliği ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Işıkhan’ın katılımıyla İzmir İş Dünyası Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya iş dünyası ve siyasi parti temsilcileri katıldı. İZTO Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda iş dünyasının talepleri Bakan Işıkhan’a iletildi.

‘ÇALIŞMA SAATİ HAFTALIK 40 SAATE DÜŞMESİ YÖNÜNDEKİ SÖYLENTİLER İÇİN AÇIKLAMA BEKLİYORUZ’
Açıklamalarda bulunan EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, iş dünyasının dünya ile rekabet etme noktasında çalışma saatinin haftalık 40 saate düşmesi noktasında rekabet edemez bir hale geleceklerini belirterek, “İzmir’den çıkan İzmirli bir bakanımızın bizimle olmasından memnunuz. Sadece bu dönemlerde değil her dönem görmek isteriz. EBSO olarak yıllardan beri üretimin olduğu yerde kalkınma olur diyoruz. Şu yıllara bakınca son 2-3 yıl içinde dünyada her ülkede enflasyonla bir mücadele var. Bunun dışında mücadele yetmiyor gibi kutuplaşma başladı. Arz talep dengesindeki talep daralması mevcut. Burada önemli bir konu var. Neden biz rekabet eder bir hale gelemiyoruz? Emek yoğun sektörlerde işçilik maliyetlerinin artmasından dolayı yurt dışı pazarı iyi değerlendirilmelidir. Pazara girmek çok zor bir süreç. Biz çalışmak ve üretmek durumundayız. Çalışma saati 40 saate düşecek diye söylentiler ve sizden de yorum bekliyoruz” dedi.

‘ÜNİVERSİTE YERİNE MESLEK OKULLARI YAYGINLAŞTIRILMALI’
Üniversite sayısındaki son yıllardaki artışın iş dünyasına zarar verdiğini belirten Yorgancılar, bunun yerine ara elaman yetiştirmesi açısından meslek okullarının önemine vurgu yaparak, “İkinci yüzyılda ülkemizin hedeflerine ulaştıracak nitelikli eleman bulamamak en büyük risklerimiz arasında. Mesleksizlik gibi bir sorunumuz var. Çok fazla üniversitemiz var piyasada karşılığı yok. Maalesef üniversite mezunları mezun oldukları işle ilgili iş bulma imkanları yok. Ara elemana ulaşamıyoruz. Günün ihtiyaçları ile uyuşmayan üniversite yerine meslek okulları genişletilmeli. Meslek lisesi mezunlarının askerlikten muaf olması veya 20 günlük kısa dönem askerlik ile ara eleman sorunu azalabilir” dedi.

‘ASGARİ ÜCRET BİR ENGEL’
Asgari ücretin artışının iş dünyası için bir engel olduğunu ifade eden Yorgancılar, “Asgari ücret gibi bir engel de var önümüzde. Asgari ücret enflasyona göre artış sağlamalı. Çalışanlarımız rahat olmalı ama Türkiye’de yüksek enflasyon mevcut. En önemli güncel konumuz enflasyonla mücadele. Maliye politikası eşzamanlı ve güdümlü gitmeli. Yüzde 49 artan memur maaş artışı mevcut. Kamu ve özel sektör arasında ücret uçurumu azaltılmalı. Yaptığımız bir ankette en önemli üç engelde ilk sırada işgücü maliyetlerinin artması dendi” ifadelerini kullandı.

YORGANCILAR’DAN EĞİTİM SİSTEMİ VURGUSU
Yorgancılar ayrıca eğitim sisteminin iyileştirilmesini söyleyerek şunları söyledi:

Esnek istihdam uygulamalarına desteği ve teşviki rica ediyoruz. Bu ülke hepimizin, gidecek bir yerimiz yok. Burada hayatımızı sonlandıracağız. Atatürk’ün bize bıraktığı cumhuriyeti en üst seviyeye taşımak için eğitime vurgu yapmak istiyorum. Eğitim sistemimizi çağdaş, dünyayla yarışacak bir noktada görmek istiyoruz. Önümüz açık oldukça yapamayacağımız şey yok.

‘ASGARİ ÜCRET REKABET GÜCÜNÜ AZALTIYOR’
Bir diğer açıklamalarda bulunan isim İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener oldu. Özgener ilk olarak asgari ücret artışlarının işverenleri zorladığını ve buna dair çözüm alınması gerektiğini belirterek, “İzmir olarak kardeş oda ve borsalarımız ile kamu ile işbirliğiyle çalışmayı öncelik olarak görüyoruz. Ortak taleplerimiz yanı sıra önemli bir iletişim köprüsü olacağımıza inanıyoruz bu toplantı ile. Asgari ücret artışları doğrudan yansıdığı için reel sektörün rekabet gücünü azaltıyor. Buna bağlı olarak ihracatımızın gelişmesinde büyük bir engel oluyor. Bundan sonraki süreçlerde asgari ücret düzenlenmesi hedef enflasyona göre olmalı. İşgücü maliyetleri ücretli çalışanı karşılaması zor oluyor. İşveren yükünün makul seviyeye gelmesi önem arz ediyor. Kayıt dışının önüne geçmek için kontrol ve denetim sıklaştırılması gerekiyor. Düzenleme ile ödeme yapanlara mevcut indirim yapılması, bürokratik süreçlerin azaltılmasının da önemli olduğunu düşünüyoruz. Ücretlilere uygulanan gelir vergisi basamakları önemli ölçüde açılmalı. Uygulanan gelir vergisi oranları işçilik giderlerini yükseltiyor ama çalışanların net ücretlerini azaltıyor” taleplerinde bulundu.

‘HAFTALIK ÇALIŞMANIN 40 SAATE İNDİRİLMESİ TEDİRGİNLİK YAŞATIYOR’
Haftalık çalışma saatinin 40 saate indirilmesi yönünde çıkan haberlerin iş dünyasında tedirginlik yarattığını belirten Özgener, “Gider maliyetlerinin yükselmesi haftalık çalışma saatlerinin 40 saate indirilmesi konusunda tedirginlik yaşıyoruz. Bu anlamda rahatlamaya ihtiyacımız var. üretim ve ihracatı arttırmak zorundayız, saatleri indirmek üretimi zorlaştıracaktır. 3 vardiyadan 4 vardiyaya çıkmak giderlerimizi arttıracaktır” dedi.

‘ARTACAK NÜFUSA GÖRE İSTİHDAM İMKANLARI ÇOĞALTILMALI’
İTB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli ise artan ülke nüfusuna değinerek, “85 milyonu aşan nüfusumuz ile dünyanın en kalabalık ülkeleri arasında 18’nci sırada yer alıyoruz. Yapılan projeksiyonlara göre de nüfusumuzun 2069 yılına kadar 108 milyona çıkarak en yüksek değere ulaşması bekleniyor. Hem hükümetimizin hem de biz iş dünyası temsilcilerinin ortak hedefi mevcut ve gelecekte artacak nüfusumuzun istihdam imkanlarını çoğaltmak. Bunun için de daha çok üretmek ve ekonomimizi büyütmek zorundayız. İstihdam derken de insanımızı sadece iş sahibi yapmayı kastetmiyorum. Refah içinde yaşamaya imkân sağlayacak ekonomik imkanların yanı sıra, istihdam, sosyal koruma, çalışma yaşamına ilişkin temel haklar ve sosyal diyalog olmak üzere dört temel hedef üzerine kurulan insana yakışır iş imkanlarını kastediyorum. Müreffeh ve kalkınmış bir ülkede yaşamak için de buna mecburuz, insani olarak da bunu çok önemsiyorum” dedi.

KESTELLİ’DEN ‘TARIMDA KAYIT DIŞI’ SORUSU
Tarım sektörüne dair önemli açıklamalarda bulunan Kestelli, sektörde yer alan kayıt dışı çalışmalara dikkat çekerek, “Çalışma hayatı ve işgücü piyasaları ile ilgili olarak işletmelerimizin yaşadığı sorunlara üyelerimiz değineceği için ben konuşmamda önemli gördüğüm iki konudan kısaca bahsetmek istiyorum. Birincisi, Borsamızın da faaliyet alanı olan tarım sektörüyle ilgili. Uzun yıllar önemine eşdeğer bir ilgi göremeyen tarım sektörü, pandemi, iklim krizi ve Rusya-Ukrayna savaşı gibi gelişmelerin ardından artan gıda güvencesi riskleri nedeniyle herkes ve her ülke için daha da stratejik hale geldi. Üstelik gıda enflasyonunun neden olduğu ekonomik sorunlar hepimizin malumu. Sahip olduğumuz tarımsal üretim potansiyeli nedeniyle dünyanın şanslı ülkelerinden birisi olduğumuzu söyleyebilirim. Milli gelir içerisindeki payı yüzde 6’lara gerilese de toplam istihdamın önemli bir bölümü hala tarım sektöründe yer alıyor. 2023 yılı son çeyreği itibariyle de toplam istihdam edilenlerin yüzde 14’ü yani 4,5 milyon kişi tarım sektöründe çalışmakta. Aileleriyle birlikte düşündüğümüzde yaklaşık 18-20 milyon vatandaşımız bu sektörden geçimini sağlıyor diyebiliriz. Ancak, tarımsal istihdamla ilgili önemli sorunlarımız var. Tarım, kayıt dışı istihdamın en yoğun olduğu sektör. Yapılan hesaplamalar yüzde 85 oranında bir kayıt dışılık olduğunu gösteriyor. Ne kadar tarım işçisi var? Hangi şartlarda çalışıyor? İşveren ve işçi arasındaki sorunlar nasıl çözülüyor? Tarım işçilerinin sosyal güvenlik sistemine dahil olmamasının getirdiği sorunlar ve ekonomik yükler nedir? Maalesef hiçbirini net olarak bilemiyoruz” sorularını Bakan Işıkhan’a yöneltti.

TARIMDA MEVSİMLİK İŞÇİ BELİRSİZLİĞİ
Tarımda mevsimlik işçi sorunlarına da değinen Kestelli, “Bir diğer konu ise tarımda özellikle gezici mevsimlik işçi olarak çalışanların durumu. Belirsiz ücret, barınma koşullarının elverişsiz oluşu, beslenme, güvenlik, sağlık, eğitim, ulaşım konularındaki yetersizlikler bu sorunların başında geliyor. Bu konuda işçi ve işverenin hak ve sorumluluklarını belirleyen mevzuat düzenlemeleri bulunsa da pratikte denetim eksikliği nedeni ile uygulama oranının çok düşük olduğunu biliyoruz” ifadelerini kullandı.

