MENÜ
İzmir
Ege'de Sonsöz
İzmir’de Ramazan manzaraları… Dışarıda iftar hayal!
Ekonomi
23 Mart 2023 Perşembe 08:57

İzmir’de Ramazan manzaraları… Dışarıda iftar hayal!

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte lokantalar ve restoranlar iftar menülerini hazırladı. Ancak ekonomide yaşanan olumsuz gelişmeler iftar menülerinin fiyatlarını da uçtu. İzmir Lokantacılar ve Gazinocular Esnaf Odası Başkanı Doğan Kılıç, “Normal bir esnaf lokantasında, bir çorba 80 TL. Bir et yemeği 120-130 TL oldu. 250-300 TL’den aşağı sofradan kalkılmaz. Sıradan bir lokanta ya da esnaf lokantasından söz ediyorum. 4 kişilik bir aile geldiği zaman, Bin-bin 250 TL’yi gözden çıkarması gerekir” dedi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Diren ÇELİK/EGEDESONSÖZ- Ekonomide yaşanan olumsuzluklar ve gıda fiyatlarında yaşanan artışlar nedeniyle, lokanta işletmecilerinin zor günler geçirmesine neden oluyor.

Yaşanan büyük felaketin etkilerinin de hissedildiği süreç ile ilgili değerlendirme yapan İzmir Lokantacılar ve Gazinocular Esnaf Odası Başkanı Doğan Kılıç zaten kötü giden işlerinin, 6 Şubat’ta yaşanan depremle birlikte yarı yarıya düştüğünü ifade etti. Kılıç ayrıca geçmiş yıllara oranlar lokantacı esnafının Ramazan menüleri için hummalı bir çalışma yürütmediğinin de altını çizdi.

BUGÜN BİLE ETE 30 TL ZAM GELDİ
Kılıç değerlendirmesinde “Lokantalarda, hâlihazırda, hareketsiz bir dönem sürerken üstüne yaşanan deprem felaketi de işleri yarıya düştü. Ramazan ayında da bir hareketlilik beklemiyorum. Bugün bile ete 30 lira zam geldi. Esnafın işi Ramazan’da da zor. İftar saatinde de buralarda kimseyi bulamayız. Önceleri Ramazan geldiğinde bir hazırlık yapılırdı. Bir telaş yaşanırdı. İnsanların yüzü gülerdi. Bana ne zaman sahura kalkılıyor diye sorduklarında bile artık bilmiyorum. Heyecanımız kalmadı. Şimdilerde hazırlık şöyle dursun, nasıl ayakta kalacağız onun derdine düştük” dedi.

4 KİŞİLİK BİR AİLE BİN-BİN 250 TL’Yİ GÖZDEN ÇIKARMALI
Gıdada yapılan zamlar dolayısıyla vatandaşların alım gücünün düştüğünü kaydeden Kılıç, “Bugünün şartlarında, bir lokanta, 200 liraya çorba veriyor. Bunun gibi rakamlar olursa piyasada insanlar sokağa gelmez. Normal bir esnaf lokantasında, bir çorba 80 TL. Bir et yemeği 120-130 TL oldu. 250-300 TL’den aşağı sofradan kalkılmaz. Sıradan bir lokanta ya da esnaf lokantasından söz ediyorum. 4 kişilik bir aile geldiği zaman, Bin- bin 250 TL’yi gözden çıkarması gerekir. Bir de lüks restoranları düşünün.  Her gün, her şeye zam geliyor. Dolayısıyla, insanların bütçesi sarsılıyor. Etin kilosu 260 TL’den başlıyor, 300 TL’lere dayandı. Ne alıp ne satacağız? Bu insanlar artık ne yiyecek?” diye konuştu.

BİR VATANDAŞ KEMERALTI’NDA NOHUT-AZ PİLAV’A 240 LİRA ÖDEDİĞİNİ SÖYLEDİ
Fahiş zamları denetleyen kurumların olmadığını ifade eden Kılıç, “Bugün bir vatandaş, Kemeraltı’nda esnaf lokantasında, bir nohut ve az pilav yiyip 240 TL ödediğini söylediğinde tüylerim diken diken oldu. Bu fiyatlarla Kemeraltı’nda lokantaya girmeye vatandaşlar korkar oldu. Yaptırım yetkimiz yok. Tek çözüm şikayet etmek ancak esnafını şikayet eden bir başkan değil, esnafının yanında olan, onların sorunlarını çözen bir başkan olmak istiyorum. Esnafı geziyorum, ben gramajını yüksek veriyorum diyor. Fiyat tarifesi çıkarıp gramajlarını belirledik. Rastgele, gramaj yükseltemezsin. Dönüp bana ben zamanında Cumhurbaşkanının esnaflığını yaptım diyor. Bu beni ilgilendirmez. Ben tarihi Kemeraltı kalkınsın istiyorum. Hiç keyfimiz kalmadı. Girdi maliyetleri, vergiler, personel giderleri çok yüksek. Bugün bulduğumuz fiyatları, bir daha aynı fiyata bulamıyoruz. Ne olduğunu da anlamıyoruz artık. Kontrol, denetim zaten yok. İnsanlar istediği fiyatı koyup satıyor. Ramazan için fiyat tarifelerini çıkardık, kimse gelip almıyor. Her gün bir günü aratıyor. Depremin öncesinde biraz daha işler iyiyken deprem sonrası kötü oldu. İnsanlar, lokantada yemek yemeye korkar hale geldi. 10-15 yıl öncesi kullanılan sefer taslarına döndük. Alım gücü yetmiyor. Her gelen bir zam yapıyor. Müşteri sayısı düşüyor. Çok mutlu değiliz. Deprem sonrası yaşanan göç ile alım gücü de düştü. O bölgeden gelen insanlar korkudan dışarı çıkamıyor” dedi.

‘15 GÜN KAPATACAĞIM’ DİYENLER VAR!
Esnafın, Ramazan ayında dükkanlarını kapatacağını söyleyen Kılıç son olarak,”Eskiden denetim mekanizmaları işliyordu. Kontrol yapılsa fiyat tarifelerine bakılsa o fiyat üzerinden satış yapılmaz. Her gün aldığım ham madde fiyatları değişiyor. Fiyat tarifesini alsam ne olacak ki? Esnafın yüzü gülmez oldu. 15 gün Ramazanda kapatacağım diyorlar. Kirasını, giderlerini nasıl ödeyecek, personelin maaşını nasıl ödeyecek?” diye sordu

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Bilimden istatistiklerle ilgili değerlendirme: Kovit-19’dan 200 bin ölüm iddiası!
Sağlık
23 Mart 2023 Perşembe 09:22

Bilimden istatistiklerle ilgili değerlendirme: Kovit-19’dan 200 bin ölüm iddiası!

İzmir’in ölüm istatistiklerinde yer alan rakamları Egedesonsöz’e yorumlayan DEÜ Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Gül Ergör, pandemi sürecinde hava kalitesinde düzelmeler olduğunu belirterek “Solunum sistemi hastalıklarının artışı aslında Kovit-19 nedenli. Açıklanan rakamlardan daha fazla Kovit-19’a bağlı ölüm var. Yaptığımız analizlere göre Türkiye de 2020 ve 2021’de Kovit-19 ölümlerinin 200 bine yakın olduğunu söyleyebiliriz” dedi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Metehan UD/ EGEDESONSÖZ -  Türkiye İstatistik Kurumu, geçtiğimiz haftalarda 2020 ve 2021 yılına dair ‘Ölüm ve Ölüm Nedeni İstatistikleri’ açıklamış, rakamlarda artış dikkat çekmişti.

Raporda yer alan bilgilere göre İzmir’de 2019 yılında 27 bin 567 kişi ölürken 2020’de bu rakam 29 bin 897’e, 2021’de ise 34 bin 175’e yükselmişti. İzmir’deki ölüm hızı ise ortalamanın üstünde çıkmıştı. 2021 yılında ülke genelinde bin kişi başına 6,7 iken İzmir’de bu rakam 7,7 idi.

Raporda son 3 yıldır dünya genelini etkisi altına alan koronavirüs salgınına ait kayıtlarda yer aldı. Ülke genelinde COVID-19 kaynaklı ölüm sayısı 2020 yılında 22 bin 136 iken 2021 yılında 65 bin 198 oldu. İzmir’de ise 2020’de 271, 2021’de ise bin 788 kişi Kovit-19’dan dolayı hayata gözlerini yumdu.

İzmir’de ölüm istatistiklerinde dikkat çeken bir rakam ise solunum yoluna bağlı ölümlerdeki artış oldu. 2018’de solunum yoluna bağlı ölüm sayısı 4 bin 15 iken, 2019’da bu rakam 4 bin 555’e çıkmıştı. 2020’de ise solunum yolu hastalıklarına bağlı ölüm sayısı 5 bin 676 iken 2021’de ise 6 bin 128’e çıktı. Son 4 yılda yaklaşık yüzde 50 oranında bir artış kaydedildiği görüldü.

ARTIŞIN NEDENİ COVID-19
Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Gül Ergör verileri Egedesonsöz’e değerlendirdi. Ölümlerdeki artışın Kovit-19 pandemisine bağlı olduğunu ifade eden Prof. Dr. Ergör “Sokağa çıkma yasakları ve işyerlerinin kapanmasından kaynaklı özellikle de 2020’de ve 2021’de hava kirliliğinde düzelmeler de oldu. Çin'de bile en kirli hava kirliliğinin olduğu büyük kentler de oralarda bile hava kalitesi çok güzeldi. Türkiye'de de bütün dünyada hava kalitesinde düzelmeler oldu. Solunum yoluna bağlı ölümlerin önemli bir kısmının Kovit-19’a bağlı olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

AÇIKLANANDAN DAHA FAZLA ÖLÜM
Kovit-19’un zatürreye neden olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Ergör “Geç fark edildiyse Kovit-19 testi o kişilerde pozitif çıkmıyordu çünkü burundan boğazın arkasından alınan örnek artık akciğerlere indikten sonra test pozitif çıkmıyordu. Testin pozitif çıkması için akciğerlerden örnek alınması gerekiyor. O nedenle ölümlerin pek çoğu kayıtlara belki solunum sistemi hastalığı olarak geçse de Kovit-19’dan dolayı yaşamını yitirdiğini söyleyebiliriz. Çünkü pandemi sırasında solunum sistemi hastalıklarını arttıracak bir neden olamaz. Solunum sistemi hastalıklarının artışı aslında Kovit-19 nedenli. Açıklanan rakamlardan daha fazla Kovit’e bağlı ölüm var. Biz de bununla ilgili yazı hazırlığındayız. Yaptığımız analizlere göre Türkiye de 2020 ve 21 de Kovit-19 ölümlerinin 200 bine yakın olduğunu söyleyebiliriz.” diye konuştu.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Zeytinlikler hiçe sayıldı... Ege'nin akciğerlerine dinamit!
Ege
23 Mart 2023 Perşembe 08:18

Zeytinlikler hiçe sayıldı... Ege'nin akciğerlerine dinamit!

Kale Grubu’na ait Aydın’ın Çine ilçesindeki zeytinliklerle çevrili feldpast ocağının kapasite artışı talebine Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan onay geldi. Patlatma yöntemiyle madencilik faaliyetinin yürütüldüğü ocakta yıllık üretim 35 bin tondan 558 bin tona çıkacak. Projenin tanıtım dosyasında söz konusu madencilik faaliyetinin zeytinliklere zararının olmayacağına dair rapor olması da dikkat çekti.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Metehan UD/ EGEDESONSÖZ – Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan aldığı izinle 2005 yılında Aydın’ın Çine ilçesinde felpast madeni ocağı açan Kale Grubu’na ait Kale Maden Endüstriyel Hammaddeler isimli şirket kapasite artışı için geçtiğimiz aylarda bakanlığın kapısını çalmıştı.

