MENÜ
İzmir 21°
Ege'de Sonsöz
Gaziemir'de tartışmalı meclis... CHP'de bir çatlak daha!
Yerel Yönetimler
5 Temmuz 2022 Salı 20:36

Gaziemir'de tartışmalı meclis... CHP'de bir çatlak daha!

Gaziemir Belediye Meclisi Haziran ayı ikinci oturumunda Hilmi Arda’nın isminin Sarnıç Toplum Merkezi’nde oyun odasına verilmesi ve Akçay Caddesi ile İzmir Banliyö Hattı arasında kalan bölgenin yüksekliğinin 9 metre olarak belirlenmesine ilişkin önergeler üzerinden tartışmalar sahne oldu. Babasının ismi üzerinden yapılan tartışmalara çok kırıldığını belirten Belediye Başkanı Halil Arda, “O maddeyi getirirken amacım örnek olmaktı. Ben tabelayı oraya asacağım” dedi. Akçay Caddesi'ne ilişkin yükseklik tartışması ise CHP içerisinde yeni bir çatlağa sebebiyet verdi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Ceren KORKMAZ / EGEDESONSÖZ- Gaziemir Belediye Meclisi Haziran ayı ikinci oturumu Sarnıç Toplum Merkezi’nde oyun odasına Hilmi Arda'nın adının verilmesini öngören madde ve Akçay Caddesi ile İzmir Banliyö Hattı arasında kalan bölgenin yüksekliğinin 9 metre olarak belirlenmesine ilişkin önerge üzerinden tartışmalara sebep oldu.

Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda başkanlığında gerçekleştirilen oturumda yükseklik kararını ilgilendiren madde CHP grubu içerisinde çatlak meydana getirdi. Gaziemir'e ihanet edilmemesi gerekliliğine dikkat çeken CHP'li Meclis Üyesi Murat Serin, ilgili önergeye ret oyu kullandı.

KADIN DOSTU BELEDİYE OLMA YÖNÜNDE SÖZLERİMİZİ TUTUYORUZ
Yakın zamanda açılması planlanan ve son günlerde tartışmalara da konu olan Sarnıç Toplum Merkezi’nin detayları üzerine açıklama yapan Arda, “Burada aile danışmanlığı, aile arabuluculuğu, aile içi şiddet ve istismar eğitimleri verilecek. İstihdamlarını sağladığımız, alanında uzman psikologlar eğitimler verecek. Kadınlara yönelik de mesleki kurslar düzenlenecek. Kadın dostu belediye olma yolunda verdiğimiz sözleri yerine getiriyoruz. 3 – 6 yaş çocuklar için oyun alanları, 14 yaş etüt alanları ve sonraki yaş grubu için eğitim alanlarının üretilmesinde hizmet verecek bir toplum merkezi olacak” dedi.ARDA: MECLİSİN GÜCÜNE Mİ GİTTİ?
Meclisin birinci oturumunda, Sarnıç Toplum Merkezi’nde bulunan oyun odasının “odada kullanılan malzemelerin temin edilmesi şartıyla” Belediye Başkanı Arda’nın babası Hilmi Arda’nın isminin verilmesi olayı tartışmalara neden olmuştu. Bu konu üzerine açıklamalar getiren Arda, konunun tartışılmasına sitemde bulunarak, “Babamın ismiyle ilgili geçen tartışmalar oldu. İzledim. Tabii üzüldüm. Hilmi Arda isminin tartışmalara konu olmasını uygun olmadığını söyleyen insanlar tartışma konusu yaptılar... Babamın ismi tartışma konusu olacak bir şey değil. Orada bir çocuk oyun odası yaklaşık 70 bin liralık harcamayla benim ve ailem tarafından karşılandı. Burada isim verilir, verilmez hiç önemli değil ama yasaya göre şartlı bağışlar meclis kararıyla alınıyor. Bir örnek yaratmaya çalıştık. Önümüzde birçok tesisler açılacak. Başka büyükler varsa bu projeye katkıda bulunacak hepsini kabul edeceğim. Yeter ki vatandaş ve belediye iş birliğiyle projeler geliştirilsin. Hilmi Öztop, babamın ismini koymuş. Hilmi Öztop vefat etse ailesi Gaziemir’e bir şey yapmaya kalksa, babasının ismini yaşatacak bir şey yapsa bu meclis karşı mı çıkacak? Bu meclisin çok mu gücüne gitti? Çok kötü bir karar mı? O parayı harcadım, tefrişi yapıldı. Bu benim asla tartışılacağını düşünmediğim bir meseleydi. Kırgınlığımı dile getirmek istedim. Burada herkesin konuşmuş olması o ismi zaten gündemde tuttu, gazeteler yazdı. Hepinizin takdirine bırakıyorum. Ben oraya yine de bir tabela asacağım. Babamın adı ben olduğum sürece orada duracak  ” ifadelerini kullandı.

ATMACA: MAAŞLARA ARTIŞ YAPILIRSA EVET OYU VERİRİZ!
Bütçe artışıyla ilgili gündem maddesinin oylanması üzerine söz alan AK Partili Meclis Üyesi Uğur İnan Atmaca, “Bütçe görüşmeleri yapılırken yüzde 45 oranında bir artış öngörüldü. Bunun enflasyon oranlarıyla örtüşmediğini görüyoruz. Sıkıntı yok. Fakat bizim personellerimize ödediğimiz ücretlere de aynı oranlarda artışın yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Bunu gündeme alırsanız evet oyu kullanacağız” şeklinde konuştu. Buna katıldığını belirten MHP’li Meclis Üyesi Selahattin Şahin, “Memurlarımız ve çalışanlarımıza belli oranda bir artış olacaksa ben de evet vermeyi yoksa ret vermeyi düşünüyorum” sözlerini ekledi.

IŞIK: HEPİMİZ BUNU İSTERİZ AMA...
Bunun üzerine söz alan CHP’li Meclis Üyesi Ünal Işık “Hepimiz bunu istiyoruz ama burada artırılacak cüzi bir miktardan pay düşmeyeceğini iyi biliyorum. Umarım tüm belediyelerde bu artışlar konuşulur. İller Bankası’ndan alınan vergi payları düşer” ifadelerini kullandı.

ARDA: OYLAMA ŞARTLI OLMAZ!
Başkan Arda, “Hiçbir oylama şartlı olmaz. Ya evet verirsiniz ya da ret. Belediyenin kaynaklarını en belirli şekilde kullanıyoruz. Tasarrufu da yatırımı da düşünüyoruz” diyerek oylamaya sunduğu gündem maddesi AK Parti ve MHP’nin ret oyuyla birlikte oy çokluğuyla kabul edildi. Sonrasında tekrar söz alan AK Partili Atmaca, "Biz şartlı oylama yapılsın demedik. Sanırım sizin bu konuda bir şey yapma niyetiniz yok ya da vereceğinize güveniniz yok” dedi.

ROL KAPMAYA ÇALIŞMAYIN
Atmaca'ya yanıt veren Arda, “Biz tarife cetveline zam yapıyoruz. Evet bunu bir şarta bağlıyorsunuz. Sizin demenizle olacak, bu madde oylanacak diye bir şey yok. Biz çalışanlarımızı düşünüyoruz, onlar da iyi biliyor. Memurlarla ilgili yapmaya çalıştığımız şeyi de herkes biliyor. Performans ikramiyesi veriyoruz 28 memurumuza. Perşembe günü encümene vereceğiz. Zabıta yok diyordunuz. 10’a yaklaştı verdiğimiz performans ikramiyesi. Peynir 60 lira diyordum. Bizi ilgilendirmez diyordunuz. Bugün 160 lira olmuş bir peynir... Sizin söylemenize gerek yok. Biz işçilerimizin ne yaşadığını iyi biliyoruz. Benim kadar düşünen yok. Bu konuyla ilgili çalışıyoruz. Rol kapmaya çalışmayın. Siyaset yapıyorsunuz. ‘Biz dedik Halil Arda yapmak zorunda kaldı...’ Yok, size bunu yedirmeyiz” ifadelerini kullandı.

ATMACA: ACİL BİR KONU DEĞİL
AK Partili Atmaca, kat artışına yönelik gündem maddesiyle ilgili konuşmak için söz alarak, “7 katlı rezidanslar yapılmış. Vatandaş 2 kat olan yerde imar hakkını kullanamıyorum. Ama dağın başına rezidans yapılıyor. Özellikle Sarnıç’ın, Aktepe’nin, Yeşil Mahalle’nin revizyona ihtiyacı var. Mağdur oluyorlar. Biz Gaziemir olarak önceliğimizin burası olmadığı izleniminde bulunuyoruz. Ama biz bu konuyu hep dile getirdik, getireceğiz de... Bu sorunları çözmeden başka şeylerle uğraşmamız gerektiğini düşünmüyorum. Bu acil bir konu değildir. Oylamamız ret olacak” dedi.

AK Partili Atmaca’ya yanıt veren Arda, "Sarnıç’ta imar planları yapılacak. 1 ayda yapılacak bir şey mi? Hayır. Ama onu da başlatıyoruz. Bir önceki mecliste Yeşil Mahalle’ye imarı vermişsiniz. Kim verdi? Halil Arda mı verdi? Ne zaman verildi? İnşaat ruhsatlarını kim verdi? Öyle canlı yayında tribünlere oynamayacaksınız. Ben vermedim. 30 yıl önce imara açılırken o günün yöneticileri kimse onlar vermiş. Ulaş Villaları’nı örnek gösteriyorsunuz. 4 katlıydı ben 2 katlı çizdim diyorsunuz. Size ne oluyor? İnşaatı yapan müteahhit. Siz mimarsınız. O böyle yap diyor, siz yapmak zorundasınız. Sizin insiyatifinizde mi? Siz onu çiziyorsunuz. Oranın müteahhiti siz miydiniz?" diye sordu.

YÜKSEKLİK KARARI CHP İÇİNDE GERGİNLİĞE SEBEP OLDU
CHP’li Meclis Üyesi Murat Serin söz alarak Akçay Caddesi ile İzmir Banliyö Hattı arasında kalan bölgenin yüksekliğinin 9 metre olarak belirlenmesine ilişkin gündem maddesinin daha önemli sorunların varlığı nedeniyle komisyonlara geri gönderilmesini isterken istenen kat artışlarıyla yapılan yapıların görsel açıdan kötü bir görüntü oluşturacağını belirterek İstanbul’da yapılan yüksek yapıların İstanbul’a ihanet olduğunu söyledi. ‘Bunu Gaziemir’e yapmayalım’ mesajı veren Serin, ihanetin parçası olunmaması konusunda açıklama getirdi.

ARDA: KİMSEYİ ZAN ALTINDA BIRAKAMAZSINIZ!
Serin'in ifadeleri üzerine konuşan Arda, “İhanetin parçası olması ne demek? CHP ideolojisiyle ne alakası var? Kimseyi zan altında bırakamazsınız. Kabul oyu verecek tüm insanları zam altında bırakıyorsunuz. Selahattin Bey son mecliste özele değil, genele yaymak lazım diyor. Tamam genele yayıldı. Zaten yeni yönetmeliğe göre boş alanlar 15 metre yapabiliyor. Murat Bey kazanılmış haklar devam ediyor. Biri çıkıp diğeri yine yerine açabilecek. Ticaret kısmı iptal ediliyor. Kazanılmış haklar devam ediyor. Burada ihanet diye bir şey yok” ifadelerini kullandı.

ÖZCAN: YÜKSEKLİK YEŞİL ALANI ÇOĞALTIR
CHP’li Meclis Üyesi Lütfü Özcan, bazı eleştirilere katılsa da bu gelişmenin durdurulamayacağını belirterek, “Değişiklikler topluma yanısıtılmalı. Herkesin bunu bilmesi gerekiyor. Gelişim budur. Aciliyet önemi gerekçeleriyle bunu engelleyemezsiniz. Bu gelişmeyi durduramazsınız. Bir takım eleştirilere katılıyorum. Silüeti bozuluyor diyor haklı tabii ama tarihi dokulara bakılmalı. Yükseklik yeşil alanı çoğaltır” dedi.