TARIMDA KADIN İSTİHDAMI
Tarım sektöründe kadın çalışanlarının yüksekliğine değinen Kestelli, “Tarımdaki kadın çalışanlarımızla ilgili önemli sorunlar da bulunuyor. Kadın çalışanların toplam çalışanlara oranı inşaat sektöründe yüzde 5, sanayide yüzde 27, hizmetlerde yüzde 36 iken tarımda yüzde 42. Kadın istihdam oranının en yüksek olduğu sektör tarım. Ancak, kadınların çok büyük bir bölümünün sosyal güvenlik sisteminin dışında kalması, ekonomik bağımsızlıklarının olmaması, birçok sosyal sorunu da beraberinde getiriyor. Tüm bu nedenlerle tarımsal işgücü piyasalarının da izlenebilmesine, iyileştirilmesine imkân sağlayacak kurumsal bir düzenlemeye ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum” dedi.

‘İŞSİZLER TARIM İŞÇİSİNE DÖNÜŞTÜRÜLEBİLİR’
İşsizlik sayılarının yüksekliğine değinen Kestelli bu sayıları tarım işçisine dönüştürebileceklerini vurgulayarak, “Tarım ile ilgili bir diğer tespitimiz de birçok sektörde olduğu gibi çalışacak işçi bulmada yaşanan sorunlar. Bölge ve alt sektör ayırımı yapmadan sahayı dolaştığımızda hemen herkes aynı şikâyeti dile getiriyor. 3 milyon işsiz, 3,6 milyon çalışabilecek olan ama işgücüne dahil olmayan toplam 6,6 milyon vatandaşımız varken tarımda işçi bulunamamasının nedenlerini iyi analiz etmeliyiz. Bunun için de hem ilgili kamu kurumlarımızın hem de biz sektör temsilcilerinin tarım işçiliğini nitelikli bir meslek şekline dönüştürecek çalışmalar yapmasına ihtiyaç var” dedi.

Son olarak kadın istihdamına değinen Kestelli şunları söyledi:

Değinmek istediğim bir diğer konu ise kadın istihdamı konusu. Ülkemizde, özellikle de çalışma hayatında, dezavantajlı grupların başında kadınlar yer alıyor. Bunu en net olarak Kovid-19 döneminde gördük. Son 20 yıllık dönemde ve büyük uğraşlar sonucunda adım adım yükselen kadın istihdam oranı salgında resmen çakıldı. 2018’de yüzde 29 olan kadın istihdam oranımız salgının etkisiyle bir anda yüzde 26’ya geriledi. O dönemde ekonomide yaşanan darboğazın bedelini ilk kadınlar ödedi. 2023 yılı dördüncü çeyreğinde ise bu oranın yüzde 33’e ulaştığını görüyoruz. Bu iyileşmeye rağmen kadınların istihdamdaki payı erkeklerin ancak yarısı kadar. Bir parçası olduğumuz ve 38 ülkenin yer aldığı OECD verilerine göre kadınların işgücüne katılım oranın da üzülerek söylemeliyim ki son sıradayız. Yani kadınlarımız için daha çok çalışma alanı yaratma mecburiyetimiz var. Burada üzerinde yoğunlaşacağımız en iyi alan ise yine tarım sektörü. Buna hem ekonomik büyüme hem de toplumsal cinsiyet eşitliğini temin etmek için ihtiyacımız bulunuyor.  On yıllardır avantajımız olan demografik fırsat penceresi kapanırken, ülkede başta kadınlar olmak üzere hiçbir yeteneği devre dışı tutma lüksümüz yok. Özetle ülke olarak kadınlara sağlanan haklar alanında gidecek daha çok yolumuz var. Ama yol ne kadar uzun olursa olsun azmimiz, kararlılığımız da var. Başaracağımıza olan inancımız da tam. Yeter ki birlik ve beraberlik içinde, ortak akılla çalışmaya devam edelim.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Alen doğu gencer
 23 Şubat 2024 Cuma 18:17
Fotoğratakilere bakmak 40 saati niye veto ettiklerini çok net anlatıyor zaten . bunların bir tık altındaki şahıs ise dolar 50TL olmalı diyor. ekrem demirtaş zamanında izto belediye gibi projeler üretir izmire faydası dokunurdu günümüzde izto topladığı milyar TL lik aidatlara rağmen ne üretiyor incelenmesi lazım . izto bence üyelerine daha şeffaf olmalı. mesela yaptıkları aylık meclisleri halka yani aidat aldığı üyelere açmalılar.
 
 23 Şubat 2024 Cuma 18:15
Esnek istihdam = İstediğimiz zaman işten atabilelim, tazminat falan olmasın.
 Murat
 23 Şubat 2024 Cuma 18:04
Asgari ücret ödemek zor mu geliyor! Oradan buradn kıvırmasana Bir de emirvaki yapar gibi konuşuyor. Yatacak yeriniz yok. Rekabet gücü de azalıyormuş. Bu hkadar semirdiğinize bakılırsa o kadar zor olmasa gerek.
Bakan Işıkhan '40 saat vetosu’na ne dedi?
Ekonomi
23 Şubat 2024 Cuma 18:02

Bakan Işıkhan '40 saat vetosu’na ne dedi?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Işıkhan’ın katılımı ile İzmir Ticaret Odası, Ege Bölgesi Sanayi Odası ve İzmir Ticaret Borsası iş birliği doğrultusunda İzmir İş Dünyası toplantısı gerçekleştirildi. İş dünyasının haftalık 45 saat çalışmanın 40 saate indirilmesi yönündeki vetosuna karşı Bakan Işıkhan açıklamalarda bulundu. Bakan Işıkhan, “Doğrudan bizden bir açıklama gelmediği sürece dikkate almayın” dedi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Ozan EKİZ / EGEDESONSÖZ – İzmir Ticaret Odası (İZTO), Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) ve İzmir Ticaret Borsası (İTB) iş birliği ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Işıkhan’ın katılımıyla İzmir İş Dünyası Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya iş dünyası ve siyasi parti temsilcileri katıldı. İZTO Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda iş dünyasının talepleri Bakan Işıkhan’a iletildi.

Bakan Işıkhan’a iş dünyasından haftalık çalışma saatinin 45 saatten 40 saate indirilmesi konusundaki haberlere açıklama yapması beklendi.

ÇALIŞMA HAYATI 40 SAATE İNECEK Mİ?
Bu yönde çıkan haberlere değinen Bakan Işıkhan, “Çokça yorum ve haberler çıkıyor çalışma hayatı ile ilgili. Biz istişare kültürüne önem veriyoruz. İş kanununu yeniden ele alalım dedi Erdoğan. Bakanlıklarımız ile toplantılara başladık ve devam ediyor. Biz daima işçi ve işverenlerin kazanılmış haklarını korumayı önceliyoruz. Türkiye Yüzyılı’na yakışır bir iş kanunu yapacağız. Doğrudan bizden bir açıklama gelmediği sürece dikkate almayın. Tüm paydaşların ortak görüşü ile devam edeceğiz. Her zaman yanınızdayım. Hep birlikte el ele verip projelerimizi anlatacağız” yorumunda bulundu.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Alen doğu gencer
 23 Şubat 2024 Cuma 21:24
ahah ahhahaha adam rage e girmiş. bir doğrucu davutun bana yazdıklarını tercüme etsin hiç bir anlamadım .
 Doğrucu Davut.
 23 Şubat 2024 Cuma 19:56
Alen misin yalan mısın cahilsin bari belli etme. İstanbul Ankara gecekondudan geçilmez hastane ilaç kuyruklarında perişan millet . Yöbetenler bu günkü chp gibi Amerika nın emrini belerdi. Chp nin tipik etkisi propaganda ve sloganla insanalrı mankurtlaştırır. Önce bir yolda yürümesini öğren de sonra ahkam kes.
 Alen doğu gencer
 23 Şubat 2024 Cuma 18:21
AKP nin 22 senede bu millete yapacağı tek faydalı hareket olur. zaten ülkenin %60 ı asgari ücrete çalışıyor. asgari ücretli sayısı artar fakat istihdamda artar.
Bornova'da yas... Aydoğan'a son görev!
Güncel
23 Şubat 2024 Cuma 17:33

Bornova'da yas... Aydoğan'a son görev!

Geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden İzmir siyasetinin önemli isimleri arasında yer alan ve geçmişte Bornova Belediye Başkanlığı ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekilliği görevlerini yürütmüş olan Sırrı Aydoğan, bugün ikindi namazına müteakiben Bornova Hüseyin İsabey Camii'nde son yolculuğuna uğurlandı.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

EGEDESONSÖZ- Geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden Bornova Belediye Başkanlığı ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekilliği görevlerini yürütmüş olan Sırrı Aydoğan, son yolculuğuna uğurlandı.

Aydoğan'ın vefatı sonrası İzmir siyaseti yasa boğulurken, cenazesi töreni bugün ikindi namazına müteakiben Bornova Hüseyin İsabey Camii'nden kaldırıldı.

Cenaze törenine İzmir siyasetinin önemli isimleri katılırken İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in yanı sıra Cumhur İttifakı İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, Saadet Partisi İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Erduran da katıldı.

İZMİR SİYASETİ AKIN ETTİ
Yoğun katılım ile gerçekleştirilen cenaze töreninde ayrıca protokolden İzmir Büyükşehir Belediyesi geçmiş dönem Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu,  CHP İzmir Milletvekili Rıfat Nalbantoğlu, Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ, Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Murat Aydın, CHP Bornova Belediye Başkan Adayı Ömer Ekşi, CHP Balçova Belediye Başkan Adayı Onur Yiğit Konak Belediye Başkan Adayı Nilüfer Çınarlı Mutlu, CHP geçmiş dönem İzmir Milletvekilleri Atila Sertel ve Musa Çam, Balçova Belediyesi geçmiş dönem Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya'da yer alan isimler arasındaydı.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Hilmicem
 23 Şubat 2024 Cuma 21:08
Keşke Sayın Cemil Tugayda katılsaymış..
Cumhur İttifakı adayı Dağ'dan rakiplere: Kemeraltı'ndayım, neredeler?
Politika
23 Şubat 2024 Cuma 19:17

Cumhur İttifakı adayı Dağ'dan rakiplere: Kemeraltı'ndayım, neredeler?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Işıkhan ile Cumhur İttifakı İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hamza Dağ, Kemeraltı'nda vatandaşlarla buluştu. Ziyaret esnasında esnaflarla dikkat çeken diyaloglar yaşandı.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

EGEDESONSÖZ- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Işıkhan ile  Cumhur İttifakı İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hamza Dağ, Kemeraltı'nda vatandaşlarla buluştu.

