MENÜ
İzmir 18°
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Barışın çocukları
Ayda ÖZEREN
YAZARLAR
4 Aralık 2021 Cumartesi

Barışın çocukları

Barışın hammaddesi nedir bilir misiniz?

Sevgi, iyilik ve kendinden önce hizmet…

Sevdiğiniz insanla savaşabilir misiniz?

Ya da çok iyiliğini gördüğünüz birine kötü davranabilir misiniz?

Yahut bencilliğini bir kenara itip, sizin ihtiyaç ve isteklerinizi kendininki gibi sahiplenmiş birine nasıl sırtınızı çevirebilirsiniz?

Barış savaşın olmadığı yer değildir. Barış bir ruh halidir, iyilikseverliktir, hoş görmek, boş vermektir.

Elini karşılıksız uzatabilmek, güvenebilmek ve bunu asaletle yapabilmektir.

Barış her şeyi büyük bir yürekle sindirebilmek, haklarını savunurken bile tatlı dilden, haktan, akıl ve vicdandan uzaklaşmamaktır.

Kavgadan, gürültüden, tartışmalardan, savaşlardan koruyamadığımız, onlar daha minicikken ürküttüğümüz çocuklarımızla bu acımasız dünyanın geleceği nasıl parlak olabilir ki?

Üstelik “çocukların savaşı” çoğu zaman yoklukla, imkânsızlıkla oluyorsa işte o zaman küçük yaştan kendine, topluma düşman nesiller yetişmiyor mu?

Eğitim imkanları, öğrenim koşulları, fırsat eşitliği ilden ile, köyden mahalleye, okuldan okula değişiyorsa, biz nasıl barışçıl kuşaklar yetiştireceğiz?

İşte sorunun cevabı barışın hammaddesi ile: Sevgi ile, iyilik ile, kendinden önce hizmet ile…

Yorglass Barış Çocuk Senfoni Orkestrası Opera Sanatçısı Selmin Günöz tarafından çocukları sokaktaki tüm tehlikelerden korumak ve topluma yararlı, özgüven sahibi, adil ve özgürlükçü bireyler olarak yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla kuruldu.

Sanata ve eğitime gönül veren dostların da destekleriyle oluşum kısa zamanda büyümeye başladı. 2017’de dernekleşerek Barış Çocuk Orkestrası Koruma ve Geliştirme Derneği tüzel kişiliğine kavuştu. 2018’den beri Yorglass’ın sosyal sorumluluk projesi olarak faaliyetlerine devam ediyor.

İmkânları kısıtlı çocukların sanata katılımındaki engelleri ortadan kaldırmak, müziğin büyüsüyle birleştiriciliği sağlamak ve çocukların bir enstrümanla kendilerini ifade etmelerine aracılık etmek en büyük amaçları.

Bir Çocuk Gelişir, Dünya Değişir” düşüncesiyle hareket eden Yorglass Barış Çocuk Senfoni Orkestrası Venezuela’da Jose Antonio Abreu tarafından kurulan, suç oranının çok yüksek olduğu bölgelerdeki çocukları klasik müzik eğitimi ile sokaktan koruyarak topluma kazandırılan El Sistema modelini Türkiye’de uyguluyor.

45 çocukla başlayan yolculuk bugün 130 çocuk ve gençlerden oluşan kadrosuyla her gün büyüyen bir senfoni orkestrası olarak varlığını sürdürmeye devam ediyor. İzmir’in Kadifekale, İkiçeşmelik, Agora, Eşrefpaşa semtlerinde sosyo-ekonomik açıdan imkânları kısıtlı ailelilerin çocuklarının yer aldığı Yorglass Barış Çocuk Senfoni Orkestrası bugüne kadar çok sayıda ünlü sanatçıyla birlikte konser vererek barışın sesini müzikle duyuruyor.

Ailelerin karşı çıkmaları, çocukların okul hayatlarının etkileneceği ve derslerinin yoğunluğu nedeniyle işler çok kolay değil. Ancak zaman içerisinde yaptıkları büyük çaplı konserler çocukların da karşı çıkan ailelerin de aidiyetini artırıyor, onlara umut oluyor.

Türkiye’nin önde gelen firmalarından Yorglass’ın projeyi sahiplenmesi, çok sevgili dostum Gülfem Perçin’in bu işe gönlünü kaptırması çocukların geleceğinin çok parlak olacağının kanıtı.

Müzik gibi evrensel bir dille, barışı sağlamaya soyunmak !

Üstelik bu ulvi görevde çocuklarla birlikte hareket etmek! Müthiş bir girişim değil mi?

Hedefleri bin çocuğa ulaşmak…

Bu akşam Adnan Saygun’da müthiş bir konser var. Unutulmaz klasik eserlerin çalınacağı konserin orkestra şefliğini dünyaca ünlü şef Howard Griffiths üstleniyor, perküsyonda Burhan Öçal, kanunda Savaş Özkök var.

Ve elbette konserin geliri daha fazla çocuğa müzikle ulaşmak için…

Çocuk demek gelecek demek…Çocuk demek umut demek…

Bu çocuklar Barış’ın Çocukları.

Yolunuz Barış, desteğiniz BOL olsun…

Video Önerisi: BARIŞ İÇİN ÇAL - Yorglass Barış Çocuk Senfoni Orkestrası

https://youtu.be/b1kn1k4muQQ

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Nilbanu Ercan
 18 Aralık 2021 Cumartesi 08:56
Canı gönülden kutluyorum projeyi ve içinde yer alan tüm güzel insanları
 Beril Bayman
 4 Aralık 2021 Cumartesi 12:25
Bayıldım çok güzel yazmişsın yine çok kişiye yolçladım
 Zeliha Bilgiç Aydın
 4 Aralık 2021 Cumartesi 11:21
Bu konseri bizler de dinlemek isteriz ,İzmirli barışseverler olarak .Birgün dünyayı sanat ve sanatın etrafında yer alanlar kurtaracak .Hiç olmazsa tv de yada sosyal medyada yayınlayın ..
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Ege'de Sonsöz