Yapılan başvuruya göre şirket mevcut ocak sahasını arttırmadan patlatma dizayn değişikliği ile birlikte üretim artışı planlıyor. Şirket 23,56 hektar büyüklüğündeki 4 ayrı poligondan oluşan sahada daha fazla dinamit patlatarak üretim kapasitesini yıllık 35 bin tondan 558 bin tona çıkarmak için izin istedi.

EVLERE 10 METRE UZAKLIKTA
Şirketin başvurusunu inceleyen Bakanlık ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararı verdiğini duyurdu. Çevre düzeni planında ‘tarım arazisi’ ve ‘ormanlık alan’ olarak işaretlenmiş bölgede kalan ocak için 3 bin 232 fıstık çamı ve kızılçam kesilecek.  Poligonların en yakın konuta olan uzaklığının 10 ile 200 metre arasında olması da dikkat çekti.YANI BAŞINDA ZEYTİNLİKLER
Ayrıca ocak alanlarının 3 kilometrelik yarı çapında çok sayıda zeytinlik  yer alıyor. 3573 Sayılı Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerinin Aşılattırılması Hakkında Kanun’un 20. maddesine göre zeytinlik sahaları içinde ve bu sahalara en az 3 kilometre mesafede zeytinyağı fabrikası hariç zeytinliklerin vegatatif ve generatif gelişmesine mani olacak kimyevi atık bırakan, toz ve duman çıkaran tesis yapılamaz ve işletilemez.

ZEYTİNLİKLERE ZARARI YOKMUŞ
Proje tanıtım dosyasında söz konusu madencilik faaliyetinin zeytinliklere zarar vermeyeceğine dair rapor yer aldı. Raporda “Sonuç olarak, çevrede bulunan tarım arazileri ve zeytinlik alanlara kaynaklanacak toz emisyonları Yönetmelik ve standartlarda belirtilen kontrol tedbirlerinin uygulanması, oluşan toz emisyonunun azalmasını sağlayarak alıcı noktalarda (Yerleşim birimleri, hassas kullanımlar, vb.) meydana gelebilecek olumsuz hava kalitesi değişimlerini engelleyecek ve Yönetmelik sınır değerleri içerisinde kalmasını sağlayacaktır.” ifadeleri yer aldı.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Korkutan yangın... 1 kişi ölümden döndü!
Güncel
23 Mart 2023 Perşembe 07:53

Korkutan yangın... 1 kişi ölümden döndü!

İzmir’in Kemalpaşa ilçesinde bir evde çıkan yangın itfaiye ekiplerince söndürüldü.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Soğukpınar Mahallesi 332 Sokak’ta bulunan bir evde henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı.

Kısa sürede alevlerin sardığı evde bulunan Yaşar A'nın ihbarı üzerine bölgeye 112 Acil Sağlık ve itfaiye ekipleri sevk edildi.

İtfaiye ekiplerinin müdahalesi sonucu yangın söndürülürken ev kullanılamaz hale geldi.

Dumandan etkilenip Kemalpaşa Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Yaşar A'nın sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

AK Parti’den CHP’ye geçti, iddialı konuştu: Adaylığım oyları artırır!
Politika
23 Mart 2023 Perşembe 08:33

AK Parti’den CHP’ye geçti, iddialı konuştu: Adaylığım oyları artırır!

CHP’den İzmir 2. Bölge Milletvekili aday adayı olan İzmir’in tanınmış Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Tanju Çelik, 2015 seçimlerinde AK Parti’den aday adayı olmasının bir sorun teşkil etmeyeceğini, tam aksine CHP’nin oylarını artıracağını iddia etti. “O kesimden, benimle birlikte hareket edecek çok insan var” diyen Prof. Çelik, en büyük hayalinin, kralların doktoru Galenos’un adını taşıyan bir üniversite kurmak olduğunu söyledi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Muhittin AKBEL / EGEDESONSÖZ – İzmir Behçet Uz Çocuk Hastanesi eski Başhekimi Prof. Dr. Tanju Çelik, Cumhuriyet Halk Partisi 2. Bölge Milletvekili aday adaylığı başvurusunda bulunmuştu. Prof. Çelik, 2015 seçimlerinde AK Parti’den aday olmasının bir sorun teşkil etmeyeceğini, tam aksine CHP’nin oylarını artıracağını öne sürdü, “O kesimden, benimle birlikte hareket etmeye hazır olduğunu belirten çok sayıda insan var” dedi.

SOSYAL DEMOKRAT YAŞAMI BENİMSEMİŞ BİR AİLEDEN GELİYORUM
Ailesinin, aile yakınlarının Cumhuriyet Halk Partili olduğunun altını çizen Prof. Dr. Tanju Çelik, “Ben Bergama’da doğdum büyüdüm, bizi herkes tanır. Kayınpederim Kahraman Cengiz, 2004 yılında CHP Aliağa İlçe Başkanlığı yaptı. Hakkı Ülkü’nün başkan olduğu dönemde meclis üyesiydi. Ailem, sosyal demokrat yaşamı benimsemiş bir ailedir” yorumunu yaptı. 2015 seçimlerinde AK Parti’den aday adaylığıyla ilgili olarak, “Her şeyden önce genç, hızlı ve atak biriyim. Ülkeme hizmet etme konusunda çok farklı biriyim. Benim bu özelliğimi gören AK Partililer, milletvekili adayı olmamı istemişti. O dönemde teklif AK Parti’den gelmişti. Aday adayı olduk ancak listeye giremedik. Benim daha önce AK Parti’den adayı olmam sıkıntı yaratmaz, tam tersine CHP’nin oy sayısını artırır. Çünkü o çevreden, listeye girersen yanındayız, diyen, benimle birlikte hareket etmeye hazır binlerce insan var. Ben zaten çok fazla siyasallaşmadım Benim tek derdim, ülkeme hizmet etmek. Hiçbir parti için kötü konuşmuşluğum yoktur, olamaz zaten. Üretim endeksli çalışırım” diye konuştu.

BERGAMA’YA GALİNOS’UN ADINI TAŞIYAN ÜNİVERSİTE KAZANDIRMAK İSTİYORUM
Bakırçay’ın çeşitli dönemlerde Muharrem Toprak ve Rıfat Serdaroğlu dışında uzun yıllardır milletvekili olmadığını, vekil olması durumunda Bakırçay’ın sesi olacağını belirten Prof. Dr. Tanju Çelik, en büyük arzusunu şu sözlerle dile getirdi:

“Ben Bergamalıyım. Bergama Krallığı’nın hüküm sürdüğü kadim bir şehirde doğdum büyüdüm. Zeus’un Bergama’ya gelmesi için çok büyük uğraşlar verildi, hala veriliyor. Henüz Zeus gelmedi ama Bergama’nın bir de doktoru var, kralların doktoru Galenos… Galenos adını yaşatacak bir üniversite kurulmasını arzu ediyorum, Profesör unvanlı bir hekim olarak. Bakırçay Havzası’na bir üniversite kazandırmak, en büyük hayalim. Dünyanın kabul ettiği Galenos’a biz neden sahip çıkmıyoruz? Biz Bergama olarak Galenos’a sahip çıkacağız ve onun adına üniversite kuracağız.”

PROF. DR. VELİ LÖK’ÜN DESTEĞİNİ İSTEYEREK ÇALIŞMALARA BAŞLADI
Prof. Dr. Tanju Çelik, seçim çalışmalarına, İzmir’in ünlü duayen hekimlerinden Prof. Dr. Veli Lök’ü ziyaret ederek başladı. Prof. Çelik, 91 yaşındaki Veli hocanın desteğini istediğini söyledi.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 İnci Şimşek
 23 Mart 2023 Perşembe 09:00
Doğruyu görüp partimize katılmasına sözüm yok. Hoşgelmiş. Ancak Milletvekili olduktan sonra AKP''ye geçerse ne olacak. Yıllardır CHP''ne gönül vermiş, çalışmış, bu uğurda bedeller ödemiş insanlar varken henüz daha yeni CHP''ye üye olan, üstelik hemen milletvekili adayı olmak için müracaat eden birini aday yapmayı doğru bulmuyorum. Beyefendinin hele bir CHP içindeki çalışmalarını görelim. Sonra başımız üstüne.
Mehmet KARABEL yazdı... 'Güçlü Türkiye' için şifreler!
Güncel
23 Mart 2023 Perşembe 08:29

Mehmet KARABEL yazdı... 'Güçlü Türkiye' için şifreler!

Mehmet KARABEL yazdı... 'Güçlü Türkiye' için şifreler!
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Menderes'te fırınlara pide denetimi!
Yerel Yönetimler
23 Mart 2023 Perşembe 09:11

Menderes'te fırınlara pide denetimi!

Menderes Belediyesi tarafından Ramazan pidesinin gramajı ve fırınlarda hijyen denetimi yapıldı.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Menderes Belediyesi Zabıta Müdürlüğü, fırın denetimlerini Ramazan ayının gelmesi ile arttırdı. Denetimlere ilişkin bilgilendirmede bulunan Menderes Belediye Başkan V. Erkan Özkan, Zabıta Müdürlüğümüzce ilçemizde bulunan işletmelerin denetimlerinin belirli periyotlarla yapıldığını Ramazan ayının gelmesi ile de denetimleri arttırdıklarını söyledi. Bu kapsamda Zabıta müdürlüğü, fırınlarda; gramaj, hijyen ve ruhsat denetimi yaptı.

“Amacımız temiz ve uygun fiyatlı pidenin herkese ulaşmasını sağlamak”
Özkan konu ile ilgili olarak şunları kaydetti:

“Önceliğimiz Ramazan ayının sembollerinden olan Ramazan pidesinin uygun ve temiz bir ortamda vatandaşlara sunulması. Sonrasında ise gramajı ve fiyatı. Bu kapsamda Ramazan ayı boyunca Zabıta müdürlüğüne bağlı ekiplerimiz ilçemizde bulunan tüm fırınların denetimini devam ettirecek. Hepimizin hayırlı bir Ramazan geçirmesini temenni ediyorum.” 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Erdoğan duyurdu: Emekli maaşları artıyor!
Güncel
22 Mart 2023 Çarşamba 22:17

Erdoğan duyurdu: Emekli maaşları artıyor!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, katıldığı canlı yayın programında en düşük emekli maaşının 7 bin 500 TL'ye çıkarılması için çalışma başlattıklarını duyurdu.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, deprem felaketinin yaşandığı 11 ilde başlatılan konut yapım süreci, seçim kampanyası, ekonomi, dış politika ve gündeme dair önemli konularla ilgili canlı yayında gazetecilerin sorularını yanıtlıyor.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın NTV ve Star TV ortak yayınındaki açıklamalarından önce çıkan satır başları:

Bu gece ile birlikte mubarek Ramazan ayını idrak etmeye başlıyoruz. Bu gece sahura kalkacağız, Ramazan'ın manevi havasını inşallah teneffüs etmeye başlayacağız. Tüm İslam alemi için özellikle depremde ebediyete uğurladığımız şehitlerimize inşallah rahmete vesile olsun. Bu arada 100 bini aşkın yaralılarımızın şifa bulmasına vesile olsun diyorum. Özellikle de enkazların süratle kaldırılması ve bir diğer taraftan şu anda malum bir taraftan çadırkentler öbür taraftan konteyner kentler, prefabriklar ve şimdi de yarın inşallah temel atmaya başlıyoruz. Kalıcı konutların da süratle söz verdiğimiz gibi 1 yıl içerisinde kalıcı konutları bitirmeye Rabmim muvaffak etsin. Böyle bir yıkımın karşısında Türkiye'den daha hızlı refleks gösterecek başka bir ülke yok.