Bir esnafla sohbet eden Dağ, daha önce yaptığı Kemeraltı ziyaretinden sonra başka bir adayın gelip gelmediği sordu.

"Hayır" cevabını alan Dağ, "neredeler? Adamlar çalışmadan kazanmaya çalışıyor" dedi.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 
 23 Şubat 2024 Cuma 23:16
Kemeraltı'nda 100 kişiyle gezince ne oluyor?
CHP’li Bakan’dan Jandarma Komutan Yardımcısı’na tepki: Laik hukuk devletinde suçtur!
Politika
23 Şubat 2024 Cuma 15:43

CHP’li Bakan’dan Jandarma Komutan Yardımcısı’na tepki: Laik hukuk devletinde suçtur!

İçişleri Bakanlığı’ndan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Murat Bakan, Jandarma Genel Komutan Yardımcısı Korgeneral Halis Zafer Koç’un Menzil Cemaati’nin bürokrasi sorumlusu olduğu iddia edilen Muhammed Raşid Seydaoğlu ile makamında görüşmesine ilişkin yazılı açıklama yaptı.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Bakan, “Komuta kademesindeki bir Türk askerinin, Jandarma Genel Komutanlığı makamında bir tarikatın devletteki kadrolaşmalardan sorumlu olduğu iddia edilen Menzil Şeyhinin yeğenini ‘ağırlamasının’ yorumu açıktır: Devletin her kademesinde yapılanmalarına imkan verip darbe girişiminde bulunabilecek kadar güçlendirdikleri FETÖ’den boşalan kadroları başka tarikat ve cemaatler arasında bölüştürüyorlar. Alenen de ilan ediyorlar. Bu fotoğraf bunun ikrarıdır” dedi.

CHP’li Murat Bakan’ın açıklaması şu şekilde:

“Menzil Cemaati’nin bürokrasi sorumlusu olduğu iddia edilen Muhammed Raşid Seydaoğlu’nun Jandarma Genel Komutan Yardımcısı Korgeneral Halis Zafer Koç ile makamında görüştüğü ortaya çıktı... Araştırdığımızda taa 2013 yılında, dönemin Başbakan Yardımcısı şimdiki TBMM Başkanvekili Bekir Bozdağ ve dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım gibi isimlerle çekilmiş fotoğraflarına rastladık. Anlaşılıyor ki kendisi ‘yeni bir isim’ değil... Geçmişten bugüne bazı yollar yürünmüş, gelinen noktada da ‘döneme uygun tarikat ve cemaatlere’ entegre edilmiş biri olduğunu anlıyoruz.

‘Holdingleşen bu marjinal tarikatlar hep birlikte çok güçlendiler’
Komuta kademesindeki bir Türk askerinin, Jandarma Genel Komutanlığı makamında bir tarikatın devletteki kadrolaşmalardan sorumlu olduğu iddia edilen Menzil Şeyhinin yeğenini ‘ağırlamasının’ yorumu açıktır: Devletin her kademesinde yapılanmalarına imkan verip darbe girişiminde bulunabilecek kadar güçlendirdikleri FETÖ’den boşalan kadroları başka tarikat ve cemaatler arasında bölüştürüyorlar. Alenen de ilan ediyorlar. Bu fotoğraf bunun ikrarıdır. Yıllardır TSK’daki, Jandarma’daki, Emniyet’teki tarikat-cemaat yapılanmalarıyla ilgili uyarıyorum. 15 Temmuz’dan sonra bu durum daha beter ve kontrol edilemez bir hal aldı. Kula kulluk eden, şeyhine şıhına bağlıların bu ülkeye yaptıkları ortadayken çeşit çeşit müritleri devlette her kademeye yerleştirdiler. Holdingleşen bu marjinal tarikatlar hep birlikte çok güçlendiler. Bu yaşananlar laik hukuk devletinde suçtur, normal ve olağan karşılanamaz! Devletin kula kulluk edenlere teslim edilmesine izin vermeyeceğiz.”

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Mükremin
 23 Şubat 2024 Cuma 17:15
2015 Haziran seçimlerinde fetöcü bağımsız adayın oyları kasım seçiminde nereye gitmiş olabilir?
 Recep Gokay
 23 Şubat 2024 Cuma 17:06
sahi sende bizim vekilimizsin demi, insan şaşırıyor vallahi
 lol
 23 Şubat 2024 Cuma 17:01
tamam
 baran
 23 Şubat 2024 Cuma 16:43
Meclis TBMM meclisidir burada lazca Kürtçe vs. dil konuşmaya kalkarak bölücülük yapmak Anayasaya aykırıdır. Anladın mı cebimin vekili?
 Menderesli
 23 Şubat 2024 Cuma 16:40
Sizden bir şey olmaz. kendinizi yormayın hiç.
 Taka
 23 Şubat 2024 Cuma 16:27
Sen de sabah akşam papazlar ile görüşüyorsun. Biz bir şey dedik mi?
 sonra?
 23 Şubat 2024 Cuma 16:20
Hukukçu bir milletvekili ve -sözde mi gölge mi her ne ise- İç İşleri Bakanı olarak açıklama yapmaktan başka bir girişimin ya da eylemliliğin olacak mı?
 ..
 23 Şubat 2024 Cuma 16:12
Yapılan iki yoruma bakın yaa. Olay tarikata cemaate bağlı belkide hizbullahçı çıkacak olan bu tiplere laf söylemiyorlarda Havaya konuşuyorlar (fasa fiso - senin mvekil olman suç). Yazık Çok sütübozuklar var ülkede çok
 hadi
 23 Şubat 2024 Cuma 15:55
hadi oradan fasa fiso
 bekir
 23 Şubat 2024 Cuma 15:54
senın mılletvekılı olman suc asıl
Yetişkin seçim ofisi açılışında konuştu: Türkiye İttifakı'nı kuracağız
Politika
23 Şubat 2024 Cuma 18:15

Yetişkin seçim ofisi açılışında konuştu: Türkiye İttifakı'nı kuracağız

Yaklaşan yerel seçimler öncesinde Cumhuriyet Halk Partisi Seferihisar Belediye Başkan Adayı İsmail Yetişkin, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cemil Tugay ile birlikte “Seferihisar Seçim Ofisini” açtı. Burada konuşan Yetişkin, “Halkın ittifakını kuracağız. Bu ittifak; işçiyle, köylüyle, kadınla, çocukla, öğrenci ile kurulacak. Türk ile Kürt ile Alevi ile Sünni ile Laz, Roman, Çerkes ile kurulacak. İşte bu ittifak, Türkiye İttifakı olacak. 2019’da yaptığımız gibi 1 Nisan sabahı tüm Türkiye’yi Cumhuriyet Halk Partili Belediyelerin ışığı ile aydınlatacağız" dedi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Cumhuriyet Halk Partisi Seferihisar’da seçim çalışmasına hızlı başladı. Seferihisar Belediye Başkan Adayı İsmail Yetişkin’in Seferihisar’daki ilk seçim ofisi açılışına CHP İzmir Milletvekili Ednan Arslan, CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cemil Tugay, CHP Seferihisar İlçe Başkanı Rahmi Tezel Çınar, Narlıdere Belediye Başkan Adayı Erman Uzun, Güzelbahçe Belediye Başkan Adayı Mustafa Günay, Urla Belediye Başkan Adayı Selçuk Balkan’ın yanı sıra, binlerce vatandaşın coşkulu katılımı damga vurdu. Meşalelerle karşılanan İsmail Yetişkin’e, ilçe halkı büyük destek verdi. Konuşmaların ardından sahnede kesilen kurdela ile birlikte ofisin açılışı yapıldı.

OMUZ OMUZA YOLDAŞLIK
İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cemil Tugay’ı selamlayarak konuşmasına başlayan Başkan Yetişkin, “5 yıl önceki coşkumuzla, 5 yıl önceki sevdamızla yine buradayız, yeniden burada olacağız. Cemil Başkanım ile aynı sahneyi paylaşmak benim için çok büyük bir mutluluk. Cemil Başkan her zaman ihtiyacım olduğunda yardımıma koşan bir abi oldu. 2019’dan beri süren yoldaşlığımız, bir 5 yıl daha yan yana, omuz omuza devam edecek” dedi.

Geride kalan 5 yılın kısa bir değerlendirmesini yapan Yetişkin, şöyle devam etti: “5 yılımız gerçekten çok zor geçti. Depremler, çevremizdeki savaşlar, Seferihisar özelinde tsunami, pandemi. Hepsi ile hep beraber mücadele ettik. Ama bitmeyen bir pandemi daha var. Ekonomik kriz pandemisi. Bu salgın Çin’den falan da gelmedi. Bu salgın 22 yıldır Türkiye’yi yönetenler tarafından icat edildi. Bu halk hayatında görmediği bir yoksulluğa, açlığa mahkum edildi. ‘Belediyecilik bilmez, hizmetten anlamaz’ dedikleri Cumhuriyet Halk Partili belediyeler, 5 yıldır açlığa, yoksulluğa mahkûm edilen halka, nasıl destek olurum diye çırpınıyor. Ocağında sıcak yemek pişmeyen işçi ile çocuğunu okula aç gönderen anne ile çay içecek para bulamayan emekli ile dayanışma içinde oluyor.”

“ALT YAPIYI YENİLEDİK”
5 yıl boyunca tüm Seferihisar’ın altyapısının yenilendiğini kaydeden Yetişkin, “Bize her gün yol şikayetleri geldi. Başkan, yapma bırak. Seçimden sonra yaparsın kalanını dediler. Bunu diyenlere 40 yıllık zehir saçan su borularını gösterdim. Ne olursa olsun bir kişinin bile bu borular yüzünden hastalanmasının vebalini alamam dedim. Bu süreçte tam 500 bin metrekare yol bitti. Çok az kaldı. Sona geldik. Seferihisar’ın altyapısını Tunç Başkanımızla yeniledik, üst yapısını da Cemil Başkanımla baştan yapacağız” diye konuştu.