ÇAĞLARSU: BELEDİYE BAŞKANLIĞINDAN HABERİN YOK!
Bağımsız Parti Meclis Üyesi Levent Çağlarsu, bu maddenin uygun olmadığını belirterek “Bizim Gaziemir’i, doğayı koruyan bir 165 kodudur. Sayın Başkanımız çok cevaplar veriyor, bir önceki meclise katılmadığı için... Yüzde 95’i yapısal olarak tamamlanmış olan yere yükseklik artışı verilmesinin görsel olarak doğru olmadığını düşünüyorum. Öncesinde özel olarak geldi, reddedildi. Genel olarak kabul edilmeye çalışılıyor. Bu maddeye oyum kesinlikle ret” dedi. Arda’nın “Levent Bey imardan hiç anlamadınız. Ne 165 kodundan ne emsalin ne olduğundan haberin var. Emsal artışı diye bir şey yok. Sadece yükseklikle ilgisi var” yanıtı üzerine Çağlarsu “Senin de belediye başkanlığından haberin yok” şeklinde eleştiri getirdi.

CHP’li Meclis Üyesi Necati Kırmaz ise, “Sayın Başkan’ın bahsettiği konu temennidir. Bu önergeyle alakası yoktur. Bu önerge sadece hmax 9 sınırını kaldırmakla ilgilidir. Bu önergenin özelinde ne kat artışı ne de emsal artışı vardır” dedi.DERİNSU: TİCARET SEÇENEKLİ YERDE YAŞIYORUM, HİÇBİR AVANTAJI YOK
Konuya ilişkin açıklamalar getiren CHP’li Meclis Üyesi İzel Zenginobuz Derinsu, “Her biri hesaplanarak plan değişiklikleri yapılır. Siluet bugün bozulacak diye düşenerek bunu öteleyemeyiz. Çünkü burası üst ölçekli planlara aykırı kalmış durumda. Çaplar değişmiş, uçuş koridorları değişmiş vs. ancak bunu niçin anlamak istemiyoruz anlamadım. Ticaret seçeneği kaldırılmış. Ben ticaret seçenekli yerde yaşıyorum ama hiçbir avantajı yok. 2 senedir boş dükkanlar var. Yani burada ticaret seçeneğinin var olması orayı kıymetli kılacak diye bir şey de yok ki zaten. Bilgilendirme toplantısıyla ilgili söylemlere yönelikte bilgilendirmeyi meclis istedi. Evet kafa karışıklığı olabilir. Zor bir rapordu. Bilgi verme toplantısı yaptık o yüzden ikna toplantısı değil. Amacına da ulaştı” ifadelerini kullandı.

İlgili önerge AK Parti ve MHP, CHP'li Mecli Üyesi Murat Serin ve Bağımsız Meclis Üyesi Levent Çağlarsu'nun ret oylarıyla oyçokluğu ile kabul edildi.

SERİN: İHANET KONUSU YANLIŞ ANLAŞILDI

Dilek ve temenni kısmında söz alan CHP'li Murat Serin, " Ben İstanbul’a yapılan ihanetten bahsettim. Sayın Erdoğan ihanet ettik bu kente dedi. Biz de Gaziemir’de yapılacak değişiklikte aynı şeyi yapmış olacağız. Aslında bir itirafın, bir gerçeğin ta kendisi Çevre Komisyonu başkanımız mahrumiyet bölgesi dedi... Biz buradaki insanları daha da mahrumiyete itiyoruz. Evet çünkü neden 20 metre ötesinde market, büfe, kuaför var. Ama bu bölgede yaşayanların böyle seçeneği yok. TM 1 seçeneğini neden kaldırıyoruz? Bu doğru değil. Beyaz Evler’de ada bazında yükseltme olsun, itiraz geldi. Evet Levent Bey imardan anlamayabilir, mesleği olmayabilir. Biz buradaki yapacağımız işte mağduriyet söz konusu. Bu vatandaşın eczaneye, pastaneye ihtiyacı var. Bir ekmek almak için anayoldan karşıya mı geçecek? Biz de biliyoruz. 50 yılda planlanır. Ama biz günübirlik ihtiyaçlara göre planlıyoruz. 9 metre sınırımız varsa Akçay Caddesi üzerindeki sınıra neden müdahale etmiyoruz? Cem Koç’un yaptığı otel 9 metre diğeri yanda 15 kat yapacak. Bu iyi bir görüntü mü? Burası Gaziemir’in VİP yolu. Burayı düzgün yapmalıyız diye düşünüyorum. O yüzden benim anlatmak istediğim ihanet konusu yanlış anlaşıldı. Cumhurbaşkanı itiraf etti. Biz de buraya yapmayalım" dedi.

ATMACA: KAÇAK HAFRİYAT DÖKÜLEN YERLERİN ÜZERİNE KONTEYNER KONULMUŞ
Eleştirilerini dile getirmek üzere konuşan Atmaca, "Biraz Cambaza Bak hikayesi var. 1477 ada bu tadilatın içinde mi değil mi? Bunun onunla alakası yok demek. Çok yüzeysel bir açıklama olur. Konut ve ticari alanları ayıralım. Konut alanlarında proje yapıyorsak seçtiğimiz yükseklik 2.80’dir. Özel talep olmadığı sürece yüksek konutlar yapmayı tercih etmeyiz. Genelde hep bu ölçektir. 3 kat 9 metre... Çözümse konut alanları için çözüm var. Çağlarsu anlamak zorunda değil ama sizin bilmeniz lazım. Savunmasında kat artışı emsal artış yapmıyoruz, yeşil alanı artıyoruz diyor... Ben bu denklemi anlamadım. Akçay Caddesi’ne yönelik yapıldığı aşikar. Ticaret yapılan kısımda mal sahipleri kat yüksekliklerini fazla isteyebilir. 9 metre ibaresini kaldırdığımız zaman oradaki parsellerin çoğu iki yola cephelidiir. Çoğunluğu 30 metre derinliğe sahiptir vs. Kabaca toplarsak 12,5 metre... Çatı arasını da eklersek 17,5 metre. Bazı adalarda bu yükseklikler kullanıldı. Sayın Başkan Ulaş Villaları’na atıfta bulundu. Sen yapmadın, mimarısın demeye çalıştı ama ağaç katliamını da sen yaptın dedi. O nasıl oluyor? Kaçak hafriyat dökülen yerlerin üzerine konteyner konmuş. Onlar bina olacak vs. Hem bunlara hem kaçak inşaatlara göz yumacaksınız.

KİŞİ KENDİNDEN BİLİR İŞİ
Başkan kişi kendinden bilir işi. Emekçi kardeşlerimiz üzerinden asla siyaset yapmadık. Her sorunlarında yanında durduk. Evet eksiklikler var, koşullar zor. Buna itirazımız yok ama en azından bir şeyler yapılmaya çalışılıyor. Sarnıç konusunda göreviniz olmadığı halde gittiniz insanlarla konuşup kafalarını karıştırdınız şimdi sustunuz, yapacağız diyorsunuz. Piyasada bir insan ticaret yapıyorsa attığı imzayı öder bir daha atmam der. Bir arkadaşımız davayı kazandı. Dava süreci devam ediyor. Savcılığa hakkınızda görevi kötüye kullanmaktan soruşturma başlatılmış bilmiyorum öyle mi? Sizden dinleyeceğiz. İsim olayıyla ilgili 70 bin lira Serdar Murtça şartsız vereceğini belirtti" ifadelerini kullandı.

ARDA: BU SİYASET DEĞİL REZALET!
Atmaca'nın sözleri üzerine konuşan Arda, "Teşekkür ederiz, kapısını çalacağız önümüzdeki projeler için... O 70 bin lirayı ben ondan alacağım. Şartlı şartsız kabul ederiz.Yeşil Mahalle’ye inşaat ruhsatı da izni de vermedim. Göreviniz değilken Sarnıç’ta toplantılar yaptı demişsiniz... Evet, yaptım. Yardım talebinde bulundu, yol gösterdik. Gaizemir benim işim değilmiş, öyle demiştiniz. 2019’da sizin işiniz olmadığını halk gösterdi. Bundan sonra da hiç görmeyeceksiniz. Geliyor, gelmekte olan. Pompanın elektriği kesilmiş. Koşarak haber yaptınız. Bu siyaset değil, rezalet" diye konuştu.

DERİNSU: ÖNCE KENDİ KAFA KARIŞIKLIĞINIZI GİDERİN
İzel Zenginobuz Derinsu konuşulan konulara ilişkin genel değerlendirmelerde bulunarak “Sarnıç’ta yapılan tapu konutları kimsenin kafasını karıştırmadı. Siz AK Parti Grubu olarak kendi akıl karışıklıklarını giderin ki halkı bilgilendirme konumuna gelin. Biz bildiklerimizi anlattık. Yardım ettik. Bilmediğimizi de araştıralım dedik. İnsanlar Gaziemir Belediyesi’ni umut olarak görüyor. Biz karşılığını vatandaştan alıyoruz. Tüm Sarnıç’ta bulunan tapu sorunları da en kısa sürede çözülür. Seçim meydanlarında bakanların, tapu müdürlerinin getirilip siyasi malzeme yapılmasından vazgeçilir. Gelelim ceza ve aflara... İmar yönetmelikleri, vergi yasaları... Böyle bir hukuk sistemi olmaz. Ben bir avukat olarak kanun takip etmekten yoruluyorum. Bir önceki mecliste dile getirdim. İmar barışına başvuruyor ne edecek bilmiyor ama... Ek düzenlemeler geliyor sürekli. Böyle olmaz. Ekonomiyi bile hukuk sistemiyle kontrol altına almaya çalışıyoruz. Şartlı oylama konusu... Ya evet dersiniz ya hayır. Böyle bir şey olamaz. İşçinin, emekçinin hakkını biz sizden daha çok düşünürüz. Sinekten yağ çıkarmaya çalışıyorsunuz” dedi.

ARDA: HEP BİRLİKTE YOL YÜRÜDÜK
Sarnıç’ta vatandaşla yaptığı toplantı hakkında konuşan Arda, “Son toplantılarda ısrarla müracaat edin, paraları alın dedim. Gözümün içine bakıyorlardı. Şimdi diyorlar ki size güvendik, tapularımızı aldık. Bizi yalnız bırakmadınız. Dolayısıyla hep birlikte bir yol yürüdük. Dün yine Sarnıç’taydık. Meydanda Halk Ekmek’in önünde 2,5 saattir ekmek bekleyen vardı. Ekmek 4 lira olunca o kuyruğa ilk defa sıraya girenler olmuş. Büyükşehir’in İzmir’in her tarafına 2,5 liradan satılıyor. O da yetmiyor. Gidin o insanlara bakın” dedi.ÇAĞLARSU: CHP ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEM GAZİEMİR’DE KAYBEDERSE SEBEBİ HALİL ARDA’DIR
Bağımsız Parti Meclis Üyesi Çağlarsu söz alarak konulara ilişkin eleştirilerde bulunarak şu sözleri ekledi:
“Geçen dönem Halil İbrahim Şenol belediye başkanlığını yapmıştı. Yeşil Mahalle’de CHP’li belediye başkanıydı. Kendi partisini karalıyor şimdi. Hangisini sayayım. Murat Bey yakında sizi de yanıma alacağım sanırım. Farklı perspektifte bakabildiniz. Geçmiş dönemde herkese teşekkür ediyor Başkan. Şenol’a teşekkür etmeyin. 3 yılda bir Porto Cafe tamiratı yapıyoruz. Adam Siirt’te baraj yapmış, biz porto cafe yaptık. Ben herkese sesleniyorum Olur da CHP’nin bir daha ki dönem burada seçimi kaybetmesinin sebebi Halil Arda’dır. Ben imardan anlamıyorum dedim. Kendisi mali müşavirmiş, uzmanmış. Ben iyi biliyorum. Onu hiç karıştırmayın. Gaziemir sahipsiz dedim. Çıkın cevap verin. Harfiyatlara cevap verin. Arazilere, ormana dökülen molozdan sorumlu değiliz ama bu alanları bize tahsis edin diyorsunuz yeri geldiğinde. Biz kamu muyuz değil miyiz bir karar verin. İmar barışı çıkarsa çok kızacakmış. Ama o zaman niye izin veriyoruz. Hiçbir müdahale yok. O gecekondular var olduğu için imar barışı çıkıyor.