"HER İLİN MİLLETVEKİLLERİN ORALARDA GÖREV YAPTI"
Bakan arkadaşlarım o günden bugüne bölgeden hiç ayrılmadan koordinatörlük görevini yaptılar. Her ilin milletvekilleri oralarda görev yaptı. O ilin valisi bakan arkadaşlarıma yardımcı oldular. Diğer illerden başta büyükşehir belediyeleri olmak üzere bölgeye sevk ettik. Polis, asker, sağlıkçı, madenci, itfaiyeci aklınıza kim gelirse bölgeye gönderdik. Madencilerden yeraltı çalışmalardan büyük kabiliyetleri var. Kendilerinden çok istifade ettik. Binlerce iş makinasını, uçağından helikopterine gemisinden İHA'sına kadar depremzedelerimiz için harekete geçirdik. Çalışmaların düzene girmesiyle arama kurtarmadan enkaz kaldırma çalışmalarını profesyonelce yerine getirmeye çalıştık.

"ASRIN FELAKETİNDE ASRIN DAYANIŞMASINI GÖSTERDİLER"
Ağır kış şartlarına rağmen gerek dahili, harici tüm arama kurtarma ekiplerinin başarılı çalışmalarını gördük. Yılmadılar, usanmadılar. Çalışmaları yerine getirdiler. Ne kadar büyük bir millet olduğumuzu bir kez idrak ettiler. Milletimiz asrın felaketi karşısında asrın dayanışması gösterdiler. Bundan sonra da en önemli gündemimiz deprem olacak. Tek derdimiz yaraları sarmak olacak. Depremde yıkılan binalarda sorumlulukları olanlar soruşturmada. Bu arada 302 şüpheli tutuklandı. 312 şüpheli hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Şüphelilerden 4'ünün yurt dışında olduğu, 64'ünün de öldüğü t espit edildi. 106 müteahit, 163 yapı sorumlusu, 18 şüpheli de binada değişiklik yapan kişi. Adli kontroldeki 466 şüpheliden 85'i müteahhit, 56'sı yapı sahibi, 34'ü binada değişiklik yapan kişiler. Adli süreçler devam ediyor. İddianameler de mahkemelere gönderilecek. Milletime bu acıları yaşatan, sorumluluklarını yerine getirmeyen adalet önünde bunun hesabını verecek.

"BİZ BU İŞTE ÇIRAK DEĞİLİZ, KALFALIĞI GEÇTİK, USTALIĞI YAKALADIK"
Şu anda Çevre Şehircilik ve İklim Değişiklik Bakanlığı'nın geçmiş deneyimleri ve ellerinde tip projeleri var. Yeniden inşa ve ihya dönemi fiilen başlamış durumda. Van'da biz bu işi yaşadık. Bingöl'de, İzmir'de yaşadık. Antalya, Muğla, Manavgat'ta bu işleri yaşadık. Sadece şehirlerde devasa dikey mimari tarzı değil. Bir taraftan zemin artı 3 bilemedin 4. Bir taraftan da köy evlerini yapmak suretiyle bunları ispatladık. Bu işte çırak değiliz, kalfalığı geçtik, ustalığı da yakaladık. Artık sulak zeminler değil, sert zeminlerde kalıcı konutların yapılması çalışmalarını sürdürüyoruz. Toplam 40 bin 104 afet konutunun ihalesi yapıldı. 6 bin 223 köy evinin de ihalesi yapıldı. Böylelikle afet bölgelerinde toplamda 46 bin 327 afet konutu ve köy evinin yapım süreci başladı. Bir yıl içerisinde 11 ilde toplamda 650 bin konut inşa ederek hak sahiplerine teslim edeceğiz.

"EDREMİT İLÇESİNDEN VAN DENİZİNİ SEYREDERLER"
Müddei iddiasını ispatla mükelleftir. Bu konularda özellikle biz ilk defa bu adımları atmıyoruz. Bunu söyleyenlerin geçmişinde bu tür adımlar yok. Sen 1 seneyi hedef koyarsın 13, 14, 15 ay olur. Biz bunu Van gibi depremde ispat ettik. Şu anda bu işi yaşamak görmek isteyenler Van'a giderler, Edremit ilçesinden Van denizini seyrederler. Böyle bir yeri depremin ardından gerçekleştirmiş olan bu iktidar. Aynı şekilde Erciş'i baştan aşağı yaptık. İzmir'de aynı şekilde. Dikey mimariye girmiyoruz. İlk yaptığımız iş süratle zemin kontrollerini yapmak oldu. Bütün bunlarla beraber diyorsunuz ki 'şu konutlar az zarar, orta zarar veyahutta ağır hasar'. Buna rağmen vatandaşımız giriyor. Bundan sonraki süreçte temennimiz o ki, bu uyarılara uyarlar biz de hedefimizi zemin artı 3 bilemedin 4 şeklinde elimizdeki tip projelerle hareket ederek bu adımları atacağız. Devletin kendine ait olan inşaatlarda düşüncemiz şu, sismik izolatör kullanmak suretiyle oralardaki inşaatları yapacağız. Maliyeti artsa da bunların talimatını Murat bakanıma verdim. Devletin buraları da sismik izolatörleri kullanarak inşaatlerimizi yapalım.

RİSK KALKANI TOPLANTISI
Kısa bir süre önce İstanbul'da devlet yetkilileri ve akademisyenlerle 110 kişilik toplantı yaptık. O toplantının ikincisi Gaziantep'te Murat bakanımın riyasetiyle yapıldı. Zemin etüdü doğru yapıldığı, zemin dayanıklılığı iyi tespit edildiği yeterli güçlendirme olduğu takdirde, en önemlisi fay hatlarından uzak bölgeler seçildiği takdirde o bölgede inşaatlar yapılabilir. Elazığ depreminin üzerinden hemen sonra artçılar devam ederken temellerimizi attık. Özellikle o gün inşaa ettiğimiz konutların hiçbirinde en küçük hasar dahi meydana gelmedi. Şayet herhangi hasar çatlak meydana gelirse çeşitli bazı tekniklerle onarımı yapılır. Şu anda bölgede inşaatları bu kriterler üzerinde başlatıyoruz. Artık mikserlerle beton dökme işlemlerini yapıyoruz. Kullandığınız çakıldan, deniz kumu falan değil, çimentosuna varıncaya kadar hassasiyetlerimiz çok çok önemli. Buradan adımları başarılı şekilde atmış oluyoruz.

"TA BELEDİYE BAŞKANI İKEN BİZ KENTSEL DÖNÜŞÜM DEDİK"
Ben İstanbul çocuğuyum. Orada doğdum, orada büyüdüm. Yaklaşık 5 yıl İBB Başkanlığını yaptım. İstanbul'u iyi tanıyorum. Aşırı derecede iddialı olmak yalan yanlış olur. Depremin tehdit etmeyeceği diyebilirim ki hiçbir şehir olamaz. Buna Ankara'da dahil. Deprem felaket telallığı yapmayı doğru bulmuyorum. Bu o şehirde yaşayan insanların o şehirlerde yaşama noktasında onları adeta tehdit altına almayı getirir. İstanbul Belediye Başkanı iken İstanbul'a girişi vizeye tabi tutma gibi tezim vardı. İstanbul'a her gelen rahatlıkla girsin, bu olamaz. İstanbul'a girmenin bir bedelinin olması lazım. Londra'ya giremezsiniz, belli kuralları var. Bunun sebebi nedir? Trafiktir. Oralarda araç otoparklar şunlarla ilgili olarak yasaklar konulmuştur. İstanbul'da 8 milyondu nüfus. Şu anda 15 milyonu geçti. Bir de tabii planlama noktasında İstanbul maalesef zannedildiği gibi planlanmadı, uygulamaya konulmadı. Kimse o planlara uymuyor. Bu zamana kadar iddiamız vardı. Kentsel dönüşüm dedik. Muhalefet kentsel dönüşümü rantsal dönüşümü rantsal dönüşüm diye tanımlamaya başladı. Rant toplama işi muhalefete ait. Bu işi iyi beceriyor.

"ÜSKÜDAR KÜPLÜCE, YAVUZTURK'TE MUHTEŞEM KONUTLAR YAPTIK"
Fikirtepe'de kentsel dönüşüm için adeta affınıza sığınıyorum yırtındık. Buradaki kentsel dönüşümü yeni yeni hayata geçirdik, o kadar sıkıntılar yaşadık. Aynı şekilde Üsküdar'ın Küplüce, Yavuztürk, Ferah Mahallesi'nde muhteşem konutlar yaptık. Benim vatandaşım oranın belli kısmında çok direndi. Yaptırtmadı. Kendi oturduğum yeri bile verdim. Bizi görsünler onlar da buna uysunlar diye Burhaniye'de. Şu anda oraları bir görseniz, oralardaki kentsel dönüşümün ne kadar güzel, hakikaten insanlara gurur, onur verici olduğunu görürsünüz. Bitenlerin dışında hala devam eden inşaatlar var. Çamlıca Camii'nin alt kısmını kapsayan bir yer. Manzarasıyla her şeyiyle çok çok güzel bir yer. Bazen takılıyorlar bana. Yapılan binanın bedeli en az bire beş, bire on katladı. Tabii giriş katlarında dükkanlar, mağazalar açılmaya başladı. Yapıldıktan sonra herkes 'Allah razı olsun' diyorlar ama oraya kadar çok çok çileden çıkarıyorlar.

Bir gün cuma namazından sonra onlara hitap ettim, 'Ne olur şu binalarınızı yıkalım, kiranızı biz ödeyeceğiz, süratle bu yıkımları yapalım, korkuyorum, yarın bir gün buralarda deprem olur, ondan sonra bunun hesabını kime soracaksınız? Gelip Erdoğan'a soracaksınız, beni bu durumda ıakmayın' dedim. Bu tür şeyleri halkımla yaşayarak geliyoruz. Maksat şimdiden tedbirlerimizi alalım.

"ŞU ANDA ONLİNE SİSTEMİNE BİRAZ DAHA DEVAM EDECEĞİZ"
YÖK'e gerekli talimatları verdik. YÖK'te yüz yüze eğitimle alakalı nasıl Covid'de 2 sene sürdü. Online sistemle işi götürdük. İnşallah uzun süre olmayacak ama şu anda online sistemle biraz devam edelim. Şu anda KYK çok işimizi görüyor. Yurtlarda bir güven var. Osmaniye'de yurda gittim, baktım vatandaşlarım yerleşmişler. Yemek herşey orada çıkıyor. Çocuklar için abur cubur da var. Onlarla oturduk yemeğimizi yedik. Vatandaşla sohbetimde baktım güven var. Şartlar elverişli olursa uzaktan eğitimle yüzyüze harmanlandığı hibrit öğretim seçeneği tabii ki değerlendirecektir. Gereken adımların atılmasını sağlayacağız. Yüzyüze ile online mukayese edilemez. Türk Devletleri Teşkilatı ile artı yekvücud olduk. Onların sıkıntısında yanlarında olduk. Bizde sıkıntı olunca onlar bizim yanımızda oldu. Yaraların sarılmasına kadar kardeş ülkelerin desteğini gördük. Her türlü afete hazırlıklı olmalıyız. Başta Azerbaycan olmak üzere Kırgızistan, Kazakistan, Türkmenistan sağolsun hepsi de geldiler. Buradaki çalışmaları aynı heyecanla takip ettiler.