“TÜRKİYE İTTİFAKINI KURACAĞIZ”
“5 yıl boyunca yine ‘İşimiz Gücümüz Seferihisar’ olacak” diyen Yetişkin, Türkiye ittifakı vurgusu yaptı:

“Halkın ittifakını kuracağız. Bu ittifak; işçiyle, köylüyle, kadınla, çocukla, öğrenci ile kurulacak. Türk ile Kürt ile Alevi ile Sünni ile Laz, Roman, Çerkes ile kurulacak. İşte bu ittifak, Türkiye İttifakı olacak. 2019’da yaptığımız gibi 1 Nisan sabahı tüm Türkiye’yi Cumhuriyet Halk Partili Belediyelerin ışığı ile aydınlatacağız. 5 yıl daha laik, demokratik, yan yana, omuz omuza Seferihisar için 31 Mart’a kadar kapı kapı dolaşacağız. Cumhuriyetin kenti Seferihisar’ı Cumhuriyet Halk Partisi’nin al bayrakları ile donatacağız. Sokakta olan tüm arkadaşlarımın emeğine yüreğine sağlık. Hepinize kolay gelsin. Önümüz aydınlık. Önümüz zafer.”

TUGAY: “İHTİYAÇ DUYULAN HER YERE KOŞTUM”
İsmail Yetişkin’in seçim ofisini tebrik eden ve başarılar dileyen CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cemil Tugay da, “Ben kendisini şehrine ve insanlarına adayan, ihtiyacı olduğunu düşündüğü zaman partiye koşmuş, sahada görev almış bir kardeşinizim. Ben Seferihisar’ın da evladıyım. Bugüne kadar hem yurt içinde hem yurt dışında, sahip olduğum tarihsel kültür ve eğitimimle gerek doktor, gerek siyasetçi, gerek belediye başkanı olarak, ülkeme ve halkıma hizmet etmek için çalıştım. Liyakatlı kadrolarla bu güzel İzmir’i daha ileriye taşıyacağız” dedi.

 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Selvi Karabulut
 23 Şubat 2024 Cuma 19:42
İsmail Yetişkin bey; bugüne kadar hoyratça kullandığınız Atatürk''ün Partisinde Türkiye ittifakından bahsettiğinize göre durum kritik. Atatürk''ün kurduğu partide Atatürk ilke ve inkilapları uygulanır.
Aday gösterilmemişti... Soyer, siyasete devam edecek mi?
Yerel Yönetimler
23 Şubat 2024 Cuma 14:18

Aday gösterilmemişti... Soyer, siyasete devam edecek mi?

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, veda buluşmaları kapsamında kentteki muhtarlarla bir araya geldi. Siyaseti bırakmayacağını söyleyen Başkan Soyer, “Benim hayatımı anlamlı kılan, peşinden koştuğum şey memleket sevdası. Memleketinizi seviyorsanız makama ihtiyacınız yok” dedi. Muhtarlar da “Bilin ki İzmir’de bin 293 kardeşiniz var” diyerek Başkan Tunç Soyer’e teşekkür etti.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, veda buluşmaları kapsamında Alsancak Tarihi Havagazı Fabrikası Gençlik Yerleşkesi’nde kentteki muhtarlarla bir araya geldi.  Başkan Soyer’i “İzmir Seninle Gurur Duyuyor” sloganı ile uzun süre ayakta alkışlayan muhtarlar, 5 yıllık süreçte kendilerine destek veren Başkan Soyer’e teşekkür etti. İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Barış Karcı, Genel Sekreter Yardımcısı Şükran Nurlu, Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanı Ali Kılıç ve kentin dört bir yanından gelen muhtarların katıldığı programda konuşan Başkan Soyer, “Beni çok gururlandırdınız. Her birinize ayrı ayrı çok teşekkür ediyorum” dedi.

“Siyasi görüşünüzü bilmedim, merak da etmedim”
Konuşmasında muhtarların demokrasinin temel taşı olduğunu söyleyen Başkan Tunç Soyer, “Ben birçoğunuzun siyasi görüşünü bilmiyorum. Merak da etmedim hiç. Çünkü Türk Hukuk mevzuatında birçok eksiklik var fakat nasıl olduysa muhtarlık kurumuyla ilgili düzenleme müthiş bir özerklik veriyor muhtara. Siz mahallenizin, köyünüzün temsilcisi olarak kiminle ne yapma ihtiyacı duyarsanız onu yaparsınız. Bu belki de Türkiye Cumhuriyeti demokrasisinin sigortasıdır. Muhtarlık kurumu olmasaydı Türkiye demokrasisi nasıl bir noktada olurdu? Emin olun ki çok kötü bir noktada olurdu. Eğer bugün Türkiye’de bir nebze demokrasiden bahsediyorsak, iktidarın mutlak gücünün sınırlanmasına hizmet eden mekanizmalardan bahsediyorsak bunun önemli bir bölümü sizlersiniz. Yaptığınız iş son derece kıymetli” diye konuştu.

“Asla bırakmayacağım”
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kurumsal gücüyle muhtarlık müessesini buluşturmanın önemine değinen Başkan Soyer, “Göreve başladığımda bunu tespit ettikten sonra içim çok rahatlamıştı ve bu doğrultuda çalışmaya başladım. Şimdi bir yol ayrımına geldik. ‘Siyaset uzun soluklu bir iştir’ denir ya ben asla bırakmayacağım, onu söyleyeyim. Hepimizin hayatını anlamlı kılan, peşinden koştuğumuz bir şeyler vardır. Benimki çok net; memleket sevdası. Ben 10 yılı Seferihisar, 5 yılı Büyükşehir olmak üzere son 15 yıl yaptığım göreve kendimi vakfettim. Arkadaşlarım, hobilerimi, her şeyi bir kenara bırakıp bu ülkeye daha fazla nasıl faydalı olabilirim diye kafa yordum. Memleket sevdası denilen şey makam, mevki, koltukla alakalı bir şey değil ki. Siz bu memleketi seviyorsanız bunun için makama ihtiyacınız yok. Bunun için koltuğun büyüklüğü önemli değil. Eğer siz seviyorsanız memleketinizi nerede olursanız olun o memlekete o sevginizi gösterecek bir çare buluyorsunuz zaten. Benim de sonsuz çarem var” ifadelerini kullandı.

“Siz bana gönüllerinizde bir makam açtınız”
Toplantıya katılan ve kendisine her zaman destek olan muhtarlara teşekkür eden Başkan Soyer, “Hepiniz sabahın erken saatlerinde kalkıp buraya geldiniz. Gösterdiğiniz hassasiyet bana verdiğiniz en büyük ödüldür. Bu görevleri tamamlayıp giderken böyle uğurlanmak da, ‘oh çok şükür, gitti kurtulduk’ demek de var. Sizler bana bunu öyle büyük bir ödül olarak verdiniz ki… Büyükşehir Belediye Başkanlığı makamı, tamam bir şey ama bir de gönül makamı var. Siz bana gönüllerinizde bir makam açtınız. Bunun değeri her şeyden büyük. Sizin gönüllerinizde açtığınız o makama layık olmak için hayatımın sonuna kadar elimden ne geliyorsa yapacağım” dedi.

“Birileri muhtarların ne kadar güçlü olduğunu görmedi ama görecekler”
Buca Atatürk Mahallesi Muhtarı Sedat Erşahin, Başkan Soyer’in beş yıllık görev süresinde kendilerine bir ağabey, baba gibi sahip çıktığını belirterek, “Bize o kadar şefkat gösterdi ki… Ben iki dönemdir muhtarım. Bu dönem gördüğüm ilgi, alakayı hiçbir zaman görmemiştim. Biz Tunç Başkan ile yola devam etmeyi çok isterdik. Çok mücadele verdik. Muhtarların taleplerini yerine getirmelerini çok isterdik. Muhtarların ne kadar güçlü olduğunu bilmelerini isterdik. Ama maalesef birileri muhtarların ne kadar güçlü olduğunu görmedi ama görecekler. Bizler demokrasinin temel taşlarıyız. Hiçbir parti ayrımı olmadan bugün bin 293 muhtar Tunç Başkan’ın arkasında dik durduysa demek ki Tunç Başkan hiç ayrım yapmadan bizlere ilgi ve alaka göstermiştir. Tunç Başkan’ım o kadar güzel bir iz bıraktınız ki muhtarlar her zaman yanınızda olacak. Bilin ki İzmir’de bin 293 kardeşiniz var” diye konuştu.

“Biz sizi kaybetmek istemiyoruz”
Konak Mecidiye Mahallesi Muhtarı Yelda Atilla ise Başkan Soyer’in her daim telefonun ucunda, muhtarların kalplerini fetheden bir başkan olduğunu belirtti. Muhtar Atilla, “Siz başkasınız. Biz sizi kaybetmek istemiyoruz. Kalbimize taht kurdunuz, başımızın tacısınız. Her daim sizinle birlikte olmak istiyoruz. Biz daha yeni başladık. İyi ki varsınız. Sizi gerçekten çok seviyoruz” dedi.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Hayri Kocaoğlu
 23 Şubat 2024 Cuma 18:18
Siyaset uzun soluklu,siyasetçiler topluma mal olmuş kişilerdir Bende ilçe başkanlığı yaptım 2 nci turdan sonra bir kıvılcım ateşlemek koltukların geçici olduğunu hizmet için var olduğunu değişim olması gerektiğini söyleyerek Türkiye''deilk istifa eden kişiyim Sayın Tunç Soyer de tabiki siyasetçi siyasetin içinden aday gösterilmeyince siyaseti bırakamaz ama birilerinin söylemleriyle kendinden öncekiler nasıl bıraktıysa oda öyle siyasetinenyarı küskün yarı kırgın devam edip partisine hizmet edecektir bunu kaşımak bence partisine zarar verir hiç kimse örgütünü es geçerek iktidar olamaz İzmir tarihinde vardır başkanımızda kendisine yakışanı yapıp partisinin kazanması için var gücüyle çalışacaktır diye düşünüyorum
 
 23 Şubat 2024 Cuma 17:02
lgbt'lere niye veda etmiyor,çok kankaydılar
 Menderesli
 23 Şubat 2024 Cuma 16:23
Böyle dürüst böyle naif böyle vizyonu olan başkan bir daha gelmez izmire. Allah yolunuzu yolumuzu açık etsin. kalbimiz her an sizinledir sayın başkanım. ne zaman ve nerede olursa olsun hep yanındayız başkanım. sizi çok seviyoruz.
 serpil
 23 Şubat 2024 Cuma 15:42
Bizi bir yapan bu memleket sevdamız Başkanım, yolumuz açık olsun. Bu sevda bitmez.AŞK'LA İZMİR...
 izmirli
 23 Şubat 2024 Cuma 14:56
SOYER İN HAKKI YENDİ, ŞİMDİKİ ADAY NE ANKETTEN ÇIKAR NE YAPAY ZEKADAN. HANGİ ANKET BU BİZE SÖYLESELER DE GÖRSEK. CHP ARTIK HADDİNİ AŞTI, İZMİRİN SAHİBİ GİBİ DAVRANIYOR, CHP Yİ ARTIK İZMİRDEN GÖNDERME ZAMANI GELDİ. CEKETE OY YOK.
TIR ölüm saçtı... 3 kişi hayatını kaybetti!
Ege
23 Şubat 2024 Cuma 13:14

TIR ölüm saçtı... 3 kişi hayatını kaybetti!