ÇAĞLARSU: SİYASİ MEFTASINIZ!
AK Parti gidiyor, geliyor gelmekte olan ama 6’lı masası diyor ki; Başkan adayını arıyor, ne özellikler olmalı diyor? Her şeyi ben bilirim dememesi gerekiyormuş. Biz de her şeyi billen bir belediye başkanımız var. Meclis üyelerini tutamıyorsunuz. Zorla grup kararı aldırarak tutuyordunuz. Ben olmasaydım o da geçmeyecekti. Diğer madde egosu ve kibri olmayacak deniyormuş. Vallahi sizden olmazmış. 6’lı masadan Halil Arda çıkmayacağı kesinleşti. Bir daha asla CHP’den belediye başkanı adayı olmayacağı da görünüyor. Halil Arda siyasi meftadır. Sarnıç’ta toplum merkezi açacakmışsınız.  E kreş yapacaktık. 400 metrekarelik bir yer. Kreş nerede? Peki gelelim. Hilmi Arda ismine... Ben burada zikredilmesi içimi acıttı. Belediye Başkanımız bunu meclise göndermiş ama... Ben ne kadar iyi bir insan olduğunu biliyorum. Burada tartışılmasının da doğru olmadığını söyledim.”

GÖNEN: MECLİSE SAYGISIZLIK YAPIYORSUNUZ
AK Partili Meclis Üyesi Ali Gönen, Arda’nın yine de Hilmi Arda ismini odaya koyacağını belirtmesi üzerine eleştiri getirerek, “Toplum Merkezi’nin bir odasına başkanın adının verilmesi tartışmalara sebep oldu. Her ne kadar kabul etmeseniz de yazacağım, koyacağım adını dedi. Siz bu karara rağmen babamın ismini vereceğim demek meclise saygısızlık olarak niteliyorum. Meclisin kararlarından üstün değil sizin kararlarınız. Meclisi yok saymak görüşünüzü gözden geçirmenizde fayda var. Geçen konuşmalarda ki eksiklikler var. İzmir – İstanbul otobanıyla ilgili konuşmalarımız olmuştu. Necati Bey 750 lira olmuş dedi. Başkan’da 1500 lira dedi. Bunlar doğru değil. 440 TL... 5 ay öncesinde de 375 liraydı. Şuan 440 TL. Pahalı ucuz ayrı ama o otoban 150 km yolu kısaltıyor” dedi.

ARDA: TAHAMMÜLSÜZLÜĞÜNÜZ BANA
AK Partili Gönen’in Hilmi Arda konusunu tekrar gündeme getirmesi üzerine konuşan Arda, “Babamla ilgili konuşmak istemiyordum ama babam bundan yaklaşık 50 yıl önce kendi imkanlarıyla evde kütüphane yarattı. Birçok insana yardım etmiş, o kütüphaneden faydalandırmış. Babasının da oğlunun da belediye başkanlığını görümüş. O zaten yeşil Mahalle’deki çocukların gönlünde büyümüş birisi. Siz bu gönül işlerini bilmiyorsunuz. Biz içimizden geldiği şekilde bir odanın teşrifini yaptık. O çocuklar babamın resmini, ismini renkli kalemlerle yazarlar. Bir gün pirinç levhada yapılır. Bu meclis bu tip bağışlara açık olacak. Ama siz uzaktan bakacaksınız. Sayıştay incelediğinde 70 bin liralık eşyanın faturasını sorduğunda dosyamız olacaktı. Bu bağışla geldi vs. Sizi rahatsız eden nedir? Siz bu kararla bizi tanıyan insanların ne düşündüğünü? Onların da kalbini kırdınız. Masum bir bağışı siyasete alet ettiniz. O isim yaşayacak. Onayınıza ihtiyacımız yok. Sadece size değil, CHP’li arkadaşlarımız içinde de reddedenler oldu. Sözüm aynı zamanda onlara da. Tahammülsüzlüğünüz bana" ifadelerini kullandı.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Başkan Kayalar gözaltında!
Yerel Yönetimler
5 Temmuz 2022 Salı 12:30

Başkan Kayalar gözaltında!

İzmir Menderes Belediyesi'ndeki yolsuzluk soruşturması kapsamında Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar ve Belediye Meclis Üyesi Ertan Güleç gözaltına alındı.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

İzmir Menderes Belediyesi'ndeki yolsuzluk soruşturması kapsamında Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar ve Belediye Meclis Üyesi Ertan Güleç gözaltına alındı.

Menderes Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen, Menderes Belediyesi'ndeki yolsuzluk iddialarına ilişkin soruşturma kapsamında elde edilen belgelerin incelenmesi sonucunda Özdere'de inşaatı devam eden 5 yıldızlı otelin imar planına aykırı şekilde yapımına izin verildiği belirlendi. Karşılığında ise Bodrum ilçesinde bulunan iki adet villanın aracılar kullanılarak 'rüşvet' olarak verildiği iddiasıyla ilgili Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar, Belediye Meclis Üyesi Ertan Güleç, mimarlık şirketinin sahibi ve otel müdürü gözaltına alındı.

GÖZALTI SAYISI 32'YE YÜKSELDİ
Böylelikle yolsuzluk soruşturmasında gözaltı sayısı 32'ye çıktı. Çok sayıda şüphelinin olduğu operasyonun 'ihalelerde usulsüzlük' ve 'rüşvet' olmak üzere 2 dalga halinde yapıldığı belirtildi. 28 kişinin gözaltına alındığı dünkü operasyonun ihaleler ile ilgili olduğu bildirildi. 4'ü eski, 3'ü mevcut belediye dönemine ait çöp toplama, iş makinesi ve araç kiralama ihalelerinin soruşturmaya konu edildiği öğrenildi. Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar'ın da aralarında bulunduğu 4 kişinin gözaltına alındığı soruşturmanın konusunun ise rüşvet olduğu bildirildi. Rüşvet soruşturmasında 6 belediye çalışanının daha ifadesine başvurulacağı belirtildi.

BELEDİYE BAŞKANI'NDAN AÇIKLAMA
Emniyetteki işlemleri süren Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar, yaptığı yazılı açıklamada, "Bazı basın yayın kuruluşlarında hakkımda yer alan şahsıma adli işlem uygulandığına dair haberlerin herhangi bir gerçeklik payı yoktur. Soruşturma kapsamında ifademe başvurulmak üzere Mali Şube Müdürlüğü'ne gelip, görevimizi yerine getirdik. Yapılan operasyonla ilgili adli süreç devam etmekte olup, süreci yakından takip ediyoruz" dedi.

CHP'Lİ BAKAN İLK GÖRÜŞMEYİ ANLATTI: KAYALAR NE DEDİ?

CHP’Lİ BAKAN VE İL BAŞKANI YÜCEL BİLGİ ALDI
Gelişmelerin ardından CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan ve İl Başkanı Deniz Yücel, Yeşilyurt'taki Mali Suçlarla Mücadele Müdürlüğü binasına geldi. Operasyon hakkında bilgi alan Bakan ve Yücel, bir süre sonra binadan ayrıldı.

KAYALARIN EŞİ VE KAYINPEDERİ DE İFADE VERDİ!
Egedesonsöz'ün ulaştığı bilgilere göre ifade veren isimler arasında Mustafa Kayalar'ın kayınpederi Ruhi Durak, eşi Aslı Kayalar; Başkan Yardımcısı M. A., İmar Müdürü İ.Y.,Özel Kalem Müdürü G. Ş. yer aldı.(Haber Merkezi / DHA) 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Düz Partili
 5 Temmuz 2022 Salı 15:55
Özdere de yapılan bir lüks otel yapımında imara aykırı bir ızin verildiğini söylentisi vardı umarım bu dönemde verilmemiştir,bekleyip görülecek kim haksız yere her türlü kazanç elde ediyor ise verende alanda ceza verilmelidir ve mal varlıklarına el konulmalıdır ki bir daha kimse bu pis işlere niyetlenmesin...
 
 5 Temmuz 2022 Salı 15:44
Belediyeler nasıl rant kapısı görülüyorsa belediyeye giremeyen karşı tarafı suçluyor.
 köylü
 5 Temmuz 2022 Salı 14:17
sen zaten sütten çıkmış akkaşıksın
 Vatandaş
 5 Temmuz 2022 Salı 13:41
Insanlar artık alıştı çünkü bütün belediyelerde bu tür olayları normal görüyor çünkü ön seçim yok kıdem yok liyakat hiç yok meclis üyeleri değişmiyor nereden seçilme şansı var ise oraya giderler nasıl gidilip nasıl aday olduğunu artık bilmeyen yoktur...
 emre
 5 Temmuz 2022 Salı 12:54
kayyum is loading...
CHP’li Bakan ilk görüşmeyi anlattı: Kayalar ne dedi?
Politika
5 Temmuz 2022 Salı 15:50

CHP’li Bakan ilk görüşmeyi anlattı: Kayalar ne dedi?

Menderes Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla gözaltına alınan Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar İzmir İl Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlar Şube Müdürlüğü’ne getirildi. Burada Milletvekili Murat Bakan ve İl Başkanı Deniz Yücel ile görüşen Kayalar’ın, “Burada neden bulunduğumu bilmiyorum. Hesap veremeyeceğim bir durum yok” dediği öğrenildi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

EGEDESONSÖZ- Menderes Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında hakkında gözaltı kararı verilen Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar ifadesi alınmak üzere İl Emniyet Müdürlüğü’nün Karabağlar Yeşilyurt’ta bulunan Mali Suçlar Müdürlüğü’ne ait binaya getirildi.

BAŞKAN KAYALAR GÖZALTINDA!

Başkan Kayalar’ın avukatlığını İzmir Büyükşehir Belediyesi CHP Grup Başkanvekili Av. Murat Aydın üstlendi.  Gözaltında bulunan Kayalar’ı ziyaret eden CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan ve İl Başkanı Deniz Yücel yetkililerden bilgi aldı.

Kayalar ile görüşmelerini anlatan Milletvekili Bakan, “Soruşturma kapsamında bir gözaltı kararı bulunuyor. Dosyanın ayrıntıları kendisiyle ilgili ifade alma işlemlerine geçilmediği için net değil. Biz de bulunduğu odaya giderek durumu hakkında bilgi aldık.  Bize, ‘Burada bulunmamı gerektirecek bir durumum yok’ dedi.  Sağlığı ve morali gayet yerindeydi. Durumla ilgili ‘Açıklayamayacağım ve hesap veremeyeceğim bir şey yok, ekşi yemedim ki karnım ağrısın’ ifadelerini kullandı. Emniyetteki işlemler devam ediyor. Biz de sürece ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyoruz” diye konuştu. 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Vatandaş
 5 Temmuz 2022 Salı 19:19
Sayın genel başkan yardımcısı,elbette halkın oyları ile seçilen belediye başkanları istediği ülke yetkilileri görüşür bu ölçü nedir? Öncellikle ülkesi aleyhinde beyanatlar veren ülke sorunları konusunda görüşürken bu ülkenin yetkili kurullarından görüş alır ve mensubu olduğu partiye bilgi vermek zorundadirlar tabi ki vatandaş olarak prosedürü bilmiyoruz,etik olmayan bir büyük elçinin partinin genel başkanın ziyaret etmeden dün kü belediye başkanını ziyaret etmesi manidar olup etik olmadığını biliyoruz ve takdir etmiyoruz...
 Vatandaş
 5 Temmuz 2022 Salı 16:36
Bu ülkede ve tüm dünyada masumiyet karinesi vardır,belediye başkanları seçimle iş başına gelirler elbette bazı yanlış işler yapılmış olabilir,bu konuda güvenlik soruşturması gizlilik içinde ifadesine baş vurulur şayet suç unsuru var ise adliye sevk edilir hukuk kararını verir,bu tür uygulamaların hiç bir parti gözetmeden gizli şekilde yürütmek yargılama sonunda belgeleri ile kamuoyuna bilgi verilir...
Bayraklı’da ‘seyahat’ gerginliği... Önal: Hesap vermek zorunda değiliz!
Yerel Yönetimler
5 Temmuz 2022 Salı 18:42

Bayraklı’da ‘seyahat’ gerginliği... Önal: Hesap vermek zorunda değiliz!

Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal’ın katılmadığı meclis oturumunda söz alan AK Partili Meclis Üyesi Özgür Hızal, Cumhuriyet Halk Partisi grubunun geçtiğimiz aylarda gerçekleştirdiği Ankara ziyareti ile ilgili çarpıcı sorular dile getirirken, Hızal’a yanıt veren Başkan Vekili İrfan Önal ise "Hesap vermek zorunda değiliz" çıkışında bulundu.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Oktay GÜÇTEKİN / EGEDESONSÖZ - Bayraklı Belediyesi Temmuz ayı olağan meclisinin ikinci oturumunu gerçekleştirdi. Belediye Başkanı Serdar Sandal’ın olmadığı oturuma Başkan Vekili İrfan Önal Başkanlık yaptı.

İTİRAZLAR KOMİSYONA SEVK EDİLDİ
İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından askıya çıkarılan, Bayraklı’nın Adalet ve Manavkuyu mahallelerini kapsayan 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı Revizyonuna vatandaşlardan itirazlar gelmişti. Bayraklı Belediyesi Meclis gündeminde ikinci oturumda ise 62 itiraz daha gündeme geldi. TMMOB ŞPO ve TEİAŞ’ın da itirazlarının aralarında bulunduğu itirazlar İmar ve Hukuk komisyonlarına sevk edildi.

AKTAŞ: İTİRAZLAR NEDEN YAPILDI?
Gündem maddeleri ile ilgili söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Abdullah Aktaş, “İki meclistir imar planlarına gelen itirazların toplam sayısı 197 oldu. Bunlardan 1 tanesi Şehir Plancıları Odası 2 tanesi de TEİAŞ’tan... Bu itirazlar ne için yapıldığını açıklar mısınız? Bu meclisi izleyen yüzlerce insan var. Onlar komisyonda görüşülecek konuları bilmeyecek” dedi.

HIZAL:  SANDAL KENDİ CEBİNDEN Mİ KARŞILADI?
Gündem dışı konuşmalarda söz alan ve Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal’a yönelik sorularını yönelten AK Parti Meclis Üyesi Özgür Hızal, “Serdar Bey olsaydı sorularımızı yöneltecektik... Biz her ay 2 meclis yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz. Bugün çok ilginç bir meclis yaşıyoruz. İyi ki planlara itiraz eden vatandaşlar var da önümüze gündem geldi. Yoksa önümüze gündem de gelmeyecekti. Gündem kağıdına baktığınızda belediye performansını da görebilirsiniz. Belediyenin performansının ne kadar düşük olduğunu görebilirsiniz. Mayıs ayında Serdar Sandal başkanlığında CHP grubunda bazı meclis üyesi arkadaşlar CHP İlçe Teşkilatınız ile Ankara’ya bir seyahat düzenlediniz. Bu programın giderlerini sayın Sandal kendi cebinden mi karşıladı? Ya da bu programında giderlerini karşılamak için Bayraklı Belediyesi’nin Özel Kalem Müdürlüğü'nün bütçe kaleminde yurt içi görev yolluğu çıkartılıp bu mu harcandı?” diye sordu.

ÖNAL:  HESAP VERMEK ZORUNDA DEĞİLİZ
Hızal’a yanıt veren Başkan Vekili İrfan Önal, “Söyledikleriniz ile ilgili genel açıklamayı başkanımız yapacak. Siz ziyaretin bir kısmını görmüşsünüz. Biz meclis üyeleri olarak birçok yere gidebiliriz sizde gelebilirsiniz. Sizi belediyenin çalışmaları için davet ettiğimizde de gayri ciddi bir şekilde nerede buluşacağız nerede görüşeceğiz diye açıklamalarda bulundunuz. Anıtkabir'e yapılan bir ziyaretten sonra parti merkezi de ziyaret edilir, belediye başkanımız ile bir yere de gidebiliriz birine hesap vermek zorunda değiliz” ifadelerini kullandı.

AK Partili isimlerin itirazına rağmen meclis oturumu kapatılırken, AK Partili  isimler kürsüye doğru giderek itiraz etti. Önal, itirazlara rağmen meclisi sonlandırdı.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Vatandaş
 5 Temmuz 2022 Salı 19:08
Herkes cebinden masraf yaparak istediği yere gidebilir,keyfi ve siyasi gezilerde belediye bütçesinden sınırsız masraf ediyor lar ise elbette sorgulanmalı,üstelik Ankara ziyaretleri otomatiğe bağlı sürekli ziyaretler öldüğünü halk biliyor izliyor, binbir güçlük ile vergi ödeyen halk, kimse halkın sırtından kurban kesmesin...
Konak’ta Hasan Tahsin kararı... Adı Bahri Baba’da yaşatılacak!
Yerel Yönetimler
5 Temmuz 2022 Salı 17:30

Konak’ta Hasan Tahsin kararı... Adı Bahri Baba’da yaşatılacak!

Konak Belediyesi Meclisi, İzmir’de Yunan askerlerinin işgaline karşı ilk kurşunu atan Gazeteci Hasan Tahsin ve silah arkadaşlarının şehit edildikten sonra gömüldüğü rivayet edilen ve şu anda Bahri Baba Parkı’nın bulunduğu alanda isminin yaşatılmasına karar verdi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

EGEDESONSÖZ – Konak Belediyesi Temmuz ayı olağan meclis toplantısının ikinci otuırumu Başkan Abdül Batur'un yokluğunda Meclis Birinci Başkanvekili Mahmut Esat Aslan yönetiminde toplandı.

Mecliste başkanlıktan ya da meclis üyelerinde gelen bir önerge yer almazken komisyonlardan gelen 7 rapor da oy birliği ile meclisten geçti.

Konak Meclisi, otizm ve down sendromlu çocuklara halk oyunları eğitimi verilmesi, oyun alanlarının ve parkların erişilebilir hale getirilmesi, Srebrenista soykırımı ile ilgili anma etkinliği düzenlenmesi, konuşma bozukluğu sorunu olan çocuklara yönelik Engelsiz Yaşam Köyü'nde konuşma terapisi yapılması, Konak Belediyesi Spor Kulübü Derneği ve Trakya İzciler Birliği Federasyonu ortaklığında hazırlanan “Engel Tanımayanlar Projesi” için için başkanlığa yetki verilmesi, meclis karar özetlerinin yerel gazetelerde yayınlanması için kararlar aldı.

Alınan kararlardan bir tanesi de İzmir’in işgal edildiği 15 Mayıs 1919 tarihinde İzmir işgal edilirken Kurtuluş Savaşı'nın ilk kurşununu atan Hasan Tahsin ve o silah arkadaşlarının anısına Bahri Baba Parkı civarında uygun bir yere levha konulması idi.

'TARİHE GEÇECEK BİR KARAR'
Kararla ilgili konuşan Meclis Birinci Başkanvekili Mahmut Esat Aslan “Yunan askerlerinin İzmir’e ayak basması halkta büyük infial yaratmış, o günkü gazetecilerden Hasan Tahsin’in Yunan askerlerine sıktığı kurşun bizim Kurtuluş Hareketimizin bir başlangıcı olmuştur. Tarihi bir olaydır. Şehit edildikten sonra silah arkadaşları ile birlikte cansız bedenleri günlerce sokaklarda kalmış, sonradan gömülmüştür. Bazı araştırmalara göre; kesin olmamakla birlikte, Bahri Baba Parkı civarına gömülmesi söz konusu. Bizim de görevimiz bu ismi yaşatmak ve gelecek nesillere taşımaktır. Bugün aldığımız bu kararla birlikte bunu gerçekleştireceğiz. Umuyorum ki bu levhanın 30 Ağustos ya da 9 Eylül’de açılışı yapılır. Bu tarihe geçecek bir karardır” dedi.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

TFF 1. Lig fikstürü çekildi... İzmir derbileri ne zaman?
Spor
5 Temmuz 2022 Salı 20:13

TFF 1. Lig fikstürü çekildi... İzmir derbileri ne zaman?

TFF 1. Lig 2022 – 2023 sezonunun fikstürü için kura çekimleri yapıldı. Yapılan kura çekimlerine göre İzmir temsilcileri Altay, Altınordu ve Göztepe’nin derbi tarihleri belli oldu.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

EGEDESONSÖZ – TFF 1. Lig’in 2022 – 2023 sezonu kura çekimleri tamamlandı. Kura çekimi TFF Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri’nde yapıldı. TFF 1. Lig’te maç yapacak İzmir takımları Göztepe, Altınordu ve Altay’ın maç yapacağı tarihler de belli oldu.

Yapılan kura çekimlerine göre İzmir derbilerinin tarihleri şu şekilde:

6. Hafta: Göztepe – Altınordu

13. Hafta: Altınordu – Altay

15. Hafta: Göztepe - Altay

25. Hafta: Altınordu – Göztepe

32. Hafta: Altay – Altınordu

34. Hafta: Altay - Göztepe

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

36 kişiye mezar olmuştu... Rıza Bey davasında 'takdiriilahi' tartışması!
Güncel
5 Temmuz 2022 Salı 16:09

36 kişiye mezar olmuştu... Rıza Bey davasında 'takdiriilahi' tartışması!

Rıza Bey Apartmanı'nın yıkılmasına ilişkin "bilinçli taksirle birden fazla insanın ölümüne ve yaralanmasına neden olma" suçlamasıyla 2'si tutuklu 13 kişinin yargılanmasında "takdiriilahi" tartışması yaşandı.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

İzmir'deki depremde en fazla can kaybının yaşandığı Rıza Bey Apartmanı'nın yıkılmasına ilişkin "bilinçli taksirle birden fazla insanın ölümüne ve yaralanmasına neden olma" suçlamasıyla 2'si tutuklu 13 kişinin yargılanmasına devam edildi.

İzmir 5. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuklu sanıklar mimar A.S.B. ve yapı müteahhidi H.H.Ö, SEGBİS üzerinden katıldı. Tutuksuz sanıklar, müştekiler ve taraf avukatları ise salonda hazır bulundu.

Mahkeme Başkanı, tanık İ.K'nın hakkında da söz konusu davaya ilişkin soruşturma olduğunu ancak henüz davaya dönüşmediğini belirterek tanık olarak dinlenileceğini bildirdi.

Tanık İ.K, tutuklu sanık A.S.B. ve tutuksuz sanıklardan T.P. ve D.K'nın kendi şirketinden ayrılarak bu bina için proje hazırladıklarını savunarak, "Olayda müteahhit ve fenni mesul sorumlu. Belediyedeki projelere imza atan kişi kim ise o sorumludur. Müteahhit ile benim şirketin sözleşmesini hatırlamıyorum bile. Projeye imza atan kişiler sorumludur." diye konuştu.

Rıza Bey Apartmanı'ndaki diş hekimi polikliniğinde tadilat yapan firmanın sahibi K.Ö. de dairede çalıştığı sırada yöneticinin binanın sağlam olmadığını söylediğini öne sürdü.

Tutuklu sanık A.S.B. ise günah keçisi haline getirildiğini ileri sürerek, "Bir sorumsuzluk yaptıysam o inşaat devam edemez. Bir imza dışında hiçbir dahlim olmadığı halde 16 aydır tutukluyum." ifadelerini kullandı.

Tutuklu sanık H.H.Ö. de beton atmayı ve demir döşemeyi çok iyi bildiğini, binada kötü bir iş yapmadığını savundu.