"BİZ BİR HAYALİ DEĞİL GERÇEKLEŞTİRDİKLERİMİZİ KONUŞUYORUZ"
Milletim 20 yılda samimiyetimizi gördü bize inandı. Samimiyet üzerine, güven üzerine inşa edilen her birliktelik ebedidir. 20 yılda yaptıklarımız, eğitimde, sağlıkta, adalette, emniyette, ulaşımda, tarımda, dış politikada neler yaptık? Bundan sonra neler yapacağız. Bütün bunları vatandaşlarımıza anlatalım. Bir hayali konuşmuyoruz, gerçekleştirdiklerimizi konuşuyoruz. Biz göreve geldğimizde 6 bin 100 kilometre yol vardı bu yolu 29 bin kilometreye çıkardık. Otoyollardan otobanlara varıncaya kadar. Sadece İstanbul'dan İzmir'e 3,5 saate indi. Biz göreve geldiğimizde Türkiye'de 26 tane havalimanı vardı, şimdi 58. Vatanımızın dört bir yanını inşa ve ihya etmemiz gerekir dedik. Eğitimde attığımız adımar var. 78 üniversitemiz varken şimdi 208 üniversitemiz var. Şu anda Iğdır, Ağrı, Muş, Hakkari'ye varıncaya kadar üniversitemiz var. Benim Güneydoğu'daki vatandaşım, çocuğum üniversiteye girdiği zaman hali ne olacak demiyor.

"ŞEHİR HASTANELERİ OLMASAYDI KOVİDDE NE YAPARDIK BİZ?"
İlkokulda kitabımızı bulamazdık. Kırtasiyeciye gittiğimizde 1 hafta 10 gün sonraya gün verirlerdi. Bugünler CHP'nin günleriydi. Onlar bize bunu yaşattı. Şimdi sıraların üzerine bu kitapları koyuyoruz. Çocuklarımız kitaplarını önlerinde buluyor. Hastaneler noktasında, sağlıkta bizler sayın Kılıçdaroğlu'nun Bay Bay Kemal'in SSK'nın genel müdürü olduğu dönemleri biliyoruz. Rahmetli Savaş Ay'ın programında beyefendiyi gayet iyi anlatıyordu. Okmeydanı SSK'da afederseniz ölüp de rehine alınanları anlatıyordu. Bunları yaşadık. Şimdi orası Prof. Dr. Cemil Taşçı Şehir Hastanesi oldu, biz yaptık. Biz şehir hastanelerinden bahsediyoruz, çıkıyor bay bay Kemal 'biz şehir hastaneleri yapamayacağız' diyor. Ankara'da, İstanbul'da şehir hastaneler olmasaydı biz kovitte ne yapardık? Biz büyükşehirlerin tamamına bu şehir hastanelerini yapacağız. Sağlıkta başarılı olmaya mecburuz. Sağlıklı ülke olmadıktan sonra bir yere varmanız mümkün değil.

"TAHIL KORİDORUNDA TÜRKİYE'NİN BAŞARISI HERKESİN DİLİNDE"
Ulaşımda, tarımda, diplamaside aynı başarı devam ediyor. Rusya-Ukrayna savaşında arabulucu ülke olarak şu anda parmakla gösterilen tek ülke Türkiye. Biz zaten dünyada kabul görmüşüz bu konuda. Karadeniz Tahıl Koridoru olayında Türkiye'nin başarısı hepsinin dilinde. Sayın Putin, 'Ben tahıl koridorundan tahılı göndereyim, Avrupa'ya buradan yüzde 44 gitmesin, az gelişmiş Afrika ülkelerine gönderelim' diyor. Ben de kendisine 'Biz de bunu una çevrilelim ve az gelişmiş ülkeler egönderelim' dedim. Sayın Putin'le tekrar görüşmemiz olacak. Aynı şekilde gübrede ihtiyaçlar var. Bunları temin, tedarik edeceğiz. Bunları az gelişmiş ülkelere göndererek onları rahatlatmanın gayreti içerisinde olacağız. Sıfır atık konusunda Türkiye'nin örnek uygulamaları var. Bizim hanım BM'de bir sunum yapacak. Bir şeyler yapıldığı için bu davetleri alıyorsunuz. Türkiye'ye yaşattığımız her bir sessiz devrim niteliğinde yapısal reformları dile getirsem günler sürer.

"KIZILELMA DİYORSUN ADAM ANLAMIYOR, KIZILELMA BİR UFUKTUR"
Nereden nereye diyorum ya, iki kelimenin arasını anlatmakla bitmez. Kimine Ayasofya derim, kimine Karabağ derim. Biz Ayasofya, Karabağ dediğimiz zaman anlayanlarla beraber yol yürüyoruz. Kimine TOBB derim. Anlayanı var, anlamayanı var. Bazısında Karadeniz'de doğalgazı keşfettik derim geldiğimiz yeri kavrar. Kimine İHA, SİHA, Akıncı'yı anlattığımda bunu dünya anlıyor da bizde hala anlamayanlar var. Kızılelma diyorsun adam anlamıyor. Kızılelma bir ufuktur. O ufku yakalamak herkesin kârı değildir.

"DAĞIT SANDALYELERİ AL CUMHURBAŞKANLIĞINI HAVALARINDA"
Şu anda o masanın ortaya çıkardığı aday, biz Cumhurbaşkanı olduğumuz zaman bir cumhurbaşkanı yardımcımızı çıkardık diye bizimle istihza ediyordu, alay ediyordu. Şu anda bay bay Kemal, Cumuhrbaşkanına böyle bir soru sorulamaz, bu 15 de olur diyor. Böyle bir devlet yönetimi olabilir mi? Şu anda Ankara ve İstanbul belediye başkanlarını Cumhurbaşkanı yardımcısı olarak taltif ettiğini söylüyor. Terör örgütünün siyasi uzantısını da masaya koydu. Devlet yönetiyoruz. Türkiye Cumhuriyeti bir kabile devleti değildir. Öyle lafla sadece ben buradan Cumhurbaşkanlığı kaparsam, herkese sandayeler dağıtırsam Cumhurbaşkanlığını alırım diye ülke yönetilemez. Tam anlamıyla eski Türkiye'deki koalisyon mantığı ile çalışıyorlar. Dağıt sandalyeleri al Cumhurbaşkanlığı havalarında, bu kadar basit.

"BENİM VATANDAŞIM YERLİDİR, BENİM VATANDAŞIM MİLLİDİR"
HDP en başından beri bu masanın yedinci ortağı idi. Biz masanın altında demiştik. Şimdi masanın altından üstüne çıktı. CHP'nin HDP ile asgari müşterekleri olduğunu biliyoruz. HDP eşittir PKK'dır, YPG, PYD'dir. Bu denklemde CHP'nin yeri nerede kalıyor? Bunu benim milletim düşünsün. Benim vatandaşım millidir, yerlidir, özellikle dışarılardan yönetilen emperyal kafaların mahkumu değildir. Emperyal kafaların tamamen dışında milli ve yerli olan yönetime benim vatandaşım layıktır. Benim vatandaşlarımı Kürt de olsa, Zaza da olsa, bunların ölümüne neden olanları dışarı çıkartmak için gayret sarfediyorsak bunun hesabını ne bu dünyada ne de ebedi alemde veremeyiz? HDP'lerin planları arasında neler var? Kandil'deki talimatlarını uygulamak var. 6'lı Masa'nın görüştüğü HDP budur. Kandil'deki terörist elebaşları da zaten 6'lı Masa'nın kendileri için umut verdiğini söylüyorlar. Meral Hanım HDP de HDP'nin talepleri de masaya gelemez demişti. Şimdi HDP kumar masasına utormuş durumda. HDP elbette taleplerinin karşılanmasını isteyeceklerini açıkça belirtiyorlar. Bu talepleri Kandil belirliyor. 14 Mayıs'ta inşallah hepsine gereken dersi benim aziz milletim verecek.

İYİ PARTİLİ AĞIRALİOĞLU'NUN ÇIKIŞINA YORUM
Bu masanın ilkesizlik üzerine kurulu olduğunu hep söyledik. Masadakilerin birbirine pusu kurduğunu dile getirdik. Meral hanım bu masayı kumar masası olarak anlattı. Biz noterden gelecek talimatlarla hareket etmeyiz dedi. Hile hurda hainlik bu masada her şey var. Herkes birbirine çalım atıyor. İçlerinden bazılarının hakikati dile getirmesi tabii ki önemli. Yapılan açıklamalara baktığımızda. Buradan başarı beklemek mümkün değil.

"HÜDAPAR'IN CUMHUR İTTİFAKI'NA DESTEĞİNİ KIYMETLİ BULUYORUM"
Cumhur İttifakı'nın 14 Mayıs'tan zaferle çıkacağından ittifak olarak hiç kuşkumuz yok. Cumhur İttifakı'nın yerli, milliliğin, samimiyetin adresi. Şu anda Cumhur İttifakı'nın içerisinde yer alan BBP, HÜDAPAR'la ilgili uydurma yaklaşımlar var. Biz ittifakımızın ilkelerinde zaten uyumlu olmuşuz. Uyum olmasa Cumhur İttifakı'nın içerisinde yol yürümeyiz. Şu anda HÜDAPAR'a yakıştırılmak üzere çirkinlikler var. HÜDAPAR bunları kabul etmiyor, bizim terörle hiçbir ilgimiz olmaz diyor, tamamen yerli ve milli yapı. HÜDAPAR Cumhur İttifakına desteğini önemli ve kıymetli buluyorum. Eğer Karabağ'da, Kızılelma'da buluşabiliyorsak, eğitim, sağlık, adalet, emniyette aynı istikamette buluşabiliyorsak bizim ayrı kalmamız diye bir şey yok. Süreç içerisinde takvimi ayne uygulayabiliyorsak kapımızı kapatmamız mümkün değil. Şurada fazla bir zaman kalmadı.

"DÜNYADAKİ SİYASİ LİDERLERE BAKTIĞIMIZDA EN KIDEME BU KARDEŞİNİZ SAHİP"
Yenilenmeye, tazalenmeye, yeni başlangıçlar yapmaya her zaman ihtiyaç var. Kongre süreçlerimizde parti kadrolarını yeniliyor ve tabii ki gençleştiriyoruz. Beşeri sermayemiz çok zengin. Kabinede görev alabilecek yetkinlikle çok sayıda arkadaşımız mevcut. Dünyadaki siyasi liderler içerisinde baktığımızda kıdem konsunda en büyük, en ileri kıdeme bu kardeşiniz sahip. 20 yıldır Başbakanlıktan Cumhurbaşkanlığa kadar görevleri ulusal ve uluslararası alanda gerçekleştirdik. Bütün bu hizmetlerimizde uluslararası kuruluşların, kurumların tüm organizasyonlarını yaşamış irisi olarak, uluslararası imzaları atan kimse olarak bu işin içerisinde bulundum. Kabineden olan arkadaşlarımın her birisinin şu anda belli illere adaylar olarak görevlendirdik. Hem deprem kuşağında hem de verdiğimiz illere gidecekler. Ağırlıklı olarak deprem illerindeki görevlerini daha çok önemsiyorum.