Manisa'nın Akhisar ilçesinde TIR ile otomobilin çarpışması sonucu 3 kişi hayatını kaybetti, 3 kişi yaralandı.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Cengiz Akalın idaresindeki 45 AEN 680 plakalı otomobil, Akhisar-Gölmarmara kara yolu Beyoba Kavşağı'nda, M.R.C'nin (26) kullandığı 63 ACH 244 plakalı TIR ile çarpıştı.

İhbar üzerine bölgeye sağlık ve polis ekibi sevk edildi.

Otomobildeki Hafize Akalın (56), Fatma D. (45) ve Ayşe Dedeoğlu (53), kaza yerinde yaşamını yitirdi.

Yaralanan sürücüler ve otomobildeki Halil İbrahim D. ambulansla Akhisar'daki hastanelere kaldırıldı.

Kaza nedeniyle trafik Gölmarmara istikametine bir süre tek şeritten sağlandı.

Cenazeler, otopsi için Akhisar Devlet Hastanesi morguna gönderildi.

Kazaya karışan otomobildekilerin tarım işçisi olduğu öğrenildi. (AA)

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Altay kritik maçta galip!
Spor
23 Şubat 2024 Cuma 22:19

Altay kritik maçta galip!

1'inci Lig'de oğul 2. sırada alan iki takımıyla karşı karşıya geldi ve 24'üncü haftanın açılış maçında Altay evinde Giresunspor'u 1-0 mağlup etti. Ev sahibi takımının golünü 24'üncü dakikada 42 yaşındaki Murat Uluç attı. Bu sonuçla Altay 15 puana ulaşırken, Giresunspor ise 7 puanda kaldı.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

7'nci dakikada ev sahibi takımın saldırısında Eren'in ceza alanı dışından sert şutunda köşeye giden topu kaleci Erkan kornere çeldi.

24'üncü dakikada Altay öne geçti. Soldan Özgür'ün kullanımı kornerde savunmanın uzaklaştırmak istediği topu Salih kafayla ceza sahasına doldurdu, esnek pozisyonlardaki Murat Uluç'un kafa vuruşunda meşin yuvarlak kalecinin üzerideki ağlarla buluştu: 1-0.

İlk yarı Altay'ın 1-0 üstünlüğüyle sona erdi.

51'inci dakikada Giresunspor'un sağ çaprazdan serbest vuruşta Faruk direkt kaleyi düşündü. Top az farkla üstten auta çıktı.

81'inci dakikada Altay ceza sahasında bomboş uzanan topla buluşan Mehmet, meşin yuvarlanması üstten dışarıya doğru yol aldı.

85'inci dakikada Ceyhun'un uzun pasında soldan ceza sahasına giren Eren gelişine şut attı, kaleci Erkan ayağıyla gollü önledi.

Altay karşılaşmasını 1-0 kazandı.

İSTAT: Alsancak Mustafa Denizli

HAKEMLER: Mehmet Ali Özer, Oğuz Terzi, Selim Şenöz

ALTAY: Ozan - Salih, Kuban, Sefa, Özgür, Ceyhun, Murat Berkan Demir (Dk. 80 Arda), Onur Efe (Dk. 46 Enes Öğrüce), Mehmet (Dk. 80 Ali), Eren (Dk. 90+2 Tugay) ), Murat Uluç (Dk. 69 Nurettin)

GİRESUNSPOR: Erkan - Ertuğrul, Mehmet, Kadir, Fatih (Dk. 87 Şenel Hami), Faruk Can, Furkan, Alperen Köşker (Dk. 46 Enishan), Talha (Dk. 80 Ali Emirhan), Şahin, Mert Han (Dk. 80) Muhammet)

GOL: Dk. 24Murat Uluç (Altay)

SARI KARTLAR: Ceyhun, Özgür, Salih (Altay), Mehmet, Fatih (Giresunspor) (DHA)

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

'Ak saçlılar' sahada!
Politika
23 Şubat 2024 Cuma 13:27

'Ak saçlılar' sahada!

Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Başkanlığının, yerel seçim hazırlıklarında tüm örgütün gücünden faydalanmak amacıyla yürüttüğü çalışmalara bir yenisi daha eklendi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

İl başkanlığı bünyesinde kurulan ve CHP’de genel başkan yardımcılığı, genel sekreterlik, milletvekilliği, parti meclisi ve YDK üyeliği, il başkanlığı ve belediye başkanlığı yapmış tecrübeli isimlerden oluşan Danışma Kurulu çalışmalarına başladı.

Başkanlığını, partide il ve ilçe başkanlığının yanı sıra milletvekilliği de yapmış olan Bülent Baratalı’nın yürüttüğü danışma kurulu üyeleri il başkanı Şenol Aslanoğlu ile yapılan iki hazırlık ve koordinasyon toplantısının ardından sahaya çıktı. İlk olarak CHP’li belediye başkanlarını ziyaret eden danışma kurulu, sırasıyla Konak belediye başkanı Abdül Batur, Bayraklı belediye başkanı Serdar Sandal, Buca belediye başkanı Erhan Kılıç ve Karabağlar belediye başkanı Muhittin Selvitopu’nu ziyaret etti.

Kurulun oluşumu ve çalışmalarına ilişkin konuşan danışma kurulu başkanı Bülent Baratalı, Gece gündüz demeden, İl Başkanlığının önderliğinde ve tüm örgütün katılımı ile birlikte kurul üyeleri olarak CHP’nin başarısı için çalışacaklarını belirterek,” şunları ifade etti:

BARATALI: CHP’Lİ HER BİR ÜYEYİ SAHAYA ÇALIŞMAYA BEKLİYORUZ
Bizler Cumhuriyet Halk Partisine yıllarını vermiş gerek partimiz gerekse ülkemiz için çeşitli kademelerde görev almış arkadaşlar olarak, Atatürk ilkelerinden taviz vermeden, cumhuriyetimizin temel değerlerinden hızla uzaklaşıldığı, adaletin, demokrasinin laikliğin tehlikeye girdiği, hızla anayasal demokratik sistemden uzaklaşıldığı bu sürece karşı bir aradayız. Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Başkanlığımızın çağrısı ile bir araya gelen bizler, Yerel Yönetimleri, demokrasinin temeli olarak görüyor ve bu süreçte yaşamsal önemde olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle şartlar ve koşullar ne kadar zor olursa olsun, partimizin İzmir’de göstermiş olduğu adaylarımızın yanında olduğumuzu bildiriyor, 31 Mart yerel seçimlerinde İzmir’de yeniden Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere tüm ilçe belediyelerini kazanacağımıza inanıyoruz. Bugün görevdeki belediye başkanlarımızdan bazılarını ziyaret ettik ve tamamı partimizin başarısı için var gücüyle çalışmaya hazırlar. Bu ziyaretlerimiz 30 ilçeyi de kapsayacak. Gece gündüzdemeden, il başkanlığımızın önderliğinde ve tüm örgütümüz ile birlikte,partimizin başarısı içinçalışacağız.Geçmişte aldığımız tüm görevlere ve bugün bulunulan makamlara partimizin aday göstermesiyle sahip olduğumuzu asla unutmamalıyız. Bu bağlamda, Cumhuriyet Halk Partili her bir üyeyi sahaya çalışmayı bekliyoruz. Partimizde ayrışma, tartışma çıksın diye ellerini ovuşturanlara, İzmir’i kendilerine yeni rant kapısı yapmak için uğraşanlara hiçbir CHP’li fırsat vermeyecektir. Birlik içinde, önce İzmir, sonra partimizin başarısı için omuz omuza çalışacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.

DANIŞMA KURULU’NDA KİMLER GÖREV ALIYOR?
Bülent Baratalı’nın başkanlığını üstlendiği Danışma Kurulu’nda Hüseyin Saygılı Kurul Koordinatörü olarak yer aldı. Kurulda ayrıca Kamil Okyay Sındır, Zeynep Altıok, Devrim Barış Çelik, Gülseren Alçı, Kani Beko, Türkan Miçooğulları, Ülkü Caner, Semra Aksakal, Özkan Yıldız,Ebru Okay, Atilla Sertel, Mehmet Ali Susam, Hatice Tatlı, Sedat Uzunbay, Nazik Işık, Mustafa Moroğlu, Musa Çam, Tacettin Bayır, Erdal Karademir ve Mehmet Süne görev yapacak.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Izmirli
 23 Şubat 2024 Cuma 20:23
Yüksel TAŞKIN ve Gökçe Gökçen izmir milletvekilleri onlarda gelsin seçmen çil yavrusu gibi dağılsın,bir de misafir siyasetçi Hacer Foggs 'da katılsın da görün bakalım ne olacak göreceğiz,bu dönem dayatma belediye başkanlarına oy vermek olmayacak artık sonuç ne olursa olsun...
 Doğrular
 23 Şubat 2024 Cuma 18:37
Şunlara bak! Bırak oy vermeyi chp'ye Arabamı park etmeleri için bunlara vermem!
 Kenan
 23 Şubat 2024 Cuma 17:52
Partiyi toparlamak, başkanları yeniden aday yapılmadıkları için aleyhte çalışmaktan alıkoyacak ya da desteklerini isteyecek bir heyetse tamam. Ancak, o zaman bülten vermeye ve haber yapmaya gerek yok. Yok değil de seçime katkı olsun gibi bir mesai ise bu, 1 oy faydası bile olmaz bunun. Propaganda taraftara değil, rakip seçmenine yapılır. Bu insanların rakip seçmeniyle ne bir ilgisi var ne de zaman geçirmişliği.
 YORGUN DEMOKRAT
 23 Şubat 2024 Cuma 17:29
her zaman bır anlam yaratıp ortaya çıkma çabasındalar. Tam bir komedi
 KafSinKaf
 23 Şubat 2024 Cuma 17:26
Bence seçim sonuna kadar sokağa çıkmayın evde torun sevin derim.
 Siyah saçlılar
 23 Şubat 2024 Cuma 17:13
Bazılarının saçlar siyah
 Mustafa
 23 Şubat 2024 Cuma 16:49
Ne o kollar kadınların üzerinde, bu ne laubalilik öyle, siz ki milletvekilliği yapmışsınız. Yazık !
 
