MENÜ
İzmir
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Atatürk’ün Doğum Günü…
Nedim ATİLLA
YAZARLAR
18 Mayıs 2018 Cuma

Atatürk’ün Doğum Günü…

19 Mayıs’ı çok önemsiyorum, yaşadığım müddetce her 19 Mayıs günü bir şeyler yazmaya kararlıyım… Büyük Atatürk'ün doğum günü kabul ettiği 19 Mayıs, lâik, demokratik, çağdaş, kısacası aydınlık Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasına uzanan sürecin ilk adımı. Ve biz bu yıl 99. Kez kutluyouz… Gelecek yıl 100. Yıl Kutlamaları olacak 19 Mayıs 2019’da…

Türk Milletine inancını ve güvenini hiçbir zaman yitirmeyen, Türk insanının bağımsızlık ve özgürlük tutkusunu, yurtseverlik duygusunu çok iyi bilen Atatürk, yurdun kurtarılmasının, ancak ulusal birliğin sağlanması, işgal hareketlerine karşı hep birlikte savaşım verilmesiyle başarılabileceğini biliyordu.

Mustafa Kemal’in Anadolu'ya geçme kararı da, bu düşüncesinin bir göstergesi, ulusla bütünleşme özleminin bir yansımasıdır. 19 Mayıs 1919 günü başlattığı bağımsızlık savaşı, Türk Milletini uçurumun kenarından döndürmüştür. Atatürk, Samsun'a ayak basar basmaz düşüncelerinde olgunlaştırdığı, “ulus egemenliğine dayanan, tam bağımsız yeni bir Türk Devleti kurma” kararını aşama aşama yaşama geçirmiştir.

Amasya Genelgesi'nin yayımlanması, Erzurum ve Sivas kongrelerinin toplanması ve Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılması, bu sürecin kilometre taşlarını oluşturmaktadır. Türk Ulusu, Atatürk'ün önderliğinde 19 Mayıs'tan başlayarak yazgısına el koymuş, onurlu savaşımıyla haklılığını kanıtlamış, yurt ve bayrak sevgisinin, savaşın kazanılmasında sayısal güçten daha üstün olduğunu göstermiştir. Kurtuluş Savaşı, ulusal onuru için direnenlerin, bağımsızlığına ve özgürlüğüne sahip çıkanların, yurt sevgisini canından üstün tutanların, birlik ve bütünlük içinde tutsaklığa karşı koyanların yazdığı bir destandır. 

Kararlılık ve Deha!

Büyük Türk Milletinin kararlılığı ve Atatürk'ün eşsiz dehasının birleşmesiyle zaferle sonuçlandırılan Kurtuluş Savaşı, Cumhuriyet'in ilanının, yeni Türk Devleti'nin tarih sahnesinde güçlü biçimde yerini almasının yolunu da açmıştır. Türkiye Cumhuriyeti, kaynağını Türk Ulusu'nun egemenliğinden, dayanağını ve gücünü Atatürk ilke ve devrimlerinden almaktadır.  Türkiye, Cumhuriyet'le birlikte askeri alandaki zaferlerin ardından, ekonomik, siyasal, hukuksal, toplumsal ve kültürel alanlarda da zafere ulaşmıştır. Toplum ve Devlet yaşamına köklü değişimler ve yeni kurumlar getiren Atatürk devrimleri, doğru bir zamanlamayla yaşama geçirilmiş ve kısa sürede başarılı olmuştur. 

Unutmayın Cumhuriyet herkesi kucaklamış, kimseyi ötekileştirmemiştir!

Cumhuriyet herkesi kucaklamış, bireyleri yurttaş konumuna yükselterek, eşit haklara sahip kılmış, kadın-erkek ayırımına yol açan çağdışı düşünceyi ortadan kaldırmıştır. Atatürk'ün gerçekleştirdiği Türk Devrimi, çağın getirdiği ve gerektirdiği koşulları toplum yararına yaşama geçiren, yapıldığı dönemle sınırlı kalmayan, süreklilik boyutu bulunan bir çağdaşlaşma atılımıdır.

19 Mayıs 2018’de biliyoruz ki; Türkiye'nin varlığını koruyabilmesi ve her dönem güçlü kalabilmesi, her şeyden önce Cumhuriyet'in değiştirilemez niteliklerinin, Atatürk devrimlerinin yaşatılmasına, devlet yapısının korunmasına bağlıdır.

Ve Gençler… Ne demişti Büyük Atatürk: “Gençler, cesaretimizi kuvvetlendiren ve devam ettiren sizsiniz. Siz almakta olduğunuz terbiye ve irfan ile insanlık meziyetinin, vatan sevgisinin, fikir hürriyetinin en kıymetli örneği olacaksınız."


Türk Milletinin bağımsız ve özgür yaşama kararlılığının bir göstergesi olan Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı coşku ile kutluyoruz

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2023 Ege'de Sonsöz