"FUAT BEY ANKARA'DAN BAKAN ARKADAŞLARIMIZ BÜYÜK ŞEHİRLERDEN ADAY OLACAK"
Fuat Bey Ankara'dan bir bölgeye onu da aday yapıyoruz. Bu adaylıkları belirlerken, Fuat Bey örneğin nereli? Yozgatlı. Ankara'da Yozgat nüfusu nerede yoğun? Diyelim ki ikinci bölgede. Fuat Bey'i de orada görevlendirip. Fuat Bey siyasete bizimle teknokrat, bürokrat girdi, şimdi siyasi formayı da giyerek koşturacak. Büyükşehirler bakan arkadaşlarım için en uygun yerlerdir. Onları büyükşehirlerden belirledik, çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

"AMERİKA'NIN GÖBEĞİNDE TÜRK EVİNİ İNŞA ETTİK"
Muharrem Bey'le ağız dalaşına, zihinsel repliğe girmeyi doğru bulmuyorum. Kendisi ne diyordu 'yenmiş de yenmiş, yenmiş de yenmiş' diyor. Bunu bay bay Kemal için söyledi. Ne oldu sonunda, mağlup oldu. Biz ne yaptık, bunlarla milletimizin karşısındayız. Eğitimde sağlıkta, adalette, ulaşımda neler yaptık. Dış politikada neler yaptık, bunlarla konuştuk. Bugün Amerika'nın göbeğinde BM'ni tam karşısına Türk Evi'ni inşa ettik. Buralarda kiralık yer bulamayız.

"SAPKIN AKIMLARLA MÜCADELE EDECEĞİZ"
Bizim ailenin korunması noktasında esas aldığımız başlık odur. Toplumuz sapkın akımlar nedeniyle kaygılı. Bu kaygıları görmezden gelemeyiz. İnsan hakları konusunda taviz vermeden sapkın akımların aile yapımızı tehdit edecek şekilde yaygınlaşmasına asla müsaade etmeyeceğiz. Sapkın adımları kültürümüze, değerlerimize tehdit olarak görüyoruz, bunlarla mücadelede kararlıyız.

"KIYMA 119 LİRA, KUŞBAŞI ET 129 LİRA OLARAK BELİRLENDİ"
Bu artışlar tamamen spekülatif. Bunu maliyetle açıklayamazsınız. Spekülatif artışların önüne kesinlikle geçeceğiz. Bu konuda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız açıklamalarını yaptı. Makul fiyatlı ürünleri vatandaşlarımıza sunacağız. Et ve Süt Kurumu kıyma ve kuşbaşı miktarını iki katına çıkaracak fiyat kıyma için 119 lira, kuşbaşı et için 129 lira olarak belirlendi.

"MEHMET ŞİMŞEK BEY GÖREV DÜŞERSE SEVE SEVE YAPACAĞINI İFADE ETTİ"
Mehmet Bey benim geçmişte bakanım olmuş, mesai arkadaşım olmuş, yol arkadaşım. Kendisiyle ilgili özellikle insanımızın refahı, huzuru noktasında bundan sonraki süreçte de nasıl bazı değerlendirmeleri yapabiliriz kendisiyle ekonomik gelişmeler konusunda fikir alışverişinde bulunalım istedim. Sağolsun yurt dışından dönüştü yanıma geldi. Kendisinin fikirlerine çok çok önem veririm. Kendisiyle bu görüşmeleri ilk defa yapmıyoruz. Hem benimle hem arkadaşlarımla bu zamana kadar hep istişare halindeyiz. Bize desteği hep devam etti, şu anda da devam ediyor. 6'lı Masa siyaseti kirlettiği için bu tür toplantılar farklı anlamlar oluyor. Bizi kendileriyle karıştırmasınlar. Mehmet Bey'in yurt dışında bozamayacağı taahhütleri, danışmanlıkları var. Kendisiyle bundan sonraki süreçte de olabilir. Mehmet Bey görevler düşerse seve seve üstüne düşeni yapacağını söyledi. Davetime icabeti konusunda kendisine teşekkür ediyorum.

"EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI 7 BİN 500 LİRA OLACAK"
Emeklilerle ilgili çalışmamızı yaptık ve bu rakamı da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız, Hazine ve Maliye Bakanlığımızla yaptık. Açıklamak yine bana kaldı. Bu akşam buradan güzel müjdeyi vermiş olayım. Bunu 7 bin 500 lira olarak bu akşam buradan açıklamış oluyoruz. Hayırlısı olsun.

"KEŞKE KATAR GİBİ ÜLKEMİZDE YATIRIMLARA GİREN ORTAKLARIMIZ OLSA"
Arifiye'deki tesisleri Katar'a sattıllar dedikler Katar, 10 bin konteyneri deprem bölgesine gönderdi. Aramızda bu ilişiler olmasa Katar kalkıp hem nakti hem ayni olarak bu destekleri verir mi? Bunlar hiçbir şeyi araştırmıyor, öğrenmiyor, yalan yanlış yaklaşımlarla milleti aldatmaya çalışıyorlar. Keşke bizim Katar gibi ülkemizde yatırımlara giren ortaklarımız olsa. Türkiye, Türkiye olarak kolay kolay herhangi bir savaşın tarafı olmayacaktır. Türkiye barışın savunucusu olacaktır. Dünya barışına her türlü katkıyı nasıl sağlayacak bunun adımlarını atacaktır. Nitekim Rusya ve Ukrayna'da yaptığımız budur.

"TOGG TÜRKİYE YÜZYILI'NIN GERÇEK NİŞANESİ OLACAK"
Bu fabrikadan inşallah şu ana kadar talep 80 bin. 85 milyon nüfusumuzun da burası ortak gururu. Siparişler yoğun. 60 yıllık hayal gerçek oldu. Söz verdik ve bu hayali gerçeğe dönüştürdük. 7 ayrı renkte TOGG'larımız var. İnşallah bu ay sonundan itibaren caddelerimizi onlar da zenginleştirecek. Türkiye Yüzyılı'nın gerçek bir nişanesi olacak. İlk 24 saat dolmadan 22 bin 150 sipariş verildi. Ne diyorlardı, 'bu arabanın fabrikası nerede'. Fabrikayı açtık, sonra ne dediler 'üretemezsiniz'. TOGG'u banttan indirdik mi, indirdik. Milletimiz bu heyecanın ortağı, asıl sahibidir. 2012'den beri ülkemizde satılan elektrikli otomobil sayısı 14 bin 780. TOGG ülkemizde 10 yılda satılan elektrikli otomobil sayısının 5 katı kadar siparişi sadece 6 günde aldı. TOGG'un üretim hedefi 2030'a kadar 1 milyon üretmiş olacağız. Hayırlısı olsun.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Bülent Işık
 23 Mart 2023 Perşembe 08:08
Tek maaş tek emekli aylığına az kaldı.Amaç enflasyonu düşürmek olsa ara zam yerine o kadar para ile hayvan yemine ve gübreye destek verilir hatta bunlar bedava verilir enflasyon düşer.
 TARAFSIZ İZMİRLİ
 22 Mart 2023 Çarşamba 23:59
14 MAYISTA SAYIN ERDOĞAN KAZANIR..2024 YEREL SEÇİMLERİNE DE BU SONUÇ YANSIR..İZMİRİMİZDE BÜYÜKŞEHİR SEÇİMLERİ DE AKP LEHİNE SONUÇLANABİLİR..
Gün sonu raporu… AK Parti İzmir’den aday adayı olanların tam listesi!
Politika
22 Mart 2023 Çarşamba 20:30

Gün sonu raporu… AK Parti İzmir’den aday adayı olanların tam listesi!

AK Parti İzmir’de 14 Mayıs'ta gerçekleştirilecek genel seçimler öncesinde aday adaylığı başvuruları bugün son buldu. Başvuru yapanların sayısı gün sonu itibariyle ise 189 oldu.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

EGEDESONSÖZ- AK Parti içerisinde siyaset yapan ve siyasi kariyerine TBMM’de devam etmek isteyen çok sayıda isim için aday adaylık süreci tamamlandı.

-BİNALİ YILDIRIM TERCİHİNİ İZMİR’DEN YAPTI

-SON DAKİKADA ÇİFTE BAŞVURU!

-GİRESUN VE AYDIN VEKİLLERİ, İZMİR’DEN ADAY OLMAK İSTİYOR

-LİSTEDE ÖN PLANA ÇIKAN İSİMLER

-ORHAN MİROĞLU, İZMİR'DEN ADAY ADAYI

Buna göre İzmir’den aday adayı olan isimler de netleşti. Toplam 189 kişinin başvuru yaptığı genel merkezde ise aday adayların tam listesi de ortaya çıktı.

ADAY ADAYLARIN TAM LİSTESİ ŞÖYLE:

ABDULLAH TEKBAŞ

ABDULVAHAP ARBAĞ

ABDURRAHİM ŞENOCAK

ABDÜLHALİM DÖLEK

ADEM AVCI

ADEM BİNGÖL

AHMET AYAKDAŞ

AHMET CAN ÇELİK

AHMET NUMAN ARICI

AHMET ŞİMŞEK

ALİ ASLAN

ALİ ERCAN ONARAL

ALİ OSMAN İNCİ

ALİ PALTA

ALİ SEDAT ŞENBAŞ

ARİF UĞURLİ

ASIF KURBAN

ASLI BOZ

AŞKIDİL ŞENGÜL

AVNİ KARAMAN

AYDIN KOÇ

AYDIN ŞİMŞEK

AYLİN ATEŞ

AYSUN ÖNAL UYAR

BEKİR KUVVET ERİM

BERKAN YILDIZHAN

BETÜL CANFEZA ŞEN

BİLAL DOĞAN

BİNALİ YILDIRIM

BURAK ÇULHACIK

BURÇİN OĞUZ

BÜLENT DELİCAN

CEMAL BEKLE

CEMAL ÖZTÜRK

CENGİZ SANDIKLI

CEVDET ÇAYIR

CEYDA BÖLÜNMEZ ÇANKIRI

CEYLAN ŞENOL ÇETİNOL

CİHANGİR SAĞIR

COŞKUN BAŞBUĞ

ÇİLEM ERYILMAZ

DİLAN REZAN PİŞKEN

DİLAN YARDIM

DİLEK ÖZKAN ŞİMŞEK

DİLEK YILDIZ

DURSUN BÜLENT TERCAN

EDA YUMUTĞAN

EGE ÖNCÜ

ELİF URAZİN

EMRAH GÖKKAYA

EMRE CEMİL AYVALI

EMRULLAH MATUR

ENES ŞERİF VARAN

ENGİN DENİZ OPAN

ENİS TARHAN

ERCAN TURAN

ERKAN TAŞ

ESENGÜL ALTINTAŞ

FATİH ESAD TOPAL

FATMA AYÇA KURU

FEHMİ ALPAY ÖZALAN

FEHMİ MERT GÖNÜL

FERAH AYDINLIOĞLU

FEVZİ BAYRAM

FİKRET KARBEŞ

FULDEN KIRMIZIBEL

FUNDA ATILGAN

FURKAN KATMERCİ

GERÇEK TEKİN

GÖKSEL YILDIZHAN

GÖZDE KESKİN ÖZALP

GÜLŞEN GEZİCİ

GÜNAY CANKURTARAN

GÜRBÜZ AKBULUT

HALİL POLAT

HALİME HANNAN YILDIZ

HAMZA ARSLAN

HAMZA DAĞ

HANDAN KANIK

HANİFE ELİF YILMAZ

HASAN AYDIN

HASAN HÜSEYİN CANMAYA

HATİCE ÖZCAN

HATİCE YELİZ KARATAŞ

HATİCE YILDIZ TÜRKMEN

HAYATİ AYAZ

HİLMİ YÜKSEL

HÜSAMETTİN GÜLER

HÜSEYİN AYKAL

HÜSEYİN GÜLÇİÇEK

HÜSEYİN ŞAHİN

İBRAHİM ÇİNGİL

İBRAHİM DERİCİ

İBRAHİM HALİL ÖLMEZ

İMBAT MUĞLU

İRFAN DOĞRUCA

İSA DURAN

İSMAİL HANCI

İSMAİL KARADUMAN

İSMAİL LEVENT AKSOY

KAHRAMAN SAYGIN

KEREM ALİ SÜREKLİ

LEVENT KOÇ

M. SALİH YILMAZ

M. TURGAY GÜNEY

MAHMUT ATİLLA KAYA

MAHMUT NEDİM SUN

MEDİHA BALBAKAN

MEHMET ALİ ÇELEBİ

MEHMET CAN YAMAÇ

MEHMET DİŞ

MEHMET DUMAN

MEHMET DURAN

MEHMET ENES TURAN

MEHMET FESİH HANÇINAR

MEHMET GİRGİN

MEHMET KASIM ARVAS

MEHMET SADIK TUNÇ

MEHMET SELİM GİRBİYANOĞLU

MEHMET SERDAR KORKUSUZ

MEHMET SIDRA

MESUT DEMİRKAYA

METİN TOPRAK

METİN YAVUZ

MUCİP ULUDAĞ

MUHABBET GÜNERİ

MUHAMMED MELİH TAN

MUHAMMET DOĞAN

MUHAMMET ENES AKPINAR

MUHAN TEOMAN TİMİNCİOĞLU

MUHİTTİN KAYA

MURAT OKTAY

MUSA DOĞRUL

MUSTAFA TOSUN

MÜCAHİT AMMAR BİLGİÇ

MÜLKÜ AŞIRT

MÜNİR ENSARİ

NECİP FAZIL KURT

NECİP NASIR

NİL GÜNERİ

NİLÜFER BURAN

NİLÜFER YALMAN

NİSA ALPTEKİN

ORHAN MİROĞLU

OSMAN BALTACI

OZAN ERDEM

ÖMER ÖZDEN

ÖMER SARI

ÖMÜR ŞANLI

ÖZLEM YİR

PERVİN GÜLER

PINAR GEBOLOĞLU

RABİA DENİZ GÜNAL

RAMAZAN ŞERİF DELİBALTA

SAHİL BALIKÇI

SALİH ÇİÇEK

SALİHA BOZKURT

SEDAT DEMİRER

SEFER KARA

SELAHATTİN SERDAR MUÇAY

SEMA KALBURCU

SEMİHA PAÇACI

SEVDE SENA DAĞLI AKDEMİR

SİBEL KAROL

SÜLEYMAN FAKİ

SÜLEYMAN YILDIRIM

ŞEFİK GÜLTEKİN

ŞERAFETTİN GÜCÜ

ŞULE AKMAN YILDIRIM

TAMER SEVER

TEVFİK ALADAĞ

TEVFİK DEMİRCİ

TURAN ERDOĞAN

UĞUR TÜRKAN

ULVİ BAYRAKTUTAN

VEYSEL GÜLDOĞAN

VOLKAN GÜNEŞ

VURAL SEVEN

YASEMİN BARDAK

YASEMİN ULGAÇ

YASİN DEMİREL

YASİN KESKİN

YAŞAR KIRKPINAR

YEŞİM SEVER

YUSUF KARAER

YUSUF KENAN YOĞURTOĞLU

YUSUF MEMOĞLU

YAVUZ SÜLEYMAN ELMALI

ZAFER ERSİN TOPOĞLU

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Bucalı
 22 Mart 2023 Çarşamba 22:13
AK PARTİ İZMİR'DE KURUCU İL YÖN.KUR ÜYESİ VE BALKANLARIN GÜLEN YÜZÜ İSMAİL KARADUMAN'A BAŞARILAR DİLİYORUM.
Ve kararını verdi… Binali Yıldırım'ın tercihi İzmir oldu!
Politika
22 Mart 2023 Çarşamba 18:20

Ve kararını verdi… Binali Yıldırım'ın tercihi İzmir oldu!

AK Parti'den milletvekili aday adayı olmak isteyenler için başvuru süreci tamamlandı. AK Parti Genel Başkanvekili ve İzmir Milletvekili Binali Yıldırım tercihini yeniden İzmir'den yana kullandı.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

EGEDESONSÖZ- AK Parti’de milletvekili aday adaylığı için süreci tamamlandı. Siyasi kariyerine TBMM çatısı altında devam etmek isteyen çok sayıda isim adaylık dosyasını genel merkeze iletti.

Ülke ve kent siyasetinin önemli isimlerinden olan AK Parti Genel Başkanvekili ve İzmir Milletvekili Binali Yıldırım yeniden milletvekili olmak için kararını verdi. Yıldırım, adaylık tercihini yeniden İzmir’den yana yaptı. 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 KARSIYAKALI
 23 Mart 2023 Perşembe 09:25
izmir'in bir ucundan diğer ucuna nasıl gidileceğini bilmeyenler İzmirden aday olmasın..
 mustafa
 22 Mart 2023 Çarşamba 21:27
şu an vekil olanları mutlaka isim fark etmez 1 ve 2 bölge ilk 5 den sonra yazılmalı vatandaş seçmen ne kadar bunları destekliyor görelim bizler cumhurbaşkanımızı sonuna kadar destekliyoruz o bu bu sevgiyi hak ediyor partimizin aldığı oyların %99 onun sayesinde olduğunu aday adayları unutmasın
 Serdar
 22 Mart 2023 Çarşamba 20:34
İzmirde binali yıldırım 1 dönem büyükşehire belediye başkanı olmalıydı
 
 22 Mart 2023 Çarşamba 19:50
Garanti yerden aday oluyor
 Suleyman
 22 Mart 2023 Çarşamba 18:31
Oyum Binali Yıldırım''a izmirden
CHP İzmir'de başvuru süreci tamam... Kimler aday adayı oldu?
Politika
22 Mart 2023 Çarşamba 13:57

CHP İzmir'de başvuru süreci tamam... Kimler aday adayı oldu?

14 Mayıs’ta yapılacak olan genel seçimler öncesinde CHP’de milletvekili aday adaylığı konusunda başvurular tamamlandı. Bugün son bulan başvurularda İzmir’den 210 isim genel merkeze giderek aday adaylığını ilan etti.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

EGEDESONSÖZ – CHP içerisinde siyaset yapan yerine kariyerine TBMM çatısına altında devam etmek isteyen çok sayıda isim genel merkezin yolunu tutarak aday adaylığı başvurusunda bulundu.

İzmir’de dün itibariyle 110 olan aday aday sayısı başvuruların son gününde 210 oldu.

Bugün başvuru yapan isimlerin arasında dikkat çeken isimler de yer aldı.

Bu isimler arasında İzmir Barosu eski Başkanı Aydın Özcan, eski Devlet Bakanı ve Aydın eski Milletvekili Yüksel Yalova, 2014-2019 yılları arasında Ciğli Belediye Başkanlığı görevini yürüten Hasan Arslan, İzmir Gazetecilir Cemiyeti eski Başkanı Misket Dikmen ve Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü yer aldı. Uzun yıllar boyunca Bağkur İzmir Bölge Müdürlüğü yapmış olan Mehmet Necati Çetiner de listede yer aldı. 

Şu ana kadar aday adaylığı yapanlar şu şekilde:

RIFAT TURUNTAY NALBANTOĞLU

İZMİR

1

GÜLSELİ SAATCİ

İZMİR

1

SAFİYE ZENGİN

İZMİR

1

FECRİ FİKRET ÇELİK

İZMİR

1

TAHSİN ALBAYRAK

İZMİR

1

SEMA PEKDAŞ

İZMİR

1

SERPİL AŞAR

ANKARA,İZMİR

1

KAZIM YEVİMLİ

İZMİR

1

TACETTİN BAYIR

İZMİR

1

MURAT BAKAN

İZMİR

1

EDNAN ARSLAN

İZMİR

1

YUSUF SERKAN ÇAĞLAR

İZMİR

1

EREN CAN ÇELİKKOL

İZMİR

1

GÜLDEM ATABAY

İZMİR

1

FULYA ALÇAY

İZMİR

1

SEFER İPEKCİ

İZMİR

1

YAŞAR ERDOĞDU

İZMİR

1

ADİL AYDIN

İZMİR

1

ALİ HIDIR ULUDAĞ

İZMİR

1

MENDERES ÇEVRİM

İZMİR

1

GÜRSEL KÖSE

İZMİR

1

MÜRTEZA ÇİÇEK

İZMİR

1

BİRGÜL DEĞİRMENCİ

İZMİR

1

ÖZGÜN UTKU

İZMİR

1

AHU TAHMİLCİ KALAYCIOĞLU

İZMİR

1

MAHİR ALP

İZMİR

1

MEHMET TÜRKBAY

İZMİR

1

GÜRSEL ÖZGÜR

İZMİR

1

ERKUT TAMAY

İZMİR

1

SANİYE NAZİK IŞIK

İZMİR

1

ZEKİYE SEDA SÖNMEZ

İZMİR

1

SİBEL UYAR

İZMİR

1

İLKER ALKIZ

İZMİR

1

MUHSİN KURT

İZMİR

1

TAPDIK EMRE ÖKÇÜN

İZMİR

1

ŞAHBAL ARAS

İZMİR

1

SERPİL ÖZTÜRK

İZMİR

1

DEVRİM BARIŞ ÇELİK

İZMİR

1

MEHMET ŞAKİR BAŞAK

İZMİR

1

EVREN LAÇİN

İZMİR

1

TUNCAY ÖZKAN

İZMİR

1

ABDULLAH CISTIR

İZMİR

1

EZGİ DENİZ URANGA

İZMİR

1

ŞEHMUS KAYAPINAR

İZMİR

1

AYŞENUR DEMİR

İZMİR

1

KADİRCAN AYDAR

İZMİR

1

NAHİDE DEMİR

İZMİR

1

MUSA ÇAM

İZMİR

1

AYDIN ÖZCAN

İZMİR

1

SELİM SERDAR ÇAĞLI

İZMİR

1

MEHMET SABRİ FIRAT

İZMİR

1

MUHAMMET ALİ TAŞDEMİR

İZMİR

1

BİRSEL YANILMAZ KAYA

İZMİR,AYDIN

1

KADİR ÇELENK

İZMİR

1

AYŞE TUZLACI

İZMİR

1

YÜKSEL YALOVA

AYDIN,İZMİR

1

ALİ YILMAZ

İZMİR

1

GÖKHAN YILDIZ

İZMİR

1

MİSKET DİKMEN

İZMİR

1

ONUR UTKAN İLGİ

İZMİR

1

ŞEVKET KESER

İZMİR

1

TAHİR NACİ AKIN

İZMİR

1

CANAN GÜLLÜ

ANKARA,İZMİR,İSTANBUL

1

MUSTAFA BAYDAR

İZMİR

1

ZÜBEYDE NİSA KARABACAK

İZMİR

1

FERHAT ÖZMEN

İZMİR

1

LEVENT YETKİN

İZMİR

1

DERYA TÜJEN

İZMİR

1

HASİM KOYUN

İZMİR

1

SEMİHA ASLAN FLETCHER

İZMİR

1

BEKİR ÇAKMAK

İZMİR

1

LEMAN DEVECİ

İZMİR

1

MAHİR POLAT

İZMİR

2

ALEV İLDENİZ

İZMİR

2

NURGÜL UÇAR AKTUĞ

İZMİR

2

SELAHATTİN BALTA

İZMİR

2

AYTEKİN YAZ

İZMİR

2

EKİN ARIK ÖZER

İZMİR

2

HASAN SANİ GÜNEŞ

İZMİR

2

EMİNE ELGÜN

İZMİR

2

MURAT SERDAR KOÇ

İZMİR

2

EBRU OKAY

İZMİR

2

ŞENER AKDEMİR

İZMİR

2

UMUT GÜNGÖR

İZMİR

2

ARMAĞAN TOKDEMİR

İZMİR

2

MUSTAFA ALİ FIRTINA

İZMİR

2

ARİF FATİH İLKEREMEK

İZMİR

2

ESİN DOĞAN METİN

İZMİR

2

MEHMET GÖNENÇ

İZMİR

2

MAHMUT ESKİYÖRÜK

İZMİR

2

ALİ TALAY

İZMİR

2

ELFİN TATAROĞLU

İZMİR

2

TANJU ÇELİK

İZMİR

2

İSMAİL ALTUNKALEM

İZMİR

2

DURSUN TÜRKEKUL

İZMİR

2

BEDRİ SERTER

İZMİR

2

DENİZ HOZAN

KARS,İZMİR

2

ENGİN AVUNÇ

İZMİR

2

ÇİĞDEM KAYACAN

İZMİR

2

ÖZCAN DURMAZ

İZMİR

2

FECRİ ALPARSLAN

İZMİR

2

ALİ TİMİS

İZMİR

2

RECEP ÇEVİK

İZMİR

2

İLKNUR AĞAÇDİKEN

İZMİR

2

MEHMET CAN

İZMİR

2

MELİKE ÖZDEMİR BALLI

İZMİR

2

EMİNE HELİL İNAY KINAY

İZMİR

2

FİLİZ TAÇBAŞ

İZMİR

2

ZEYNEL TEKİN

İZMİR

2

HÜSEYİN ŞENGÜL

İZMİR

2

FİSUN ŞENUZUN AYKAR

İZMİR

2

RAHMİ AŞKIN TÜRELİ

İZMİR

2

NURŞEN BALÇI

İZMİR

2

ÖMER MUSTAFA ÖZAL

İZMİR

2

FEYZA TİRYAKİ

İZMİR

2

MELİH TIRAŞ

İZMİR

2

DOĞUKAN DEMİR

İZMİR

2

TANER DOĞAN

İZMİR

2

SAMİ ŞEN

İZMİR

2

KAMİL OKYAY SINDIR

İZMİR

2

MURTAZA ÇAĞLAR

İZMİR

2

HAMDİ HALİS

İZMİR

2

HAKAN YAZAR

İZMİR

2

ÖZNUR KILIÇ

İZMİR

2

ALPTUĞ SERCAN GENÇTÜRK

İZMİR

2

HÜSEYİN SABİT CAN

İZMİR

2

BAYRAM ALİ YUKARI

İZMİR

2

METİN GÜLER

İZMİR

2

TANJU CENİZE

İZMİR

2

ALAZ TAN

İZMİR

2

ÇETO ÇAMLIBEL

İZMİR

2

ÖZGÜR ALİ KARADUMAN

İZMİR

2

MUHAMMET İBRAHİM TİMUR

İZMİR

2

ZAFER DOĞAN

İZMİR

2

ALİ İHSAN AKYOL

İZMİR

2

ZEKERİYA MUTLU

İZMİR

2

ESMA ARMAĞAN ERGÜN

İZMİR

2

ATİLLA SERTEL

İZMİR

2

MUALLA AKGÜN

İZMİR

2

MUSTAFA KEMAL ÖCAL

İZMİR

2

ZEYNEP ALTIN

İZMİR

2

NÜSRET DOĞAN ALBAYRAK

İZMİR

2

İSMAİL AYSAL

İZMİR

2

TURABİ DEĞERLİ

İZMİR

2

HÜSEYİN SEZER

İZMİR

2

CAFER KONCA

İZMİR

2

ALAADDİN KURT

İZMİR

2

SELMA SAKA

İZMİR

2

ALİ GEYİK

İZMİR

2

EMİNE DENDİZ BAŞKURT

İZMİR

2

HAMDİ CEMAL YILMAN

İZMİR

2

FARUK BULUT

İZMİR

2

AYTEN EKMEKÇİ

DİYARBAKIR,İZMİR

2

SEMRA CANPOLAT

İZMİR

2

ŞADIMAN ŞENBALKAN

İZMİR

2

ŞAFAK SOL

İZMİR

2

MEHMET SALİH KADIOĞLU

İZMİR

2

BANU ÖZDEMİR

İZMİR

2

BURAK KOTAN

İZMİR

2

MEHMET NECATİ ÇETİNER

İZMİR

2

ÖZCAN PURÇU

İZMİR

2

HASAN ARSLAN

İZMİR

2

AYTEN GÜLSEVER

İZMİR

2

HACI RAMAZAN IŞILDAK

İZMİR,İSTANBUL

2.1

YAPRAK YALÇIN

İZMİR

2.1

OSMAN GÖLCÜK

İZMİR,İSTANBUL

2.3

İBRAHİM VURAL

İSTANBUL,İZMİR,HATAY

3.1

SEVDA ERDAN KILIÇ

İZMİR

-

TURGAY BOZOĞLU

İZMİR,ANKARA,BOLU

(2,1)-(1,2,3)

ZEKİ KORKUTATA

İZMİR,İSTANBUL,BİNGÖL

1 VE 1

ZAİT YANAR

İSTANBUL,İZMİR,UŞAK

1 VE 1

TURGAY KAYA

İSTANBUL,İZMİR

1 VE 2

AHMET ERSAGUN YÜCEL

İSTANBUL,İZMİR

1 VE 2

MENEKŞE ERCAN PEKEL

ANKARA,İZMİR

1 VE 2

IŞIL ŞANAL AKGÜL

İZMİR,İSTANBUL

1 VE 2

HALİT ENSARİOĞLU

ANTALYA,ANKARA,İZMİR

1 VE 2

ERDOĞAN ÇEÇEN

KARS,ANKARA,İZMİR,İSTANBUL

1,1,3

ASLI CEREN TEKIŞIK

İZMİR,İSTANBUL

1,2 VE 1

DURSUN YILMAZKARAOSMANOĞLU

İZMİR

1,2,3

ALİ ERCAN

İSTANBUL,ANKARA,İZMİR

1,2,3 VE 1,2,3 VE 1,2,3

ALİ PAŞA TAN

KAYSERİ,İSTANBUL,MERSİN,İZMİR

1,3 VE 1,2

BİRSEN BAYAR

AĞRI,İZMİR,ANKARA

2 VE 3

AYKUT TEKER

İSTANBUL,ANKARA,İZMİR

2 VE 3 VE 2

MEHMET YILDIZ

İZMİR ANKARA İSTANBUL

2,2,3

BARAN SEYHAN

İSTANBUL,İZMİR

2,3 ve 1

SERKAN DEMİREL

İSTANBUL,İZMİR,MUĞLA,ANTALYA

3,1 VE 1

SÜLEYMAN SABRİ POLAT

İSTANBUL,İZMİR

3,2-1

MEHMET EMİN NEHROZOĞLU

İSTANBUL,ANKARA,İZMİR

İSTANBUL 3

KÜRŞAD YILMAZ

MUĞLA,İZMİR,AYDIN

 

ONUR AKIN

İSTANBUL,İZMİR,MUĞLA

 

ŞEVKET ATALAY HAKKAÖMEROĞLU

İZMİR

 

ÇAĞDAŞ ARSLAN

ANKARA,İSTANBUL,İZMİR (YURTDIŞI)

 

NURETTİN KIZILKAN

İSTANBUL,İZMİR,MERSİN

1.1

DENİZ YÜCEL

İZMİR

1.2

ERDAL DUMAN

İZMİR

1.2

GÜLDEN ASLI DEĞİRMENCİ

İZMİR

1.2

NİLÜFER ÇINARLI MUTLU

İZMİR

1.2

HÜSEYİN MUTLU AKPINAR

İZMİR

1.2

HAYDAR ÖZTOPRAK

İZMİR

1.2

NİLAY KÖKKILIÇ

İZMİR

1.2

ALTAN İNANÇ

İZMİR

1.2

SEBAHATTİN ÖZDEMİR

İZMİR

1.2

HÜSEYİN SAYGILI

İZMİR

1.2

ZEKİ GÜRTÜRK

DİYARBAKIR, İZMİR

1.2

KANİ BEKO

İZMİR

1.2

İBRAHİM DÖNERTAŞ

İZMİR

1.2

YOLCU BİLGİNÇ

İZMİR

1.2

BURAK AKKOL

İZMİR

1.2

BANU GENÇKAN

İZMİR

1.2

ORHAN SELİM BAYRAKTAR

İZMİR

1.2

 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 PARTİLİ
 23 Mart 2023 Perşembe 03:08
S.CANPOLAT Belediye başkanları seçimde Dikili de CHP aday göstermediği için Dsp den Belediye başkanı adayı oldu. Semra Hanım Abisi CHP üyesi iken açık açık ve gözümüzün içine baka baka MHP adayını destekledi. Semra Hanım CHP ilçe yöneticiydi. Sonra CHP den istifa etti. Ve 6 ay önce tekrar CHP ye üye başvurusu yaptı. Bu nasıl bir partiye bağlılıktır. Umarım hata yapılıp aday gösterilmez. Yukarıda yazdıklarımın hepsi belgelidir. Ve Dikili de siyasetle ilgili olan herkes bu Canpolat ailesinin parti üçlemesini çok iyi bilir. Babası DSP den Belediye başkanı adayı iken aldığı oy 256 dır.
 menemenli
 23 Mart 2023 Perşembe 00:27
fisun şenuzun aykar'ı aday yaptırmayacağız. partide,örgütte emeği olmayanları tepeden getirip aday yapmanıza müsaade yok her yere aynı yorumu yazıyorsunuz:)
 İZMİRLİ
 22 Mart 2023 Çarşamba 21:46
EMİNİMKİ ADAYLARIN YÜZDE 80 İ İZMİRDE DOĞMAMIŞTIR...GÖÇMEN ŞEHRİ İZMİRLİLER BOŞ YERE OY VERMEYE DEVAM EDELİM...
 Leyla sürmeli
 22 Mart 2023 Çarşamba 21:25
Hemşirelik mesleğini temsil edecek hepimizin sesi olacak Fisun hocamızı mecliste görmek istiyoruz
 Partili
 22 Mart 2023 Çarşamba 21:13
Alayınıza,şans dileklerimi sunmak isterim ama bu konuda parti içinde huzursuzluklar başlayacaktır,hak edende var hiç etmeyenler daha çok,ama genel merkez ittifak partilerine yeterince koltuk armağan edecektir...
 Işıl
 22 Mart 2023 Çarşamba 17:56
Binlerce idealist hemşire yetiştirmiş,alana katkısı sayısız olan,mesleki ve öğrencilik hakları savunucusu gençliğin adayı Prof.Dr.Fisun Şenuzun Aykar''ı mecliste görmek istiyoruz.
 Akademisyen
 22 Mart 2023 Çarşamba 17:33
Yıllardır Fisun Hoca ile aynı kurumda çalışan birisi olarak en büyük önerimiz Fisun Hocadır. Güçlü bir akademisyen, yerel yönetimler ile onlarca proje üretmiş bir kişi ve gençliğin yıllardır idolü olan bir hoca. Fisun hoca hem İzmir’de hem Türkiye’de oy getirecek bir adaydır.
MHP İzmir’de Z Raporu: Kimler aday adayı oldu?
Politika
22 Mart 2023 Çarşamba 18:34

MHP İzmir’de Z Raporu: Kimler aday adayı oldu?