 23 Şubat 2024 Cuma 16:13
Bunları teneşir paklar
 VATANDAŞ
 23 Şubat 2024 Cuma 15:43
Aç gözlülük yıllardan beri siyaset içersindeler İzmir değilde kendileri ve çevresindekiler için yatırım yapmaya devem diyorlar bırakın bu siyaseti artık yaşanmışlıklarınızla anılırsanız anılın bu şekilde gezerek kötü anılmayın bundan sonraki siyasetçiler izmir için çalışacak ise meydanlara çıksınlar. Sayın bayır tabii oğlu için yatırım turlarında en azından ben millet vekilliğini tattım birde oğlum tatsın çabalarına benziyor bu hareketler.
 serpil
 23 Şubat 2024 Cuma 15:31
Kolay seçimi yanlış adaylarınızla zora soktunuz, şimdi debelenip durun. Kimlerden medet umuyorsunuz şimdi. Sadece mevcut adaylardan bir kaç tanesini değiştirmek yeterliydi oysa. Kumar oynadınız..
İzmir'de sokak ortasında cinayet!
Güncel
23 Şubat 2024 Cuma 13:13

İzmir'de sokak ortasında cinayet!

İzmir'in Karabağlar ilçesinde tartıştığı kişi tarafından sokakta tabancayla yaralanan kişi, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Yaşar Kemal Mahallesi 6004 Sokak'ta Fırat Yurteri (32), tartıştığı kişi tarafından sırtından tabancayla vuruldu.

İhbar üzerine olay yerine sağlık ve polis ekipleri sevk edildi.

Sağlık ekiplerince olay yerinde ilk müdahalesi yapılan Yurteri, kaldırıldığı Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesinde hayatını kaybetti.

Polis ekipleri, olay yerinden otomobille kaçtığı belirlenen şüpheli F.M'nin yakalanması için çalışma başlattı. (AA)

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Kuzenini yaralayıp amcasını öldürmüştü... Katil bazadan çıktı!
Güncel
23 Şubat 2024 Cuma 16:34

Kuzenini yaralayıp amcasını öldürmüştü... Katil bazadan çıktı!

İzmir'in Karabağlar ilçesinde amcasını öldürdüğü, kuzenini de tabancayla yaraladığı suçlamasıyla aranan ve kırsal mahalledeki bir evde bazanın içinde saklanırken yakalanan şüpheli, cezaevine gönderildi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

İzmir'in Karabağlar ilçesinde amcasını öldürdüğü, kuzenini de tabancayla yaraladığı suçlamasıyla aranan ve kırsal mahalledeki bir evde bazanın içinde saklanırken yakalanan şüpheli, cezaevine gönderildi.

Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği ekipleri, 16 Şubat'ta yaşanan olayın şüphelisi olan M.Ş'nin (24) yakalanması için geniş çaplı soruşturma yürüttü.

Yaklaşık 500 saatlik kamera kaydının incelenmesi sonucu şüphelinin Torbalı ilçesine bağlı kırsal Demirci Mahallesi'nde saklandığı tespit edildi.

Eve düzenlenen operasyonda saklandığı bazanın içinde yakalanan ve gözaltına alınan M.Ş, sevk edildiği hakimlikçe tutuklandı.

Olay
Karabağlar ilçesinde pazarda balık satan M.Ş. ile amcası Sertif Ş. (64) arasında tartışma çıkmış, M.Ş, kardeşi D.Ş ile birlikte evine gittiği Sertif Ş. ile oğlu Erkan Ş'ye tabancayla ateş etmişti.

Sertif Ş'nin hastanede öldüğü, hafif yaralanan oğlunun ise taburcu edildiği olayla ilgili gözaltına alınan D.Ş, serbest bırakılmıştı.(AA)
 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Babasını 28 yerinden bıçaklayarak öldüren cani evlattan savunma: Hayatımı kararttı!
Güncel
23 Şubat 2024 Cuma 16:26

Babasını 28 yerinden bıçaklayarak öldüren cani evlattan savunma: Hayatımı kararttı!

İzmir'de tartıştığı babasını 28 yerinden bıçaklayarak öldürdüğü suçlamasıyla hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle dava açılan sanığın yargılanmasına devam edildi. Savunma yapan sanık, "Eziyet etti, hayatımı kararttı" dedi. 
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

İzmir 19. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, tutuklu sanık Devrim Gürkan (31), müştekiler ve taraf avukatları hazır bulundu.

Duruşmada söz verilen sanık Devrim Gürkan, maktul babası Haşmet Gürkan'ın kendisine kötü davrandığını öne sürdü.

Sanık Gürkan, "Eziyet etti, hayatımı kararttı. Aleyhime ifade verenler, yalan söylüyor." dedi.

Avukatların savunmalarının ardından mahkeme heyeti, sanığın akıl sağlığı durumuna ilişkin raporun beklenmesine ve tutukluluğunun devamına karar verip duruşmayı erteledi.

OIay
Güzelbahçe ilçesinde 15 Nisan 2022'de Devrim Gürkan, tartıştığı babası Haşmet Gürkan'ı 28 yerinden bıçaklayarak öldürmüş, daha sonra polis merkezine giderek teslim olmuştu.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca sanık hakkında hazırlanan iddianamede, "üst soydan akrabayı tasarlayarak kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenmişti.(AA)

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Efes'te grev kapıda!
İş Dünyası
23 Şubat 2024 Cuma 11:24

Efes'te grev kapıda!

Devam eden TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine Anadolu Efes bünyesindeki Efes Pilsen’in İzmir’deki fabrikasında da pazartesi greve çıkılacak.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Metehan UD / EGEDESONSÖZ – Tek Gıda İş Sendikası ile Anadolu Efes Biracılık Ve Malt San. A.Ş. arasında Ekim ayı başından itibaren yürütülen 26. Dönem Toplu İş Sözleşmesi müzakerelerinin anlaşmazlıkla sonuçlanması üzerine grev kararı alındı.

Tek Gıda İş Sendikası bu çerçevede, Anadolu Efes’in İzmir, Ankara, Adana, Konya, Afyonkarahisar ve Bilecik’te faaliyet gösteren işyerlerinde grev kararı aldığını duyurarak kararı tüm işyerlerine astı.

Alınan grev kararı 26 Şubat Pazartesi hayata geçirilecek. Grev pankartı, şirketin Bornova’daki fabrika binasına asılacak. Şirketin İzmir'deki fabrikasında ise 195 işçinin çalıştığı öğrenildi.

EFES’TEN LOKAVT KARARI
Öte yandan Anadolu Efes ise lokavt kararı aldı. Şirket tarafından yapılan açıklamada, "Lokavt'ın uygulama tarihi 2822. No'lu Toplu İş sözleşmesi, Grev ve Lokavt kanunu uyarınca ayrıca bildirilecektir. Tek-Gıda İş Sendikası ile toplu iş sözleşmesi imzalanması amacıyla görüşmeler halen devam etmekte olup, sürece ilişkin gelişmeler ilgili düzenlemeler çerçevesinde kamuya açıklanacaktır" ifadeleri kullanıldı.

Anadolu Efes’in yüzde 43’ü Anadolu Grubu’na ait iken yüzde 24’ü ise AB Inbev Harmony Şirketi’ne ait. Geri kalanı ise halka arz edilmiş durumda.
 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Tubrg
 23 Şubat 2024 Cuma 22:05
50 bin lira maaş alan heriler grev kararı alırsa özilhan kapı dışarı etsin. Yeni eleman bulmak kolay
 Lombak
 23 Şubat 2024 Cuma 18:50
En ezilen Konya Fabrikası işçileri. Destekliyorum.
 Bulut
 23 Şubat 2024 Cuma 12:23
Grev yapmayın çok ayıp hükümetimiz en çok vergiyi alkolden alıyor
 Vatandaş
 23 Şubat 2024 Cuma 12:04
Zaten birası kötüydü, çok önemli değil. Yıllarca şekerli biraları içirdiler ta ki rakibi %100 malt vurgusunu yaygınlaştırana dek sağlığımızla oynadılar.
Sendika'dan Şehir Hastanesi raporu.. Ameliyatlarda aksama vurgusu!
Sağlık
23 Şubat 2024 Cuma 13:38

Sendika'dan Şehir Hastanesi raporu.. Ameliyatlarda aksama vurgusu!

İzmir Şehir Hastanesi’nde personel eksikliği olduğunu ifade eden Birlik Sağlık Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol hizmet aksamalarının olduğunu ifade etti. Doğruyol “Sterilizasyon hizmetlerini de veren yüklenici firma, yeterli sayıda tıbbi malzemenin olmamasından ve sterilizasyona gönderilen malzemenin 12 saat gibi uzun sürede steril edilmesi ameliyatların aksamasına ve hastaların mağdur olmasına sebep olmaktadır.” dedi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

EGEDESONSÖZ - Birlik Sağlık Sendikası Genel Merkezi, İzmir’de tartışmalarla birlikte açılan İzmir Şehir Hastanesi ile ilgili basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında şehir hastanesinin en büyük sorununun personel eksikliği olduğu ifade edilirken yüklenici firmanın güvenlik,  temizlik, taşıma, yemek, sterilizasyon gibi birimlerde yeterli personel çalıştırmadığı için hizmette aksamalarına sebep olduğu dile getirildi. Açıklamada personel eksikliğinden kaynaklı hastaların mağdur olduğu da ifade edildi.

Sendika Genel Başkanı Ahmet Doğruyol tarafından okunan basın metni şu şekilde:

İzmir Bayraklıda açılan şehir hastanesinin en büyük sorunu personel eksikliği olmasına rağmen, Yap-Kirala-İşlet-devret sistemiyle yani Kamu- Özel İşbirliği (KÖİ) modeli ile yapılan şehir hastanesinin yüklenici firması Güvenlik,  Temizlik, Taşıma, Yemek, Sterilizasyon vb. pek çok hizmetin sunucusu olup, yeterli personel çalıştırılmadığı için hizmet aksamalarına sebep olmaktadır

Önümüzdeki günlerde Sağlık Bakanlığı tarafından İzmir Şehir Hastanesine atanması beklenen 1040 civarında hemşire ve 80 civarında atanacak ebeyle birlikte 1500 sayısına ulaşılmaya çalışılan İzmir Bayraklı Şehir hastanesinde, Hastanenin özellikle acil bölümünde yeterli güvenlik görevlisinin olmaması, güvenlik konusunda büyük zafiyetler getirmektedir. Önümüzdeki süreçte hepimizi üzecek sağlıkta şiddet olaylarının olması olasılığı öncelikle hastanede görev yapan sağlık çalışanlarımızı ve bizleri endişelendirmektedir.