Müştekilerden sanık avukatına tepki
Tutuklu sanık H.H.Ö'nün avukatı, "müvekkilinin ağır hastalıkları olduğunu, tahliye edilmezse ölebileceğini ve bir sonraki celse kendisini göremeyebileceklerini" söylemesi üzerine depremde yakınlarını kaybeden müştekiler, avukata "Biz de çocuklarımızı göremiyoruz" sözleriyle tepki gösterdi.

Avukatın "Takdiriilahi" sözleri üzerine bir müşteki "Takdiriilahi ise neden burada mahkeme yapıyoruz." ifadesini kullandı.

Mahkeme heyeti savunması alınmayan sanıklar hakkında yakalama emri çıkartılmasına ve tutuklu sanıkların bu halinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

İzmir'de 30 Ekim 2020'de meydana gelen depremde yıkılan Rıza Bey Apartmanı'nda 36 kişi hayatını kaybetmiş, 17 kişi yaralanmıştı.

Binanın yıkılmasında sorumlulukları bulunduğu iddiasıyla 13 sanık hakkında "bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne sebebiyet verme" suçundan dava açılmıştı. (AA)

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Göztepe'nin küme düşüşü davalık... Eski defterler açıldı!
Spor
5 Temmuz 2022 Salı 16:40

Göztepe'nin küme düşüşü davalık... Eski defterler açıldı!

Eski A Milli Futbol Takımı teknik direktörü Şenol Güneş, yazdığı kitapta kendisini şike yapmakla suçlayan Erman Toroğlu'ndan şikayetçi oldu. Mahkeme de Toroğlu'ndan iddiasına dair delilleri sunmasını talep etti. Güneş'in şike yaptığı iddia edilen maçın 1976-77 sezonundaki Trabzonspor-Zonguldakspor arasında oynanan ve berabere biten maçın olduğu iddia edildi. Göztepe, bu maçın berabere bitmesinin ardından küme düşmüştü.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Şenol Güneş, ünlü yorumcu eski hakem Erman Toroğlu'nu mahkemeye verdi. Güneş, futbolculuğu döneminde kendisini şike yapmakla suçlayan Toroğlu'ndan davacı olarak manevi tazminat talebinde bulundu. Güneş ayrıca, Toroğlu'nun iddiasını ortaya attığı "Oynadım Oynattım Oynatalım" isimli kitabı kaleme alan gazeteci Hamit Turhan ve Turkuvaz Yayıncılık'tan da şikâyetçi oldu.

Güneş, avukatı Erdem Egemen vasıtasıyla İstanbul Anadalou 31. Asliye Hukuk Mahkemesi'ne 17 Mayıs 2022 tarihinde başvurdu. Mahkeme, tebligatın ulaşmasından sonra Toroğlu ve diğer iki davalının iki hafta içerisinde öne sürdükleri iddiaya dair tüm delilleri ve savunmanın dayanacağı olayların da belirtilmesini istedi.

İşte Güneş'in dilekçesi:

Ne olmuştu?
"Beraberlik için şike yapıldı"

Erman Toroğlu, kitabında Süper Lig'in 1976-77 sezonundaki Trabzonspor-Zonguldakspor maçında sonucun berabere bitmesi için şike yapıldığını öne sürüyor. Göztepe'nin düştüğü bu maç sonrası Toroğlu, durumun ortaya çıkmasından sonra dağıtılan parayı, Şenol Güneş hariç, diğer herkesin iade ettiğini yazıyor.

Toroğlu'dan Güneş'e şike suçlaması

İşte Toroğlu'nun kendi ifadeleriyle şike iddiası: "Genelde maç satmayı futbolcular bireysel yaparlar. Ama bazen de çok özel durumlarda organize olan birkaç futbolcu da olabiliyor! 1976-1977 sezonu... Trabzonspor 43 puanla şampiyon oluyor. İçerideki 15 maçın 14'ünü kazanıyor. Ligin son haftasında içeride oynayacağı Zonguldak maçında nedendir bilinmez berabere kalıyor! Maçtan önce futbolculara para geldiği iddia ediliyor, yönetimin haberi yok. Trabzonspor santraforu Necmi Perekli (o sezon 21 golle Gol Kralı olmuştu) futbolculara. 'Hiçbiriniz yaramazsınız,' diyor. Ahmet Suat Özyazıcı'ya dönerek, 'Sen de bu işe dâhilsin, yaptığınız iş doğru değil. Trabzonspor'u lekeleyeceksiniz' diyor ve kampı terk ederek arabasına biniyor Erzurum'a doğru yola çıkıyor. Ve ertesi günü maç 0-0 bitince 26 puana çıkan Zongludakspor kümede kalıyor, 25 puanlı Göztepe küme düşüyor."

'Güneş parayı tadilata harcamış'
Toroğlu devamında Güneş'in parayı harcadığını söyleyerek iade etmediğini savunuyor: "Maçın akabinde yönetimin haberi oluyor ve büyük tepki gösteriyor. Futbolcuların hepsine çağrı yapıyorlar. "Aldığınız paraları getirin, Zonguldak'a geri göndereceğiz." diyorlar. Bir kısım futbolcu getiriyor, bir kısmı getirmiyor. Getirmeyenlerden Şenol Güneş yönetime şöyle bir açıklama yapıyor: 'Evde tadilat yaptım ve parayı harcadım.' Bu futbolcuların bir kısmının seneye transfer konuşmalarında aldıkları paralar yönetim tarafından tahsil ediliyor."

Güneş: Gol yemedim nasıl şike bu
Toroğlu, daha önce de dile getirdiği bu iddiası nedeniyle Güneş'in kendisini arayarak, maçta gol yemediğini ve bu nedenle nasıl şike yapmış olabileceğini sorduğuna kitabında yer verdi. Erman Toroğlu, Şenol Güneş ile küfürleşmeye varan telefon konuşmaları olduğunu ve ünlü hocanın kendisini mahkemeye vereceğini söylediğini de kaydediyor. Evet, o mahkeme olayı bu yıl gerçekleşti. Toroğlu, yıllar önce dile getirdiği şike iddiasını kitaplaştırınca Güneş de soluğu mahkemede aldı. Bakalım, yargı kimi haklı bulacak?

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Karısını baltayla öldürmüştü... Cani koca gün yüzü göremeyecek!
Güncel
5 Temmuz 2022 Salı 16:17

Karısını baltayla öldürmüştü... Cani koca gün yüzü göremeyecek!

İzmir'de, eşini baltayla öldürdüğü suçlamasıyla hakkında dava açılan sanık "tasarlayarak canavarca hisle ve eziyet çektirerek öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

İzmir 12. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya sanık Yakup P. tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Taraf avukatları ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı da duruşmada hazır bulundu.

Sanık avukatı, müvekkilinin canavarca hisle davranmadığını ve cinayeti tasarlayarak işlemediğini savunarak indirim talebinde bulundu.

Mağdur avukatları sanığın indirimsiz cezalandırılmasını talep etti.

Çiftin çocuğu M.P. sanığın en ağır cezayı almasını istediklerini ifade ederek, "Engelli kardeşim okula gittikten sonra cinayeti işlemiş. Olayı tasarlamış. Bir anlık hisle olsa boğarak öldürürdü. Annem can havliyle camı açıp yardım istemiş ama sanık gelip camı kapatmış." dedi.

Sanık Y.P. ise pişman olduğunu söyledi.
Mahkeme heyeti, sanığın "tasarlayarak canavarca hisle ve eziyet çektirerek öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi. Heyet, kararında indirim uygulamadı.

İzmir'in Buca ilçesinde 26 Kasım 2019'da meydana gelen olayda Sevgi P, eşi Yakup P. tarafından oturdukları evde baltayla öldürülmüştü. (AA)

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Karşıyaka’da TİS coşkusu!
Yerel Yönetimler
5 Temmuz 2022 Salı 15:31

Karşıyaka’da TİS coşkusu!

Giderek zorlaşan ekonomik koşullara rağmen emekçinin hakkına sahip çıkan Karşıyaka Belediyesi, Kent A.Ş. bünyesindeki çalışanları için DİSK Genel-İş Sendikası ile örnek bir Toplu İş Sözleşmesi’ne imza attı.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Sözleşmeyle; emekçilerin maaşında önemli oranlarda iyileştirmeler yapılırken söyleşmeye emekçilerin menfaatine hizmet edecek kazanımlar da eklendi. Karşıyaka Belediyesi Şantiye Tesisleri’nde düzenlenen imza töreninde konuşan Genel-İş 8 No'lu Şube Başkanı Deniz Şahin Gümüştekin, toplu iş sözleşmesi hakkında bilgi verdi. Bu sözleşmeyle emekçilere bir nebze de olsa can suyu olmaya çalıştıklarını vurgulayan Gümüştekin, “Tam 22 yıldır sendikalı olan Kent A.Ş işçisinin bundan 13 yıl önce toplu iş sözleşmesi yüksek hakem kuruluna gitti ve en büyük darbeyi o yıl alarak belki de İzmir’in en düşük ücretini alan şirketleri arasına girdi. Bugün ise bu toplu iş sözleşmesiyle İzmir’in en iyi ücretini alan şirketlerinden biri oldu. Bu başarı sendikamızın, temsilcilerimizin ve üç sene önce bize yol arkadaşlığı yapmaya başlayan Belediye Başkanı’mız sayın Dr. Cemil Tugay’ındır. Bundan sonraki süreçte de belediye başkanımızla yan yana, omuz omuza birçok şeyi birlikte çözeceğimize ve başaracağımıza inanıyoruz. Hepimizin bildiği gibi bu ülkede yaşamak her gün zorlaşıyor; enflasyon rekor üstüne rekor kırıyor, zamlar durmak bilmiyor. Belediye başkanımız, temsilci ve yönetici arkadaşlarımızla toplu iş sözleşmemizi konuştuk ve 10 binin altında bir ücretin alınmaması kanaatine vararak en düşük günlük ücreti 255 TL’ye yükseltip kıdem zammıyla birlikte belli bir yere gelen çıplak ücretin üstüne daha önceki yıllarda günlük ücretin üzerine eklediğimiz ve sözleşmemizde olmayan 657 sayılı devlet memurlarına verilen aile yardımını tekrar toplu iş sözleşmemize ekleyerek 521 TL’lik artı bir kazanç sağladık. İşçilerimizin menfaatine hizmet edecek pek çok maddeye sözleşmemizde yer verdik, bunları hayata geçiren Karşıyaka Belediye Başkanı’mızın yürekten bir alkışı hak ettiğine inanıyorum” dedi.

KADIN PERSONELE ÖZEL MADDE
Sözleşmede kadın personeller için de özel bir madde yer aldığını dile getiren Gümüştekin, açıklamasına şöyle devam etti: “Özellikle bir maddemiz var, kadın çalışanlarımız için çok önemli. İstanbul Sözleşmesi, uluslararası sözleşmeler ve toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik bu madde; özellikle AKP iktidarı döneminde kadın cinayetlerinin arttığı, kadın katillerinin ceza indirimleriyle serbest bırakıldığı, Danıştay’ın İstanbul Sözleşmesi feshinin Anayasa’ya aykırı olduğunu belirttiği şu günlerde siyasal iktidar ne kadar reddederse etsin kadınların dün olduğu bugün de hayatlarından ve haklarından asla vazgeçmeyeceklerini bir kez daha ortaya koymuş olduk. Biz işçi sınıfıyız; ölüme karşı yaşamı, savaşa karşı barışı, sermayeye karşı emeği savunuyoruz. Toplu iş sözleşmemiz hayırlı olsun, emeği geçen herkese teşekkür ederim.”