Milliyetçi Hareket Partisi’nde İzmir Milletvekilliği görevlerini yürüten Genel Sekreter Yardımcısı Tamer Osmanağaoğlu ile Hasan Kalyoncu yeniden milletvekili olabilmek için aday adaylığı başvurularını yaptı. Diğer yandan İzmir’den aday aday olmak isteyen dikkat çekici isimler de bulunuyor.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

EGEDESONSÖZ- Milliyetçi Hareket Partisi’nde siyaset yürüten ve kariyerine milletvekili olarak devam etmek isteyen çok sayıda isim genel merkeze giderek aday adayı olmak için başvurularını yaptı.

Sürecin tamamlandığı aşamada İzmir’den çok sayıda ismin de listelerde olduğu görüldü. Buna göre mevcut milletvekilleri Genel Sekreter Yardımcısı Tamer Osmanağaoğlu ile Hasan Kalyoncu yeniden aday adayı olabilmek için başvurularını yaptı.

ENERJİ BAKANLIĞI DAİRE BAŞKANI DA LİSTEDE
Başvuranların arasında ise dikkat çeken isimler de yer alıyor. Enerji Bakanlığı Daire Başkanlığı görevinde bulunan Abdülkadir Bektaş, Çeşme Devlet Hastanesi Başhekimi görevinde bulunan Cihan Aslan, uzun bir zamandır MHP içerisinde siyaset yürüten Selahattin Şahin ve kentin tanınan avukatlarından olan Ayla Ülük de aday adayı olarak başvurularını yaptı.

ÖZARSLAN DA BAŞVURU YAPTI
Diğer yandan aslen İzmirli olan ve Ege Üniversitesi’nde uzun yıllar görev yapmış olan MHP Genel Sekreter Yardımcısı Akademisyen Bahadır Bumin Özarslan da adaylık başvurusu yaptığı ve İzmir’den gösterilme olasılığının olduğu da kaydedildi. Parti genel merkezinin belirleyeceği bazı kontenjan isimlerin de İzmir listesine girebileceği de aktarıldı.

ADAY ADAYLIĞI BAŞVURUSU YAPAN İSİMLER İSE ŞÖYLE:

İsmail Obuz

Gülcan Güllü

Ayşegül Ekşi

Murat Koç

Çetin Altın

Ayla Ülük

Adnan Şeker

Ufuk Aksoy

Eyüp Erim Ergören

Mete Pürtel

Selahattin Şahin

Göçenay Böncü

Hakan Çolak

Sıdıka Topal

Melikşah Budak

Lokman Kızılören

Mustafa Çakıroğlu

Betül Alşan

Ahmet Deha İmal

Mert Dolgaç

Mehmet Çolak

Kayhan Derya

Ali Durut

Ali Acemoğlu

Ömer Tanrıkulu

Baki Işıldar

Gülcan Güllü

Cihan Aslan

Ali Fuat Kumral

Mustafa Çakıroğlu

Fulya Temizocak

Yasemin Gür İnanç

Mehmet Mert Dolgaç

Şeref Ertuğ Ertuğrul

Rıza Dönmez

Erhan Elibol

Hülya Aykoç

Hasan Sekin

Nihal Baş

Kerim Akpınar

Nuri Yılmaz

Halil Efe Deniz

Batuhan Gürbüz

Gürkan Taşkın

Tayfun Madan

Murat Üner

Abdülkadir Bektaş

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 süper
 22 Mart 2023 Çarşamba 16:14
şu başvurular izmir de en fazla yüzde 3 beş arası oy alacağınızın resmidir
 Ayşe Koç
 22 Mart 2023 Çarşamba 15:22
Bu liste içinden emeği, yardımseverliği, duruşu, fikirleri ile öncü olan ve örnek teşkil eden isim Sayın Selahattin Şahin İzmir için çok faydalı olacaktır.
 İşçi
 22 Mart 2023 Çarşamba 11:40
Şu listede MHP'ye en büyüğü emeği geçen kişi Selahattin Şahindir. Birinci sırayı hak edensin başkanım. Başarılar diliyorum.
İYİ Parti İzmir’de ön seçim hamlesi!
Politika
22 Mart 2023 Çarşamba 19:52

İYİ Parti İzmir’de ön seçim hamlesi!

İYİ Parti Genel Merkezi’nin aldığı kararla milletvekili adaylarının belirlenmesi için ön seçimin yapılacağı 18 il arasında bulunan İzmir’de sandıkların 1 veya 2 Nisan’da kurulması bekleniyor.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

EGEDESONSÖZ - Milletvekili adaylarının belirlenmesi için 30 ilde önseçim yapılmasını planlayan İYİ Parti Genel Merkezi, bu sayıyı 18’e düşürdü. İzmir de önseçimin yapılacağı iller arasında yer aldı. İYİ Partili delegelerin, edinilen bilgiye göre, 1 veya 2 Nisan’da kurulması beklenen sandıklara giderek, kimleri milletvekili olarak görmek istediklerine dair iradelerini ortaya koyacak. Milletvekili aday listesinin de önseçim sonuçlarına göre, üzerinde herhangi bir oynama yapılmadan hazırlanacağı öğrenildi.

14 Mayıs’ta yapılacak seçimlerde milletvekili adaylarının önseçimle belirleneceği iller arasında Ege’den Aydın, Manisa ve Afyonkarahisar da bulunuyor. Ayrıca İstanbul, Ankara, Bursa, Adana, Antalya, Çanakkale, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Kayseri, Mersin, Tokat, Trabzon ve Yozgat’ın da önseçimin yapılacağı iller olarak belirlendiği ve bu konuda adı geçen illere genelgenin gönderildiği öğrenildi.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Oğuz Kaan
 22 Mart 2023 Çarşamba 23:58
İYİ partiyi ön seçim yapacağı için kutluyorum.
MHP’den başvuruda bulundu… Murat Koç da aday adayı!
Politika
22 Mart 2023 Çarşamba 18:00

MHP’den başvuruda bulundu… Murat Koç da aday adayı!

7 Haziran 2015 seçimlerinde İzmir Milletvekili olarak TBMM’ye giden ancak hemen ardından yapılan 1 Kasım seçimlerinde sıralamada yeri değişince vekil seçilemeyen Murat Koç, bu kez 2023 seçimlerinde partisi MHP’den şansını bir kez daha deneyecek.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

EGEDESONSÖZ - Milliyetçi Hareket Partisi’nin İzmir’deki önemli isimlerinden biri olan Murat Koç, 8 yıl sonra partisinden yeniden milletvekilliği için aday adaylık başvurusunda bulundu.

7 Haziran 2015 seçimlerinde MHP’nin iki bölgeden ikişer milletvekili çıkardığı dönemde İzmir milletvekili olan Murat Koç, 1 Kasım’da yeniden yapılan seçimde listedeki yeri bir basamak geri çekilince seçilememişti. Vekillikten yana şansını yeniden denemek isteyen Koç, 14 Mayıs’taki seçimler öncesi Ankara’ya giderek MHP Genel Merkezi’ne aday adaylık başvuru dosyasını sundu.

DUYGUM, DÜŞÜNCEM, ÜLKEME, MİLLETİME HİZMET ETMEK
“Duygumuz düşüncemiz, ülkemize, milletimize özellikle hizmette eksik kalan İzmir’imize hizmet etmek. Bu ülküyle yola çıktım ve yeniden milletvekilliği aday adaylığı için müracaat ettim” diyen Murat Koç, şu değerlendirmede bulundu:

“İzmir’in bana ihtiyacı olduğunu gördüm. Seçmenimiz, benim yeniden milletvekili olmam için büyük baskı yaptı. Bölge seçmenimizin aşırı derecede baskısı, aday adayı olmamda büyük rol oynadı. İzmir için, partim için hayırlısı olsun.”

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Büyükşehir’i bıraktı, aday adayı oldu… 'TİP, İzmir’den vekil çıkaracak'
Politika
22 Mart 2023 Çarşamba 17:29

Büyükşehir’i bıraktı, aday adayı oldu… 'TİP, İzmir’den vekil çıkaracak'

ESHOT Genel Müdür Yardımcılığı görevinden istifa edip Türkiye İşçi Partisi’nden milletvekili aday adayı olan Şehir Plancısı Eser Atak, “TİP, giderek büyüyen bir ilgiyle karşılandığını görüyorum. İzmir’den mutlaka milletvekili çıkaracak” değerlendirmesinde bulundu.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Muhittin AKBEL/EGEDESONSÖZ- Bir dönem İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcılığı görevinde bulunan, daha sonra ESHOT Genel Müdür Yardımcısı olan Eser Atak, görevinden istifa ederek Türkiye İşçi Partisi’nden (TİP) İzmir Milletvekili aday adayı oldu. Aday adaylık başvurusunu yapan Atak, TİP’in İzmir’den milletvekili çıkaracağını da belirtti.

6 ŞUBAT’TA ENKAZ ALTINDA HEPİMİZ KALDIK ASLINDA
İlk defa siyasette boy göstereceğini ve siyaset yapacağı adres olarak da kendi dünya görüşüne en yakın bulduğu Türkiye İşçi Partisi’nin uygun olacağına karar verdiğini belirten Eser Atak, “Artık bir şeyler yapmak gerekiyor. Bu duyguyla yola çıktım. 6 Şubat’taki depremde enkaz altında hepimiz kaldık aslında” dedi ve şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bu büyük deprem bizi çok ciddi manada sarstı. Yozlaşan siyaset ve saray rejiminin altında kaldık. Artık buna bir son vermek gerekiyor. Bu uğurda yeni bir tempo yakalayıp mücadele etmek amacıyla, kendimce bir şeyler yapabileceğime inanarak TİP’ten aday adayı oldum. Sonuçta bana daha yakın olan, siyasi duruşuma, siyasi mücadele pratiklerime daha yakın bir parti TİP idi. Babam Köy Enstitülü... Evimiz kitap doluydu. Sol düşüncenin hakim olduğu bir evde, çevrede büyüdüm. Bundan dolayı da Türkiye İşçi Partisi, benim için en uygun adresti.”

TÜKİYE İŞÇİ PARTİSİ GİDEREK BÜYÜYEN BİR İLGİYLE KARŞILANIYOR
TİP’in İzmir’den milletvekili çıkarma şansının ne olduğuna dair soruya Eser Atak’tan şu yanıt geldi:

“Türkiye işçi Partisi’nin giderek büyüyen bir ilgiyle karşılandığını görüyorum. Sokakta da böyle, kamuoyu araştırmaları da bunu gösteriyor. Ben kesinlikle inanıyorum ki, Türkiye İşçi Partisi, İzmir’den milletvekili çıkaracak. Henüz ittifakla ilgili görüşmeler sürüyor.”

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 flaneur
 23 Mart 2023 Perşembe 09:24
Son dönemin yükselen trendi TİP, bu adayla imajına zarar verir. Eğer aday olursa, benden oy çıkmaz bu şahsa.
 İzmirli
 22 Mart 2023 Çarşamba 20:44
Bomboş biri, kaç kez bu şahsı adam sanıp proje sundum, ortak dostların referansına güvendim, her seferinde salladı, öncelikleri başka önemli şeylermiş falan buldu bir şeyler gönderdi. Milletvekili seçimlerinde oyum TİP’e olacaktı, bu kişi aday olursa vermem de vermem! Yeni kişiler istiyoruz, siyasetin, bürokrasinin, belediyenin kaymağını yemiş, tadına doyamamış eski isimleri istemiyoruz TİP karar merci, hesabınızı ona göre yapın!
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2023 Ege'de Sonsöz