Yeterli sayıda yemekhanenin ve yeterli sayıda yemekhane personelinin olmaması da, yemek hizmetleri konusunda da pek çok sıkıntıyı beraberinde getirmektedir. Personelin yemek sırasında uzun süre beklemesi zaman kaybına sebep olmakta, bazen de görevine dönmek zorunda kalan personelin yemek yemeden görev yerine dönmesiyle aç kalmasını da beraberinde getirmektedir.

Sterilizasyon hizmetlerini de veren yüklenici firma, yeterli sayıda tıbbi malzemenin olmamasından ve sterilizasyona gönderilen malzemenin 12 saat gibi uzun sürede steril edilmesi ameliyatların aksamasına ve hastaların mağdur olmasına sebep olmaktadır.

Hasta taşıma personellerinin eksik olmasıyla da, hastaların 3-4 saat gibi sürelerde taşıma personeli beklemesi ne insani, nede vicdanidir. Yüklenici firmanın sorumluluklarını yerine getirmemesinin faturasını Doktorundan hemşiresine, teknisyeninden memuruna tüm çalışanlarımız ödemektedir.

Hemşire hasta taşıyor, teknisyen malzeme taşıyor, doktor ameliyathane temizliği yapıyor. Personel eksikliğinde yaşanan sıkıntının temelinde de maalesef sözleşme gereği hastanenin açılışından itibaren 6 aylık sürede ilgili şirketin bir sorumluluğunun olmamasından kaynaklanmaktadır. İlk 6 ayda yeteri kadar personel bulundurması yönünde ki sözleşme, il sağlık müdürlüğü yetkililerimizin de elini kolunu bağlamaktadır. Bu demektir ki 17 ekim 2023 - 17 nisan 2024 arası ilgili şirkete bu konularda hesap soramayacağız.

İlgili firma bir an önce sorumluluklarını yerine getirmeli. Çalışanlarımızın da, vatandaşlarımızın da mağduriyetlerinin önüne geçilmelidir.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Soyer'den davet... İzmir'de tarihi güne geri sayım!
Yerel Yönetimler
23 Şubat 2024 Cuma 10:47

Soyer'den davet... İzmir'de tarihi güne geri sayım!

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, göreve başladığında yüzde 12 seviyesinde olan, 287 milyon euroluk yatırımla tamamlanan Narlıdere Metrosu’nda yarın yapılacak açılış öncesi son hazırlıkları inceledi. Çok heyecanlı olduklarını ifade eden Başkan Tunç Soyer, “İzmir’in her yerinde çiçekler açacak. En çok da Narlıdere Metrosu nedeniyle çiçekler açacak. Bütün İzmir’i açılış törenimize bekliyorum, davet ediyorum” diye konuştu.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in kenti demir ağlarla örme hedefi doğrultusunda raylı sistem yatırımlarına son 5 yılda büyük bir hız kazandıran Büyükşehir Belediyesi, 287 milyon euro yatırımla tamamladığı Fahrettin Altay-Narlıdere Metrosu’nu 24 Şubat Cumartesi günü açıyor. Saat 16.30’da başlayacak açılış töreni için Balçova İstasyonu üzerinde DJ Ersin Şov ve Haluk Levent konseri için sahne kuruldu. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer açılış hazırlıklarını yerinde inceledi ve İzmirlilere çağrıda bulundu.

Soyer: “Selam olsun İzmir”
İzmir’in tarihine not düşülecek büyük açılış günü için heyecanlı olduklarını belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Müthiş heyecanlıyız. Sonuna geldik. Çok hummalı çalışma var. Yüzlerce arkadaşım son rötuşları yapıyor. Şansımıza hava da şahane olacak. Bahar gibi bir hava, İzmir’in her yerinde çiçekler açacak. En çok da Narlıdere Metrosu nedeniyle çiçekler açacak. Bütün İzmir’i bekliyorum, davet ediyorum. Haluk Levent muhteşem bir konser verecek. Benim de söyleyeceklerim var, bunun için herkesi bekliyorum. Bu tarihi güne hep beraber şahitlik edelim istiyorum. Selam olsun İzmir” dedi.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Osman
 23 Şubat 2024 Cuma 20:25
Tabikide metroya ihtiyaç var çok boş konuşuyorsunuz bence işinize bakın
 Osman
 23 Şubat 2024 Cuma 20:23
Fazla traş yapmayın cildi bozar
 İZMİR DEĞİŞECEK
 23 Şubat 2024 Cuma 18:40
Yirmi beş yıldır bişey yapmadınız,bu metroyada gerek varmıydı!? NİSAN BİİRRRRRR
 Murat
 23 Şubat 2024 Cuma 18:11
Şu İzmir de neler yapılır neler. Ama önce niyet sonra gayret lazım. 8 km topu topu koca şehir de davul zurna ile ilan etmek çok abartılı. Gereğinden çok uzun sürmüş zaten. Ayrıca neden İstihkama ve daha ileri gitmiyor.
 ağzı olan konuşuyor
 23 Şubat 2024 Cuma 17:16
Yani, metro yapılmasın mı? Köy mü kardeşim burası?
 Recep Gokay
 23 Şubat 2024 Cuma 17:05
iyi anılacaksın başkan. hakkı yenen biri olarak anılacaksın.
 Bu nasıl hesap?
 23 Şubat 2024 Cuma 16:52
İZBAN Hattını sıfırdan kur bakalım kaça çıkacak? Var olan hat kullanıldı.
 Bornovalı
 23 Şubat 2024 Cuma 16:50
Adam ne yapsa yaranamadı, biz senden razıyız başkan...
 
 23 Şubat 2024 Cuma 16:30
Ulan yeter açacaksan aç şu metroyu.
 bakar kör olmak
 23 Şubat 2024 Cuma 16:23
Metro açılıyor, yine birileri saçmalıyor. Teknik bilgi sıfır ama fikri var. İşte bu kafa metro yerine metrobüs diye bir şey uydurdu, sistem yetmiyor. İzmir metrosu 90 saniye aralıklarla çalıştığı zaman tek yöne 60 bin yolcu taşır. Tramvay yarısını bile taşımaz. İZBAN bu haliyle saatlik yolcu kapasitesi 12 bin kişi.
İzmir'de spor alanında yeni model ve 50 bin kişilik stat hedefi!
Spor
23 Şubat 2024 Cuma 10:40

İzmir'de spor alanında yeni model ve 50 bin kişilik stat hedefi!

İzmir kulüplerinin çatı kuruluşu İZVAK’ın Başkanı Ali Erten, Danışma Kurulu toplantısında kamuya yararlı vakıf olma konusunda önemli adımlar attıklarını, kulüplere kalıcı gelir sağlamak için Girişim Sermayesi Modeli üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Erten açıklamasında "Atatürk Spor Kompleksi’nin yeniden inşa edilerek 50 bin kişilik şehir stadı, 15 bin kişilik spor salonu, açık spor alanları, müzeler ve sosyo-kültürel alanları yapılmasının da takipçisi olacağız" dedi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

İzmir Spor Kulüpleri Birliği Vakfı’nın (İZVAK) her yıl gerçekleştirdiği Danışma Kurulu Toplantısı, İzmir Ticaret Odası’nın ev sahipliğinde düzenlendi.

İzmir Ticaret Borsası Başkanı Işınsu Kestelli’nin başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya; İZVAK Danışma Kurulu üyelerinin yanı sıra spor kulüplerimizin başkan ve temsilcileri, İzmir Gençlik ve Spor İl Müdürü Murat Eskici, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul Tugay, TFF İzmir Bölge Müdürü Sevgi Koçak Özdemir, İzmir Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Emre Kızılgüneşlerve TSYD İzmir Şube Müdürü Bahri Okumuş katıldı.

Türkiye Futbol Federasyonu Fair-Play Kurulu Başkanlığı görevini de eş zamanlı olarak yürüten İZVAK Yönetim Kurulu Başkanı Ali Erten, Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve İZVAK Başkan Vekili Talat Papatya ile İZVAK yönetim kurulu üyeleri tam kadro toplantıda yer aldı.

KESTELLİ: ‘’LİMİTİMİZ, GÖKYÜZÜ KADAR”
Toplantı Başkanı Işınsu Kestelli; açılış konuşmasındaİZVAK’ın İzmir ve İzmir futbolu için taşıdığı öneme  vurgu yaparak; “Bu toplantıya başkanlık yapmaktan ve burada olmaktan son derece mutluyum. Bu şansı bana tanıyan başta Yönetim Kurulu Başkanı Ali Erten Bey olmak üzere, İZVAK yönetim kuruluna teşekkürlerimi sunuyorum. Kentimiz sporuna katkısı olacak verimli bir toplantı olmasını temenni ediyorum.İZVAK, tarihi değerlerimiz olan kulüplerimizin güçlenmeleri ve toplumsal görevlerini daha verimli olarak yerine getirebilmeleri için tesisleşmeleri, kulüplerimizin daha güçlü bir lobiye sahip olmalarını sağlamak misyonuyla yıllardır durup dinlenmeden gönüllü olarak çalışıyor. Emek veren herkese çok teşekkür ediyorum. İzmir’de başarılı olmak için her şeyimiz var. Futbol ise İzmir kültürünün en önemli parçası, en önemli tanıtım unsuru.  İzmir’in futbolla güzelleşeceğine inanıyorum. Kent dinamikleri olarak İzmir kulüplerimize söz verip ertelemeyelim. Dünyada çok özel hikayeleri olan, örnek alabileceğimiz kulüpler var. Bizim kulüplerimiz içinde  başarı hikayeleri yazabiliriz. Futbol, İzmir’in en önemli tanıtım stratejilerinden biri haline getirilmeli. Yerel Yönetimler ve STK’lar neler yapabileceklerini planlamalı.  Limitimiz gökyüzü kadar, durmaya değil uçmaya ihtiyacımız var” dedi.

İZMİR SPOR MASTER PLANI
İZVAK Yönetim Kurulu Başkanı Ali Erten ise ikiye ayırdığı sunumunun ilk bölümünde,2018 yılında, 2030 hedefi ile hayata geçirilen “İzmir Spor Master Planı”nda gelinen aşamalar hakkında detaylı bilgilendirme yaptı. Erten, ikinci bölümde ise İzmir kulüplerine kalıcı ve sürdürülebilir ekonomik kaynak yaratmak konusundaki proje ve önerilerini paylaştı.