ÇALIŞKAN: “İŞİMİZ ÇOK”
Törene katılan ve konuşma yapan Türkiye Genel Hizmetler İşçileri Sendikası Genel Başkanı Remzi Çalışkan şu ifadeleri kullandı: “Toplu sözleşmede başta belediye başkanımız olmak üzere Kent A.Ş. yönetimine, şube başkanımıza, yönetim kurulu üyelerine ve temsilcilerine teşekkür ediyorum. Öyle bir noktadayız ki, sadece işçiler değil bu ülkede yaşayan herkes için enflasyon rakamları, hayat pahalılığı, yağmur gibi gelen zamlar ortada. Bugün elde ettiğimiz kazanımı, üç gün sonra elimizden alan bir ekonomi yönetimi, bir ülke yönetimi var. Arkadaşlar işimiz çok, haklarımızı, alın terimizi, çocuklarımızın geleceğini korumak zorundayız. Genel-İş Sendikası olarak buna hazırız. Bu hukuksuzluğa, adaletsizliğe, ekonominin alt üst oluşuna hayır diyeceğiz. Bu sorunu kökten çözeceğiz. Sarayın ekonomiden anlamaz politikaları ile enflasyon rakamları arasına sıkışan bir iş kolundayız. Bizim tek muhatabımız belediye başkanları, toplu sözleşmelerimiz. Bu zor zamanları birlikte aşalım, üretiyoruz ama takatsiz kalmayalım; üretmeye, çalışmaya devam edelim. Bugünkü kazanımlarımızı şartları zorlayarak bizlere sunan Cemil Başkan’ıma teşekkür ediyorum.”

TUGAY: “BİRLİKTE MÜCADELE EDELİM”
Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay da birliktelik vurgusunda bulunarak, “Beni yol arkadaşı olarak gören tüm mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Zaman zaman konuşmalarımızda söyledim, ben halkın adına onların temsilcisi olarak geçici bir süre belediyeyi yönetmek üzere görevlendirilmiş, seçilmiş bir kişiyim. Görevi yaparken belediyenin sorumluluklarını yerine getirmek zorundayım ve burada en fazla sizin desteğinize ve sizinle beraber tek yürek çalışmaya ihtiyacım var. Özel sermayeye saygımız vardır ama özel sermaye de bu ülkeye hizmet etmek zorunda, bu ülkenin bir parçası olmak durumunda. Ne zaman bu ülkenin kaynaklarını adaletsiz bir şekilde başkalarına, kelimeyi çok sevmiyorum ama kullanacağım ‘peşkeş’ çekmeye kalkarlarsa işte o noktada biz yokuz, biz halkın ve devletin tarafındayız. Belediye bir tarafta kamunun, devletin, ülkenin kaynaklarını doğru şekilde halkına hizmet, olanak olarak sunması gereken bir kurum. Bir taraftan da o hizmeti yapan belediye çalışanlarının, emekçilerin haklarını da ödemesi gereken bir kurum. Hakkınız, hukukunuz çok önemli, insan olarak size duyduğumuz saygı da. Bunları burada size nutuk çekmek için söylemiyorum, bunları duyması gereken insanlar duysun diye söylüyorum. İşçisine az ücret vermek marifet değildir, kimse bununla gurur duymasın. Biz her şeyi hakkıyla yerine getirmek zorundayız. Deniz Başkanım her bir kelimesinin altına imza atacağım bir konuşma yaptı. Önümüzdeki günler, aylar ve önümüzdeki yıllar, sizler ve çocuklarınız için kararlılıkla mücadele edeceğimiz zamanlar olacak. Ben sizin yol arkadaşlığınızdan razıyım, son günüme kadar üzerime düşeni yapmak için gerekirse 24 saat çalışmaya hazırım. Sizin varlığınızın bizim için bir güç olduğunu bilin ve ben o gücün elbetteki belediye hizmetlerine yansımasını istiyorum ama bu ülkede her türlü haksızlığa, her türlü yanlışa karşı da bir direnişin adı olmasını istiyorum. Sizler bu mücadeleye katılın, sizler bu mücadelenin dışında kendinizi görmeyin, önce belediye görevimizi hakkıyla yerine getirelim ama ondan sonra bu ülkedeki her yanlışa karşı birlikte hayır diyelim. Bu masalarda hep beraber zafer işaretimizi yapalım ve düşmana korku salalım” şeklinde konuştu.

“EMEK EN YÜCE DEĞERDİR”
Daha adil ve güzel günlere ulaşmak için çalışmak gerektiğini belirten Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Atila Sertel, “İşçi kardeşlerimizin aldıkları ücretler Türkiye’yi yönetemeyip borç batağına sürükleyen Cumhuriyet tarihinin bütün değerlerini ve birikimlerini satarak ülkede har vurup harman savuran bir dönemi yaşayan insan sevgisinden, insan emeğine saygıdan uzak Türkiye’yi perişan eden bir iktidarın elinde alınan ücretler sıcakta eriyen buza benziyor. Ne kadar yüksek ücret verilirse verilsin enflasyon durdurulmadığı sürece, hayat pahalılığı devam ettiği, alım gücü düştüğü sürece Türkiye’de emekle çalışan insanların yaşam standardı geriye doğru gidiyor. Belediye başkanlarımız sendika temsilcilerimizle oturup işçinin hakkını savunuyorsa işçilerin de birlik beraberliği oluşturup, bu duruştan taviz vermemeleri gerekiyor. Böylesine güzel insanların göreve devam etmesi için daha çok çalışmalıyız. Elimizden gelen çabayı göstererek Karşıyaka’nın Türkiye’de zaten var olan yıldızına yıldızlar katmalıyız. Karşıyaka Belediyesi’nin işçileri bunu yapıyor. Emek en yüce değerdir ve karşılığı mutlaka verilmelidir. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

“BİZ KAZANACAĞIZ”
CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat ise konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Türkiye öyle bir noktaya savruldu ki ilk çeyrekte yüzde 11.4 işsizlik oranımız var, Türk Lirası her gün değer kaybediyor, tarihin en zor günlerini yaşıyoruz. Hukukun üstünlüğü endeksinde son sıralardayız, beyin göçü aldı başını gitti, eğitimin durumu ortada. Bir ülkenin kalkınması için ne yapılması gerekiyorsa Türkiye tam tersini yapıyor. Üretemiyoruz, temel gıda ihtiyaçlarını bile karşılayamayan bir Türkiye gerçeğini yaşıyoruz; enerji krizi kapıda. Kötü günler geride kaldı, daha kötü günler bizi bekliyor. İşte tüm bunların ortasında bazen iyi şeyler de oluyor, iyi şeyleri yaratan herkese teşekkür ediyorum. Bu toplu iş sözleşmesi bataklıkta açan bir çiçek gibi oldu. Deniz Başkan’a mücadelesi için teşekkür ederim. Cemil Başka burada sosyal demokrat belediye başkanı nasıl olunur onu gösterdi. Cumhuriyet Halk Partisi’nin bir yöneticisi, milletvekili olarak kendisiyle gurur duydum. Hani bu ahval ve şerait içinde dahi görevimizi biliyoruz diyoruz ya; bu iktidarı göndereceğiz. Yerine hep birlikte lokmamızı büyütecek; emekten, üretimden yana bir düzen kuracağız. İnanıyorum ki biz kazanacağız.”

Konuşmaların ardından imza töreni gerçekleştirildi. Törene DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, Türkiye Genel Hizmetler İşçileri Sendikası Genel Başkanı Remzi Çalışkan, Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Atila Sertel, Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Mahir Polat, DİSK Genel İş Sendikası 8 No’lu Şube Başkanı Deniz Şahin Gümüştekin, meclis üyeleri ve bürokratlar katıldı.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

İzmir Emniyeti’ne yönelik skandal sözler! Özdağ: Hesabını soracağız
Politika
5 Temmuz 2022 Salı 13:45

İzmir Emniyeti’ne yönelik skandal sözler! Özdağ: Hesabını soracağız

Son günlerde İzmir’i hakkında çarpıcı açıklamalarda bulunan Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’ın hedefinde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in ardından İzmir Emniyeti yer aldı. Suriyelilerin dönüşü için partisinin imza kampanyasına polis müdahalesi olduğunu duyuran Özdağ, ‘Bunun hesabını soracağız’ dedi
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

EGEDESONSÖZ - Türkiye’de son dönemlerde artan Suriyeli ve mülteci politikaları tartışmalarında ilk sırada yer alan Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, İzmir ile ilgili yeni bir paylaşımda daha bulundu.

Geçtiğimiz haflarda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’i mülteci politikaları üzerinden hedef alan Özdağ, bu kez de İzmir Emniyeti’ne yüklendi. Zafer Partisi İzmir İl Başkanlığı tarafından Üçyol Metro durağında düzenlenen ‘Suriyelilerin dönüşü imza kampanyası’ etkinliğine polis müdahalesi olduğunu belirten Özdağ, vatandaşlara çağrıda bulundu.

Açıklamayı sosyal medya hesabı üzerinden yapan Özdağ, şu ifadeleri kullandı:

“İzmir Emniyet Müdürlüğü Zafer Partisi’nin Suriyelilerin Suriye’ye dönüşü için imza kampanyasını engellemek istediler. Direnen arkadaşlarımıza ceza kesiliyor. Bütün İzmirlileri Üçyol Metro Durağı’nda imza kampanyasına desteğe çağırıyorum. Emniyet Müdürü bunun hesabını soracağız.”

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 ali
 5 Temmuz 2022 Salı 16:19
Kimleri görüyorum kimleri; Geleceğin Bahçelisi (herkese hesap soracak)
 
 5 Temmuz 2022 Salı 15:41
Bu adam da herkesten hesap soruyor ama takan yok. Sabah akşam Suriyeli diyor, başka da bir şey yok. Suriyelileri gönderme derneği mi siyasi parti mi belli değil. Başka hiçbir konuda açıklaması yok.
 T.C. Vatandaşı
 5 Temmuz 2022 Salı 14:26
Nasıl bir dil ve üsluptur bu...
 Lombak
 5 Temmuz 2022 Salı 14:15
Türk siyadetini Avrupa siyasetinin ırkçı bataklığına sürükledi. Türk siyasetinin ve miliyetçiliğinin yüz karası bu parti.
Büyükşehir'den bayram desteği... İzmir'de 40 milyonluk dayanışma!
Yerel Yönetimler
5 Temmuz 2022 Salı 13:09

Büyükşehir'den bayram desteği... İzmir'de 40 milyonluk dayanışma!

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Başkan Tunç Soyer’in sosyal belediyecilik anlayışıyla bu bayramda da ihtiyaç sahibi yurttaşlara desteğini sürdürüyor. Kurban Bayramı boyunca ayni ve nakdi olmak üzere tam 40 milyon liralık destek ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırılacak.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in sosyal belediyecilik anlayışı doğrultusunda ekonomik krizin gölgesinde geçirilecek Kurban Bayramı için destekler arttırıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında, ihtiyaç sahibi yurttaşların Kurban Bayramı’nda rahat bir nefes alması için 74 bin haneye 300’er lira olmak üzere toplam 22,2 milyon lira bayram parası desteği sağlanacak. Nakit desteği, Büyükşehir’in ulaştırdığı sosyal destek kartları üzerinden yatırılacak.

Enflasyona karşı 40 bin haneye gıda paketi 
Bayramda nakdi desteklerin yanı sıra ayni destekler de devam edecek. 40 bin ihtiyaç sahibi haneye içerisinde temel mutfak ihtiyaçlarının yer aldığı gıda paketi desteği sağlanacak. Dağıtımına başlanan gıda paketleri, bayram sonrasında da ulaştırılmaya devam edecek. 65 yaş üstü ihtiyaç sahibi 7 bin haneye ise içinde kavurma ve kemik suyu konservelerinin yer aldığı gıda paketleri ulaştırılacak.

Şehit yakınları ve öğrenciler de unutulmadı
3 bin 300 şehit yakını ve gaziye ise yine Kurban Bayramı öncesi 300 lira nakit desteği ve gıda paketi desteği verilecek. Ayrıca Büyükşehir’den sosyal yardım alan ailelerin şehir dışında okuyan çocuklarına otobüs bileti desteği kapsamında toplam 3 bin 403 öğrenciye 350 liradan 1 milyon 182 bin lira kaynak ayrıldı. 

Böylece İzmir Büyükşehir Belediyesi 2022 Kurban Bayramı’nda ihtiyaç sahibi yurttaşlara toplamda 40 milyon lira tutarında ayni ve nakdi destek sağlamış olacak.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

PM Üyesi Çelik’ten 'ittifak' vurgusu: Ön seçim olacak mı?
Politika
5 Temmuz 2022 Salı 11:47

PM Üyesi Çelik’ten 'ittifak' vurgusu: Ön seçim olacak mı?

Cumhuriyet Halk Partisi’nin gündeminden düşmeyen önseçim tartışmalarına yanıt veren CHP PM Üyesi Devrim Barış Çelik ön seçimin gerçekleştirilip gerçekleştirilmeyeceği ile ilgili olarak henüz belli olmadığını ifade ederek dönemin siyasi konjonktürüne göre şekilleneceği söyledi. Çelik ayrıca ön seçim yapılmadığı takdirde aday olmayacağını belirten milletvekilleri için de "Takdir kendilerine aittir" şeklinde konuştu.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

EGEDESONSÖZ- Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclis Üyesi  Devrim Barış Çelik SONSÖZ TV’ye konuk olarak Gazeteci Fatih Yapar’ın sorularını yanıtladı. Partililer arasında sürekli olarak fikir ayrılıkları yaşanmasına sebep olan ön seçim tartışmalarına ilişkin konuşan Çelik, ön seçim olup olmama ihtimali hakkında açıklamalarda bulundu.

Ön seçimin gerçekleşmemesi konusunda mevcut vekillerin aday olup olmamasının kendi tercihleri olduğuna vurgu yapan Çelik, ön seçimlerin gerçekleştirilip gerçekleştirilmeyeceği konusunun netliğe kavuşmadığını ifade etti. Çelik, “Önümde bir kitapçık var... Bu kitapçık bizim ikinci yüzyıla çağrı beyannamemiz. Siyasi partilerin kamuoyuna kendi politikalarını aktardıkları ve nasıl bir siyasi parti olduklarını ifade ettikleri metinler vardır. Bir tanesi, parti iç hukukunu düzenleyen tüzük; diğeri program diğeri seçim dönemlerinde seçim bildirgeleri esası teşkil eder. CHP kurultayları ile meşhur bir partidir. O kurultayların birçoğu tartışmalı geçer ama o tartışmalarının arkasında politika belirleme süreçleri vardır. 2020 Temmuz ayının sonunda yaptığımız 37'nci Kurultay'da oy birliği ile geçirdiğimiz ikinci yüzyıla çağrı beyannamemiz var. Artık bu partinin belgenin mütemmim cüzü haline gelmiş, bu beyannamemiz son dönemde yaptığımız bütün politikaların üst metnini oluşturuyor. Vatandaşa seslenip şunları yapacağız dediğimiz ana metinleri oluşturuyor. Siyasi ahlak yasasından kamu ihale kanunlarına getirdiğimiz eleştirilere kadar, Ortadoğu Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın başlangıç adımını attığına, stratejik planlama teşkilatına kadar hepsine harfiyen uyuldu. Hepsini uygulamaya geçiriyoruz. Esnaf masası, doğu masası olarak bu çalışmaları yaparken vatandaşın sorunlarını yerinde tespit ediyoruz. Hem de partimizin çözüm önerilerini iletiyoruz. Bizim çözüm önerilerimizin bir kısmını da iktidar kullanıyor. Yapıcı muhalefetliğimiz gereği, seçim zamanına saklamıyoruz.  Bakın siz böyle yaparsanız vatandaş daha mutlu olur diyoruz. Onlar da kısmi olarak yapıyorlar ama bu bir tercih meselesi son ek bütçede de gördük bu tercih müteahhitlerden, yandaşlardan yana kullanılırken memurdan emekliden yana da kullanılmayabiliyor. 

ÖN SEÇİM YAPAN TEK PARTİYİZ
Biz özellikle ön seçimle ilgili seçim yasasını değiştireceğimizi 12 Eylül darbecilerinin eseri olan seçim barajını indireceğimizi Temmuz 2020’de tespit etmişiz. Yasa değişti baraj indi ama orada eskilerin tabiriyle hile yapmak adına da mevcut iktidar sistemi değiştirildi aslında buna tam anlamıyla hile denmez ama işlerine geldiği gibi yeniden dizayn ettiler... Çünkü daha önceki seçimde öteki işlerine geliyordu. Biz burada genel başkanımız ve kurultay delegelerimizin oluruyla milletin vekilini genel başkan değil millet seçer yazmışız. Sadece ön seçimde değil daha üst aşamaya geçerek milletin tercihinden yana da tavır alacağız. Dolayısıyla CHP’nin kendi tüzüğünde yazılı olan aday belirleme şekli ön seçimdir ama ittifak dönemlerinde… Bir altılı masa var ve ittifakın nasıl kurulacağı da belli değil. Çünkü erken seçim olursa mevcut yasayla zamanında yapılacak şekilde bir seçim olursa da şu anki yüzde 7 barajıyla gideceğiz. Hangi seçim çevresinde listeler CHP’den mi olacak yoksa ayrı ayrı mı girecek bununla ilgili bir çalışma yapılmadı. Altılı masa bu konuda ne karar verirse biz buna saygılıyız dolayısıyla ön seçim yapılıp yapılmayacağı biraz da o dönemki siyasi konjonktüre bağlı.  Kesin bir şey diyemeyiz büyükşehirler dahil olmak üzere ön seçimin düzenli yapıldığı illerimiz var. Sekmeden ön seçim yapılır. Önseçim yapan tek parti biziz, bize bu aklı verenler hayatlarında bir tane milletvekillerini belirlememişler" dedi.

BİZİ ELEŞTİRENLER BU YÖNTEMİ UYGULAMIYOR
CHP'ni ön seçim konusunda eleştiren partilerin daha önce hiç ön seçime gitmediğine değinen Çelik, "Sandık koyuyorlar adı da ön seçim değil temayül yoklamasında sandık genel merkeze gidiyor, bizim yaptığımız önseçimde hâkim denetiminde yapılan siyasi partiler yasasıyla, üyenin gelip oy kullanıp çıkan sonuca göre milletvekili sırasının belirlendiği bir ön seçim yapan partiyiz. Bizi eleştirenler hayatlarında hiç bu yöntemi uygulamamış partiler. 12 Eylül öncesi böyle bir yöntem vardı siyasi partiler böyle şekillenmişti. Sadece CHP’de değil Milli Selamet’te de ön seçim vardı, yasal zorunluluktu. 12 Eylül yasaları bu zorunluluğu kaldırdı genel merkezlere aktardı. Yüzde 5 kontenjan kullanma şartı genel başkanlığa verildi kalanının tamamında da genel merkezlere kaldı” dedi.

KENDİ TAKDİRLERİ
Şu anda görev yapan bazı milletvekillerinin ön seçim olmaması doğrultusunda bir sonraki dönemde aday olmayacağını belirtmesi hakkında da konuşan Çelik, “Bunu söyleyen vekiller hem dostum hem ağabeyim hem siyasi büyüğüm ben onların takdirlerine saygılıyım. Kendi gerekçelerine de saygılıyım ama bunun garantisi yok olur ya da olmaz diyemiyoruz. Seçime nasıl girecekleri konusunda bilgimiz olmadığı için şu an net ifade edemiyoruz, takdir tabii ki kendilerinindir. Bu adaylık meselesi şahsa sıkı sıkıya bağlı bir haktır dolayısıyla aday olup olmama kararını verecek olan o arkadaşlardır. O büyüklerimizdir. Hukuki düzenlemeler dışında da hiçbir engelleme yoktur. Siyasi partiler yasasına göre 6 ay öncesinde takvimin başlayacağına cevaz verir” ifadelerini kullandı.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Alo
 5 Temmuz 2022 Salı 18:51
Ey pm üyem bazılarının çiçeği böceği,kabı,kaşığı işe alındı garıbanlarada nasihat önerildi buna ne diyeceksin ey L I Y A K A T neredesin,HA K ,H U K UK ,A D A L E T
 OSMAN TUNÇ
 5 Temmuz 2022 Salı 15:22
kutlu doğum haftası paylaşımı mı? daha neler???
 barış koç
 5 Temmuz 2022 Salı 14:02
geçen yıl kutlu doğum haftası paylaşımı yapan belediye başkanları bile oldu chp'de. al sana liyakat!
 partili
 5 Temmuz 2022 Salı 12:48
lafa gelince "hak hukuk adalet". icraata gelince sen, ben , bizim oğlan, bizim akraba, bizim aşiret, bizim mezhep, bizim delege... sonra da bu kadar olumsuzluğa rağmen neden yüzde 25'i aşamıyoruz diye soru sormalar...
 Fahrettin ulusoy
 5 Temmuz 2022 Salı 12:34
Devrim barış Çelik de hiçbir cesaret yok. O kendisi de ön seçime girsin ne var koltuk çok mu önemli. Koltuklarda otursunlar çene suyu çorba yapsınlar kim meclis üyesi olacak kim belediye başkanı olacak onun hesabını yapsınlar. Sahalara gelen yok
 Hak Hukuk, Adalet
 5 Temmuz 2022 Salı 12:32
Ön seçim istiyoruz, ön seçim ön seçim ön seçim bu kadar ,hak etmeyenlerin bu partide CHP de işi yok
 Delege
 5 Temmuz 2022 Salı 12:19
Ön seçim demokrasinin olmazsa olmazı dır. 12 Eylül darbesi ile bu realite yok edilmiştir. Ön seçim yapılmazsa m.vekili adayı olmayacak olan yürekli aday adaylarını yürekten kutluyorum.
 Partili
 5 Temmuz 2022 Salı 12:05
Sayın parti yetkilisi ön seçim yapılmadığı takdirde artık üyelerin bir çoğu oy kullanmak istemiyor,ATATÜRK'e hakeret yapan bir milletvekili oy vermek olmayacak,Izmirin yapısını dokusunu bilmeyenlere oy neden verilsin her zaman siyasî konjektor uygun değil zamanı değil diyerek uyutmaya son verilmelidir,belediye başkanları genel merkez atamaları ile yapılıyor,üstelik nasıl atandıklarını parti üst disiplin kurulu üyesi açıklama yaptı,lütfen akılcı liyakata ve kıdeme bakılarak ön seçim yapılmadığı takdirde sandık sonuçları inşallah bu partiye gönülden bağlı olanları üzmez çünkü genel merkez yöneticileri koltukları korunsun yeterki...
Büyükşehir o bölge için düğmeye bastı… Yağmur kabus olmaktan çıkacak!
Yerel Yönetimler
5 Temmuz 2022 Salı 11:08

Büyükşehir o bölge için düğmeye bastı… Yağmur kabus olmaktan çıkacak!

Kış aylarında yaşanacak dere taşmalarının önüne geçmek için yaz aylarında çalışmalarına hız veren İzmir Büyükşehir Belediyesi, Ege ve Umurbey Mahalleleri'nde geçmişte yaşanan problemleri engellemek amacıyla Terfi Merkezi yapılması için 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı Değişikliği önerisi ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği önerisini yayımladı.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Oktay GÜÇTEKİN / EGEDESONSÖZ - İzmir’de son yıllarda kış aylarda yaşanan yoğun yağışlar sonrası meydana gelen su baskınları ile mücadelesini sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, yaz aylarında aldığı önlemlere bir yenisini daha ekliyor.

Özellikle iklim değişiklikleri sonrası ani ve kuvvetli yaşanan yağmurlarda birçok derede taşma vakaları yaşanırken, İzmir Büyükşehir Belediyesi olası bir dere taşmasının önüne geçmek için kritik bir karar aldı.

PLANLAR HAZIR 
Mayıs ayı olağan İzmir Büyükşehir Belediye Meclis gündemine getirilen ve meclis üyelerinin oyları ile kabul edilen İZSU Genel Müdürlüğü'nün talebi doğrultusunda; Konak ilçesi, Ege ve Umurbey Mahallelerinde (Alsancak liman bölgesi) yaşanan su baskını vb. yağmur suyu problemlerinin çözümlenebilmesi amacıyla hazırlanan "Belediye Hizmet Alanı (Terfi Merkezi (TM))" yapılması projesi ile ilgili plan değişiklikleri önerisini hazırlandı.