“Her kulübün kendine ait stadyumu, spor salonu, A takım kamp tesisi ve altyapı geliştirme tesislerine sahip olması, 2018’den bu yana gündemde tuttuğumuz İzmir Spor Master Planı’nın ilk ve en önemli adımlarıdır” diyen Erten, “Artık bu dört ana unsura ‘Olimpik Branşlar Yerleşkesi’ olarak beşinci madde eklemek istiyoruz. Kulüplerimiz, bir yandan profesyonel futbol liglerinde yer alırken diğer yandan onlarca amatör branşta onbinlerce çocuğumuza ve gencimize spor yapma imkanı sağlıyor. Bu nedenle hepsinin olimpikbranşlar için yerleşke ihtiyacı var. Lig gözetmeksizin tüm profesyonel kulüplerimizin bu beş hedefe ulaşması yönünde çalışmalarımıza devam ediyoruz. Göztepe Gürsel Aksel Stadı ve Alsancak Mustafa Denizli Stadı;devletimiz, kulüp başkanlarımız, yönetimlerimiz ve vakfımızın çabalarıyla kulüplerimizin hizmetine sunuldu. Bu konuda örnek bir işbirliği sergiledik. Karşıyaka Stadı’nda maalesef hukuk aşamaları karşımıza çıktı. Yoğun çaba harcadık. Ancak hepsini aştık.  Yakında Karşıyaka’mız da stadına kavuşacak. Gençlik ve Spor Bakanlığı, Göztepe ve Karşıyaka’ya altyapı ve olimpik branşlar için ihtiyaç duyulan arazilerin tahsisini gerçekleştirdi. Bu süreçlere destek verdik ve vermeye devam ediyoruz. Tüm kulüplerimiz aynı imkanlara kavuşana dek çalışacağız“ dedi.

ATATÜRK SPOR KOMPLEKSİ  VE SPOR TURİZMİ
Atatürk Spor Kompleksi’nin yeniden inşa edilerek 50 bin kişilik şehir stadı, 15 bin kişilik spor salonu, açık spor alanları, müzeler ve sosyo-kültürel alanları yapılmasının da takipçisi olduklarını ifade eden Erten, “2032 Avrupa Şampiyonası organizasyonunu ülkemiz İtalya ile birliktealdı. Ancak şehirler listesinde İzmir yok. Çünkü UEFA kriterlerini karşılayacak seyirci kapasitesine sahip stadımız yok. Atatürk Stadı’nın yeniden hizmete girmesi, A Milli Takımımız ve uluslararası organizasyonlar düzeyinde daha fazla maçın İzmir’de oynanmasını sağlayacak. Bununla birlikte spor ve kamp turizminin geliştirilmesi için şehir olarak tüm imkanlara sahibiz.Yerel ve uluslararası nitelikteki futbol kamp turizmi konusunda Antalya, Bolu, Afyon gibi yerlere alternatif olabiliriz.Tire, Ödemiş, Selçuk ve Torbalı gibi lokasyonlar bunun için çok uygun” diye konuştu.

YENİ İŞ VE GELİR MODELLERİ GELİŞTİRMELİYİZ
Erten, konuşmasının ikinci bölümünde ise İzmir futbolu için sürdürülebilir kaynak yaratma konusundaki çalışmaları anlattı. Türk kulüpleri ve İzmir’in, futbolun ekonomik gücünden yeterince yararlanamadığını, Türk futbolunun ise mevcut ağır borç yükü altında vizyon geliştiremediğini, bu nedenlerle birçok kulübün günlük yaşamak zorunda kaldığını belirten Erten,  “Futbol, dünyada büyük bir endüstri haline geldi. Kendi dinamikleri ve gerçekleri var. Bunları görmezden gelemeyiz. Türk futbolunun en büyük sorunu, artık sürdürülmesi mümkün olmayacak şekilde büyüyen borç stoğudur. Maliyetler katlanarak artarken gelir hanesindeki en büyük kalem olan yayın gelirleri, tam tersine 500 milyon dolarlardan 80 milyon dolarlara kadar geriledi. Türk kulüplerinin, tam olarak ne kadar borçları var bilinmemekle birlikte 3 milyar dolar seviyelerinde olabileceği tahmin ediliyor. Bu yapının sürdürülmesi mümkün değil. Türk futbolunda Göztepe ve birkaç kulüp haricinde denk bütçe ile yönetilen kulüp sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Bunu aşmak için biz İzmir özelinde neler yapabiliriz. Uzunca bir süredir, kulüplerimizle birlikte bu konuya kafa yoruyoruz. Hiçbir şehirde olmayan bir hazineye, dokuz profesyonel kulübe sahibiz. Onlar şehrimizin renkleri. Kent miraslarımız. Ortak sinerji ve işbirliği ile Türkiye’ye örnek olacak yeni iş ve gelir modelleri geliştirebiliriz. Buna inanıyoruz“ dedi.

YARINLAR İÇİN İKİ ÖNEMLİ ÇALIŞMA

Kamu yararına çalışan vakıf statüsü

“Bugün sizlere öneriler sunacağız. Ancak bunların ortak akılla daha geliştirilmesi gerekiyor“ diye devam eden Erten; “Yeni öneri ve fikirlere açığız. Bu fikirlerin hayata geçirilmeleri için daha fazla işbirliğine ve desteğe ihtiyacımız var. İZVAK’ı kamu yararına çalışan vakıf statüsüne aldırmak için çalışmalarımız devam ediyor. Bunu gerçekleştirdiğimiz anda kulüplerimiz adına özellikle tesisleşme alanında çok önemli katkılar sağlayabilecek imkanlara kavuşacağız. Elde edeceğimiz tesisleri, kulüplerimizin kullanımına sunacağız. Ayrıca, kamu – vakıf - özel girişim üçgeninde ticari ortaklıklar kurabiliriz. Bu konudaki çalışmalarımız devam ediyor. Uzun olmayan bir vadede sizlerle paylaşacağız” yorumu yaptı.

Girişim Sermayesi Modeli

“Diğer yandan Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı Modeli ile futbolu, iş ve yatırım alanı olarak gören ve bu amaç için bir araya gelen yatırımcılarla futbol endüstrisi odaklı bir iş ve gelir modeli geliştirebilir miyiz sorusundan hareketle bir süredir bunun üzerinde çalışıyoruz“ açıklaması yapan Erten; ‘’Şirket yapısına kavuşturulmuş futbol kulüplerimizin sermaye yapılarının ortaklıklar yolu ile çeşitlendirilmesi, mali yapılarının kurumsal disiplin altına alınması ve güçlendirilmesi, ortaklık yapısı içerisinde yer alacak kurum, kuruluş, ticari şirket ve şahıslara, spor ve özelinde futbol kaynaklı yatırım seçeneğinin ve ortamının oluşturulması, oluşturulacak kaynak ile İzmir'in futbol dünyasındaki gelişiminin çağdaş ülkeler seviyesinde ve ülkeye model olabilecek bir yapılanmayla sağlanması, İzmir kulüplerini, günümüzün futbol endüstrisine uyum sağlayacak şekilde geleceğe hazırlamak için yönlendirilmesi, şirketleşme ve kurumsallaşma yönünde teşvik edilmesi ve uygun ekonomik ortamı ve altyapının hazırlanması temel hedeflerimiz. Ticaret ve sanayi odaları, borsa ve benzeri sivil toplum kuruluşları, kalkınma ajansı, serbest ve organize bölge işletmeleri, Kurucu Mütevelli Heyet tarafından ortaklığa kabul edilebilecek ticari kurumlar ve şahıslar muhtemel paydaşlarımız olacak” şeklinde konuştu.

SEPİL: “İZMİR’İN SESİNİ BİRLİKTE BÜYÜTMELİYİZ”
Sunumlardan sonra söz alan Danışma Kurulu üyelerinden Mehmet Sepil şu görüşmeler yer verdi: “Kulüplerimiz tarihinin en kötü dönemini yaşıyor. Bu durum sadece kulüp yöneticilerin değil aynı zamanda İzmir’in de başarısızlığıdır. İzmir’in dinamiklerinin sorumluluğudur. İzmir lobisini oluşturmalıyız. Burada finansman çok önemli ve bu nedenle İZVAK’ın projelerini önemsiyorum. Karşıyaka - Göztepe rekabetini yeniden mutlaka yaratmalıyız. Rekabet olmazsa gelişim sağlayamayız. İzmir, kentin desteğini alamıyor. Bırakın İstanbul’u Anadolu takımları kadar bile yaşadığımız şehirden destek alamıyoruz. Anadolu kulüpleriyle bile rekabet edemiyoruz. İzmir’in sesini birlikte büyütmeliyiz”

ESKİCİ:  ” İZMİR, SPORDA EN FAZLA YATIRIM ALAN ŞEHİRLERİN BAŞINDA GELİYOR”
İzmir Gençlik ve Spor İ Müdürü Murat Eskici, İzmir’in sporda en fazla yatırım kent olduğuna dikkat çekerek, “Bugüne kadar 8 milyar TL’lik yatırım çalışması yapıldı ve buna 3,5 milyar TL daha eklenecek. Atatürk Spor Kompleksi’ne olimpik yüzme havuzu yapacağız. Atatürk Yüzme Havuzu’nu yepyeni hale getireceğiz. Her okula bir salon hedefiyle çıktığımız yolla 50 salon inşa ettik ve devam ediyoruz. Cimnastik başta olmak üzere olimpik sporlarda İzmir’in potansiyeli çok yüksek. Cimnastikte İzmir’in yetiştirdiği olimpiyat şampiyonları bunun en güzel örneği” dedi.

TUGAY : “İZVAK’IN ÇALIŞMALARINA DESTEK VERDİK”
İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardıcısı Ertuğrul Tugay da şunları söyledi: “İZVAK’ın çalışmalarına her zaman destek verdik. İmkanlarımız ölçüsünde kulüplerimize maddi kaynak sağladık. İlgimiz sadece futbol değil. Türkiye Voleybol Federasyonu iş birliği ile İzmir’i bir voleybol lisesi kazandırıyoruz. 14 halı sahanın yapımını bitirdik. Olimpik yüzme havuzu yapılmasına yönelik çalışmalarınızı tamamladık.”

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Kskli
 23 Şubat 2024 Cuma 20:24
Mahkemeye verirler.
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2024 Ege'de Sonsöz