Terfi Merkezi yapılması ile ilgili çalışmalarını sürdüren Büyükşehir Belediyesi, alan için 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı Değişikliği önerisi ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği önerisini yayımladı.

BİR KISMI YER ALTINA YAPILACAK
Plan değişikliği önerisinde ayrıca, Ege Mahallesi'nin kentsel dönüşüm vizyonu doğrultusunda Terfi Merkezi'nin konumu da dikkate alınarak yeraltında yapılmasının uygun olacağına karar verildiği, bu kapsamda idarece yapılan terfi merkezi yapılacak alanda yaklaşık 5 metre x 20 metre ebadında ve 4.5 metre yüksekliğindeki trafo merkezi ile yaklaşık 3 metre x 15 metre ebadında 3, 50 metre yüksekliğindeki jeneratör yapısının teknik zorunluluklar nedeniyle yer üstünde yapılması kaydıyla terfi merkezi yapısının (hazne ve pompa odası) yeraltında yapılmasına karar verildiği belirtildi.

DSİ: KURUMUMUZUN SORUMLULUĞU YOKTUR
DSİ Genel Müdürlüğü 2. Bölge Müdürlüğü'nün 28 Eylül 2021 tarihli ve 1606495 sayılı yazısı ile; küresel ısınmadan kaynaklı iklim değişiklikleri nedeniyle meteorolojik olaylarda yaşanan düzensizliklerin mevzi ve etkili yağışlar meydana getirdiği, bu nedenle herhangi bir derenin, taşkına neden olmayacağı konusunda kesin hüküm verilmesinin mümkün olmadığı, halihazırda Meles Çayı taşkın alanına sınır konumda bulunan taşınmazın, taşkına uğrama olasılığı hakkında en doğru hükmün ise ancak yapılacak taşkın modellemesi sonucunda elde edilebileceği, bu itibar ile görüş istenen alanın imar planlarında terfi merkezi olarak işlenmesi durumunda bahse konu tesis projelendirilirken subasman kotu, çevre koruma duvarı gibi taşkın önlemleri ile can ve mal güvenliği tedbirlerinin ilgilisince alınması, olası taşkın önlemleri ile can ve mal kaybıyla ilgili Kurumunuzun sorumluluğu olmadığının bilinmesi gerektiğini belirtti.

Proje ile ilgili kurum görüşlerinde şu ifadelere yer verildi:

KENTSEL DÖNÜŞÜM DAİRESİ BAŞKANLIĞI: PARKIN KUZEYİNDE YAPILSIN
Kentsel Dönüşüm Dairesi Başkanlığının 14.09.2021 tarihli ve 353815 sayılı yazısı ile; Konak İlçesinde Ege Mahallesinin büyük bir kısmı ile Umurbey Mahallesinin bir kısmını içeren yaklaşık 7 hektar büyüklüğündeki alanın, 5393 sayılı Belediye Kanununun 73. maddesi uyarınca İzmir Büyükşehir Belediye Meclisinin 16.09.2011 tarihli ve 790 sayılı kararı ile "Ege Mahallesi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Alanı" olarak belirlendiği, sınır onayına ilişkin alınan 22.02.2013 tarihli ve 2013/4366 sayılı Bakanlar Kurulu Kararının 13.03.2013 tarihli ve 28586 sayılı Resmi Gazetede ilan edildiği, alanda etaplar halinde uygulamaya geçilebilmesi amacıyla; mevcut imar planı ve plan notları gereğince, Meclis ve Encümen Kararları doğrultusunda hazırlanan uygulamaya esas diğer yapılaşma koşulları ile uygulama sınır ve bölgelerinin belirlendiği "Kentsel Dönüşüm Projesi Yerleşim Planı"nın Belediyemiz Encümeninin 24.11.2016 tarihli ve 01.1414 sayılı kararı ile onaylandığı, uzlaşma sağlanan hak sahiplerine ait taşınmazların, Belediyemiz ile yapılan sözleşme gereği Kentsel Dönüşüm yapmak üzere, İzmir Büyükşehir Belediyesi adına tescil edildiği alan ve onaylanan "Yerleşim Planı" esas alınarak Ege Mahallesi Kentsel Dönüşüm Alanında 1. Uygulama Bölgesi olarak belirlenen alanda Belediyemiz adına tapu tescili ve imar uygulamasının tamamlandığı, 1. yapım etabı olarak belirlenen bu alanda "Ege Mahallesi 1. Etap 14500 Ada 1 Parsel Kat Karşılığı Anahtar Teslim Yapım İşi" ihalesi sürecinin yürütülerek yüklenicinin belirlendiği ve 10.11.2020 tarihinde sözleşme imzalanarak yer teslimi yapıldığı, alanda yapım sözleşmesine uygun olarak çalışmaların devam ettiği, önerilen Terfi Merkezinin bu alanın bitişiğinde yer aldığı belirtilerek yapılması planlanan terfi merkezinin kentsel dönüşüm alanında başlayacak inşaatların bitişiğinde yer alması ve Ege Mahallesinin 2012 yılından bu güne Belediyemiz Kentsel Dönüşüm vizyonu içerisindeki konumu göz önünde bulundurulduğunda, söz konusu Terfi Merkezinin yine aynı park alanı içerisinde ancak yazı ekinde yer alan vaziyet planı üzerine işlenen hali ile parkın kuzey kısmında konumlanmasının daha uygun olacağı belirtilmiştir.

ULAŞIM DAİRESİ BAŞKANLIĞI: HASSASİYETLE YAPILMALI
Ulaşım Dairesi Başkanlığının 11.10.2021 tarihli ve 401612 sayılı yazısı ile; Ulaşım Ana Plani Revizyonunda, Mürselpaşa Caddesi-Zafer Payzın Köprülü Kavşakları arasındaki mevcut sanat yapılarının yapısal performanslarının incelenmesi ve yeni trafik düzenlemeleri yapılması kapsamında ek sanat yapıları yapılarak günümüz trafik taleplerinin karşılanmasının planlandığı, planlama sebebiyle "Mürselpaşa Caddesi-Zafer Payzın Köprülü Kavşağı Arası Karayolu, Bağlantı Yolları ve Büyük Sanat Yapıları Uygulama ve Güçlendirme Projelerinin Danışmanlık Hizmet Alımı" işinin ihale edildiği, proje çalışmalarının sürdüğü, yazı eki işaretli alanda yeni yol ve karayolu köprüsü yapılmasının planlandığı, planlanan hat ve terfi merkezinin, proje kapsamındaki çalışma alanında bulunduğu, terfi merkezi ile planlanan hemzemin yol ve karayolu köprülerinin kesişmediği fakat aynı bölgede bulunmasından dolayı imalat çalışmalarında birbirini etkileyebileceği, yapılacak çalışmaların hassasiyetle yapılması gerektiği belirtilmiştir.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 
 5 Temmuz 2022 Salı 12:32
Kesin uydurma bir şeyler yapılır. Tamamen günü kurtarma, yapmış olmak için bu şehirde projeler yapılıyor. Yapılan her iş uydurma, özentisiz. Suyun m3 u neredeyse 20 lira oldu. Siz ne yapıyorsunuz?
Gurbetçiyi dolandıracaklardı... İzmir'de dublörlü arsa vurgunu!
Güncel
5 Temmuz 2022 Salı 11:19

Gurbetçiyi dolandıracaklardı... İzmir'de dublörlü arsa vurgunu!

İzmir’de 1, Manisa'da ise 2 ayrı dolandırıcılık olayında, sahipleri yurt dışında olan kişilere ait arsaları sahte kimlik ve dublör kullanarak değerinin altında satmaya çalıştıkları belirlenip gözaltına alınan 8 şüpheliden 1'i kadın, 3’ü tutuklandı. Manisa'daki dolandırıcılık girişimlerinde şüphelilerin aynı araziyi farklı kişilere satmaya çalıştığı belirtildi. Dolandırılmaktan son anda kurtarılan kişinin, şüpheliye tokat attığı anlar ise güvenlik kameralarına yansıdı.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Seferihisar ilçesi Sığacık Mahallesi'nde 21 Mayıs'ta Tapu Müdürlüğü'ne giden R.Ö., isimli kadın, Hollanda'da yaşayan bir Türk vatandaşına ait 8 milyon TL değerindeki 671 metrekarelik arsayı 4 milyon 100 bin TL'ye satmak istedi. Ancak, sahte kimlikle yapılan işlemi fark eden personel, durumum polise bildirdi. İhbar üzerine gelen polis R.Ö.’yü gözaltına aldı.

PARANIN KALAN KISMINI ALMAYA GELİNCE YAKALANDI
Şüphelini Tapu Müdürlüğü'ne gelmeden 3 saat önce satmaya çalıştığı arsanın parasının 3 milyon 800 bin TL'lik kısmını EFT yoluyla aldığı belirlendi. Şüphelinin kalan 300 bin TL'yi de almak için Tapu Müdürlüğü'ne gelince yakalandığı tespit edildi. Polisteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen R.Ö., çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

MANİSA'DA BENZER ŞEKİLDE DOLANDIRICILIK GİRİŞİMİ
Benzer şekilde Manisa'da da iki olay yaşandı. Yunusemre ilçesindeki ilk olayda yine Hollanda'da yaşayan bir başka Türk vatandaşına ait 7 bin 61 metrekarelik bir arsa satılmak istendi. Sahte kimlikli şüpheli, 27 Nisan'da 30 milyon lira değerindeki arsayı 14 milyona satmak isterken tapu personeli tarafından fark edildi. Tapu personelinin ihbarı üzerine dolandırıcılık şüphelisi gözaltına alındı. Adliyeye sevk edilen şüpheli tutuklandı.

KENDİSİNİ DOLANDIRMAK İSTEYEN ŞÜPHELİYE TOKAT ATTI
Yunusemre ilçesindeki aynı arazi, bu defa 22 Haziran'da, içlerinde Hollanda'da yaşayan sahibine benzerliğiyle dikkati çeken bir dublörün de aralarında bulunduğu 6 kişi tarafından 16 milyon liraya sahte kimlikle satılmak istendi. Ancak, dolandırıcıların oyunu yine tutmadı. Tapu Müdürlüğü personeli durumu fark edip, durumu polise bildirip, 6 şüpheliyi yakalattı. Bu sırada dolandırılmaktan son anda kurtulan alıcı, şüphelilerden birine tokat attı. O anlar, güvenlik kameralarına yansıdı. Polisteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen 6 şüpheliden M.B. tutuklandı, 2'si adli kontrol şartıyla 5 kişi ise serbest bırakıldı.

TAPU BÖLGE MÜDÜRÜ UYARDI
İzmir Tapu ve Kadastro Bölge Müdürü Yusuf Meşhur, "Son dönemde, özellikle pandemiden sonra yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın arsalarıyla alakalı sahtecilik girişimleri gerçekleşti. Personelimizin dikkatli davranmasıyla sahte kimlik ve dublörlü satışlar önlendi. Daha önce Çiğli'de 2 ayrı olay önlenmişti. Son olarak İzmir'in Seferihisar ve Manisa'nın Yunusemre ilçesinde benzer teşebbüsler oldu. Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın arazileri hedef alındı. Bir şebeke söz konusu" dedi.

Vatandaşları uyaran Meşhur, "Özellikle e-devlet şifrelerinizi kimseyle paylaşmayın. Eğer birine şifrenizi verdiyseniz, şifrenizi değiştirin. Çünkü e- devlet şifresiyle her türlü işlem yapılabilmektedir. Bunun yanında e-devlette kayıtlı olan cep numaranızı zaman zaman kontrol edin. Kendi numaranız olmalı. Çünkü dolandırıcılar e-devlet şifresini ele geçirince ilk yaptığı iş, burada kayıtlı olan cep telefonu numarasını değiştirmek oluyor. Çünkü tapuda işlemi yapınca, bizden gönderilen tüm bilgiler o numaraya gidiyor. Bu nedenle duyarlı ve dikkatli olalım" diye konuştu. (DHA)
Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Ege'de Sonsöz